Zgłosuj na książki roku 2017

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Aleph
978-83-89933-22-5
Alef, Paulo Coelho

Opowiada o duchowej podróży pisarza, związanej z przemierzaniem przez niego Azji w 2006 roku. Ogromną rolę w tej historii odgrywa pewna młoda dziewczyna o imieniu Hilal, którą Paulo spotkał podczas wyprawy koleją transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku. Buntuję się. Decyduję. Zmieniam. Odnajduję siebie. Idę. Działam. Budzę się. Doświadczam. Podnoszę się. Marzę. Zwyciężam. Odkrywam. Wymagam....

Buntuję się. Decyduję. Zmieniam. Odnajduję siebie. Idę. Działam. Budzę się. Doświadczam. Podnoszę się. Marzę. Zwyciężam. Odkrywam. Wymagam. Myślę. Wierzę. Krzepnę. Rozwijam się. Pytam. Jestem. Niektóre książki są do czytania. Alef napędza do życia.

źródło opisu: paulocoelho.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2015-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Pierwsze książki Paulo Coelho mnie fascynowały. Były inne od reszty, ze sporą dozą duchowości, pełne myśli niby oczywistych i prostych, a jednak nie zawsze uświadomionych. Jednak im dalej w las, tym gorzej. Mam wrażenie, że każda kolejna pozycja autora była słabsza, a on sam popadł w jakiś stan daleki od rzeczywistości.
Przeczytałam prawie wszystkie jego książki i kilka z nich zapamiętam na zawsze. Czasami lubię przeczytać coś z pogranicza filozofii bez specjalnej akcji i ten autor doskonale wpisał się w tę lukę. Na pewno zawsze będę go cenić za moje ulubione pozycje (są takie 4), ale po jego ostatnich książkach nie sądzę, by jeszcze kiedyś mógł mnie zachwycić.
Pisarz w tej książce przeżywa wiele rozterek duchowych, martwi go jego brak dalszego rozwoju duchowego i postanawia wyruszyć w podróż koleją Transsyberyjską. Niespodziewanie w podróży towarzyszy mu młoda dziewczyna. Dalsze perypetie i przemyślenia niestety narażają już czytelnika miejsami na niedowierzanie, a miejscami na...

Hipek | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: lipiec 2017

Alef dociera do mnie w dwójnasób silnie. Należę to tych, którzy lubią prozę Coelho. Czytanie jego książek jest dla mnie przygodą duchową. Rozumiem, że nie do każdego ten pisarz trafia, stąd tak zdywersyfikowane opinie. W Alefie autor pokazuje relacje mentorskie pomiędzy dojrzałym mężczyzną i kobietą wchodzącą dopiero do dorosłego życia. Autor maluje doznania bohaterów w tej relacji w bardzo wyrazistych kolorach, do mnie to bardzo dobrze dociera. Ta powieść sprawia, że Coelho jest dla mnie jeszcze lepszym pisarzem.

gwiazdka | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Chyba wyrosłam już z Coelho, bo coraz gorzej wychodzi mi przedzieranie się przez jego książki, coraz mniej sensu w nich widzę. Więcej sensu chyba jeszcze widzę w jego powieściach, niż refleksjach. „Alef", niestety, należy do tego drugiego gatunku, na szczęście jest dość cienki, wiec szybko uporałam się z tymi 230 stronami. Na kolejne szczęście język Coelho jest prosty, co nie utrudnia czytania, ale treść… Gdybym spotkała takiego gościa w życiu codziennym, to przypuszczam, że już po pół godzinie uciekłabym z pomieszczenia w którym on wygłasza swoje poglądy tak daleko, jak tylko by się dało. Treść nie trzyma się kupy- oczywiście, to moje osobiste zdanie, dziwaczny zlepek różnych wierzeń i religii. Gdyby to była powieść oceniłabym ją jako ogrom bzdur.

ira | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

Wzięłam "Alef" do ręki tylko dla potwierdzenia, że naprawdę nie przepadam za Coelho.
Wędrówka dusz, wspólnota dusz, reinkarnacja, romans i co tam jeszcze. Przepraszam, ale kiedy żona autora śmiertelnie poważnym tonem wyznaje mu, że uważa, że latarnia ma z nim coś wspólnego, to mogę zdobyć się co najwyżej na słaby uśmiech.
Strasznie to jest pretensjonalne, co Coelho tworzy. I moim zdaniem, to są wydmuszki - gładkie skorupki całkowicie puste w środku, wydmuchane z jakiegokolwiek znaczenia.

