Jak podrywają szejkowie

Marcin Margielewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2019-03-12
2019-03-12
Literatura faktu; publicystyka; Dokument; reportaż; na faktach szejkowie

Życie szejków to nie zawsze baśń z tysiąca i jednej nocy

Okazuje się, że życie tych najbogatszych a może raczej znajdujących się w rankingach tych obrzydliwie bogatych uściślone jest problemami, które dla nas są zupełnie nie do wyobrażenia, perwersje, podniety i sposób życia jest choćby dla mnie bez sensu zupełnie. Jednak można by rzec, że los/"Allach " kieruje palcem tak by to co ludzkie nie było im obce, Wadin ech dla mnie to bardzo trudna do oceny postać jednak jego młodszy kuzyn to książę zdecydowanie bardziej bliski moim wyobrażeniom o życiu bogaczy, z każdą przeczytaną książką z serii Niewolnicy mocniej utwierdzam się, że moja intuicja co do wybieranych okładek i tytułów jest niezawodna. No z wyjątkiem jak dotychczas Dubaj krwią podszyty ten tytuł nie przemawia do mnie ale oczywiście się nie wyłamie z lektury czeka już na półce. Polecam serdecznie to nie są zwykłe obyczajówki czy romanse a nawet erotyki to wszystko razem a jednocześnie coś o wiele więcej.

Dobrze się czyta, nie nudzi, rzuca światło na świat nam tak odległy... Podobała mi się, sprawdzę inne tytuły autora.

2002

Pan Marcin pisze świetnie , wciągająco i interesująco jednak ta historia jest nieco powtarzalna jeśli czytało się inne książki autora.

Bardzo ciekawa książka, co najdziwniejsze wartościowa. Polecam

Bardzo ciekawa książka, co najdziwniejsze wartościowa. Polecam

zytało się bardzo przyjemnie, opinia o szejkach pozostała taka sama jak do tej pory

Gdyby można było dawać ujemne gwiazdki, ta książka miałaby u mnie minus 3 gwiazdki. Co najmniej. Na ogół nie czytam literatury tego typu, ale przypadkowo natrafiłam na bezpłatny fragment audio na youtube. Po 24 % ebooka na legimi była wzmianka o charytatywnej działalności szejka, więc byłam bardzo ciekawa, czym się zajmuje oprócz koni i wyuzdanych przyjęć z prostytutkami. Ebooka przekartkowałam, ale do końca książki autor już nie wrócił do tego tematu, więc się nie dowiedziałam.
Minus gwiazdki za:
1. Infantylny styl pisarza, płaskie dialogi na poziomie literatury dla kucharek albo harlequinów.
2. Historia pisana na zamówienie, mająca na celu wybielenie zmarłego kuzyna, więc trudno opisane wydarzenia potraktować jako prawdziwe. Podejrzewam, że i opisy orgii z prostytutkami zostały bardzo złagodzone, żeby nie odstraszyć czytelnika. Jeżeli niektóre z nich po jednym takim przyjęciu próbowały popełnić samobójstwo albo lądowały na terapii, to na pewno nie chodziło o zwykły seks, złotą kupę zrobioną na pierś dziewczyny czy oddawanie na nią moczu. Jedna tylko scena opisywała, jak bogaty szejk potraktowal ciało jednej z dziewczyn, gdzie pada pytanie, czy jej reakcja była spowodowana bólem czy rozkoszą. Dla mnie nie ma wątpliwości, że bólem.
3. Autor sam siebie stawia niemalże na pierwszym planie, na równi z bohaterami opowieści.
4. Zabrakło refleksji, dlaczego szejkowie reagują tak jak reagują, jaki wpływ na ich życie ma kultura i religia. Być może dlatego, że książka pisana była na zamówienie i na własne refleksje autora nie było tu miejsca?
Islam zabrania jakichkolwiek kontaktów między płciami przed ślubem, żadnych spotkań towarzyskich czy rozmów, więc kobiety dla młodych szejków sa stworzeniami nieznanymi. Pozostają im tylko kontakty z prostytutkami, wprawdzie oficjalnie przez islam zabronione, ale daje się to obejść, bo temperament młodych chłopaków gdzieś musi znaleźć ujście. Przy takim wychowaniu ich życie seksualne jest całkowicie oderwane od sfery uczuciowej, tym bardziej, że i małżeństwa są aranżowane i przeważnie z miłością nie mają nic wspólnego.
Także inne sfery nie mają większego wpływu na ich życie. Studia wprawdzie opowiadający szejk skończył, ale nie pisze o wysiłku, czasie spędzonym na nauce, nie podjął też po ich skończeniu pracy w zawodzie. Cały okres jego pobytu w Londynie to jedno wielkie party. Być może to przejęcie tematyki finansowej w rządzie jest związane ze studiami, ale autor nie powiązał wyraźnie tych faktów, to tylko mój domysł. Podejrzewam też, że te studia za petrodolary wyglądały tak, jak studia w Polsce studentów z krajów demoludów. Pamiętam profesora jednej z łódzkich uczelni, który w latach 70-tych po interwencji ambasady któregoś z krajów krzyczał na cały głos- „dobrze, dostaną zaliczenia, ale jak się potem mosty w waszym kraju będą waliły, to nie do mnie pretensje”. W Dubaju i Emiratach pracowali zagraniczni architekci i budowlani, hotele też obsługują cudzoziemcy, bo szejkowie nie znają poczucia obowiązku i regularnej pracy. Właściwie to mi ich żal. Puste życie, nie wypełnione poważniejszymi myślami czy zadaniami, w którym wszystko można kupić, ale przeważa samotność i brak miłości.
Zdecydowanie odradzam tę laurkę ku czci zmarłego arabskiego hulaki.

