Master

Wydawnictwo: Muza

Aleks Rymer, specjalista w Green Stone jest niczym cyborg, doskonale wytrenowany najemnik, który zniszczy każdego, kto stanie mu na drodze. Nigdy nie wybacza, nigdy nie zapomina. Jak mało kto opanował szatańskie zasady swego świata i niczym Bóg lub Lucyfer rozdaje karty, decydując, kto przetrwa w jego bezwzględnym świecie. Nikt nie zdoła przed nim uciec, można mu tylko zaprzedać duszę albo umrzeć.

Witamy w brutalnym świecie finansowego imperium. Witamy w korporacji.

źródło opisu: http://ksiazki.onet.pl/wydawnictwo-muza-sa-w-2016-roku-zapowiedzi

źródło okładki: MUZA SA

Daga | 2019-02-18

Książka fajnie napisana, wciągająca, chociaż nie mój temat to podobała mi się.

Patrycja | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Master... Ta książka była na mojej liście tytułów do przeczytania dobre dwa lata i przez cały ten czas starałam się unikać jak ognia jej recenzji i w zasadzie poza opisem wydawcy nic więcej o tej pozycji nie wiedziałam.

"Zapach miasta po burzy" zachwycił mnie. Kompletnie obcy świat pojedynków szachowych zaintrygował mnie i wciągał coraz mocniej z każdą przerzuconą stroną. Usłyszałam o tej książce niedługo po jej premierze i dość szybko stanęła u mnie pośród innych przeczytanych pozycji. A potem nastał "Master". Powieść brutalna, pozbawiona tej delikatności (romantycznej strony?) pojedynków szachowych. Spodziewałam się czegoś grzeczniejszego, a zamiast tego był świat niepokojąco przypominający "Wilka z Wall Street". Nie umiałam przerwać lektury, a najgorsze jest niestety to, że sporo spostrzeżeń jest boleśnie prawdziwych. Mnie się ta książka podobała, nie było może aż takiej miłości jak w przypadku debiutu, ale nie żałuję czasu spędzonego w świecie...

maradiego | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

bardzo dużo za dużo pitolenia o głębokości oraz pozostałych dziewięciu wymiarach duszy kolesia którego motto życiowe mogłoby brzmieć: "3Z". Znaczy: zarobić, za....(pewna czynność fizjologiczna wymagająca obecności kogoś jeszcze), zapomnieć. Jeszcze jedno "z", zachlać ryja. Cała reszta, jakies retrospekcje, jakies rozważnia o wyższosci nad głębią miasta widzianą z hohnastego piętra...to własnie owo pitolenie. Gdyby wydawnictwo musiało, jak w dawnym, słusznie minionym okresie, dawkować arkusze wydawnicze, to dzieło byłoby o połowę chudsze. Czy znacząco lepsze? Nie wiem. Ale miało by tempo, jakieś emocje w sobie. Swoją drogą, pytanie retoryczne ; no, raczej; redaktorzy w wydawnictwach; taki etat; istnieją jeszcze? "Ktokolwiek widział....?" No to jak znajdziecie , polećcie do Wydawnictwa Muza. Będzie miał dużo roboty.
Dałbym jeszcze mniej gwiazdek ale...przeczytałem. Bez satysfakcji, ale przeczytałem.

Wioletta | 2016-12-23
Na półkach: Przeczytane, P. L -> W
Przeczytana: 23 grudnia 2016

"Litość nam w duszy dziś zgłuszyć wypada,
Bo dziś interes nad sumieniem włada."

Pieniądz i rozpusta.
To świat. Nasz świat. Przedstawiony brawurowo, bez żadnych granic. Nie ma znaczenia, że to korporacja, może być cokolwiek innego, obejrzyj się też kogo masz obok siebie.
Autor pokazał niezwykle trafnie kto i co rządzi światem.
Od pewnego momentu zlewały mi się transakcje i kobiece ciała.
Mimo znakomitego przekazu, choć nie do końca pojmuję na co liczy autor, czy ten obszerny tekst ma być przestrogą czy też być może przemyca np. New Age, dodatkowo nie znajduję kompletnie wspólnego mianownika z "Zapachem miasta po burzy" obrzydliwość tu pokazana oraz obrzydliwość, którą czuję decyduje o mojej ocenie, mam do tego prawo.
Jakże też sprytnie bohater mówi "Nie czynię zła. Ja działam w świecie, który jest zły."
I nie zgadzam się z tym co napisał na okładce Piotr Bratkowski z "Newsweeka", walka o władzę w korporacji jest bezwzględna, tak, ale nie jest fascynująca, taka walka nie może być...

emindflow | 2016-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Dwa lata po znakomitym "Zapachu miasta po burzy" Olgierd Świerzewski powrócił w wielkim stylu.
Co ważne - nie poszedł na łatwiznę pisząc kolejnego sequela. Wrócił z powieścią zupełnie różną od poprzedniej, ale nie wiem czy nie jeszcze lepszą.
Tym razem jest to współczesny thriller głęboko osadzony w środowisku korporacyjnym. Głównym bohaterem i narratorem jest Alex Ryker - jeden z partnerów oddziału amerykańskiego funduszu inwestycyjnego w Warszawie, człowiek pozbawiony wszelkich zasad moralnych, mizogin, egocentryk i megaloman.
Nieodparcie nasuwa mi się skojarzenie z "House Of Cards" - jeśli komuś podobała się ta książka, to "Master" rzuci go na podłogę. Bo Ryker to polski Frank Underwood tylko dwa razy bardziej bezwzględny, trzy razy bardziej realistyczny i dziesięć razy bardziej odpychający.
Autor kreśli wstrząsający obraz funkcjonowania korporacji, w której za realizację ambicji zawodowych płaci się utratą rodziny, własnej tożsamości, a nawet życia.
Świetna, precyzyjnie...

