Czekoladowy tort z Hitlerem. Tajny dziennik Helgi Goebbels

Wydawnictwo: Bellona
Chocolate Cake with Hitler
Paulina Maksymowicz, Hitler
malena

12-letnia dziewczynka. Bunkier Hitlera. Ostatnie dni III Rzeszy. Tajny dziennik Helgi Goebbels. Agonia III Rzeszy oczami 12-letniej dziewczynki. 22 kwietnia 1945 roku, ciasny, duszny, berliński bunkier –ostatnia wojenna siedziba Adolfa Hitlera. Pod ziemię, na zawsze, schodzą także Joseph i Magda Goebbels wraz z sześciorgiem dzieci. Najmłodsza Heidrunma cztery lata, najstarsza –Hegla,...

12-letnia dziewczynka.
Bunkier Hitlera.
Ostatnie dni III Rzeszy.
Tajny dziennik Helgi Goebbels.

Agonia III Rzeszy oczami 12-letniej dziewczynki.
22 kwietnia 1945 roku, ciasny, duszny, berliński bunkier –ostatnia wojenna siedziba Adolfa Hitlera. Pod ziemię, na zawsze, schodzą także Joseph i Magda Goebbels wraz z sześciorgiem dzieci. Najmłodsza Heidrunma cztery lata, najstarsza –Hegla, dwanaście.
Wokół radosnych dzieci do samego końca toczy się przerażająca gra pozorów. Ale Helga Goebbels widzi i rozumie o wiele więcej, niż dorośli są w stanie przypuszczać. Swoje przejmujące obserwacje i wspomnienia zapisuje w sekretnym dzienniku.
Świetnie udokumentowana opowieść o upadku Niemiec z perspektywy dziewczynki stała się prawdziwą wydawniczą sensacją. Bezsensowna śmierć szóstki niewinnych dzieci, zamordowanych przez matkę, pozostanie na zawsze symbolem obłędu nazistowskiej ideologii.

Niezwykła historia (...) Jedna z najlepszych książek tego roku.
„The Times”

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9028

Hipek | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: wrzesień 2017

Krótka powieść o władzy Hitlera widzianej oczyma rodziny Goebbelsów w odbiciu przemyśleń jednej z ich córek. Taka konstrukcja pozwoliła autorce przedstawić motywacje osób wspierających faszyzm, choć z perspektywy historii wydaje się to być trudne do zrozumienia. Ze względu na to, że historia opowiedziana jest przez dwunastoletnią dziewczynkę, to autorka nie dokonuje oceny tych motywacji w sposób obiektywny z punktu widzenia historii. Autorka dokonuje tej oceny z perspektywy naiwnej i niewyrachowanej interpretacji dziecka. Książka jest przy tym bardzo poprawna faktograficznie.

Sandra Jasona | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Nie ukrywam zaciekawił mnie tytuł. Książka jest zapisem relacji córki 12-tniej Helgi Goebbels, jedna cześć dotyczy czasów przed wojną, mamy tutaj losy rodziny Goebbelsów, spotkania rodziny z innymi wodzami III Rzeszy, druga czasów już w bunkrze, krótko przed morderstwem dokonanym przez matkę na dzieciach i samobójstwem rodziców. Wszystko jest opisywane oczami dziecka, któremu nie do końca podoba się wujaszek Hitler, obserwuje otaczającą ją rzeczywistość. Te zapiski sprzed wojny są trochę naiwne, znikają sąsiedzi Żydzi, ona myśli, że wyjechali. Rzeczywistość w bunkrze niezbyt się Heldze podoba, obserwuje co się dzieje. Wydaje się, że tylko ona coś przeczuwa, a młodsze rodzeństwo pociesza. Codzienne czynności stają się niedostępne, a mimo to życie ma toczyć się dalej, tak jak to lubi wujaszek Adi i ciocia Eva.
Nie wiem jak ocenić książkę, dla mnie jest historią rodziny uwikłanej w nieludzką wojnę, a pokazującą zwykłe życie. Ukazuje jednak, że dzieci były świadkami tego co się wtedy...

Przejmujący dziennik małej dziewczynki, Helgi Goebbels, zamkniętej wraz z rodzicami, ukochanym rodzeństwem, "wujkiem Adim", "ciocią Evą" oraz znanymi i lubianymi osobami w ciasnym bunkrze, ostatniej siedzibie Hitlera."Wujaszek Adi" i "ciocia Eva" to oczywiście Adolf Hitler i Eva Braun.
Cały dziennik jest przeplatany wspomnieniami z czasów sprzed wojennej zawieruchy, z ukochanego domu, pełnego wygód, służby, nianiek i dobrobytu.
Wspomnienia dziecka są tym bardziej przejmujące, bo zderzają się z brutalną rzeczywistością ostatnich dni w bunkrze,bez wielu rzeczy i osób dzieciom niezbędnych, bez ulubionych zabawek, ukochanych nianiek, obu babć.
Helga mimo młodego wieku ma bardzo dojrzałe spojrzenie na świat i doskonale zdaje sobie sprawę, że dorośli coś ukrywają, że świetna "zabawa" w chowanego w bunkrze to tylko pozory, a wszystko nie skończy się dobrze.
Mimo to opiekuje się rodzeństwem, bardzo ciepło wyraża się o rodzicach, ukochany papa i mama są najważniejsi.
Zderzenie jej...

Małgosia | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, Ebook-i

Jedna z tych ksiązek,które zapadają w pamięci...Zycie w bunkrze podczas drugiej wojny światowej widziane oczami 12-sto letniej dziewczynki...zabitej później przez własną matkę...Magdę Goebbels,zapatrzoną w Hitlera fanatyczkę,nazistkę,potwora...Brakuje mi słów aby określić co czuję zaraz po zakończeniu lektury,która mną poprostu wstrząsnęła....
Polecam tym,którzy lubują się w tego typu tematyce.

Gangsterra_Rosita | 2017-11-09

Książka postawiona za szybę Galerii sklepu od razu wyciąga do nas rączkę.Widzimy małą dziewczynkę i mężczyznę znanego,że swojego wizerunku,nikczemności i chęci unicestwiania narodu Żydowskiego.Patrzymy na kolorową okładkę i apetyczny tytuł co sprawia,że książka jeszcze przed przeczytaniem staję się ciekawa. Historię pisaną jakby narratorem faktycznie była mała Helga sprawia,że często myślimy o Ewie kochance jak to nazywały tabloidy gazet Hitlera, o jej uśmiechu i o tym jak człowiek o sercu z lodu,zostawiał gdzieś je żeby poświęcić czas dzieciom,psu i oddać się chociażby najzwyklejszej przyjemności zjedzenia kawałku ciasta. Wejście do bunkra Hitlera razem z rodzeństwem Goebells czyni nas świadkami tragicznych wydarzeń. Ale wiecie co dla mnie było w tej książce głównym napięciem, w jakim coś mnie trzymało? Od początku wiedziałam,że skończy się śmiercią. Tyle razy studiowałam śmierć Hitlera,analizowałam jego ucieczkę za granicę co wydawało mi się najbardziej autentyczne w tym...

Dorotka_eu | 2017-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Wstrząsająca, nawet jeżeli sporo w niej fikcji... Wojna... Ilu ludzi, tyle historii... tyle dramatów... Oby nigdy więcej.

AlixStories | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, 8/10