Hipis

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Hippie
miłość, muzyka, religia
LubimyCzytać

W swojej najbardziej autobiograficznej powieści Paulo Coelho pozwala nam przeżyć na nowo wielkie marzenie pokolenia hipisów o pacyfistycznej przemianie świata.  Paulo jest długowłosym, zbuntowanym młodzieńcem, który pragnie zostać pisarzem. Uciekając przed brazylijską dyktaturą wojskową w 1970 roku wyrusza w świat w poszukiwaniu wolności i sensu ludzkiej egzystencji. W Amsterdamie spotyka Karlę, młodą Holenderkę, z którą legendarnym Magic Busem wyrusza do Nepalu, nowego kultowego miejsca na hipisowskiej mapie świata. Podróż przez Europę będzie początkiem ich niezwykłej historii miłosnej i głębokiej przemiany duchowej.
Powieść o wolności, o młodzieńczym buncie i poszukiwaniu siebie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

itysiek_reads | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Książki Paulo Coelho ukazały się w 81 językach na całym świecie w nakładzie ponad 225 milionów egzemplarzy, co czyni autora najczęściej tłumaczonym pisarzem współczesnym [opis pochodzi z okładki]. Możemy się więc spodziewać, że książki autora są wyjątkowe. Jedni go kochają, inni nienawidzą, a jak jest w Waszym wypadku?

Czytałam dwie inne książki autora i myślę, że to takiego rodzaju książki, które trzeba przemyśleć, przeanalizować i wyciągnąć z nich coś dla siebie – inspirację, refleksję czy mądrość. Książka „Hipis” jest najbardziej autobiograficzną powieścią w dorobku pisarza i przedstawia jego życie, drogę, którą podążał, i proces poszukiwania szczęścia i mądrości życiowej. Paulo Coelho połączył różne wydarzenia ze swojego życia w jedno i przedstawił swój własny proces poszukiwania siebie i wolności. Opisuje swoje podróże, traumatyczne przeżycia, miłość, różne doświadczenia i trasę do Nepalu na pokładzie Magic Busa. Wraz z Holenderką Karlą starają się odnaleźć drogę do własnej...

_kingu_reads | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Chyba większość z nas czytała kiedykolwiek przynajmniej jedną z książek Paulo Coelho lub chociaż słyszała o jego twórczości. Osobiście w ostatnim czasie miałam okazję czytać ‘’Alchemika’’ i pomimo podzielonych opinii książka przypadła mi do gustu.
Najnowsze dzieło Paulo Coelho nie przypomina jego dotychczasowych książek, gdyż mamy tu do czynienia z autobiografią autora. Coelho przenosi nas do lat swojej młodości, a dokładnie do wydarzeń mających miejsce pomiędzy 1968 a 1970 rokiem. Paulo w tamtym czasie należał do modnego wówczas ruchu hipisowskiego. Podróżował do miejsc, które dla hipisów miały szczególne znaczenie. Podczas pobytu w Amsterdamie Paulo poznaje piękną Karlę, z którą rusza w spontaniczną podróż do Nepalu. Trasa licząca tysiące kilometrów ‘’Magic Busem’’ kosztowała wtedy zaledwie 70 dolarów. Wycieczka ta okazuje się dla Paula oraz Karli podróżą w głąb siebie, a także pozwala im poznać najważniejsze w życiu wartości, w tym miłość.
‘’Hipis’’ to naprawdę wspaniała...