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Teoretycznie wydawcy winni przejąć się wezwaniem wieszcza:
"Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec"
/Słowacki,"Testament mój"/
i służyć wiernie idei rozkwitu intelektualnego Narodu. Niestety, w praktyce politykę wydawniczą kształtuje dewiza "ludzie to kupią". I potem np w bibliotece w Toronto brak wielu cennych pozycji na rzecz panów Coelho. I tak, wpadła mnie w rękę następna książka GRAFOMANA pt "Alef", której przekartkowanie potwierdziło słuszność mojej opinii sprzed paru dni o "Jedenastu minutach". DNO!! i to nie "super", bo na ten przedrostek trzeba się czymś zasłużyć.

Zwariowanyanioł | 2011-10-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, Inne

Nie dam rady napisać wam cudowne i może bardziej pomocne streszczenie całej książki, bo nie oto tutaj chodzi.
Uparcie czekałam i składałam pieniądze na tą książkę nie wiedząc nawet czy jest zadawalająca. Wszystko należało od pisarza. Na początku pisania opinii chciałam dodać jakieś mądre porównanie. Lecz po ułożeniu słowa do słowa zrezygnowałam z takiej wersy. Alef. Czym jest Alef ? Zjawiskiem w matematyce, literą obcego pochodzenia a może inną przestrzenią wszechświata, która chce nam udowodnić czym jest życie, a może jest to po prostu nie wygodne słowo.
Książka jest historią, która rzekomo się przydarzyła pisarzowi podróż pociągiem przez Rosję w poszukiwaniu siebie z wyjątkowo zadziwiającą w swym zachowaniu młodą Hilal.
Wyobrażacie sobie taką scenę, 21 letnia kobieta, która wyznaje miłość i potrzebę wsparcia duchowego mężczyźnie 59 letniemu.. a ten nie odpycha kobiety tylko mówi że kocha ją jak rzeka. Alefa czytałam tydzień ja na mnie to długo, lecz jak rozkoszowałam się każdymi...

Grażyna | 2011-12-18

Po przeczytaniu "Walkirii", postanowiłam zrobić jeszcze jedno podejście do mojego ulubionego autora. Niestety znowu porażka, chociaż "Alef" jest odrobinę lepszy. Co jest Coelho? Aż się boję kolejnej jego powieści i tego co może wymyślić.

natkuss | 2015-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 lutego 2015

Odnoszę wrażenie, że moją przygodę z książkami Coelho zaczęłam od tych "najlepszych", tych które jakoś do mnie trafiły. Alef zupełnie do mnie nie przemawia. Może nie dorosłam jeszcze do niej, albo nie jestem wystarczająco "uduchowiona" by dobrze ją zrozumieć. Dla mnie była to trochę jak opowieść fantasy- reinkarnacje, odwiedzanie swoich wcieleń przyszłych i poprzednich. Nie wierzę w coś takiego.
Mimo tego, że tematyka tej książki nie przemawia do mnie, uważam ją za ładną opowieść, która może wnieść coś w życie innych ludzi - ale na pewno nie moje.

Monka | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Kiedyś Coelho mnie zachwycił. "Alchemikiem" byłam urzeczona. "Weronika postanawia umrzeć", "Demon i panna Prym" to książki, które na długo zostały w mojej pamięci. Niestety ostatnie pozycje P. Coelho są powtarzaniem tego, co już kiedyś zapisał. Jego myśli nie są już tak odkrywcze, dlatego nie mają takiej siły oddziaływania. "Alef" wydał mi się napuszony i nudny.

janka_agh | 2011-12-21
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Kiedyś Coelho mnie zachwycił Alchemikiem. Od tamtej pory czytam właściwie wszystkie pozycje wydawane na polskim rynku. Jednak muszę z przykrością stwierdzić, że aktualnie wydawane książki są już na tak abstrakcyjnym wymiarze "duchowości", że stają się niezrozumiałe dla mnie. Alef jest troszkę lepszy od poprzednich Walkirii, jednak mimo wszystko Duchowość autora i jego ego, przysłania kilka naprawdę cennych przemyśleń. Alef to historia podróży autora koleją transsyberyjska i opowieść o reinkarnacji i winach z poprzednich wcieleń. W sumie dobrze się czyta, ale byłoby dużo lepsze, gdyby JA autora nie było tak nachalne.