Hipis

2018-09-19
2018-09-19
2018-06-06
Teresa Tomczyńska
miłość muzyka religia literatura brazylijska literatura iberoamerykańska Nepal podróże

Podróż z naszywką „Flower Power” na piersi

1987

Wolność ,podróże, wątki autobiograficzne autora. Fajnie poczytać o tamtych czasach ale to nie będzie książka która zapamiętam.

Czytając Hipisa miałem wrażenie, że jestem jeszcze trochę w świecie z ostatnio przeczytanych książek o argentyńskim papieżu i "Pół roku na Saturnie". Sporo czasu spędziłem na rozważaniu następujących fragmentów: "Prawda nie jest tym, co dostarcza nam pewność (...),ani tym, co sprawia, że będziemy lepsi od innych, a jeszcze mniej tym, co nas trzyma w okowach utartych przesądów i uprzedzeń" oraz "Miłość do Boga jest znacznie silniejsza niż powody, które nas do Niego doprowadziły". Oprócz sporej dawki filozoficznych przemyśleń da się "wyciągnąć" z niej kilka ciekawych faktów historycznych. Mnie najbardziej wciągnęły informacje o pochodzeniu LSD i o noszeniu wąsów u Turków.

Książka bardzo przyjemna, czyta się ją w ekspresowym tempie. Warto przeczytać jeśli ktoś ma ochotę zaznajomić się z podstawami życia dzieci-kwiatów, otwiera oczy na niektóre aspekty i sposób bycia hipisów. Książka opisuje podróż Magic Busem, więc zawiera również element przygodowy który uwielbiam. Rozdziały są krótkie, przez co podczas czytania obecne jest zjawisko "jeszcze jednego rozdziału", w efekcie można niechcący przeczytać większość książki jednym tchem. Zakończenie trochę mnie zawiodło (myślę że każdy spodziewał się innego),ale po głębszym przemyśleniu uznałem że jednak było bardzo dobre, trzeba tylko pamiętać że nie jest to w pełni książka przygodowa, a autobiografia o poszukiwaniu samego siebie. Polecam każdemu, nie tylko pasjonatom życia hipisowskiego.

Dzisiaj wieczorem skończyłam czytać książkę Paulo Coelho,, Hipis " . Sentymentalna podróż do czasów hippisowskich i jednocześnie autobiografia samego autora. Druga ( po ,, Pielgrzymie" przeczytana tego pisarza powieść do końca. 🙂

Książka dość nudna albo ja już dawno "wyrosłam" z książek Paula. Mam wrażenie, że to trochę taka historia o niczym z elementami autobiografii. Jedyny plus to to, że jest dość krótka.

Książka, którą czyta się bardzo przyjemnie. Idealna na oderwanie się od rzeczywistości i głębsze przemyślenia. Po zakończeniu czułem, że choć chciałbym poznać dokładniej dalsze losy Paola, to treść w książce kończy się w dobrym momencie i zaspokaja mój głód.

Pozycja autobiograficzna, której historia przypada na czas wyzwolenia dzieci kwiatów, pojawienie się ruchu hipisów, bezgranicznych podróży oraz wykorzystania możliwości jakie dane miejsce oferowalo.
Poza opisami sposobu życia, ciekawych podróży odnajdujemy też próbę poznania samego siebie. Autor wyrusza w podróż w głąb siebie-próbuje znaleźć swój sposób na życie, odnaleźć własne ja.
Książka poza uduchowiona częścią bardzo fajnie opisuje też sam ruch hipisów-ich stosunek do życia, co skłoniło ich do takiego stylu Oraz trafne opisy miejsc i ludzi, które odwiedzają głowni bohaterowie.

Dobre, ale nie jest to najlepsza książka Paulo Coelho.

Dobre, ale nie jest to najlepsza książka Paulo Coelho.

Ten tytuł skradł moje serce. Paulo Coelho postanowił opisać swoją młodość będąc w mocno dojrzałym wieku. Życie składa się w jedną niekończącą się podróż, podczas której każde NOWE doświadczenie, każdy NOWY bodziec powinien być przystankiem. Stacją, której nie należy omijać i się jej lękać. Bo lękać się nieznanego znaczy tyle, co bać się życia.

Dostałam więcej niż się spodziewałam. Mimo tego, że akcja w środku książki trochę się ciągnęła, to książka dostarczyła mi piękne historie i inspirujących bohaterów. To faktycznie powieść o drodze- z Amsterdamu do Nepalu, ale również duchowej.