rozwiń zwiń

Kochasz naturę? Świętuj Dzień Ziemi! Przeczytaj 12 książek o naturze i ekologii

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.04.2023

Przypadający 22 kwietnia Dzień Ziemi to doskonała okazja, by zachwycić się jej pięknem. To również czas, gdy warto sięgnąć po literaturę na jej temat. O ekologii, naturze, wpływie człowieka na planetę i o tym, jak możemy uratować ją przed katastrofą opowiadają poniższe publikacje. Oto 12 książek na Dzień Ziemi.

Kochasz naturę? Świętuj Dzień Ziemi! Przeczytaj 12 książek o naturze i ekologii jcomp / freepik

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), obchodzony 22 kwietnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ogólnoświatowe obchody tego wydarzenia odbywają się od 2010 roku. Wcześniej, bo już w 1970 roku, pierwszy raz Dzień Ziemi został zorganizowany przez amerykańskiego organizacje proekologiczne w Stanach Zjednoczonych. Sama akcja ma na celu przypominanie o konieczności troski o naszą planetę i promowanie postaw proekologicznych. W ramach świętowania można również... sięgnąć po książki, traktujące o Ziemi.  

Dlatego na tegoroczny Dzień Ziemi proponujemy książki dla dzieci, powieści pisane przez noblistów, a także reportaże. Na liście znalazła się także fantastyka o zabarwieniu ekologicznym, gdyż opisując postapokaliptyczne światy nie trzeba sięgać po obrazy zagłady nuklearnej – wystarczy obserwacja niszczenia naszej planety i eksploatacji jej złóż przez ludzi. Czytajmy zatem ku przestrodze i dla zdobywania wiedzy, a także – przede wszystkim! – by zachwycić się bogactwem, złożonością i doskonałością świata natury. 

12 książek na Dzień Ziemi 

Zachwycająca planeta Ziemia

Błogosławieństwo ziemi„Błogosławieństwo ziemi”, Knut HamsunCzuły Barbarzyńca Press

Przegląd książek dotyczących spraw ziemi zacznijmy od pozycji klasycznej. Książki, która jej autorowi przyniosła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. I chociaż było to w roku 1920, to zawarte w niej wątki są aktualne i dzisiaj. Pisany prozą poemat Hamsuna to 478 stron zachwytu nad ziemią, tajmnicą życia i natury. Jest dziełem pełnym optymizmu i nadziei: ucieczki od poczucia bezsensu i zwątpienia Hamsun radzi szukać w powrocie do korzeni człowieczeństwa, w odkrywaniu wciąż na nowo łączności z prawami przyrody i całym wszechświatem. Organiczne zespolenie z absolutem nadaje surowym i prostym bohaterom powieści wymiar poetycki i uniwersalny.

„Patyki, badyle”, Urszula Zajączkowska, Wydawnictwo Marginesy

Apoteozą natury jest również książka laureatki Paszportu Polityki Urszuli Zajączkowskiej. „Patyki, badyle” to poetycka podróż przez świat przyrody. Autorka pokazuje jak bogaty i różnorodny jest świat natury, a nade wszystko – jak bardzo zmienny.

W jej książce świat roślin odznacza się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał, które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.

„Patyki, badyle” to spotkanie człowieka z wnętrzem ciał roślin, z ich językiem widocznym w budowie liści, łodygach i korzeniach. Zaś sama Zajączkowska to nie tylko pisarka i artystka  (ta sfera wizualna jest ważna w jej książce), ale przede wszystkim praktyczka: botaniczka, doktor habilitowana i pracowniczka Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.

„Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość”, David Attenborough, Wydawnictwo Poznańskie

David Attenborough, czyli najsłynniejszy przyrodnik świata w swoistym manifeście o przyszłości planety. Planety, po której przez całe życie podróżował i pokazywał jej piękno.

