The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie

Tłumaczenie: Piotr Kamiński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made
norimenai

Z planu najlepszego złego filmu świata. Niezwykła opowieść o Tommym Wiseau – pewnym niezwykle bogatym człowieku w nieokreślonym wieku i o niejasnym pochodzeniu (najprawdopodobniej z Poznania!), który w 2003 roku nie tylko napisał, wyprodukował oraz wyreżyserował słynny film „The Room”, a także odegrał w nim główną rolę. Produkcja kosztująca 6 milionów dolarów zarobiła zaledwie 1800 dolarów i...

Z planu najlepszego złego filmu świata.

Niezwykła opowieść o Tommym Wiseau – pewnym niezwykle bogatym człowieku w nieokreślonym wieku i o niejasnym pochodzeniu (najprawdopodobniej z Poznania!), który w 2003 roku nie tylko napisał, wyprodukował oraz wyreżyserował słynny film „The Room”, a także odegrał w nim główną rolę. Produkcja kosztująca 6 milionów dolarów zarobiła zaledwie 1800 dolarów i po dwóch tygodniach zniknęła z kin. Dziś znana jest jako najgorszy film świata i stanowi fenomen na skalę światową.

Nie trzeba jednak znać ani lubić „The Room”, aby pokochać historię o tym, jak Tommy Wiseau wbrew wszelkim zasadom sztuki i biznesu osiągnął swój wymarzony cel – sławę. „The Disaster Artist” opowiada o spotkaniu i przyjaźni dwóch aktorów kultowego filmu, Tommy’ego Wiseau oraz Grega Sestero. To nie tylko przezabawny portret niecodziennego celebryty, ale także wciągająca i poruszająca opowieść o spełnianiu marzeń.

Książka znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”, a James Franco nakręcił na jej podstawie film nagrodzony dwoma Złotymi Globami i nominowany do Oscara.

„»The Disaster Artist« to najbardziej szczera książka o przyjaźni, jaką czytaliśmy”.
– Los Angeles Times

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2018

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Karol | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

O "The Room" czyli najgorszym filmie w historii słyszałem już od dłuższego czasu, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze by go obejrzeć. To jednak zmieniło się kilka tygodni temu i zwyczajnie nie mogłem tego tak zostawić, musiałem dowiedzieć się więcej o tym "arcydziele" i bez wahania sięgnąłem po "The Disaster Artist".

Liczyłem na jakieś odpowiedzi, aczkolwiek ta lektura pozostawiła mnie tylko z większą ilością pytań. Kim jest Tommy Wiseau? Skąd wziął się pomysł na "The Room"? Skąd wzięły się pieniądze na realizację tego filmu? Może się wydawać że autor udziela kilku odpowiedzi, ale jak sam zauważa nawet on, człowiek który był w centrum wydarzeń i który był blisko z samym "Artystą Demolką" nie jest w stanie stwierdzić na ile prawdziwe były niektóre historie.

Zabrakło mi w tym wszystkim trochę świeższego spojrzenia na sytuację, bo obecnie film obrósł taką legendą że warto byłoby poświęcić kilka kartek na ustosunkowanie się do tego. Pojawiło się co prawda kilka wspominek o tym co...

Biblioteczka Rudej | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

"Pierwszego kwietnia 2003 roku dobrzy mieszkańcy Hollywood powitali wielką twarz Tommy,ego, patrzącą z billboardu przy Highland Avenue, tylko kilka przecznic od Kodak Theater, gdzie co roku odbywa się ceremonia rozdania Oskarów.Reklama ukazywała przyciętą wersję jednego z ulubionych zdjęć Tommy'ego: twarz lekko w dół,ściśnięte usta i oczy wypełnione wściekle pustym skupieniem"

Ciężko mi ocenić książkę, bo w zasadzie nie oglądam telewizji.Szkoda mi czasu, gdy mam w swojej biblioteczce i na czytniku książek na kopy. Jeśli mam do wyboru dwie godziny filmu,a dwie godziny z książką to zawsze wybiorę to drugie. Chyba jednak muszę nadrobić braki w kinematografii, bo lubię wiedzieć co w trawie piszczy.
The Disaster Artist.Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie to opowieść o Tommym Wiseau - człowieku legendzie, owianym tajemnicą ekscentryku.

