rozwiń zwiń

Autor bestsellerów, bohater memów, rusofil. Paulo Coelho kończy 75 lat

Olga Sokal Olga Sokal
24.08.2022

Można go kochać albo nienawidzić. Ale na pewno żaden z czytelników nie może pozostać obojętnym wobec twórczości Brazylijczyka, którego książki wydano w 320 milionach egzemplarzy w ponad 170 krajach. Przetłumaczono je z portugalskiego na 88 języków, w tym na malajalam, marathi czy suahili. Autor zdobył ponad setkę międzynarodowych nagród. W tym roku Paulo Coelho ma podwójny powód do świętowania. Mija właśnie 35 lat od jego debiutu literackiego.

Autor bestsellerów, bohater memów, rusofil. Paulo Coelho kończy 75 lat Wikimedia Commons / Paul Macleod

Marzenia się spełniają

Paulo Coelho od zawsze chciał zostać pisarzem. W młodości zrobił notatki do ponad 500 książek. Wysyłał też wiersze do krytyków literackich w brazylijskich gazetach. W teatrze prowadził warsztaty z reżyserii i aktorstwa, pracował w wysokonakładowych gazetach, był redaktorem periodyków kontrkultury, producentem muzycznym dla wytwórni Polygram i CBS. Nie wszyscy wiedzą, ale ponad pół wieku temu, pod wpływem ruchów mistycznych i alternatywnych, pojechał „pociągiem śmierci” do Boliwii i Machu Picchu w Peru. Potem udał się do Amsterdamu w Holandii, światowej stolicy ruchu hipisowskiego. Stamtąd, autobusem, odbył pierwszą wycieczkę na Wschód, o czym opowiada w swojej autobiograficznej książce „Hipis”.

Początek literackiej podróży

„Pielgrzyma” jeden z najpoczytniejszych pisarzy świata napisał w 1986 roku. Coelho wydał debiut po tym, jak sam odbył pielgrzymkę szlakiem świętego Jakuba. Międzynarodowy sukces tej książki sprawił, że coraz większe tłumy pątników zaczęły odwiedzać Santiago de Compostela. Pisarz został nawet za to odznaczony przez hiszpański rząd Złotym Medalem Galicji, a w 2008 roku władze miasta Santiago de Compostela złożyły mu hołd: jedną z ulic nazwały jego imieniem.

Czy jest tu ktoś, kto nie czytał „Alchemika”?

Aż trudno w to uwierzyć, ale bestsellerowego „Alchemika” wydano 34 lata temu. Inspiracją do jego napisania była perska przypowieść wykorzystana przez Jorge Luisa Borgesa w tomie opowiadań „Powszechna historia nikczemności”. Tylko w USA ta książka każdego roku sprzedaje się w nakładzie około miliona egzemplarzy i jest najpopularniejszym prezentem dla maturzystów. Ten tytuł przez rekordowe 427 tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów „New York Timesa”. W 2003 roku „Alchemik” pobił rekord Guinnessa jako książka, która miała najwięcej tłumaczeń na inne języki. „Alchemika” czytali światowi przywódcy, w tym były prezydent USA Barack Obama, pakistańska aktywistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Malala Yousafzai czy były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Docenili go także Umberto Eco czy laureat Literackiej Nagrody Nobla Kenzaburō Ōe, ale także Gisele Bündchen czy Oprah Winfrey, prezenterka i liderka jednego z największych klubów książki na świecie. Sekrety tej książki poznali również sportowcy, w tym siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton czy supergwiazdy NBA LeBron James i Kobe Bryant, z którymi Paulo Coelho planował napisać książkę dla dzieci. Na rynku amerykańskim ukazał się audiobook „Alchemika”, którego narratorem jest laureat Oscara dla najlepszego aktora w 1991 roku Jeremy Irons.

Czym inspirował się Paulo Coelho?

W 2010 roku Paulo Coelho przygotował dla wydawnictwa Penguin antologię książek, które były dla niego inspiracją. Znajdują się w niej m.in. fragmenty tekstów „De profundis” Oscara Wilde’a, „Eichmann w Jerozolimie” Hannah Arendt, „Książę” Machiavellego, „Fikcje” Jorge Luisa Borgesa, a także fragmenty zwojów znad Morza Martwego.

Nie tylko książki

Na początku lat 70. Paulo Coelho skomponował z bahijskim rockmanem Raulem Seixasem ponad czterdzieści piosenek. Większość z nich odniosła ogromny sukces i stała się klasykami brazylijskiego rocka, jak choćby „Gita”. Napisał w sumie około 120 tekstów piosenek dla innych znanych brazylijskich wykonawców, takich jak Rita Lee czy Zé Rodrix, a także dla swojego serdecznego przyjaciela Roberto Menescala, jednego z twórców bossa novy.