Attenborough to legendarny dokumentalista, a do tego jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w telewizji. Karierę rozpoczynał wraz z narodzinami brytyjskiej stacji BBC. Dzięki jego programom mogliśmy dotrzeć w najdalsze zakątki na Ziemi, dotąd nieodkryte przez człowieka; poznać zwierzęta, których nigdy byśmy nie spotkali.

Jego poruszająca autobiograficzne wątki książka pokazuje, że świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do poznania na jego oczach. Brytyjski dziennikarz był świadkiem tego, jak człowiek niszczy swój dom. Postępująca zagłada bioróżnorodności planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz.

„W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów.”

O publikacji książki Davida Attenborougha szerzej pisaliśmy w osobnym artykule „Głos wołającego na pustyni”.

Repoterskie spojrzenie na naturę

„Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury”, Frida TorgebyMarkus Torgeby, Wydawnictwo Znak Literanova

Bliskość natury i bliskość z naturą jest najważniejszym tematem książki „Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury”. Jej bohaterem jest były szwedzki maratończyk Markus Torgeby; były, gdyż jego dobrze się zapowiadającą karierę przerwała kontuzja. Zdecydował się wówczas na radykalny krok – porzucił stresujące miejskie życie i zamieszkał… pod gołym niebem.

Przez cztery lata prowadził pustelnicze życie w jämtlandzkiej puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą. Życie w naturze pozwoliło mu odzyskać spokój ducha i równowagę.

„Pod gołym niebem” to zapis tych czterech lat i przemyśleń Torgeby'ego z jego puszczańskiego życia.

Smog diesle kopciuchy kominy książka„SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?”, Jakub Chełmiński, Wydawnictwo Poznańskie

Aby przekonać się, jak wielkim problemem dla naszego kraju jest smog, wystarczy zimą otworzyć okno.

Jakub Chełmiński odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu, też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce? Nie nie wszystkie pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w książce Chełmińskiego.

„Śmierć w Amazonii”, Artur Domosławski, Wydawnictwo Wielka Litera

Artur Domosławski mówi jak jest. O przyrodzie i o wielkich światowych korporacjach.

W zapadłej wiosce w brazylijskim interiorze ginie para obrońców Amazonii. W dalekim miasteczku w Andach „nieznani sprawcy” polują na księdza, który broni praw górali do ziemi i wody. Ktoś zabija towarzysza wspólnej sprawy. Pewien robotnik rolny zostaje prawnikiem. Domaga się odszkodowań dla mieszkańców miasteczek i wsi, którzy zaczęli zapadać na nieznane wcześniej choroby. Dostaje telefon z wiadomością, że znaleziono zwłoki jego młodszego brata.

Artur Domosławski kroczy śladami tajemniczych zabójstw ludzi zaangażowanych w obronę niszczonego środowiska naturalnego i praw lokalnej ludności w Ameryce Południowej. Kto stoi za zabójstwami? Czy zwyczajni ludzie, którzy po prostu bronią swojej ziemi, mają szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i przekupionymi władzami?

Nie zawsze optymistyczne odpowiedzi na te pytania ukazują współczesne oblicza wielkiego biznesu, skorumpowanej polityki i ciemnych stron globalizacji . Amazonia w książce Domosławskiego jest żywa i prawdziwa, sportretowana w przypadkach konkretnych ludzi. Nie ma tu prostych haseł o obronie puszczy amazońskiej. Nie ma lukrowanego obrazka celebryty wspierającego indiańskie plemiona. Jest kipiący energią, rozpaczą, ale i nadzieją świat ludzi, którzy dzięki Domosławskiemu, staja się nam po prostu bliscy.

Eko dzieci

Plastik fantastik? książka„Plastik fantastik?”, Eun-Ju KimJi-Won Lee, Wydawnictwo Babaryba

Ludzie zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie. Ale czy właściwie wiemy, z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego? Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny?

