Chłopak z Katynia

Agora
2018-01-17
2018-01-17
Katyń

Okładka książki Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach Katarzyna Rij, Jerzy A. Wlazło
Ocena 8,5
Lubomir Tomasz... Katarzyna Rij, Jerz...
Okładka książki Smak czystej wody Anna Wlazło, Jerzy A. Wlazło
Ocena 7,1
Smak czystej wody Anna Wlazło, Jerzy ...
Okładka książki Powroty. Radom Grzegorz Bartos, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Zbigniew Kruszyński, Marcin Kępa, Anna Litwinek, Wojciech Pestka, Ewa Podsiadły-Natorska, Sebastian Równy, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Krzysztof Żmudzin
Ocena 6,4
Powroty. Radom Grzegorz Bartos, Gr...

Książka bardzo mi się podobała. Historia życia bohatera mogłaby posłużyć jako scenariusz bardzo dobrego filmu. Ileż Pan Henryk przeżył, wycierpiał ale jak wiadomo „ chłopaki z Woli nie płaczą”. Książka warta polecenia bo przedstawia nie tylko dzieje z odkrycia zwłok pomordowanych w Katyniu Polaków ale też opisuje historię cierpiącej w czasie wojny Warszawy, w tym oczywiście głównego bohatera. Później dalsze losy w PRL- u i tu nasunęła mi się refleksja… Ciekawam jaką karierę w świecie fizyki mógł zrobić Pan Henryk gdyby dane mu było mieszkać gdzieś na Zachodzie…

Z perspektywy życia człowieka nowoczesnego, czytając tę książkę, trudno jest uwierzyć, że opisuje prawdziwe wydarzenia z życia prawdziwego człowieka. Czyta się ją bardziej niczym książkę przygodową, która przedstawia mroczny świat. Jednak świadomość tego, że wydarzenia tam opisane działy się naprawdę, dodaje do całości dużą dozę poczucia grozy i jeszcze większą, podziwu dla Pana Henryka.
Niesamowicie opisana przedwojenna Warszawa, która wybrała Pana Henryka, i do której nieustannie wracał. Autor świetnie nadaje jej klimat poprzez używanie przedwojennych nazw potocznych oraz ówczesnego slangu.
Z mojej perspektywy, napisana chaotycznie co nieco utrudniało czytanie, ale dzięki temu zabiegowi uzyskuje się wrażenie jakby słuchało się wspomnień człowieka w wydaniu takim jakby je naprawdę opowiadał - bez upiększenia, bez chronologii, tylko faktyczna opowieść człowieka, który wracając wspomnieniami do dawnych lat, wtrącał wątki, które akurat mu się przypomniały i uznał, że warto o nich powiedzieć.
Niesamowita książka, świadectwo strasznej historii, którą należy znać i o której trzeba pamiętać. Bardzo polecam!

Z początku trochę chaotyczna, ale z kolejnymi stronami wszystko nabiera sensu. Książka jak dla mnie to wspaniała lekcja histori o wydarzeniach o których każdy Polak powinien pamiętać. Doceniajmy takie książki bo wkrótce tylko one bedą świadkami tych strasznych wydarzeń.

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki.

Z jednej strony niezwykle ciekawe życie pana Henryka Troszczyńskiego (świadka odkrycia polskich grobów w Katyniu). To było pasjonujące. Fakty były pasjonujące, bo już opowieść o nich...no nie bardzo. Dużo chaosu, sporo powtórzeń. Przytaczanie wiadomości takich ogólnie znanych (bez związku z biografią pana Troszczyńskiego) o obronie Warszawy w 1939 roku, czy o samej Warszawie z lat przedwojennych. I to chyba irytowało mnie najbardziej.

Podsumowując, jeśli przymknie się oko na sposób opowiadania (choć dla mnie to było niemożliwe) to po książkę na pewno warto sięgnąć (ze względu na jej bohatera).

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki.

"Chłopak z Katynia" jest to historia Henryka Troszczyńskiego, który przeżył wojnę i doświadczył wszystkich okropieństw z nią związanych. Jednym z wielu przeżyć było właśnie odkrycie w Katyniu grobów zamordowanych oficerów - niestanowi to jednak głównego wątku książki, jakby sugerował tytuł.
Jestem historykiem z wykształcenia, uczę historii, znam mnóstwo takich historii, przeczytałam wiele książek, a jednak zawsze towarzyszy mi podstawowe pytanie: jak to możliwe, że JEDEN CZŁOWIEK jest w stanie tyle znieść, przeżyć, przecierpieć...?!
Nie przesadzę jeśli napiszę, że każdy powinien przeczytać tę książkę!!!

Bardzo chwyta za serce. Niesamowite wspomnienia Pana Henryka. W wielu miejscach bije z nich przejmujący smutek, w innych radość z życia. Jednym słowem rewelacja.

