Kociarz

Tłumaczenie: Magdalena Sommer
Wydawnictwo: Muza
Cat Person
LubimyCzytać

„Kociarz” został przeczytany na stronach „New Yorkera” rekordowe dwa miliony razy, stając się najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym prestiżowym magazynie. Opowiadanie dało początek zbiorowi, który uznano za najważniejsze amerykańskie wydarzenie literackie roku. To prawdziwa proza XXI wieku, która w ciągu zaledwie jednej nocy została największym wiralowym fenomenem literackim w historii. To realizm magiczny w dobie mediów społecznościowych. To portret pokolenia w skondensowanej formie.

„Przenikliwa i perfekcyjnie minimalistyczna” The New York Times

„Idealna do książkowych dyskusji przy winie” Vogue

„Magiczny realizm ociera się o pełną fantazję” The Independent

„Kociarz” to dwanaście opowiadań składających się w panoramę naszych czasów. To opowieści o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo. To literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie. Teksty wywołują wiele emocji: fascynują i odstręczają, oburzają i podniecają, przerażają i zachwycają, nie pozostawiając miejsca na obojętność.

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: Materiały wydawcy

Czytaanna | 2019-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

"Kociarz" - zbiór 12 opowiadań ciekawych a zarazem dziwnych". Opowiadania w relacjach kobieta - mężczyzna, od miłości i pożądania aż do obrzydzenia.
Każda z historii jest inna, ale za to pełna emocji, przerażenia, zachwytu i ekscytacji.

Autorka poprzez te opowiadania zdobyła dużą popularność, przedstawiając relacje na przestrzeni naszych czasów poprzez media społecznosciowe jak (IG i Tindera).

Książkę czyta się szybko i fajnie. Polecam bardzo.

książek: 1903
dorotbook | 2019-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Gdy zbiór opowiadań staje się największym wiralowym fenomenem literackim w historii, to dla mnie znak, że te opowiadania muszą być dobre. Co takiego w sobie ma publikowany na łamach ‘New Yorkera” „Kociarz” Kristen Roupenian, że został przeczytany aż dwa miliony razy? Musiałam się o tym przekonać i już na samym wstępie muszę Wam napisać, że nie bez powodu „Kociarz” został literackim odkryciem.

Książka liczy dwanaście opowiadań i opowiadanie o tytule „Kociarz” dało początek temu zbiorowi. To od tego opowiadania się wszystko zaczęło. Zbiór zaczyna się od opowiadania „Niedobry chłopiec” i muszę przyznać, że dla mnie to właśnie to opowiadanie podobało się najbardziej. Oczywiście każde z opowiadań jest tutaj na bardzo dobrym i takim samym poziomie i każde z nich opowiada o grupie pokolenia Instagrama oraz Tindera. „Niedobry chłopiec” to bardzo dobre i mocne rozpoczęcie zbioru, chyba z największym skupieniem zostało przeze mnie przeczytane. By nie spoilerować i nie psuć niespodzianki...

Kassik | 2019-03-24

"wspominała [...] jak czasem martwiła się, że nie jest wystarczająco inteligentna, by wyrobić sobie własne zdanie o czymkolwiek."

Margot to dwudziestolatka, która opowiada historię swojej pierwszej randki. Pracując w kinie poznała trzydziestoczteroletniego Roberta, z którym zaczyna niewinny esemesowy flirt. Emocje zaczynają buzować, dochodzi wreszcie do spotkania, jednak nijak się ono nie ma do znanych Margot filmów.
Tym razem nie przychodzę z recenzją książki, a jednego konkretnego opowiadanie, które wywołało za granicą tyle emocji, że zapoczątkowało zbiór opowiadań o takim samym tytule. Postanowiłam sprawdzić je na własnej skórze i ocenić czy rzeczywiście zasługuje na taki rozgłos.

Historia z pewnością jest o tyle ciekawa, że nie przekłamuje rzeczywistości. Przez głowę i ciało młodej Margot przemyka wiele myśli i jeszcze więcej emocji. Pojawia się zarówno pożądanie, jaki i odraza, ale nade wszystko chęć zrozumienia i wpasowania się w obecne standardy. Margot zasypuje samą...