Książka zaczyna się od, na pozór śmiesznej, historii z 1992 roku, gdy płynący po Oceanie Spokojnym kontenerowiec zgubił prawie 30 tysięcy plastikowych zabawek do kąpieli. 7200 czerwonych bobrów, 7200 zielonych żab, 7200 niebieskich żółwi i 7200 żółtych kaczuszek dryfowało następnie po całym świecie; odnajdywane były na plażach obu Ameryk, Australii, a nawet Wielkiej Brytanii.

W tej książce znalazły się nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady, jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci. Publikacja, skoerowana do młodszego czytelnika, mówi też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i planetę Ziemię.

(Nieodległe) światy z katastrofą ekologiczną w tle

„Ostatni”, Maja LundeWydawnictwo Literackie

Maja Lunde jest autorką „Kwartetu klimatycznego”. Trzecia część cyklu, zatytułowana „Ostatni”, to postapokaliptyczna wizja świata. Świata, w którym Europa powoli się rozpada, brakuje prądu i zaczyna brakować żywności. I chociaż bohaterkami książki są matka i córka mieszkające na norweskiej farmie wraz ze swoimi zwierzętami, to równie dobrze „Ostatniego” można odczytywać jako wołanie o ocalenie planety i zagrożonych gatunków. Takich, jak żyjący na mongolskich stepach koń Przewalskiego, którego populację udaje się uratować.

Jak mówiła sama pisarka w rozmowie z Ewą Cieślik:

Moim zdaniem w „Ostatnim” jest dużo mroku, ale jednocześnie jest tam też światło i nadzieja. Sposób, w który uratowaliśmy konie Przewalskiego pokazuje, jak powinniśmy wpływać na inne gatunki i, patrząc szerzej, na całą naturę. Naszym obowiązkiem jest się nią opiekować i o nią dbać. Mamy taką możliwość – wraz z nią spada na nas także wielka odpowiedzialność.

Na „Kwartet klimatyczny” poza „Ostatnim” składają się opublikowane już „Historia pszczół” i „Błękit”. Akcja zamykającej cykl czwartej części będzie osadzona na archipelagu Svalbard, na Spitsbergenie,  gdzie swoją siedzibę ma Globalny Bank Nasion.

Ślepe stado John Brunner„Ślepe stado”, John Brunner, Wydawnictwo MAG

Ta powieść jest dramatycznym i proroczym spojrzeniem na przyszłe skutki niszczenia ziemskiego środowiska. W tym koszmarnym świecie powietrze zatrute jest tak bardzo, że powszechnie używa się masek filtracyjnych. Rośnie śmiertelność noworodków i wygląda na to, że każdy człowiek na coś choruje. Woda jest zatruta, a tę z kranu pije tylko biedota. Władza praktycznie nie funkcjonuje, a korporacje dorabiają się na filtrach do wody, maskach i organicznej żywności.

Działacz ekologiczny, Austin Train, musi się ukrywać. Trainiści – ruch ekologiczny czasami posuwający się do terroryzmu – chcą, by im przewodził. Władze chcą go aresztować, a najchętniej stracić. Media chcą mieć igrzyska. Wszyscy coś dla niego planują, Train jednak ma swój własny plan.

Książka Brunnera była nominowana w Plebiscycie Książka Roku serwisu lubimyczytać.pl w roku 2016.

Jak zmienić świat?

To zmienia wszystko Naomi Klein„To zmienia wszystko”, Naomi Klein, Wydawnictwo Muza

Zestawienie otworzyła książka noblisty, więc pora sięgnąć po kolejną wielką postać literatury. W tym przypadku, literatury pisanej z pozycji krytycznej, lewicującej. Naomi Klein jest dziennikarką, pisarką i działaczką społeczną. Jej książki „No Logo” i „Doktryna szoku” stały się manifestami alterglobalizmu i od lat są czytane przez kolejnych młodych (i nie tylko) ludzi myślących, jak zmienić świat, w którym żyjemy. Trylogię uzupełnia wydana w 2014 roku (w polskim przekładzie w 2016) książka „To zmienia wszystko”, opatrzona podtytułem „Kapitalizm kontra klimat”.

