Wyjątkowe książki na długie letnie wieczory

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.06.2019

Wakacje oficjalnie rozpoczęte! Wielu z nas będzie cieszyć się pogodą. Ale jak wylegiwać się na słońcu, w parku czy nad wodą bez ciekawej lektury? Jeśli zastanawiacie się, co ze sobą zabrać na letni wypoczynek, mamy dla was kilka wyjątkowych tytułów. Zapraszamy na kolejny przegląd letnich propozycji literackich.

Wyjątkowe książki na długie letnie wieczory

Dla dzieci w wieku 8–12 lat, które kochają przygodę, mają otwarty umysł i mnóstwo zainteresowań, idealną propozycją będzie „Zakazany Kamień” Tony’ego Abbotta, który otwiera cykl „Dziedzictwo Kopernika”. Na świecie książka została świetnie przyjęta i okrzyknięta połączeniem Ricka Riordana z Danem Brownem dla młodzieży. Pochłonie młodego czytelnika bez reszty.

„Dziedzictwo Kopernika”, „Zakazany Kamień”, Tony Abbott

Największym hobby Wade’a jest astronomia. Często odwiedza on obserwatorium uniwersyteckie, w którym pracuje jego ojciec. Przypadkiem natrafia na zaszyfrowany mail od dawnego profesora ojca, a zarazem bliskiego przyjaciela rodziny, który wkrótce ginie w tajemniczych okolicznościach.

Śmierć Henry’ego rozpoczyna serię wypadków, które sprawiają, że Wade przeżyje przygodę, o jakiej inni mogą tylko pomarzyć. Wraz z przyjaciółmi musi odszukać Dziedzictwo Kopernika – 12 artefaktów o wyjątkowej, magicznej mocy. Ten, kto je odnajdzie, zdobędzie władzę nad światem i stanie się niezwyciężony…

„Dziedzictwo Kopernika” to czteroczęściowa seria książek przygodowych o przyjaciołach, którzy wyruszają w pełną niebezpieczeństw i zagadek podróż. Wyde, Darell, Lily i Becca, aby ocalić świat, muszą jako pierwsi odnaleźć tytułowe Dziedzictwo i jego dwanaście artefaktów.

Już w lipcu ukaże się część druga cyklu – „Klątwa węża”.

Dla nieco zagubionych w świecie mężczyzn, którzy chcieliby coś w życiu zmienić, ale nie za bardzo wiedzą, jak się za to zabrać, mamy wyjątkowy poradnik napisany przez coacha Johna Kima, kryjącego się pod nickiem Wściekły Terapeuta. Ten niekonwencjonalny trener pomaga mężczyznom, którzy – tak jak on sam – poczuli beznadzieję życia i postanowili się z niej wyrwać. Tak po męsku. Bez bzdur.

„Byłem żałosnym dupkiem, czyli jak żyć z sensem”, John Kim

Poradnik dla każdego faceta.

To książka dla wszystkich, którzy poznali, co to czarna rozpacz. Przeklinali dzień, w którym się urodzili. Przeżyli zawód miłosny, poznali smak klęski zawodowej, mają za sobą toksyczne związki i zmagali się z niepewnością. Dla tych, którzy czasami czuli się jak żałosne dupki.

Kim nie nawołuje do wojny płci, ale do uświadomienia sobie, czym są męskość, siła i miłość. Bo przecież świat desperacko potrzebuje lojalnych braci, kochanych i silnych partnerów, mądrych i odpowiedzialnych facetów.

Wystarczy zastosować się do rad autora, by już nigdy nie usłyszeć pytania: gdzie ci mężczyźni? Jeżeli jednak ktoś ci je zada, będziesz mógł spokojnie wskazać na siebie.

C.W. Gortner to autor, który nigdy nie zawodzi. Jego kunszt pisarski jest doceniany na całym świecie, a fascynacja silnymi, głównie kobiecymi osobowościami zaowocowała znakomitymi biografiami (m.in. „Marlena. Błękitny anioł w garniturze”) oraz powieściami historycznymi. Należy do nich „Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy”. Również tym razem Gortner trzyma poziom, zachwycając wspaniałą opowieścią inspirowaną życiem Dunki, która swoje serce oddała Rosji.

„Maria Fiodorowna, Pamiętnik carycy”, C.W. Gortner

Od świetności do upadku.

Matka ostatniego cara Rosji, Maria Fiodorowna, powszechnie szanowana i światła władczyni, była świadkiem wydarzeń, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły bieg historii.