Legion | 2016-11-25
Przeczytana: 18 listopada 2016

Jestem pod silnym wrażeniem tej książki i najlepiej świadczy o niej to, że po skończeniu jeszcze o niej myślę i na pewno prędko jej nie zapomnę.
Na wstępnie muszę zaznaczyć, że sięgnąłem po nią z uwagi na autora, którego debiutancki "Zapach miasta..." bardzo mi się podobał i obiecałem sobie, że sięgnę również po kolejne książki autora. Przyznam, że początkowo, gdy tylko wyszła, zupełnie nie byłem do niej przekonany - zapowiedź na okładce opisująca o czym jest, czyli świat korpo nie interesowały mnie i dlatego też musiało minąć kilka miesięcy zanim książkę kupiłem i jednak postanowiłem dać szansę autorowi, że mnie nie zawiedzie.
I nie zawiódł.
Nie chcę zdradzać szczegółów, bo kto będzie chciał, to sam przeczyta, a kto to nie, to i tak nic mu po tym. Powiem tylko, że zakończenie mnie zaskoczyło i to w najfajniejszy możliwy sposób, tzn. taki, gdy sobie myślisz "nooo tak, przecież to oczywiste, mogłem się domyślić!" a wcale się tego nie domyślałeś..
Książka na szczęście nie jest...

Soledad | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Rozczarowanie. Niestety, po cudownym "Zapachu miasta po burzy" przyszło mi zanurzać oczy w historii, która... No, właśnie: po co autorowi w ogóle chciało się opisywać rzeczywistość znaną z gazet, internetu, filmów. Owszem, zrobił to po mistrzowsku, jeśli chodzi o stylistykę oraz kompozycję powieści, ale reszta? Cóż, czytałam, cały czas zastanawiając się, czy zło może fascynować. Mnie nie fascynuje - raczej wzbudza niesmak, obrzydzenie, wstręt. Niestety, trudno mi tez uwierzyć w ową miłość (czyżby?), którą Aleks cały czas wspomina, którą żyje i z którą porównuje wszystko wokół. Ech, wrócę kiedyś do "Zapachu..."...

Damian | 2016-10-29
Przeczytana: 20 października 2016

Taki obraz współczesnego świata finansów przedstawia Olgierd Świerzewski w powieści "Master". Napisałem "mniej więcej", gdyż uniwersum stworzone przez autora jest tak rozbudowane i powiązane ze sobą, że trudno w kilku zdaniach nakreślić jego pełny obraz. Bez obaw - mimo tego wszystko jest bardzo przejrzyście oraz logicznie przedstawione. Jestem absolutnym laikiem w temacie, a mimo to nie miałem najmniejszych problemów ze zrozumieniem mechanizmów, na których opiera się działalność korporacji o charakterze finansowym. Zasługa bez wątpienia narracji, poprowadzonej wręcz po mistrzowsku... Ale po kolei.Bałem się ogromnie: tematyki, autora (bo polski), objętości książki. Gdy otrzymałem propozycję zrecenzowania powieści "Master" czułem się zagubiony. To przecież zupełnie nie moja bajka! Myślałem, że sobie nie poradzę, przebrnę może przez kilka pierwszych stron po czym podziękuję grzecznie wydawnictwu Muza oraz księgarni internetowej czytam.pl za zaufanie, ale... Spróbowałem jednak podejść...

Marcin N | 2016-10-26
Przeczytana: 25 października 2016

Świetny thriller pokazujący korporacyjną rzecywistość, bardzo wciągający, 9/10
Czekam na kolejną książkę Świerzewskiego a może kontynuacje i dalszy ciąg Aleksa Rymera ...

cymelium | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Główny bohater to kawał drania (choć na usta ciśnie mi się bardzo niecenzuralne określenie). Jest robotem pozbawionym uczuć i emocji. Wyrachowany, bezlitosny i okrutny. Liczy się tylko jego przyjemność i osiąganie sukcesu, nie licząc się z nikim.
nie polubiłam w tej książce żadnej postaci. Wszyscy budzili we mnie wstręt i litość. Cały ten korporacyjny świat to zupełnie nie moja bajka, a czytając książkę miałam wrażenie że to jakaś fantastyka jest, że to nie może się dziać, że to tylko literacka fikcja....
Panie Świerzewski, oczarował mnie Pan ponownie. Oczarował i zachwycił. Już po Zapachu miasta po burzy, wiedziałam że ma Pan potencjał. Wtedy czytałam z zapartym tchem, z wielką ciekawością i zachwytem o szachach, o których nie mam zielonego pojęcia. A mimo to czytałam i czytałam, i byłam oczarowana.
Teraz podobnie wchłonął mnie Master. Nie znam korporacyjnego świata, ani zasad jakie tam panują. A nie mogłam się oderwać od książki, która w gruncie rzeczy opisuje brutalną i...