Klein przedstawia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Podobnie jak w „Doktrynie szoku” autorka ukazuje ciemną stronę neoliberalnego kapitalizmu – analizuje, w jaki sposób wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji.

„Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej”, Bill Gates, Wydawnictwo Agora

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a co za tym idzie przedstawiciel w tak negatywnym świetle przedstawianego przez Naomi Klein neoliberalnego kapitalizmu, na czele ekologicznej krucjaty mającej na celu uchronienie Ziemi. Książka „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” to owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Bill Gates w poszukiwania sposobów na powstrzymanie katastrofy ekologicznej zaangażował ekspertów w dziedzinach fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. Wniosek, nieco utopijny, z ich badań jest jeden: musimy dążyć do zredukowania emisji gazów cieplarnianych do zera! Założyciel Microsoftu proponuje strategie dla państw, ale i sposoby, w jakie obywatele mogą rozliczać rządy, pracodawców i siebie samych z postępów w tym projekcie kluczowym dla ratowania planety.

Miasto szczęśliwe Montgomery„Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”, Charles Montgomery, Wydawnictwo Wysoki Zamek

Ziemia to nie tylko flora i fauna, drzewa, łąki i oceany. To również, a może i przede wszystkim, miasta! Miasta, w których już dzisiaj mieszka ponad połowa światowej populacji, a według ONZ w roku 2030 będzie to już nawet 60% wszystkich ludzi na ziemi. Stąd, myśląc o Ziemi, nie możemy nie myśleć i o miastach; zarówno ich wpływie klimatycznym i węglowym na ekologię, jak i o miastach jako miejscach do życia.

Autor mierzy się z pytaniem o przyszłość miast, podchodząc do zagadnienia z perspektywy ludzkiego szczęścia. Zdaniem autora miasto może i powinno być miejscem, w którym mieszkańcy prowadzą szczęśliwe życie, a osiągnąć to można przez właściwe rozwiązania urbanistyczne i projektowanie miast. „Miasto szczęśliwe” łączy po mistrzowsku stronę faktograficzną ze sferą osobistych obserwacji i odczuć autora.

Na uwagę zasługują również pozostałe książki wydawnictwa Wysoki Zamek z serii „Miasto szczęśliwe”, w tym „Jak rowery mogą uratować świat” Petera Walkera. Pokazują one, że myślenie równolegle oo ziemi i o mieście nie jest myśleniem wzajemnie wykluczającym się.

A Wy jaką książkę będziecie czytali w Dniu Ziemi?

[aj]

Tekst po raz pierwszy ukazał się w kwietniu 2021 roku.


komentarze [59]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
dziecimajaglos 25.04.2023 08:26
Czytelnik

Ważny temat, szczególnie w kontekście nauki dla dzieci. Ze swojej strony polecam bardzo książkę pod tytułem "Muchomora, leśna czarodziejka". https://wopisie.pl/muchomora/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasia b 23.04.2023 04:49
Czytelniczka

dramatycznie brakuje tu trylogii  MaddAddam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 MaddAddam
Paulina 23.04.2021 22:08
Czytelniczka

Temat bardzo bliski mojemu biologicznemu sercu - życia i pieniędzy mi nie starczy, żeby przeczytać wszystko, co bym chciała 💚

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dorotea72 23.04.2021 10:22
Czytelniczka

David Attenborough to mój typ

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 22.04.2021 20:21
Czytelnik

Środowiska nacjonalistyczne też głoszą ochronę środowiska .Ja lubię pracę w ogrodzie.Nie ma jak machanie szpadlem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 22.04.2023 13:44
Bibliotekarz

