No Logo

2014-02-26
2004-01-01
2002-04-06
Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk, Małgorzata Halaba
literatura faktu literatura kanadyjska alterglobalizm kapitalizm antykapitalizm

Okładka książki Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie Naomi Klein, Rebecca Stefoff
Jak zmienić ws... Naomi Klein, Rebecc...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...

Bardzo męczący (w mojej opinii) sposób snucia narracji. Do tego nie wiem na ile to wina tłumaczenia, ale równie męcząca konstrukcja zdań. Niemniej jednak jest to klasyczna, w wielu aspektach nadal aktualna i potrzebna książka o problematyce społecznej. W moim odczuciu najistotniejsze i najbardziej esencjonalne były rozdziały o kwestiach związanych z niszczeniem przez korporacje rynków zbytu i rynków pracy.

Oczywista oczywistości

Oczywista oczywistości

Czytając ją 20 lat temu i teraz, mam dwie skrajne recenzje. Kiedyś była dla mnie skarbnicą wiedzy i rozwinęła światopoglądowo. Dziś jest widzę braki warsztatowe, brak głębi lub manipulacje, mielenie opowiastek bez pointy, subtelne podkreślanie i wywyższanie lewicowej ideologii wśród alterglobalistów i ludzi moralnych. Niemniej nadal ma w sobie sporo interesujących kwitów na korporacje i przemawia do mojej części pamiętającej identyfikowanie się poprzez bunt i kwestionowanie autorytetów.

Przypomniałam sobie tą książkę, z ciekawości czy po prawie dwudziestu latach coś się zmieniło. Niestety nie, autorka trafnie przewidziała obrandowanie świata. Biznes po prostu lepiej się maskuje.

Bardzo dobra książka o tym jak na życie codzienne ludzi rósł wpływ reklamy, marek i brandingu. Książka o wpływie marek na młodzież, edukację, politykę i gospodarkę. Miejscami przerażająca, miejscami dająca nadzieję na to, że ludzie nie do końca dadzą obradować całe swoje życie i każdy jego aspekt. To jest książka zarówno dla tych, którzy nie poddają się wszechotaczających nas reklamom, ale i dla tych, którzy decyzje zakupowe podejmują zgodnie z modą.

Czytając cały czas miałam wrażenie, że autorka krytykuje pewne zjawiska dla samej krytyki. Przewijało się też wskazywanie realnych problemów, jednak nie wydaje mi się, by Klein podeszła do nich wystarczająco na wielu płaszczyznach, pominęła pewne kwestie.

Specyficzna książka i zdecydowanie nie dla każdego. Mogę spokojnie napisać, że nawet nudna. Jednakże w książce są opisane tematy, które dość często nie pojawiają się w innych publikacjach. Na pewno książka jest dla tych, co chcą poszerzyć wiedzę odnośnie tematu marek i ich wpływu na nasz świat. Temat bardzo niszowy, dlatego napisałem, że książka może być nudna.

Świetny temat, ale podany w wyjątkowo niestrawny sposób.

Świetny temat, ale podany w wyjątkowo niestrawny sposób.

Nie jest to łatwa książka, zarówno przez objętość, jak i przez temat. Niewątpliwie warto się z nią zapoznać, choć trochę człowiekowi ucieka optymizm czytając o brandingu i nadużyciach. Jest w tym niby iskra nadziei na koniec, ale niewątpliwie czytanie tego w 2021 daje pewną perspektywę... Z drugiej strony brakuje mi danych, by stwierdzić co się zmieniło, czy jak to działa na naszym poletku. Ta książka z jednej strony opisuje zjawiska powszechne, z drugiej jest zanurzona w Ameryce lat 90.

W tej książce jest wspomniany Bernie Sanders oraz "umówiłam się z nimi w Word Trade Center" i obydwa te fakty są nieco dziwne.

Trochę ciągnęło się, niespójne i jakieś takie niemrawe.
Jednak istotne i lata temu być może zrobiłoby to na mnie wrażenie.
Teraz wiele faktów nieaktualnych, ale i tak daje do myślenia.

I mimo iż wykazuję szeroko pojęty daltonizm markowy z ciekawością przeczytałam jak to firmy wyciągają od nas miliony.
M.

Trochę ciągnęło się, niespójne i jakieś takie niemrawe.
Jednak istotne i lata temu być może zrobiłoby to na mnie wrażenie.
Teraz wiele faktów nieaktualnych, ale i tak daje do myślenia.

M.

• Literatura faktu