To zmienia wszystko

Okładka książki To zmienia wszystko
Naomi Klein Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
This Changes Everything
Muza
2016-04-14
2016-04-14
Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk
klimat ocieplenie klimatu kapitalizm ekologia

W skrócie, chciwość zaprzepaszcza dobre rozwiązania, nic się nie liczy jeśli w grę wchodzi pieniądz. Jestem gołosłowna? Naomi Klein przedstawiła 590 stron dowodów. Drobiazgowo opisuje mechanizmy blokujące wprowadzanie zmian przyjaznych środowisku.

Książka jest o tym, jak podciągnąć ideologia marksistowską i bolszewicką pod zmiany klimatyczne. Działa to tak. Zmiany klimatyczne następują. Zamiast się jakoś do tego przystosować, to każdy chce je wykorzystać do realizacji swojej agendy. Tutaj mamy do czynienia z socjalistką. W jej mniemaniu, socjalizm nas uratuje od... czego w zasadzie?

Co ciekawe, w niektórych fragmentach Naomi zdejmuje maskę i mówi szczerze o tym, do czego mają służyć te wielkie zmiany. Do jeszcze większej kontroli nad społeczeństwem i do niewyobrażalnej wręcz redystrybucji dóbr od wszystkich, do tych "ekologicznych" korporacji.

Co ciekawe, w niektórych...

Czytam te nudne opisy różnych konferencji ekologicznych i... zasypiam. Z pewnością psujemy naszą planetę i z pewnością trzeba coś z tym zrobić, ale pisanie kolejnych nudnych książek na ten temat, to nie jest to, co mam na myśli mówiąc, że 'trzeba działać'.

To nie jest łatwa książka, jak podejrzewałam. To nie jest książka o „zwierzątkach” (wybaczcie, ale to słowo w ustach dorosłej osoby budzi we mnie agresję), ani o topniejących lodowcach (o przyrodzie zawsze miło się czyta, nawet jeśli musimy ocierać łezkę w oku, że to wszystko jest na skraju wyginięcia), ale o człowieku, o polityce i o tym, jak – w skrócie mówiąc – ludzie nie robią nic, by powstrzymać zmiany klimatyczne. Bo ważniejsze są pieniądze i ideologia. Naomi Klein nie owija w bawełnę i nie kryje swojego zaangażowania. Niestety mam wrażenie, że książkę tę niewiele osób czyta, bo jest za trudna… a powinni ją czytać wszyscy, ponieważ dotyczy ona absolutnie wszystkich (zmiany klimatyczne są nazwane wielkim wyrównywaczem) i wszyscy powinniśmy skończyć wreszcie z masowym wypieraniem tego, co dzieje się na naszych oczach z naszą planetą.

To już trzecia książka Naomi Klein, która przeczytałem. Mam wrażenie, że z każdym nowym tytułem, autorka jest coraz bardziej merytoryczna i obiektywna. Jak na aktywistkę zaangażowaną w wiele projektów będących w opozycji do kapitalizmu i globalizacji, do tego tematu podeszła bardzo uczciwie😎 Nie udaje, że zna się świetnie na klimacie i jego mechanizmach, pisze tylko to czego jest pewna i przedstawia temat Katastrofy Klimatycznej, ze swojej bardziej politologicznej perspektywy - dlatego to cenna książka, bo dostajemy obraz tego jak klimat i działania lub ich brak ze strony biznesu i polityków mają wpływ na społeczności, których ten kryzys bezpośrednio dotyczy

Niestety pozycja średnia. Momentami czyta się ją jak pracę magisterską, a nie książkę, zwłaszcza w drugiej części, gdzie na siłę przedstawiane są szczegółowo opisane przykłady, poruszane nazwiska nic czytelnikowi nie mówiące, ani nie wnoszące nic do przekazu. A przedstawianie w podsumowaniu po raz kolejny wątków podjętych w treści książki jest mało poważne.
Szkoda, bo po "Doktrynie Szoku" miałem nadzieję na dużo ciekawych treści i przemyśleń autorki - a otrzymałem pracę naukową, napisaną nieco na siłę. Aczkolwiek należy przyznać, że materiał zebrany został rzetelnie i pomijając to, że książka może przyprawić o akademicką niestrawność, to jednak sporo można się z niej dowiedzieć.

Szkoda, bo po...

Niestety, ale nie przebrnęłam. Myślę, że byłaby to bardzo wartościowa lektura, gdyby była o połowę krótsza. Kolejny przykład książki, które pokazuje, że jak się przedobrzy z ilością informacji, to lektura staje się niezjadliwa.

Na półkach: , , , ,

Tekst, który powoduje gęsią skórkę i stawanie włosów na głowie, gdy uświadomimy sobie, w jakim stopniu wielkie korporacje przemysłowe beztrosko (żeby nie powiedzieć debilnie) niszczą naszą planetę, maksymalizując, i tak gigantyczne, zyski, broniąc źródeł swoich dochodów wszelkimi środkami.
Czytając o ogólnoświatowych oddolnych protestach społeczności rdzennych, wiejskich przeciwko dewastacji środowiska i rabunkowej gospodarce nasuwa się też refleksja - w naszym kraju mamy, niestety, zbyt mało uświadomione ekologicznie społeczeństwo, które ponadto pozostaje pod zbyt silnym imperatywem ideologicznym "czyńcie sobie ziemię poddaną".

Mimo, że tematem zmian klimatu interesuję się od dość dawna (bardziej od strony zachodzących procesów w przyrodzie i wpływu antropopresji), to jednak książkę N. Klein muszę określić jako dość męczącą. Doceniam ogrom pracy autorki w zbieraniu źródeł informacji, jej zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnych, ale ostatecznie, wyszła z tego książka, której przeczytanie jest trudnym wyzwaniem. Tym niemniej, poruszane tematy nie straciły na aktualności, chociaż w międzyczasie na scenie wydarzeń pojawili się nowi aktorzy: Donald Trump, Greta Thunberg oraz klimat Ziemi we własnej osobie - wszystkie lata, odkąd autorka zakończyła pisanie książki, były najcieplejszymi w historii pomiarów, a jednocześnie emisje i stężenia CO2 wciąż rosną. Kapitalizm kontra klimat - jak do tej pory, zdecydowanie wygrywa ten pierwszy.

Książka ważna, do granic szczera, zaangażowana i bardzo mocno udokumentowana. To jest wyznacznikiem całej pracy Naomi Klein.