To zaskakująca prawda. Jak potępiam nazizm... tak nikt aż do ich czasów w Niemczech nie zrobił tyle dla środowiska co oni. Rzepa dała dobry tytuł jednemu ze swoich artykułów: "Kiedy zwierzęta miały większe prawa niż ludzie" https://www.rp.pl/historia/art985521-kiedy-zwierzeta-mialy-wieksze-prawa-niz-ludzie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 22.04.2023 16:41
Czytelniczka

@Lis Gracki niespiesznym krokiem wracamy do przeszłości. Ludzie zaczynaja mieć mniej praw niż zwierzęta😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 22.04.2023 16:50
Bibliotekarz

To prawda. Chętnie podpiszą petycję w sprawie ochrony żabiego skrzeku ale już nie przeciwko aborcji  😈

https://www.youtube.com/watch?v=gA-p0r9htaU

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 22.04.2023 18:26
Czytelniczka

@Lis Gracki mnie to w ogóle nie dziwi. Musisz się bardziej postarać. Podobna sytuacje przeżyłam w Tajlandii. Tam chodziło o larwy jedwabnika morowego😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 22.04.2023 18:36
Bibliotekarz

@Cleopatrapl pamiętam pamiętam  😁 To raczej dla nowych przeglądających te wpisy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 22.04.2023 20:18
Czytelniczka

Słowa ich nie przekonają, ale rzeczywistość wystawi im rachunek. 
Słyszałeś o ochronie szczurów w Paryżu?Dobrze, że w Strassburg nie mają takich problemów, bo czułabym się zagrożona. Chociaż moja wiocha lśni czystością🙂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 22.04.2023 20:45
Bibliotekarz

Zapnij pasy: https://www.youtube.com/live/qMLp-VrzCwg?feature=share&t=8208  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 22.04.2023 22:16
Czytelniczka

@Lis Gracki to też już oglądałam. Osobiście mam bardzo złe zdanie o współczesnych humanistach. W tym środowisku głupota goni głupotę z prędkością światła😁
@Iwona ISD jedna jaskółka wiosny nie czyni. Co rozumiesz pod pojęciem swobód obywatelskich ( lewica zazwyczaj rozumie prawo do aborcji właśnie)? I jeżeli popierasz aborcje, a podpisujesz petycje o nie zabijanie zwierząt...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 22.04.2023 23:42
Bibliotekarz

@Iwona "gorszym sortem" nazywasz siebie sama... i to pod wpływem ludzi, którzy wmawiają ci, że Kaczyński tak powiedział. Faktycznie powiedział tak:

„To powrót do metod 2005-2007, a także z czasów rządu Jana Olszewskiego – też naszych, to był też rząd PC. To się powtarza. Ten nawyk donoszenia na Polskę zagranicą. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 23.04.2023 00:09
Bibliotekarz

Ile? "Tysiące hektarów"? To chyba Dziennik Zachodni kłamie pisząc o... 300 hektarach  😈

https://dziennikzachodni.pl/tutaj-powstanie-izera-zniknelo-300-ha-lasu-obszar-jogu-pod-przyszle-tereny-inwestycyjne-zostal-oczyszczony-przypomina-cmentarz/ar/c1-17350317

Podaj mi źródło do tych "tysięcy hektarów"  :)

A wiesz dlaczego wycięto las? Bo las rośnie na słabych glebach jak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 23.04.2023 12:06
Czytelniczka

@Iwona ISD to co piszesz o degradacji środowiska stoi w niezgodzie z artykułami od @Lis Gracki. Wilki są w naszych lasach na szczycie łańcucha pokarmowego i jeśli powróciły do lasów, to znaczy, że jest tam dla nich leśne eldorado. One nie zajmują terenów, na których grozi im smierć głodowa. 
Druga sprawa to taka, że ty nie podajesz żadnych źródeł skąd czerpiesz swoje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 23.04.2023 13:53
Czytelniczka