Aniaczyanka | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Podobno książki Coelho albo się kocha, albo nienawidzi. Ja natomiast, co do tej mam mieszane uczucia. Z jednej strony podoba mi się jej "metaforyczność", to, że mogę z niej wiele wynieść, wiele wyczytać "między wierszami". Bardzo lubię, kiedy autor pisze niejednoznacznie i kiedy czytelnik musi się wysilić i zinterpretować po swojemu treść.
Z drugiej strony jednak totalnie nie rozumiem fenomenu bycia hipisem. Chyba zbyt twardo stąpam po ziemi :) przez to początek książki był dla mnie dość trudny.
Oczywiście są w niej myśli, z którymi się zgadzam, jest wiele takich z którymi nie.
Najważniejsze jest to, że skłoniła mnie do wielu przemyśleń, to jej największy plus.

rude_recenzuje | 2018-10-06
Na półkach: 2018, Przeczytane

Można powiedzieć, że to książka o niczym. Można rzucić ją w kąt i nigdy do niej nie wracać. Mnie osobiście jednak za każdym razem trochę urzeka ta umiejętność, którą posiada Coelho – to, że z banalnej podróży po Europie potrafi stworzyć refleksyjną powieść o poszukiwaniu szczęścia i samego siebie. A przy tym pozostawia zawsze miejsce dla czytelnika, który chce wyciągnąć mądrość z jego słów. Fani twórczości Coelho nie zawiodą się na Hipisie, mimo jego odmienności od poprzednich książek. To dobra lektura dla wrażliwców zagubionych w rzeczywistości i własnym życiu.

Lady Margot | 2018-09-25

LADYMARGOT.PL

Przyznaję bez bicia: bałam się tej książki. Jednak jak to ze mną zwykle bywa, ciekawość zwyciężyła. W przeszłości, szczególnie w czasach licealnych, często sięgałam po powieści Paulo Coelho. Byłam pod ogromnym wrażeniem jego twórczości. Jednak im więcej doświadczałam, im mocniej codzienność wdzierała się w moje dorosłe już życie, tym częściej książki Coelho wydawały mi się naiwne, upraszczające ważne kwestie. W rezultacie na kilkanaście lat, z przerwami, rozstałam się z książkami autora. Jednak ze względu na fakt, iż w mojej rodzinie są osoby, które każdą nową książkę Paulo muszą przeczytać, choćby poprzez zapoczątkowaną tradycję – w końcu do tej pory, kiedy tylko jego powieść ukazywała się na rynku wydawniczym, od razu była przez nie przechwytywana – co jakiś czas wpadała w moje ręce nowa powieść tego brazylijskiego pisarza. Kontakt z nim więc miałam, jednak bez większego entuzjazmu pochłaniałam to, co akurat wpadło mi w ręce.

I nagle, po kilkunastu latach przerwy...

monikawa | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Z Coelho mam specyficzne relacje. Niezależnie czy dana książka podoba mi się czy nie, po lekturze obniża się mój poziom niezadowolenia z rzeczywistości, że się tak wyrażę. A to dużo. Zatem z marszu ma u mnie kilka gwiazdek więcej.
"Hipis" na pierwszych stronach sprawia wrażenie chaotycznego. Szybko jednak nabiera kierunku. Rozwój bohaterów i fakty z ruchu hipisowskiego w Europie wciągnęły mnie. W rezultacie prawie zapomniałam, że to powieść na faktach, straciłam czujność i epilog mnie wzruszył.

subiektywnik literacki | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Z Paulo Coelho jest tak, że jedni go kochają, inni się wyśmiewają z wzniosłości stylu, moralizatorstwa i cytatów. Jeśli jesteście w tej drugiej grupie, to to jest książka dla was, aby odczarować tego autora.

O czym jest ta historia?. To opowiedziana w trzeciej osobie autobiograficzna podróż pary hipisów, Paula i Karli, którzy podążają przez Europę odkrywają swoje prawdziwe ja, próbują iść w stronę duchowości, stykają się z róznymi religiami, niejednokrotnie wpadają w ogromne tarapaty, ale w ostatecznym rozrachunku wszystko sprowadza się do poszukiwania prawdziwej miłości, czymkolwiek ona jest.