Dziewiętnastoletnia Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka, została wydana za rosyjskiego następcę tronu, późniejszego Aleksandra III. Po śmierci męża nie mogła pogodzić się ze statusem odsuniętej od władzy wdowy. Uważała, że syn, Mikołaj II, nie dość energicznie dąży do reform, które przekształciłyby Rosję w nowoczesne państwo. Była w wiecznym konflikcie z synową Aleksandrą, która znalazła się pod całkowitym wpływem demonicznego Rasputina.

Barwna, porywająca opowieść o imperium, które drży w posadach. Portret arystokracji i pałacowych intryg, ale też opis pól bitewnych i kraju pogrążonego w krwawej bratobójczej walce. Historia widziana oczami kobiety, która pokochała Rosję i musiała bezradnie patrzeć na tragiczny koniec starego świata.

Na koniec lektura wyjątkowa, nietypowa i ponadgatunkowa. Trochę w niej z poradnika, sporo z biografii, a wszystko okraszone kulinariami „szytymi na miarę”. Jest to słodko-gorzka historia z życia pary dziennikarzy Anny i Jerzego Wlazłów (Jerzy Wlazło znany jest czytelnikom m.in. z „Chłopaka z Katynia”), którzy niespodziewanie przechodzą ciężki okres – ostre zapalenie trzustki Anny. Swoim doświadczeniem dzielą się ze wszystkimi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Przy okazji książka ta stanowi świetną pomoc dla osób, które w kuchni potrafią zagotować jedynie wodę. Pozycja obowiązkowa dla trzustkowców oraz ich bliskich.

„Smak czystej wody”, Anna i Jerzy Wlazło

Zapowiadał się piękny weekend, który Anna i Jerzy zamierzali spędzić na wycieczce. Tak to zaplanowali. Nagle wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Nieznośny ból, szpital i straszna diagnoza – zapalenie trzustki. Anna, skazana na bezwzględną głodówkę, marzy, by wreszcie napić się wody. Chociaż dwa łyki…

Po wyjściu ze szpitala Anna musi stosować rygorystyczną dietę. Kiedy wraca do pracy, jej nadwornym kucharzem zostaje mąż, który umie zagotować jedynie wodę na herbatę.

Jerzy dzielnie walczy w kuchni, ucząc się na błędach i zyskując coraz większe doświadczenie. Co dokładnie znaczy „gotować do miękkości” albo „szczypta soli”? To trudne, ale do opanowania. Przecież praktyka czyni mistrza, toteż gdy Jerzy zyskuje wreszcie upragnioną pewność siebie i przestaje zasypywać pytaniami całą rodzinę, zaczyna eksperymentować i tworzyć własne kompozycje kulinarne.

Książka dla wszystkich, których świat stanął na głowie i którzy czują się w kuchni równie bezradni jak Jerzy. Dużo praktycznych, dokładnych wskazówek i przepisów dla trzustkowców, a przy tym niezwykle wciągająca lektura.

Te oraz wiele innych niezapomnianych książek gorąco poleca wydawnictwo HarperCollins (harpercollins.pl).

Artykuł sponsorowany

 


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
annie  - awatar
annie 25.09.2019 06:34
Czytelniczka

Jak podrywają szejkowie Czy komuś z was udało się ustalić kim jest główny bohater?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Jak podrywają szejkowie
Małgosia Nieobecna - awatar
Małgosia 17.07.2019 11:06
Czytelniczka

Nie wiem co myśleć o książkach posiadających prowokujące tytuły... Bardziej zniechcęcają niż zachęcają do przeczytania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Muminka  - awatar
Muminka 28.06.2019 08:03
Czytelniczka

Z tej listy wybrałam
Kolory pawich piór
Z zasobów bibliotecznych
Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka
Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Kolory pawich piór  Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka  Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi  Couchsurfing w Rosji. W poszukiwaniu rosyjskiej duszy  Czekoladowy tort z Hitlerem. Tajny dziennik Helgi Goebbels  Doskonałe dziedzictwo  Europa jesienią  Furia  Gospoda pod Bocianem  Igrzyska w Berlinie.  Jak Hitler ukradł olimpijski sen  Jak podrywają szejkowie  Kociarz  Lato wśród wydm  Łazarz  Master  Naznaczona  Okrutne pragnienie  Pierwsza osoba  Requiem dla analogowego świata  Syn zakonnicy  The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie  Vera  Wrócę gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holokaustu  Zawód położna. Zapiski z dyżurów
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 25.06.2019 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post