Zastanawiam się jak przekazać wartość twórczą książki Jerzego A. Wlazło „Chłopak z Katynia". Świeżo po spotkaniu autorskim w ramach 42 Radomskiej Wiosny Literackiej bogatsza o wiedzę dotyczącą nie tylko tego jak powstawała książka, ale też jej bohatera, który wciąż żyje.
To Henryk Troszczyński, rocznik 1923. Urodzony i wychowany w Warszawie na Woli. Nadal o niesamowicie sprawnym umyśle, pomimo wieku. Jerzy Wlazło wysłuchał jego historii i napisał o nim książkę. Życie Henryka Troszczyńskiego to gotowy scenariusz filmowy. Wiem, że on by się z tym nie zgodził. Skromny starszy pan, który nie dostrzega w swoim życiorysie czegoś szczególnego. W dzieciństwie mieszkający na przedwojennej warszawskiej Woli. Ze szkolną delegacją składał życzenia urodzinowe Naczelnikowi Piłsudskiemu w Belwederze. W 1942 roku zesłany na przymusowe roboty w okolice Katynia dowiedział się o masowych grobach polskich oficerów. Obecny przy pierwszej ekshumacji. Nawet jego dzieci nie wiedziały, że był świadkiem tego przerażającego odkrycia. Powiedział tylko żonie. Oboje milczeli o tym przez 45 lat. Los chciał, że ujawnił tę informację dopiero w 1991 roku. To on poinformował Niemców o grobach polskich żołnierzy w Katyniu.
Pamięta chłopca 13-cie, może 14-cie lat leżącego w błocie, twarzą do ziemi. „Chudziutkie nogi wystawały z krótkich spodenek, niżej jasne skarpetki i sandałki. I miał taką granatową marynareczkę jak od pierwszej komunii albo do szkoły na święto państwowe, albo na pogrzeb.”
Czytałam to z gulą w gardle. Tak jak czuję ją cytując ten fragment.
Ujawniając zbrodnię katyńską nie mówiło się, że podczas ekshumacji odkryto zwłoki jednej kobiety i kilkunastoletniego chłopca. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się kim była kobieta zamordowana w Katyniu. Wciąż nie wiemy kim był ten trzynasto, czternastoletni chłopiec. Jak się nazywał. Henryk Troszczyński do dziś nie może o nim zapomnieć. W zachowanych dokumentach katyńskich nie ma o nim ani słowa. Jak gdyby nigdy nie istniał.
„Chłopak z Katynia” to życie Henryka Troszczyńskiego jako dziecka na przedwojennej warszawskiej Woli. To również jego burzliwe wojenne losy, także powstańca warszawskiego. Nadzwyczaj ciekawe dzieje tego niezwykłego człowieka w okresie powojennym. Los wiele razy zetknął go z ludźmi będącymi dzisiaj legendą.
Tytułowy chłopak z Katynia to jednak nie Henryk Troszczyński…
Książka Jerzego Wlazło to rewelacyjny dokument czasów, które minęły, choć zapisane na trwałe w naszej historii. To barwny obraz Warszawy, której już nie ma. Czytając nie musimy wysilać wyobraźni. Ona sama doskonale działa. Czyta się niczym książkę przygodową. Pewnie to zasługa ciekawego życia jej bohatera. Jednak to Jerzy A. Wlazło, pisarz pochodzący z Radomia posłużył się swoim niekwestionowanie wybitnym piórem i napisał o tym książkę.
„Chłopak z Katynia” Jerzego A. Wlazło lektura obowiązkowa. Trzeba przeczytać. GORĄCO POLECAM!

"Chłopak z Katynia" to niezwykle smutna i ujmująca opowieść porucznika Henryka Troszczyńskiego o czasach wojny i trudach życia w tamtym strasznym i okrutnym okresie. Obraz zniszczonej Warszawy, miejsca, w którym śmierć niewinnych ludzi była codziennością chwyta za serce i pozostawia czytelnika w chwili ciszy i refleksji. Jak trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie konieczność stawiania pytań typu: Czy kiedykolwiek jeszcze będę żył w wolnym kraju? Czy ten kraj nadal będzie moją Ojczyzną? Czy miejsce, w którym żyję ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość? Takie pytania bohater naszej książki stawiał przed sobą niemal codziennie.
Smutne w tej opowieści jest również to, że między nami jest już coraz mniej osób, które mogą zrelacjonować nam przebieg tamtych wydarzeń, opowiedzieć swoją własną historię, która dla nich samych nie jest niczym nadzwyczajnym, dla nas jednak i następnych pokoleń jest doskonałą lekcją patriotyzmu, nauką o wartościach, którymi powinniśmy się kierować w naszym codziennym życiu.

Niespiesznie rozkręcała się ta historia. I choć o Katyniu w niej niemal tyle, co kot napłakał, to przedwojenna Warszawa, jak i ta okupacyjna i powstańcza jest nakreślona naprawdę zmysłowo. No i przede wszystkim fascynująca osoba porucznika Troszczyńskiego - czapki z głów!

Niezwykle kolorowy, przedwojenny klimat Dzielnicy zachwyca, wojenne jej losy porazaja.
Troszczynski przezyl pieklo, stracil w strasznych okolicznosciach brata i ojca, sam autentycznym cudem, wiele razy uniknal smierci. W Katyniu widzial groby oficerow, ich zwloki i cialo jedynej kobiety z dzieckiem lezacej wsrod nich. Choc to niezwykle wazny, historyczny moment jego zycia to jest tylko drobnym fragmentem wielu nieprawdopodobnych przezyc.
Znakomita i bardzo wartosciowa ksiazka.

Jakis czas temu Henryk Troszczynski lezal w szpitalu, gdzie poznal Tadeusza Szmagaja. Ten po wysluchaniu wspomnien Pana Henryka obiecal mu kontakt z czlowiekiem, ktory zrobi z tego ksiazke. I zrobil. Wlazlo w sposob porywajacy opisal rewelacyjna, wstrzasajaca i fascynujaca historie, ktora ma dwoch bohaterow. Troszczynskiego i (a moze przede wszystkim) Warszawska Wole....

Jerzy A. Wlazło Chłopak z Katynia Zobacz więcej