Syn zakonnicy

Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf literatura obyczajowa, romans
Videograf
2018-05-15
2018-05-15
adopcja literatura polska poszukiwanie prawdy relacje rodzinne rodzina zastępcza rozstanie samotność tajemnica zakazana miłość

W życiu lepiej kierować się sercem niż rozumem

Bardzo ciekawa, polecam

Bardzo ciekawa, polecam

To piękna a zarazem smutna powieść. Mimo, że autorka zaznaczyła że to fikcja itd, to czyż nie mogła się zdarzyć w tamtych czasach? a ile podobnych historii się wydarzyło?. Nie żałuję spędzonego czasu z tą historią.

Ciągnie się jak flaki z olejem, przewidywalna i chyba najsłabsza z pod pióra autorki. Matko Bosko Kochano jakie nudy. A przyznam, że twórczość Pani Joanny lubię i szanuje.

Niesamowita historia pewnej kobiety. Historia świetnie opowiedziana. Bardzo wciągająca, mimo tego, że wiadomo, jak się skończy. Książka została podzielona przez autorkę na dwie części, obie świetne. Bardzo polecam :)

Autorka podejmuje trudny i poważny problem, ciągle jednak chyba aktualny. Przenosi czytelnika w różne epoki i różne środowiska. Młoda zakonnica Miriam dostaje do wykonania bardzo trudne zadanie. Umierająca matka Judyta przekazuje jej swoje pamiętniki oraz misję odnalezienia tytułowego syna. Joanna Jax wspaniale operuje słowem, kreśli ciekawe portrety psychologiczne bohaterów.

Temat poruszony w książce jest bardzo poważny i pewnie po części aktualny. Niestety autorka zrobiła z tego troszkę tani romans. To nie jest zła książka ale można by z tego tematu wycisnąć więcej. Jest to pozycja nacechowana emocjami, tymi dobrymi i złymi. Dużym minusem jest brak zakończenia i to jest naprawdę irytujące, poza tym mogła by być troszkę krótsza. Ogólnie źle się ją nie czyta ale pozostaje pewien niedosyt.

„Syn zakonnicy” jest pierwszą powieścią Joanny Jax, jaką przeczytałam. Akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach. Część pierwsza rozgrywa się w 21 wieku na południu Polski. Młoda zakonnica, siostra Miriam zostaje poproszona przez umierającą matkę przełożoną – Judytę, o wypełnienie jej ostatniej woli. Zadanie jakie jej powierza związane jest z utrzymywaną przez zakon wieloletnią tajemnicą. Miriam zostaje zobowiązana do dyskretnego przekazania dziennika siostry Judyty, jej krewnej. Po śmierci siostry przełożonej, w zakonie daje się odczuć niepokój. Okazuje się, że dziennik Judyty, w którego posiadanie weszła Miriam jest poszukiwany przez nową matkę przełożoną. Miriam nie znajdując dobrej okazji do przekazania dziennika krewnej Judyty, sama go czyta i poznaje sekret utrzymywany przez zgromadzenie, mówiący o tym, że Judyta miała syna. Ta wiadomość wstrząsa młodą zakonnicą a szereg kolejnych wydarzeń wpływa na zmianę obrazu zakonu w jej oczach. Pomimo wielu trudności i stawaniu przeciwko wszystkiemu w co do tej pory wierzyła, młoda zakonnica postanawia wypełnić ostatnią wolę Judyty i oddać dziennik prawowitemu właścicielowi.
W drugiej części powieści przenosimy się w czasy II wojny światowej. Poznajemy wówczas koleje losu młodziutkiej Amelii Kessler, która po wstąpieniu do zakonu przyjmuje imię Judyta. Opowiedziana historia jej życia oraz przytoczone fragmenty dziennika, pomagają nam zrozumieć jej decyzje i dostrzec w jak trudnej sytuacji znalazła się młoda dziewczyna i jak trudną musiała podjąć decyzję.
Powieść Joanny Jax czytało mi się dobrze. Znacznie bardziej przypadła mi do gustu I część dziejąca się w czasach współczesnych. Troszkę przeszkadzał mi język powieści, było w nim za mało ładunku emocjonalnego na tak poważne sprawy i decyzje. Niemniej jednak chętnie sięgnę po pozostałe powieści tej autorki.

Bardzo dobra powieść

Bardzo dobra powieść

Tam, gdzie dobro miesza się ze złem, nic nie jest proste, a tym bardziej czarno-białe.

To było moje pierwsze, bardzo udane spotkanie z twórczością Joanny Jax. Sięgając po książkę nie spodziewałam się tak skomplikowanej w odbiorze treści, której tematem jest trudna miłość z wieloma dylematami bohaterów i ukazująca ich ludzkie słabości.
Temat przewodni mocno kontrowersyjny, dotyczący zakazanej miłości z czasów wojny, między nazistą i zakonnicą. Autorka świetnie ukazała hipokryzję kościelną z perfidnymi formami manipulacji i podwójną moralnością. Z powieści przebija tęsknota za utraconym dzieciństwem, żal do rodziny, obwinianie się o błędne życiowe wybory.

Mamy tu podział na dwie księgi.
* I księga uświadamia nam, że czasem nie ma idealnych rozwiązań.
Wyznania z łoża śmierci matki Judyty i Waldemara Rosiaka, brata Jerzego wprowadzają nas w świat tajemnic.
W ręce siostry zakonnej Miriam, opiekunki umierającej matki Judyty trafia pamiętnik ujawniający tajemnicę jej życia. Niedługo potem Jerzy Rosiak z ust umierającego brata poznaje kolejną rodzinną tajemnicę. Obie tajemnice łączy ta sama historia miłosna sprzed kilkudziesięciu lat. Jerzy z pomocą żony Teresy i redaktora Łukasza Wagnera próbuje ustalić swoją tożsamość, znaleźć swoje korzenie. Udowodnić, że jest synem matki Judyty - Sewerynem Kesslerem. Niestety, komuś zależy na tym, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw.
*Księga II ukazuje zasadność decydowania o własnym życiu. Wspomnienia Amelii Kessler, z czasów jej szaleńczego zakochania w Rudolfie Kesslerze przeplatają się z tęsknotą za ich utraconym synem, którego musieli się wyrzec "dla dobra jego, swojego i kościoła".

Książka jest fikcją literacką zainspirowaną prawdziwą historią człowieka przez lata walczącego z instytucją kościelną o odzyskanie własnej tożsamości, syna zakonnicy. To książka o sprawach trudnych, ale napisana lekkim językiem. Porwała mnie w wir wydarzeń, oderwała od codzienności, skłoniła do wielu przemyśleń nad złożonością psychiki ludzkiej. Warto ją przeczytać.

Zdecydowanie POLECAM!

Temat przewodni mocno kontrowersyjny,...

Piękna i smutna

Piękna i smutna