"To.Oto mój film.Oto moje życie.Mam nadzieję,że czegoś się nauczycie i odkryjecie swoje ja"

Sięgnęłam nawet do...

Kubencjusz | 2017-12-30
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Tommy P. Wiseau... człowiek legenda. Tylko człowiek? Może nie.
The Room to z pewnością film wybitny, film fantastyczny, artystyczny i jeden na milion. Jednakże w innym sensie niż byśmy to sobie wyobrażali. To jeden z najlepszych najgorszych filmów. Ma w sobie duszę. Tommy który stworzył ten film od samych podstaw to chodząca tajemnica. Nikt nie wie skąd pochodzi (prawdopodobnie z Polski). Nikt nie wie skąd wziął 6 milionów dolarów na produkcję The Room. Nikt nie wie dlaczego jego największym marzeniem było zostanie sławnym aktorem.
Ta książka nie odpowiada na te pytania. Daje tylko wskazówki, to co autor sam zauważył podczas przyjaźni i pracy z Tommym. Greg Sestero odegrał ogromną rolę zarówno w samym filmie jak i w produkcji, bez niego ten film raczej by nie powstał.
Książka jest o przyjaźni. Prawdziwej, braterskiej przyjaźni, która tak naprawdę jest rzadziej spotykana niż prawdziwa miłość. Opisuje historię produkcji The Room i historię przyjaźni pomiędzy Gregiem i Tommym....

wtomek | 2016-02-16

Oh, hi Mark!

vicky222 | 2018-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2018

Jak dobrze wiecie, jestem maniaczką kinową i sporo czasu tam spędzam. W moim repertuarze nie mogło zabraknąć filmu, który opowiadał o powstaniu najgorszej produkcji filmowej – The Room. Moje wrażenia pozostały niezmienne – wielkie zaskoczenie, że jednak można zarobić na takich filmach, tylko trzeba to umiejętnie sprzedać.

Tym razem przedstawiam Wam książkę, która opisuje i doprecyzowuje wiele niewyjaśnionych kwestii znajdujących się w samej produkcji. Disaster Artist to biograficzna książka Grega Sestero – odtwórcę roli Marka w The Room. Mamy zatem świetny obraz przyjaźni między autorem książki a Tommem Wiseau.

Z książki na pierwszy planie bije relacja między panami, dzięki czemu Sestero miał możliwość opisać losy tego nieznanego bohatera Tommiego. Historia powstania całej produkcji jest o tyle interesująco, gdyż jest autentyczna. Wszystkie postacie i wydarzenia są zaskakujące, wręcz dziwne, a jednak prawdziwe.

Jednym z plusów jest przemyślana narracja autora. Dobrze się bawiłam...

NieTylkoGry | 2018-01-14

Recenzowany u nas niedawno The Room okrzyknięto jednym z najgorszych filmów świata. Ale to także jeden z najbardziej kultowych filmów XXI wieku. Rzesze fanów gromadzą się by wspólnie świętować ową porażkę współczesnej kinematografii, odnajdując w filmie coraz to nowsze, coraz dziwniejsze i coraz bardziej niezrozumiałe elementy. Dlaczego tytułowy pokój udekorowany jest fotografiami łyżek? Dlaczego sceny z dachu zdają się być kręcone na innej planecie? I kim, do cholery, jest Steven? Na te i wiele innych pytań postanowiła odpowiedzieć jedna z osób odpowiedzialnych za powstanie owej filmowej abominacji, jaką jest The Room.