@Iwona ISD każde państwo kieruje się taką polityką, nie tylko Polska. Różnica polega tylko na tym, że my sami na siebie nadajemy w UE, co ta potem wykorzystuje przeciwko nam. Ja mieszkam blisko 10 lat w Niemczech i też mamy afery. Bardzo głośne protesty były np. gdy państwo przekazało ogromne pieniądze do Lufthansy, która nawet nie płaci podatków w Niemczech, bo ma założoną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 23.04.2023 14:55
Czytelniczka

Trzeba mieć świadomość, że kraje UE zwłaszcza te zachodnie patrzą swoich interesów , a nie naszych. Oni nakładają na nas kary, bo dzięki temu zostanie więcej forsy dla nich. Mają gdzieś, co się u nas dzieje, jeśli nie mogą na tym nic ugrać dla siebie. 
Nigdzie nie napisałam, że Polak jest bez skazy. Napisałam tylko, że Francuzi, czy Niemcy wcale się od nas, poza politycznym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 23.04.2023 15:24
Bibliotekarz

"Las nie zna pojęcia gospodarki leśnej i planów urządzania go. Wystarczy zostawić go w spokoju. Sam sobie poradzi."

Trzeba być naprawdę niedojrzałym by napisać coś takiego. Halo! Tutaj rzeczywistość! Większość lasów w Polsce jest posadzona ręką człowieka. Chyba, ze przyroda tworzy lasy od linijki:



Albo w takie fantazyjne wzory:



To człowiek stworzył większość lasów i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 23.04.2023 15:40
Bibliotekarz

@Iwona bosz, dziewczyno... czy ty wiesz czym jest Trybunał Stanu i na jakie kary skazuje? To tak naprawdę sąd koleżeński. Do tej pory 4 postępowania a najsroższa kara to... 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybunał_Stanu#Postępowania_przed_Trybunałem_Stanu

Stawiam dolary przeciwko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 23.04.2023 15:41
Czytelniczka

@Iwona ISD komunizm zakończył się w 1989, a kaczowódz przejął władze w 2015. Zgubiłaś po drodze 26 lat. Teraz pewnie napiszesz, że nie jesteś ścisłowcem, tylko humanistą😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 23.04.2023 15:45
Bibliotekarz

@Cleopatrapl z pewnością, bo głównie humaniści mają problemy z przeliczaniem jednostek powierzchni... tysiące hektarów wyciętego lasu  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 23.04.2023 15:47
Bibliotekarz

@Iwona co to jest "gatunek niższej jakości" jeśli idzie o drzewa?  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 23.04.2023 15:57
Czytelniczka

@Iwona ISD no popatrz, a ty od wczoraj takie pierdoły wypisujesz i nikt cie jeszcze nie ukarał. To jak to jest z tymi prześladowaniami?😈
Skoro taki dobrostan był, to dlaczego tyle Polaków w czasie tych 26 lat wyjechało za granicę?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 23.04.2023 16:08
Bibliotekarz

@Iwona nie można cię traktować poważnie, kiedy piszesz takie bzdury. A wystarczy poszukać:

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/inwigilacja-dziennikarzy-pelna-lista-podsluchiwanych-przez-rzad-po-psl,9298.html

A słynne wtargnięcie do redakcji Wprost przez służby ABW w 2014 roku:

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 23.04.2023 16:17
Bibliotekarz

@Iwona i znowu wychodzi, że nie wiele wiesz. Drzew obecnie nie sadzi się jako monokultury ale właśnie jako mieszane. Problemem jest gleba gdzie nic poza sosną rosnąć nie chce... wiec nie jest to wybór leśników. Drewno z lasu pozyskuje się etapami a wiek rębności dla sosny to 100 lat! 

