Couchsurfing w Rosji. W poszukiwaniu rosyjskiej duszy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Couchsurfing in Russia
literatura faktu
Felis

PULS ŻYCIA MIESZKAŃCÓW NAJWIĘKSZEGO PAŃSTWA ŚWIATA Czy 10 tygodni wystarczy, by przekonać się, że Rosja to nie kraj,a stan umysłu? Stephan Orth udowadnia, że Rosjanie to nie tylko miłośnicy wódki, broni palnej i polityki Putina. Są wśród nich także serdeczni melomani, zadeklarowani hippisi i pedantyczni intelektualiści. Każdy ze spotkanych bohaterów stanowi małą,osobistą część obrazu tego...

PULS ŻYCIA MIESZKAŃCÓW NAJWIĘKSZEGO PAŃSTWA ŚWIATA
Czy 10 tygodni wystarczy, by przekonać się, że Rosja to nie kraj,a stan umysłu? Stephan Orth udowadnia, że Rosjanie to nie tylko miłośnicy wódki, broni palnej i polityki Putina. Są wśród nich także serdeczni melomani, zadeklarowani hippisi i pedantyczni intelektualiści. Każdy ze spotkanych bohaterów stanowi małą,osobistą część obrazu tego ogromnego państwa, które odzyskuje status mocarstwa światowego, ale wciąż nie do końca wie, czego pragnie dla samego siebie.

Couchsurfing w Rosji… wyjaśnia, co naleśniki mają wspólnego z emocjonalnym życiem Rosjan, w jaki sposób na Krymie wylądowały „uprzejme zielone ludziki” i gdzie kryje się legendarna rosyjska dusza. Od Moskwy po Władywostok, przez gościnne mieszkania i domy, duże miasta i wioski, poznajemy kraj, w którym za melancholijną maską kryje się wielkie serce.

Czytając książki Stephana Ortha, mamy wrażenie, że na własne oczy widzimy kraj i jego mieszkańców.
„Westdeutsche Allgemeine Zeitung”

O swoich przygodach autor napisał tak porywającą książkę, że aż chce się jechać do Rosji.
„Kleine Zeitung”

Dzięki pełnym humoru anegdotom autor kreśli zróżnicowany i osobisty portret Rosji.
„Pinneberger Tageblatt”

Ta relacja z podróży jest pod każdym względem nietypowa. I dlatego właśnie warto ją przeczytać.
„Neue Westfälische”

Świetna książka i doskonała lektura.
„Münchner Merkur”

Orthowi udało się oddać obraz Rosji z dala od polityki i Putina. W miarę jak w dzisiejszych czasach Zachód coraz bardziej oddala się od Rosji, tego typu książki stają się coraz bardziej istotne.
„Donau-Kurier”

STEPHAN ORTH - były redaktor działu „Podróże” w „Spiegel Online”, a od 2016 roku niezależny dziennikarz. Od 2004 roku zdeklarowany miłośnik couchsurfingu – podejmował u siebie gości z całego świata i zwiedził w ten sposób ponad trzydzieści krajów.
Orth jest autorem bestsellera Couchsurfing w Iranie. (Nie)codzienne życie Persów. Za swoje reportaże podróżnicze wielokrotnie otrzymywał nagrodę Columbus.

źródło opisu: www.wuj.pl

źródło okładki: https://www.wuj.pl/produkt_gl/3257.jpg

książek: 42062
Muminka | 2019-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 lipca 2019

Couchsurfing to nowoczesny sposób podrózowania. wcześniej Orth, dziennikarz niemiecki w talki sposób zwiedził Iran. teraz dla odmiany zabiera nas ze sobą w podróż do Moskwy, Petersburga, Sewastopolu, jałty czy Nowosybirska, Irkucka Mirny i jakucka. U kazdegho gospodarza zatrzymuje się na 2-3 dni. preoces wyboru hosta jest dośc żmudny, bo każdy potencjalny kandydat ma interesujący profil, dużó jest kobiet. Gienrich na początku odstraszał, a potem dał się poznac jako równy gośc. życzył sobei starsznej biurokracji. Najciekwsze w couch jest poznawanie inetersujacych ludzi, czasem sceptycznie nastawionych do Putina. Na topie wśód Rosjan jest nostalgia za ZSRR. Murad z Groznego, wystrzały ulicznr, życie w cieniu konfliktu. Machaczakałą to Dziki kaukaz. Meczet w srgumie, czeczenia zdominowana przez nachalna autopromocję włądcy.Buddyjska świaynia w Elista, okrety wojenne w zatoce Sewastolpola, uroczy peterhof. W jekaterynburgu centrum kultu jelcyna.Pomnik monumentalny Ojczyzny matki w...

Olga | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Niby nic odkrywczego dla kogoś, kto interesuje się Rosją, ale czytało się miło. Zawsze, kiedy poznajemy historie zwykłych ludzi, jest interesująco, a tu takich opowieści nie brakuje.

keybe | 2019-05-17

Z Iranu do... Rosji. Niemiecki dziennikarz Stephan Orth, wielki fan couchsurfingu - zabiera nas w kolejną podróż. Tym razem na 10 tygodni do Rosji, by odnaleźć rosyjską duszę. Podróż od Moskwy, przez Krym, Petersburg, Ural, Bajkał, Syberię, Jakucję aż do Władywostoku to osobisty i daleki od polityki portret Rosji zwyczajnej, gdzie żyją hipisi, miłośnicy broni palnej i zagorzali amatorzy wódki. Każda kolejna spotkana przez Ortha osoba, to mały fragment uzupełniający wielki obraz zwany Rosją. "Couchsurfing w Rosji. W poszukiwaniu rosyjskiej duszy" wyjaśnia m.in. dlaczego naleśniki są tak ważne dla Rosjan i w jaki sposób "zielone ludziki" wylądowały na Krymie. Okazuje się, że szamanizm w czasach Putina wraca do łask, "Masza i Niedźwiedź" to na świecie najczęściej oglądana kreskówka na YouTubie, w wielu miastach nadal stoją pomniki Lenina a portal społecznościowy VK jest popularniejszy od Facebook'a. Gdzie znajduje się rosyjska dusza? Stephan Orth odnalazł ją w petersburskim teatrze w...

jarr74 | 2019-03-14
Przeczytana: 2019 rok

„W poszukiwaniu rosyjskiej duszy”.

To moje drugie spotkanie z młodym podróżnikiem Stephanem Orthem (no i oczywiście, samym, zjawiskiem couchsurfingu- dosłownie „surfowanie po kanapach”, czyli darmowe korzystanie z miejsca noclegowego) i kolejna okazja odbycia fascynującej podróży ku nowym regionom, miejscom i ludziom, których nasz bohater, tak licznie, spotyka na swojej drodze.

Po niesłychanie interesującej i obalającej kilka, utrwalonych, powszechnie, mitów, wyprawie do Iranu przyszedł czas na rejon zdecydowanie nam bliższy: geograficznie, obyczajowo, kulturowo i historycznie, czyli Rosję. Byłem bardzo ciekawy jak z niemieckiej perspektywy (nieobciążonej naszym wielowiekowym, nadwiślańskim, bagażem doświadczeń i krzywd) wygląda opinia o współczesnym, putinowskim państwie i jego mieszkańcach.

Towarzyszymy autorowi w ponad dwumiesięcznej podróży po drogach i bezdrożach naszego wielkiego, wschodniego sąsiada, odwiedzając kolejne miejsca (Moskwa , Petersburg, Grozny, Krym,...

DorotaKa | 2019-02-07