To moja pierwsza książka Marcina Margielewskiego - może nawet dobrze, że akurat ta, ponieważ ma najgorszą ocenę, wśród książek tego autora, więc mam nadzieję, że kolejna lektura, będzie lepsza.

Nie jestem zachwycona tą powieścią. Jak na orient była dla mnie za "łagodna".
Historia opowiedziana oczami szejka, który opowiada swoją historię na temat imprez bogatych szejków poza swoim krajem. O ich traktowaniu kobiet.
Miałam wrażenie, że jest to pamiętnik oczyszczający z zarzutów rodzinę królewską. Sytuacja gwałtu, ciąży jednej z prostytutek - idealnie oczyszczona wyższe sfery z wszelkich negatywnych opinii.
Wasim narobił wiele krzywd - a mimo to na koniec został podsumowany jako dobroduszny facet, który po prostu uwielbia dobrą zabawę ale tym samym dba o swoje nieślubne dziecko - nawet z prostytutką.

Książka również pokazuje jak kobiety, kochają pieniądze. Do czego są zdolne dla lepszego życia i małej fortuny. Jak kobiety są rozwiązłe, traktują swoje ciało jak towar i do jakiego kłamstwa, są w stanie się posunąć, aby zyskać jeszcze więcej.

Brakowało mi tutaj tupnięcia - mimo czasem ciekawych momentów, brakowało mi adrenaliny, ponieważ wszystko zostawało prostowane na korzyść szejków.

Nie jestem zachwycona tą powieścią. Jak na orient była dla mnie za "łagodna".

Nie porwała mnie ta historia. Kipiący forsą szejk i jego historie. Nierzeczywiste, oderwane od realu. Jest jednak pewien plus tej książki. Uświadamia mi, że nie ma po co lecieć do Dubaju. Wieżowce, marmury, arabskie pałace ze swoim przepychem a dookoła piach. Są piękniejsze miejsca na świecie.

1958

Autor od razu zaznacza, że książka napisana została na życzenie księcia i przez niego opowiedziana. Wiadomo więc, że jest to historia ugładzona, wybielająca bohatera tej historii. Mimo wszystko warto poznać świat bogatych szejków, nawet jeśli jest przedstawiony ich oczami.

Kultura arabska jest tak inna od naszej, że czytanie o niej bardzo mnie wciąga. Lubię książki Margielewskiego, ale za każdym razem zastanawiam się, ile w tych książkach prawdy, a ile fikcji literackiej. Te historie są jak Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy. Na pewno jest szejk, który kocha żonę, na pewno jest szejk, który ma dobrego syna, na pewno... Ciężko się czyta, jak dziewczyny, w tym nasze rodaczki, sprzedają się za petrodolary, jak dają się upokarzać. To straszne. Boli też bezkarność uprzywilejowanych bogaczy. Niestety tak jest świat zbudowany.