Walkirie

Paulo Coelho odwaga Walkirie literatura brazylijska

1935 ocen

nie mojw klimaty

nie mojw klimaty

Druga pozycja z pięciu pożyczonych od szefa Coelho... Przeczytana i zwyczajnie jak dla mnie słaba... zmęczona i szczęśliwie dokończona!...tyle...

Świetna filozoficzna podróż w głąb siebie. Moment gdy główni bohaterowie poznają "Walkirie" na motocyklach jest dla mnie punktem zwrotnym i przełomowym.

Walkirie to historia Paula i jego żony, którzy wybrali się na czterdzieści dni na pustynię, aby zobaczyć swoje anioły.
Opowieść pokazuje, że warto jest patrzeć dalej - na horyzont, że warto sięgać w głąb siebie oraz że warto spełniać marzenia.
Książka jest opisana jako jedna z najbardziej osobistych książek autora. I rzeczywiście czytelnik poznaje tu nieco innego Paula. Pojawiają się liczne wątki łączące magię z religią, więc treść momentami jest dość dziwna...
Niemniej mi się podobała i przeczytałam ją w dwa wieczory ;)

update 22.05.2020 : po 9 latach przeczytałam tą książkę jeszcze raz, bo znalazłam ją w czeluściach kartonów. Totalnie rozmył mi się jej sens i przesłanie. Teraz oceniłabym na jakieś 4. Zawoalowana filozofia, nie zrozumiałam fabuły.

Po kilku latach podeszłam do ''Walkirii" jeszcze raz. Czytałam powoli i uważnie, trawiłam zdania, próbowałam całość zrozumieć, polubić, docenić. Tak, doceniam ogólne przesłanie (choć Ameryki nie odkrywa, ale warto zatrzymać się w tym codziennym pędzie i wsłuchać w siebie) i kilka wartych uwagi cytatów, które w sumie mieszczą się na 1,5 stronicy. Ze zrozumieniem było trudniej, zwłaszcza w momentach, kiedy filozoficzna treść zdawała się dodatkowo ociekać metaforami (A może jednak nie? Może to była tylko fantastyka? Żeby było ciekawiej, pisarz zapewnia, że to wydarzyło się naprawdę - czyli np. ręka, która pisze sama na piasku???). Przemieszanie magii z wiarą w Boga było absolutnie dziwne, poplątane i w dużej mierze przez to ani trochę nie udało mi się polubić tej lektury. Kilkadziesiąt ostatnich stron zmęczyłam, nie mogąc doczekać się końca. Trzeciego podejścia nie będzie.

Kolejna wyśmienita książka autora. Przeczytałabym jeszcze raz, ale siostra mi zakosiła i nie chce oddać, bo twierdzi, że to jej swoista biblia życia. Polecam sięgnąć po tę książkę.

jak zawsze, kolejny tytuł z ciekawym przekazem dla czytelnika

jak zawsze, kolejny tytuł z ciekawym przekazem dla czytelnika