Drzewa sadzi się takie gdzie maja szansę na byt i osiągnięcie wieku rębności. W Puszczy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 23.04.2023 16:26
Bibliotekarz

@Iwona czyli klasycznie  😈 Podaje źródła, materiały, które potwierdzają co piszę, ba! nawet z Gazety Wyborczej... ale nie mam argumentów. Bo oczywiście źródła nie są wiarygodne... tymczasem ty nie potrafiłaś podać ani jednego, które by potwierdzały twoje opinie. I oczywiście "poniżające epitety"... to może zacytujesz jakiś? :)

Mówiłem, że nie można traktować cię...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 23.04.2023 20:27
Bibliotekarz

Ośmieszasz i ubliżasz sobie sama, sama siebie nazywasz "gorszym sortem" twierdząc, ze ktoś inny to robi.

Wyrywanie z kontekstu? Proszę o to kontekst:

"Drogi Panie a o wycince tysięcy hektarów lasów pod Izerę (palcem na wodzie pisanej) czytałeś, o wycince puszczy karpackiej np. okazów drzew zdrowych, które miały 300 lat?"

Słucham co to zmienia w tym, że podałaś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Apelajda 23.04.2023 20:54
Czytelniczka

@Lis Gracki & @Cleopatrapl Ani śladu prześlicznych gryzmaków i gwajdolnic, które upiększały nieboskłon. Znikły graszaki, plukwy, fihdrony i zamry. Oraz murkwie i pćmy łagodne.
A wszystko to przez krwawy pisowski reżim.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 23.04.2023 21:39
Bibliotekarz

@IwonaLOL, teraz rozbawiłaś mnie ze szczętem :) Nie wyszło ci  😈 

W średniowieczu wcale nie wierzono, że Ziemia jest płaska. Ale co tam, po raz kolejny głosisz swoją opinię, która nie ma umocowania w faktach. W zamierzeniu miała to być drwina ze mnie... ale pięknie się ośmieszyłaś:

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 24.04.2023 12:45
Czytelniczka

@Iwona ISD rozumiem, że z dobrostanem mamy do czynienia, gdy bufet jest ubogi? Ludzie z dobrostanu wyjechali do miernostanu, bo ram bufet obfitszy😁 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 24.04.2023 14:57
Bibliotekarz

@Iwona a ja ci napisałem, że szanuję ciebie ale nie szanuję twojej opinii. Dziewczyno, miałaś swoją szansę i nie skorzystałaś z niej. Jeśli ktoś głosi swoje opinie publicznie niech się spodziewa, że publiczność odpowie.

A co do narcyzmu... to doskonałe jest to, jak zrównałaś siebie do prześladowanych kobiet w procesach o czary a mnie z ich oprawcami... w dyskusji na forum....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Iwona 24.04.2023 15:13
Czytelnik

do Lis Gracki
Wypij napar z meliski i zażyj podwójną dawkę nerwomixu, bo jeszcze nam tu na forum wpadniesz w jakąś psychozę, albo zawału, lub wylewu dostaniesz. Nie chciałabym mieć cię na sumieniu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 24.04.2023 15:27
Bibliotekarz

@Jared to pytanie nie do mnie, napisz do swoich kolegów z antify w Leverkusen, oni BARDZO kochają zwierzęta  😈

A co to, Krosno wypadło psu spod ogona? A jeśliś ciekaw, to poszukaj, ponoć dla chcącego nie ma nic trudnego 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 24.04.2023 16:25
Czytelnik

do Jared
Kurcze, Lis Gracki chyba nie zdążył wypić meliski, tak jak mu radziłam. A może wypił i zaaplikował nerwomix, i pomogło? Ale raczej wątpię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 24.04.2023 16:55
Czytelniczka

@Lis Gracki przybyło przeciwników, ale wierzę, żeś twardy zawodnik i podołasz😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 24.04.2023 17:13
Czytelnik

Auć, Folder Mądrości się zapchał, a może lewactwo go zhakowało ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 24.04.2023 22:07
Bibliotekarz