The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made to biograficzna książka, napisana przez Grega Sestero (odtwórcę roli Marka w The Room) oraz Toma Bissella (dziennikarza i współtwórcę scenariuszy do gier takich jak Gears of War: Judgment, The Vanishing of Ethan Carter czy wydanego niedawno What Remains of Edith Finch) Sestero opisuje w...

apolinary | 2017-10-18

Książka niby wesoła, a tak naprawdę smutna. No, może nie do końca - smutno-wesoła, jak życie. Przede wszystkim jednak optymistyczna, z prawdziwie amerykańskim morałem, który stwierdza: realizuj marzenia, nigdy się nie poddawaj. Efekty czasami mogą być odwrotne od zamierzonych, ale, do cholery, przynajmniej życie jest bardziej kolorowe.

PanJapko | 2018-05-26

Sięgając po tę książkę, spodziewałem się przezabawnej historii związanej z beztroskim rzeźbieniem w klocku, którego efektem był The Room, najwspanialsza porażka kinematograficzna w historii. W mojej głowie Tommy Wiseau rysował się jako radosny dziwak i niegroźny ekscentryk.
Myliłem się.
Choć podczas lektury Disaster Artist zdarzało mi się parskać śmiechem, całość nie jest do końca wesoła. Tommy, z całą swoją gamą dziwactw i niekompetencji i z całkowitym odklejeniem od rzeczywistości potrafi zafascynować jako unikalny okaz, ale jego czarująca osobowość jest utkana na osnowie z zaburzeń maniakalno depresyjnych, klinicznego narcyzmu i skrajnego aspergera. Tommy nie gra według zasad otaczającego go społeczeństwa nie dlatego, że chce pokazać mu środkowy palec, tylko dlatego, że go nie rozumie. Podziwiałem Grega, że wytrzymał przyjaźń z Tommym. Mnie ten człowiek by przerażał.

Ogólnie rzecz biorąc, na pewnej płaszczyźnie czyta się to bardziej jak dokumentalizowaną fikcję niż autentyczny...

Rogi | 2015-12-15
Przeczytana: grudzień 2015

"The Disaster Artist" nie jest tylko próbą zarobienia na popularności legendarnie złego filmu. Chociaż każdy fascynat absurdalnego widowiska, jakim jest "The Room", znajdzie tutaj całe morze wcześniej niepublikowanych informacji i ciekawostek, książka ta przede wszystkim sprawdza się jako wciągająca, czasem zabawna, a czasem poruszająca opowieść z życia wzięta. Nie będę wnikał, na ile Greg Sestero jest obiektywny (na szczęście nawet takiego nie udaje), ani na ile swoje wspomnienia ubarwił (z pewnością się nie krępował). Najważniejsze jest to, że książka w przekonujący sposób portretuje Tommy'ego Wiseau, jego karierę i, oczywiście, samo "The Room". Nie brakuje w niej pierwszorzędnego poczucia humoru, ale także prostych, lecz celnych obserwacji na temat przyjaźni, szaleństwa, i ludzi w ogóle.

bookini-w-poscieli | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Każdy zapalony kinomaniak zna Tommy'ego Wiseau - reżysera (i aktora pierwszoplanowego) najlepszego złego filmu świata - The Room.
Nikt nie wie kim jest, skąd pochodzi, w jaki sposob zdobyl milionowe fundusze na swój film ( 6 milionów USD!!!) oraz co tak naprawdę skłoniło go do pójścia aktorsko-rezyserską droga.
@zysk_wydawnictwo w ksiazce "Disaster Artist" odkrywa kulisy powstania filmu a także przybliża nam postać samego Wiseau - człowieka pełnego sprzeczności z wielkimi marzeniami i jeszcze większymi aspiracji aktorskim, ktore niestety nie ida w parze z umiejętnościami.
Autorami ksiazki są :Tom Bissel, amerykański dziennikarz oraz Greg Sestero - jeden z głównym aktorów grajacym w The Room a prywatnie przyjaciel Wiseau. Dzieki jego szczerym wspomnieniom jestesmy w stanie zobaczyć Tommego takze w innym świetle.

Wg mnie Tommy Wiseau to postać tak wielowatkowo sprzeczna, ze az nieprawdziwa( możliwe ze jego realne postępowanie to wyuczona rola, ktora odgrywa przez całe swoje...