Smak czystej wody

2019-03-13
2019-03-13

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach Katarzyna Rij, Jerzy A. Wlazło
Ocena 8,6
Lubomir Tomasz... Katarzyna Rij, Jerz...
Okładka książki Powroty. Radom Grzegorz Bartos, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Marcin Kępa, Zbigniew Kruszyński, Anna Litwinek, Wojciech Pestka, Ewa Podsiadły-Natorska, Sebastian Równy, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Krzysztof Żmudzin
Ocena 6,7
Powroty. Radom Grzegorz Bartos, Gr...

Mogą Cię zainteresować

"Smak czystej wody" książka autora Jerzego i Anny Wlazło HarperCollins dość długo zapadnie w pamięci moich najbliższych.
Dlaczego ta historia jest mi bliska? Gdyż chwilę przed wzięciem do ręki tej książki dowiedziałam się,że mój tata jest w szpitalu i diagnoza jest identyczna jak u bohaterki książki.🤲
Domyślam się co w tym czasie czuł mąż Anny..strach, niedowierzanie, lęk przed nieznanym..Na szczęście dzięki determinacji i wsparciu najbliższych ze wszystkim można sobie poradzić.
Chciałabym podziękować autorowi za tę lekturę,można poznać tam różne,ciekawe i proste przepisy kulinarne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i zdrowego powrotu do codzienności.

Książka przedstawia historię małżeństwa Anny i Jerzego, którzy wiedli dobre i spokojne życie, dopóki nagle podczas weekendowej wycieczki do ich drzwi zapukała choroba. Nagły atak bólu spowodował pobyt w szpitalu i diagnozę - Anna ma zapalenie trzustki....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Smak czystej wody to bardzo nietypowy tytuł. Połączenie poradnika, książki kucharskiej i powieści o kobiecie, której trzustka odmówiła posłuszeństwa i wywróciła świat jej i jej męża do góry nogami.

Narratorem jest mąż chorej. Facet, który umie jeść. Gorzej z przygotowaniem tego, co ma zjeść. Teraz musi stanąć na wysokości zadania i przystosować warunki do potrzeb żony. Uczy się gotować praktycznie od zera, a każdą ze swoich wątpliwości opisuje.

Jak ja żałuję, że na tego typu książkę nie trafiłam jakieś 10 lat temu! Czytałam o dylematach bohatera, jakbym słuchała samej siebie! Ileż razy w przepisie znajdowałam coś, czego nie potrafiłam ogarnąć. A pytanie kogokolwiek kończyło się tym samym: no przecież masz tam wszystko napisane.

Autor jest wspaniałym mówcą (tudzież pisarzem). Gdy opowiada, człowiek czyta jak zaczarowany, co rusz wybuchając śmiechem. Genialnie postrzega świat i w prostych słowach o tym pisze. Idealnie dobiera porównania, obrazowo przedstawia problemy, kreuje swój własny styl, za który go uwielbiam!

Jedyne co mi się nie podobało, to momenty znużenia. Gdy w swoich opowieściach za daleko odbiegał od głównego tematu. Niestety prawie wszystkie (poza historią o ich ślubie) wspomnienia z przeszłości czy nawiązania do pop kultury były męczącym przerywnikiem. Męczącym do tego stopnia, że po szóstym rozdziale odłożyłam książkę na całe dwa tygodnie lekko zdegustowana: gdzie podział się główny wątek? Gdzie Anna i jej choroba?

Pan Wlazło zaprosił do mojego domu kawę zbożową. Nie znosiłam jej jako dziecko, teraz piję zamiast rozpuszczalnej lub tej tzw. sypanej/parzonej (jak kto woli). Zamierzam również wypróbować przynajmniej część przepisów, które autor poleca.

Więcej o książce: http://www.piorkonabiurko.pl/powiesci/smak-czystej-wody-dobry-start-dla-kazdego-kto-gotowanie-uwaza-za-problem/

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każdy kiedyś zaczął. Także gotować.

Tego się nie planuje. Czasami po prostu może się zdarzyć coś, co zmusi Cię do zmiany całego dotychczasowego sposobu funkcjonowania. Będziesz musiał nauczyć się prać, gotować i zajmować wszystkimi rzeczami, którymi do tej pory zajmowała się osoba, którą kochasz i która… po prostu lepiej się na tym znała.