Cena za bunt

Rodzice Paula Coelha nie rozumieli wymiaru młodzieńczego buntu, który on przechodził. Oddali pisarza do szpitala psychiatrycznego, gdzie poddano go elektrowstrząsom. To doświadczenie opisuje w książce „Weronika postanawia umrzeć”, dzięki której powstał projekt ustawy zakazującej nieuzasadnionych hospitalizacji psychiatrycznych w Brazylii. Dwukrotnie był też zatrzymywany przez ówczesną dyktaturę wojskową. Pierwszy raz w 1969 roku, gdy wraz ze swoją dziewczyną i dwójką przyjaciół wracał z Paragwaju, gdzie pojechali na mecz reprezentacji Brazylii w piłce nożnej. Do drugiego zatrzymania doszło 28 maja 1974 roku w najstraszniejszym okresie dyktatury: Paulo Coelho został najpierw aresztowany przez tajną policję DOPS, a tuż po zwolnieniu został porwany z taksówki wiozącej go do domu, ponownie zatrzymany i poddany torturom.

W 1980 roku Paulo Coelho poślubił artystkę Christinę Oiticicę, która zaprojektowała okładki jego pierwszych książek. Mieszkają razem w Genewie. W latach 80. oboje założyli i prowadzili w Rio de Janeiro wydawnictwo Shogun. W 2014 roku stworzyli fundację ich imienia, która, oprócz innych działań, wspiera Solar Meninos de Luz, pracę społeczną w kompleksie faweli Pavão-Pavãozinho i Cantagalo. W lipcu tego samego roku zapowiedziano filmową adaptację książki „Alchemik”.

Ostra krytyka po wybuchu wojny

Wiosną tego roku brazylijski pisarz na Twitterze podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi wojny w Ukrainie, którą nazwał „kryzysem”. Słowa najsłynniejszego twórcy złotych myśli oburzyły tysiące osób, również przedstawicieli świata kultury.

„Kryzys ukraiński to wygodna wymówka dla rusofobii”, napisał w mediach społecznościowych, w których jego działalność śledzi przeszło 15 mln użytkowników. Niespełna godzinę później, odpowiadając na falę krytyki i usiłując wytłumaczyć się z poprzedniego posta, pisarz postanowił dodać: „Byłem we Lwowie, Kijowie, Odessie, Jałcie i Czarnobylu (Ukraina). Przejechałem 10 tys. km pociągiem od Moskwy do Władywostoku (Rosja). Tak, jest wojna, ale nie wińcie zwykłych ludzi”.

Nie złagodził tym jednak reakcji internautów, którzy wyjaśnili Coelhowi, że około połowa rosyjskich obywateli deklaruje poparcie dla „operacji wojskowej w Ukrainie”. Autorowi przypomniano też jego prywatne spotkania z Władimirem Putinem. Wytknięto mu także postawę sprzed kilku lat, gdy w 2014 roku popierał pomysł włączenia Krymu do Rosji, a stanowisko zachodnich państw, które wydarzenia nazywały „bezprawną aneksją”, uznawał za propagandę. Na słowa Paula Coelha zareagowali między innymi przedstawiciele świata kultury, w tym kilku znanych polskich twórców. Pisaliśmy o tym tutaj.

Bezdyskusyjny bohater memów

Cytaty z książek Paula Coelha pojawiły się na wielu memach, które można znaleźć w sieci. Były też inspiracją dla nowych treści, które niejednokrotnie wprawiają czytelników w konsternację: czy to oryginalny cytat z jednej z książek pisarza, czy nowy twór? Memy z fotografią pisarza, okraszone treścią: „Ludzie żyją, dopóki nie umrą” czy „Jeśli szukasz oparcia – oprzyj się o ścianę”, to tylko niektóre przykłady, które można znaleźć w odmętach internetu. My jednak postanowiliśmy podzielić się kilkoma prawdziwymi, na które natkniecie się na naszym portalu. Oto one:

Bądźcie szaleni, ale zachowujcie się jak normalni ludzie. Podejmijcie ryzyko bycia odmiennymi, ale nauczcie się to robić, nie zwracając na siebie uwagi. A teraz skupcie się na tej róży i pozwólcie, by objawiło się wasze prawdziwe JA.

- Co to jest prawdziwe JA?

- To kim jesteś, a nie to, co z ciebie uczyniono.

„Weronika postanawia umrzeć”

Miłość jest dziką siłą. Kiedy próbujemy ją okiełznać, pożera nas. Kiedy próbujemy ją uwięzić, czyni z nas niewolników. Kiedy próbujemy ją zrozumieć, miesza nam w głowach.

„Zahir”

Życie potrafi być skąpe: mijają dni, tygodnie, miesiące, lata i nic się nie wydarza. A potem uchylamy jakieś drzwi i nagle przez szczelinę wdziera się istna lawina. W jednej chwili nie mamy nic, a już w następnej aż tyle, że trudno sobie z tym poradzić.

„Jedenaście minut”

Ludzie częściej marzą o powrotach niż o odjazdach.

„Alchemik”

Wszystko, co zdarza się raz, może już się nie przydarzyć nigdy więcej, ale to, co zdarza się dwa razy, zdarzy się na pewno i trzeci.