Bo nie warto żyć bez miłości. Czym jest życie bez kochania? Jest jak drzewo, które nie owocuje. jak sen, bez snów, wręcz bezsenność. To jak żyć dzień po dniu, łudząc się, że słońce rozświetli twój pomalowany na czarno pokój, mimo szczelnie zamkniętych i zasłoniętych okien i drzwi. To jak wiedzieć, że jest klucz, ale nie mieć ochoty otworzyć drzwi i stamtąd wyjść. ...

biblioteczka_justyny | 2018-10-01
Przeczytana: 29 września 2018

Powieść "Hipis" nie jest typową książką Paulo jakie znamy, to jego autobiografia, a właściwie jej część, bo skupia się głównie na jego młodości i przygodzie, jaką była podróż do Nepalu z nieznajomą dziewczyną oraz na przemyśleniach jakie towarzyszyły mu w tym okresie. Powieść ta nie jest tak naszpikowana aforyzmami i moralizacją do jakiej przyzwyczaił nas Coelho, ale czuć w niej charakterystyczne dla niego pióro. Szkoda, że zawiera tylko ten krótki wycinek z jego życia, ale kto wie, może kiedyś zostanie napisany ciąg dalszy... Co ciekawe ta autobiografia nie jest pisana w pierwszej osobie a w trzeciej.
Choć nie przebiła ona mojej ulubionej książki tego autora "Alchemika", i choć też inaczej teraz po 30stce patrzę na jego książki jak 10 lat temu, to myślę, że fanom Coelho powinna przypaść do gustu, choćby właśnie ze względu na fakt, że można bliżej poznać samego autora oraz dowiedzieć się co go tak ukształtowało.

Cytaty:
✒"Nie zawsze mamy wpływ na to, co nam się przydarza,...

czytamiogladam | 2018-09-29
Na półkach: Tbr 2018, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2018

W żadnym wypadku nie należę do grupy osób, które uwielbiałoby prozę P. Coelho. Powiedzieć, że jest to rodzaj specyficznej literatury, to lekkie niedopowiedzenie. Czytałam kiedyś jego "Pielgrzyma" i zwyczajnie za każdym razem książka ta stanowiła skuteczny usypiacz, dlatego też bałam się "Hipisa". Bałam się, że tej pozycji nie dokończę czytać i w najlepszym wypadku do końca roku będę z nią spędzać nużące wieczory. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy w oka mgnieniu pokonałam bez większych problemów pierwszych 50 stron, aby po dwóch wieczorach uporać się z tym tytułem.

Muszę przyznać, że bardzo podobała mi się opowieść zawarta w środku. Trochę biograficzna, trochę wymyślona przez autora. Wielokrotnie miałam wrażenie, że sam autor opowiada mi treść książki, na jakimś intymnym spotkaniu przy kawie tudzież yerba mate.

Akcja w tej książce nie gna z prędkością światła, ale spokojnie, bez zbędnego spinania się i nadęcia, możemy oczekiwać świetnie napisanej książki, która idealnie oddaje...

Kobiece_ksztalty | 2018-10-09
Przeczytana: 08 października 2018

Paulo Coelho chyba nikomu z Was nie trzeba przedstawiać, jedni go kochają a inni nienawidzą. Autor znany jest chyba wszystkim, a każda z jego książek szybko staje się bestsellerem i sprzedaje się w milionowym nakładzie, a on sam jest dziś najczęściej tłumaczonym współczesnym pisarzem na świecie.
Najnowsza powieść Paulo Coelho Hipis przedstawia losy samego autora, młodego chłopaka, hipisa, który ma głowę pełna marzeń i wierzy, że jego powołaniem jest bycie pisarzem. Młody Paulo nie chce iść do wojska i ucieka przed brazylijską dyktaturą, wyrusza więc w podróż po Europie. Chce w niej odnaleźć odpowiedź na pytanie o sens życia i znaleźć prawdziwą wolność.
W Amsterdamie poznaje młodą i szalona Holenderkę, Karlę. Wyruszają razem Magic Busem do Neapolu, krainy marzeń prawdziwego hipisa. Podróż ta staje się początkiem ich wspólnej wędrówki, cudownej historii miłosnej oraz głębokiej przemiany duchowej młodego Paulo. Para poszukuje siebie, swojej tożsamości, przepisu na szczęśliwą...