Po Annę przyjeżdża karetkę. Diagnoza – zapalenie trzustki. To brzmi niemal jak wyrok – to jest niemal wyrok. Gdy trzustka przestaje pracować, powoli przestają pracować także inne organy człowieka. Anna musiała zacząć głodówkę, przez pewien czas nie mogła nawet napić się wody. Dopiero z czasem mogła znowu pić i jeść – ale tylko wybrane produkty. Jej mąż, Jerzy, który wcześniej od kuchni trzymał się z daleka, teraz musiał nauczyć się gotować. I okazało się – że jednak jest to możliwe.

Sama nie jestem ekspertką w gotowaniu i ostatnio coraz częściej zdarza mi się, że po prostu nie wiem, co robić na obiad. A jak to w studenckim świecie bywa – potrafię 3 dni pod rząd jeść to samo… I później nie wiem, co gotować przez następne 3 dni. I może głównie dlatego zaciekawiła mnie ta książka. Skoro mężczyzna jest w stanie nauczyć się gotować – i to w dodatku gotować całkiem nieźle – to ja też powinnam dać radę! A przy okazji – dowiem się „co zrobić jutro na obiad”.

Ponadto książka ta jest dla mnie bardzo cenna pod względem znajdujących się w niej informacji. Nie miałam wcześniej pojęcia, że zapalenie trzustki jest czymś tak bardzo poważnym. Jest ono także trudnym doświadczeniem dla rodziny, zostawionej z pytaniem: „Co dalej?”. Dlatego książka ta jest doskonałym przewodnikiem dla trzustkowiczów i ich rodzin. Zawiera wiele przepisów i zaleceń dietetycznych, napisanych przez małżeństwo, które samo musiało zmierzyć się z radykalną zmianą diety. Książka ta udowadnia, że pomimo chorej trzustki, nadal można jeść smaczne rzeczy, a sama zmiana diety nie musi kojarzyć się z czymś niewykonalnym.

Każdy kiedyś zaczął. Także gotować.

Po Annę przyjeżdża karetkę....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Smak czystej wody” Anny i Jerzego Wlazło to wspaniała książka.

„Długo przed ślubem kilka osób ostrzegało mnie, że biorę sobie za żonę francę nie do zdarcia. Ona, wychodząc za mnie, zyskała miano kamikadze.”

Pewnego pięknego dnia zupełnie niespodziewanie Anna ląduje w szpitalu.
Diagnoza jest okrutna. Zapalenie trzustki. Kobieta cierpi z bólu. Jej mąż z bezradności. Długoterminowa bezwzględna głodówka ratuje życie Annie. Po wyjściu ze szpitala kobieta musi stosować rygorystyczną dietę. Kiedy kończy się zwolnienie Anna wraca do pracy. Mąż zostaje jej kucharzem. Do tej pory umiał zagotować wodę na herbatę. Teraz Jerzy metodą prób i błędów na które właściwie nie może sobie pozwolić dzielnie walczy w kuchni.
Rewelacyjnie napisana książka. Zawiera dużo praktycznych wskazówek i przepisów dla ludzi z chorą trzustką. Mimo poważnej tematyki urzeka błyskotliwością i humorem. Czytając odczuwamy bezradność Jerzego, ale i ogromną determinację by podołać temu co los zesłał. Do tego niemal każde zdanie w książce przepełnione jest czułością i miłością. Miłością, która wszystko zniesie, wszystko przetrzyma i nigdy się nie poddaje.
„Smak czystej wody” Anny i Jerzego Wlazło to urzekająca prawdziwa historia.
Jestem dumna, bo Jerzy Wlazło pochodzi Radomia. To wybitny pisarz. Wszystko co wychodzi spod jego pióra jest z pewnością z najwyższej półki. Czy to reportaż, czy kryminał, czy też książka dla dzieci.
„Smak czystej wody” warto kosztować małymi łyczkami. Nie będzie łatwo. Ostrzegam.
POLECAM. GORĄCO POLECAM!

„Smak czystej wody” Anny i Jerzego Wlazło to wspaniała książka.

Pewnego pięknego dnia zupełnie niespodziewanie Anna ląduje w szpitalu.

• 2020
  • Przeczytam 52 książki w 2019 roku
  • Świat Książki
  • Kwe
  • Legimi
  • Przeczytane w 2020
  • Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki Smak czystej wody