„Walkirie”

A co wy sądzicie o książkach Paula Coelha? Jesteśmy ciekawi waszych doświadczeń z tymi lekturami. Może macie jakieś swoje ulubione cytaty?

Oprac. na podstawie https://drzewobabel.pl/paulo75/


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Masło 24.11.2023 15:48
Czytelniczka

Ja mam taką trochę... nietypową relacje z nim. Czytałam jego Alchemika, Czarownice z Portobello i Weronika postanawia umrzeć, i szczeze mimo że naprawdę lubię tego autora i planuje przeczytać więcej jego książek to uważam że jest jednym z najgorszych pisarzy z jakimi miałam do czynienia. Wydaje mi się że jakby te książki lepiej by były napisane i może dużo bardziej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
matrox 25.08.2022 17:24
Czytelnik

Znamienne że Paulo wywodzi się z podobnego kręgu kulturowego co inna znana postać publiczna - przywódca Watykanu niejaki Bergoglio.
I co równie zaskakujące obydwaj sympatyzują i usprawiedliwiają raszyzm.
Dając przy tym przykład patologicznego symetryzmu i relatywizmu moralnego.
Ale może nikt nie powinien być zaskoczony taką admiracją tyrani reżimu jeżeli przypomnimy sobie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Remigiusz Koziński 25.08.2022 10:11
Redaktor

Moim zdaniem to książki bardzo wtórne. "Mądrości życiowe" serwowane przez  Coelho są właśnie takie, jak memy nimi inspirowane - jest na to okreslenie: pustosłowie. Z drugiej strony, skoro setki milionów ludzi czytają je - to znaczy, że komuś są potrzebne. Z czytaniem książek jest tak źle, że każda, która sprawia, że ktoś sięga po lekturę ma swoje znaczenie. W końcu tombak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
EwaRozalia 24.08.2022 23:25
Czytelniczka

Przeczytałam wieksząść jego książek. Niektóre podobały mi się bardziej, inne mniej. Pamiętam, gdy z zapartym tchem, siegałam po kolejną i następną...W tamtym czasie potrzebowałam kogoś takiego jak Coelho, każda książka niosła, ze sobą jakiś przekaz. Do dziś darze, go sentymentem i dziekuje, że w tamtym czasie „ był ze mną„.
Tak sobie  myslę, że z Paulo Coelho, jest jak z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Oliwier 24.08.2022 22:41
Czytelnik

"Nie sposób uciec, gdy w dupie sztuciec" - Paulo Coelha.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ilo99 30.08.2022 18:21
Bibliotekarz

Jakie to głębokie!  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
q-ku 24.08.2022 18:15
Czytelnik

Krzysztof Ibisz literatury - dostawca masowego rażenia w zakresie cytatów do bajerowania kobiet czymś nieryzykownym;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bete_Noire 24.08.2022 18:01
Czytelnik

Przepraszam bardzo, ale dlaczego nie można być obojętnym? To nie jest pisarz, którego omawia się w szkole. Słyszałem bardzo dużo opinii na jego temat i absolutnie to mi wystarczy. Nie będę rezygnował z czytania zasłużonych klasyków, czy wielu tytułów, na których wznowienie czekałem latami, aby wyrabiać sobie o nim własne zdanie. Zwłaszcza że literatura Iberyjska i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 24.08.2022 16:25
Bibliotekarz

Ale dlaczego "kochać albo nienawidzić"? Ja nawet go nie znam. Zatem można go też nie znać... można go lubić... albo lubić troszeczkę... albo nie lubić... można mieć stosunek ambiwalentny... i przerywany. Protestuję przeciwko przedstawianiu świat jako czarno-biały. Howgh!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 24.08.2022 17:51
Czytelnik

Popieram w całej rozciągłości. Kiedyś go nie znałem i hejtowałem. Potem (ze 20 lat temu) przeczytałem "Alchemika" i od tamtej pory hejtuję go jeszcze bardziej. Na nienawiść trzeba sobie jednak zasłużyć.  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
q-ku 24.08.2022 18:16
Czytelnik

znasz znasz;-) Tylko nie wiesz o tym - jest namiętnie wklejany na obrazki z nader mądrymi mądrościami życiowymi i wklejany na fejsa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 24.08.2022 19:19
Bibliotekarz

@q-ku nie mam fejsa, nie korzystam... poza narzędziami developerskimi i debugerem. Pewnie dlatego nie znam  😈

Fejsbuk to rak  😇

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Armand_Duval 24.08.2022 15:54
Czytelnik

"Będę się czasem Potykał, ale nie muszę Sprzątać". Paulo Coelho, 1992

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 24.08.2022 16:22
Bibliotekarz

Eeeeee, ale to Elektryczne Gitary  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 24.08.2022 17:49
Czytelnik

A jakże, trochę klasyki nigdy nie zaszkodzi. Chyba nie myślałeś, że będę cytował tego grafomana?  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Armand_Duval 24.08.2022 15:51
Czytelnik

"Życie Życie. Jest. Nowelą".  Paulo Coelho, 1997

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Milmag 24.08.2022 21:07
Czytelniczka

🤣🤣🤣🤣🤣

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się