To zmienia wszystko

Naomi Klein Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Muza
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2016-04-14

Mimo, że tematem zmian klimatu interesuję się od dość dawna (bardziej od strony zachodzących procesów w przyrodzie i wpływu antropopresji), to jednak książkę N. Klein muszę określić jako dość męczącą. Doceniam ogrom pracy autorki w zbieraniu źródeł informacji, jej zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej, ale ostatecznie, wyszła z tego książka, której przeczytanie jest...

Książka ważna, do granic szczera, zaangażowana i bardzo mocno udokumentowana. To jest wyznacznikiem całej pracy Naomi Klein.

Genialna. Lektura obowiązkowa na nasze czasy.

Autorka ma tendencje to powtarzania tych samych mysli. Mozna spokojnie obciac ksiazke o polowe.

Autorka zamiast naukowego myślenia stosuje podejście ideowe. Tworzy założenia, a potem dopasowuje dowody nie dając sobie pola do refleksji.
Polecam dla osób które opierają "moralność" na emocjach, a nie faktach.

Wraz z "No Logo" i "Doktryną szoku" książka Naomi Klein stanowi trylogię, w której autorka diagnozuje kolejne światowe kryzysy, a jednocześnie ukazuje drogi ich przezwyciężenia. Tym razem przedstawia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Podobnie jak w „Doktrynie...

Właściwie z racji bieżącej tematyki i kilku refleksji, które nasunęły mi się po innych lekturach w ostatnim czasie, mógłbym strasznie dużo rozwodzić się nad tematyką książki Naomi Klein. Coś czuję, że nie byłbym w tym tokowaniu osamotniony.

Klein mocno skupia się na działaniach przemysłu i polityki, opisuje nierówne boje ludzi z bezwzględną maszynerią do trzepania kasy na...

Na zimno...to jest książka o ociepleniu klimatu, przyczynach i skutkach, ofiarach i sprawcach. Napisana i wydana przed Trumpem, ale nie straciła na aktualności. Dziś może jest nawet bardziej potrzebna. Klein nadała jej też osobisty wymiar, co trochę mnie zaskoczyło, i zakończyła z optymizmem, co zaskoczyło wszystkich. Po latach ten optymizm jej nie opuszcza, bo ciągle...

Temat książki to nie moja bajka, ale dobrnęłam do końca. To nie tak, że sprawy planety i skutki jej zanieczyszczania są mi obojętne. Bynajmniej! Niemniej autorka zdenerwowała mnie kilkoma stwierdzeniami ( jak np. niech bogaci oddadzą swój majątek kolorowym lub socjalizm na pewno by się udał w tym kraju, ale inne kraje przeprowadziły rewoltę). Nie kupuję takich teorii.

Książka jest wspaniałą rozprawą na ważny temat. Próbą zebrania rysu historycznego i faktów z tego tak rozległego i niejednoznacznego tematu.
Należy jednak pamiętać, że pisana jest przez znaną aktywistkę lewicową i krytykującą establishment i kaptitalizm jako taki. Jest dobrą odtrutką na prawicowe media, ale na pewno nie przekazuje stuprocentowo obiektywnej prawdy.
Mimo...

Dyskusje