@Jarek czekaj a będzie ci dane. Dawno nikt tak nie żebrał o moją uwagę, znaj zatem moją łaskę... chociaż oceniałem cię nieco wyżej, skoro nie wyłapałeś ironii, mimo, że podkreśliłem słowo kapitalikami. Ale teraz skoro podłapałeś koleżankę to nie będziesz musiał już kochać zwierząt... chociaż kto tam was wie, od przybytku głowa nie boli. Iwonka ma super tendencję to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 24.04.2023 22:47
Bibliotekarz

@Iwona  ojej, ale dlaczego usunęłaś swój wpis z opinią o tysiącach hektarów wyciętych pod Izerę. Czyżbyś się wstydziła swoich opinii... no weź, Jarek będzie cię szanował  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 25.04.2023 10:16
Czytelnik

Złota myśl na dziś od Salomona Naszego Złotoustego Gracka z Krowich Miechów pod Krosnem, 
zapisana w Folderze Mądrości nr 09853 w wersach pitu 45678  i pitu 346 pitu oraz pitu, pitu 690354 brzmi następująco: "ene due rike pake torba forba ósme smake eus deus kos mateus i meliski brak".
Oto słowa Salomona Gracka Naszego Złotoustego z Miechów Krowich co pod Krosnem, jak sam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 25.04.2023 11:59
Bibliotekarz

Jak można być tak słabym? Nawet grilować porządnie nie potraficie. Zagrywki z powtarzalnością i przedszkolne "ble ble ble" są tak słabe, że aż boli. Postarajcie się dzieciaczki bardziej. W Krośnie melisa nie rośnie, a antifa zdycha. Głupi zadaje pytania, bo sam nie potrafi znaleźć odpowiedzi.

Dobraliście się oboje doskonale, oboje bez polotu, nie ogarniacie rzeczywistości,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Iwona 25.04.2023 12:21
Czytelnik

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie i pitu , pitu tylko będzie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 25.04.2023 15:47
Czytelnik

O tak, nasz Złotousty Salomon Gracki z Krowich Miechów pod Krosnem, wybitnym Sułtanem Statystyki Europejskiej jest i Naczelnym Bibliotekarzem niezliczonej ilości swych Folderów Mądrości. Chwała mądrości jego niezgłębionej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 25.04.2023 16:13
Czytelnik

I dlatego w Krowich Miechach pod Krosnem żałoba i pielgrzymka pokutna do miejsca, w którym narodził się ów Mąż Opatrzności Salomon Gracki Pierwszy Wielki jedyny uczeń słynnego filozofa Pitula Starszego z Kaczych Dołów, którego to filozofa nasz Mędrzec Gracki przerósł swym wyjątkowym intelektem i wszelkimi innymi przymiotami. Chwała mądrości jego niezgłębionej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iwona 25.04.2023 18:00
Czytelnik

Do Jared.
W życiu bym się nie spodziewała, że na portalu miłośników książek, chcąc zwyczajnie z kimś pogadać, trafię na taki syf. Jestem tu od niedawna i gdybym miała świadomość, co to za indywiduum, to bym ominęła jego i tę dziwną sóweczkę szerokim łukiem.
Nie wiem, czy wiesz, że ta jego frau sóweczka, wielbiąca Adolfa H. od dekady mieszka w Niemczech. Pojechała do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AgaGaga 22.04.2021 20:09
Czytelniczka

No to na mojej liście do przeczytania wylądowali wiekowy David, smog, bogacz od IT i lewaczka:-) ale chwilę potrwa, zanim cokolwiek z tego wezmę do ręki. Może do kolejnego dnia ziemi uda mi się zaliczyć

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ewa 22.04.2021 17:43
Czytelniczka

Ciekawe polecenia, nie znam tych książek, ale zainteresuję się. Ja z kolei zamówiłam właśnie "Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury", bardzo jestem ciekawa tej książki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.04.2021 11:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post