BuchBuch | 2019-03-24

Zbiór opowiadań 38 - letniej amerykańskiej pisarki jest ciekawym głosem w przestrzeni debaty o kondycji i wyobrażeniu pokolenia ery social mediów.
Autorka, przedstawicielka pokolenia milenialsów (lub jak kto woli pokolenia Y) przynależy do generacji, która nie dość, że oswoiła nowinki techniczne, to jeszcze aktywnie z nich korzysta, dając świadectwo otwarcia na świat i wyzwania z nim związane.
W tomie "Kociarz", podejmuje ona trudną próbę sportretowania pokolenia insta i tindera, dając dość jednoznaczny obraz pewnego rodzaju letargu, marazmu, partykularyzmu, ale też alienacji, mniej lub bardziej świadomej.
Otwierające zbiór opowiadanie "Niedobry chłopiec" to dość przewrotna historia przyjaźni między tytułowym chłopakiem a dość znudzoną, drapieżną parą zakochanych.
Zblazowani sparowani próbują uzależnić od siebie i zniewolić mentalnie chłopaka, który stopniowo zapada w swoisty niebyt. Niebezpieczna gra jaką prowadzą wymyka się spod kontroli, pokazując jak bardzo rzeczywiste emocje...

Mrs_Bookies | 2019-04-15

Nie zaprzeczę, że gdy zobaczyłam 16 stronnicową książeczkę, przysłaną mi przez wydawnictwo, zwątpiłam. Liczyłam na jakiś zbiór opowiadań, a nie jedynie jedno z nich. Do czytania podeszłam też z pewną rezerwą. Jedna już po kilku zdaniach wiedziałam, że się myliłam – Kociarz to naprawdę świetne opowiadanie, napisane w bardzo dobrym stylu.

Kociarz to zbiór opowiadań Kristen Roupenian, amerykańskiej autorki, a jednocześnie jedno z najchętniej czytanych opowiadań New Yorkera. Takich, jakich jeszcze nie czytaliście. Opowiadań tak współczesnych i prawdziwych, a jednocześnie dających pole do refleksji i dyskusji. W skład Kociarza wchodzi 12 opowiadań. Ja miałam przyjemność czytać to tytułowe – opowiadające historię Margot i nowo poznanego przez nią Alberta. Ich znajomość zapowiada się na typową romantyczną historię. Poznają się w kinie, gdzie pracuje Margot. Umawiają się raz, czy dwa. Napięcie między nimi rośnie, wspomagane przez erotyczne smsy. Jednak ich emocje są pozorne i pełno w...

Katarzyna | 2019-04-05
Na półkach: Przeczytane, Recenzje
Przeczytana: 19 marca 2019

Najchętniej czytane opowiadanie „New Yorkera” właśnie wpadło w moje ręce. Kontrowersyjny „Kociarz” Kristen Roupenian został przeczytany rekordowe dwa miliony razy, stając się tym samym najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym prestiżowym magazynie. Niepozorne opowiadanie dało również początek liczącemu dwanaście tekstów zbiorowi, który polscy czytelnicy będą mieli okazję poznać niebawem. Premiera głośnego Kociarza zaplanowana jest na 24 kwietnia.

Opowiadania Kristen Roupenian, jak przystało na krótką formę, stron liczą niewiele, ale choć forma jest minimalistyczna, to z pewnością bardzo bogata w treści. Roupenian przygląda się z bliska relacjom damsko-męskim, pokazując na ich przykładzie, jak cienka jest granica między pożądaniem a wstrętem. Amerykańska debiutantka, opisując skomplikowane związki bohaterów, odsłania przed nami cały wachlarz emocji.

„Kociarz” to ponura, pesymistyczna i niepokojąca panorama naszych czasów, która wstrząsa oraz zmusza do refleksji i zadania...

ampH | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Nieczęsto mam okazję czytać zbiory opowiadań. Trochę to wynika z mojej obawy, że nie spełnią moich oczekiwań, a trochę ze zwykłego zamiłowania do nieco dłuższych form literackich. Wielokrotnie miałem już do czynienia z bardzo słabymi opowiadaniami i wolę takich spotkań unikać – co nie znaczy, że co jakiś czas nie daję szansy różnych tytułom, zwłaszcza jeśli są okrzyknięte odkryciami literackimi lub po prostu mega dobrymi pozycjami. Właśnie tak było z „Kociarzem”, który zawiera w sobie dwanaście opowiadań, wśród których tytułowy „Kociarz” zaliczył dwa miliony „przeczytań” na łamach New Yorkera. Takie informacje zawsze robią wrażenie, tylko nie zawsze oznaczają, że coś jest naprawdę niesamowicie dobre. W tym przypadku nie do końca rozumiem ten fenomen, chociaż książka jest naprawdę świetna.

Dwa miliony czytelników – taką liczbą może pochwalić się „Kociarz”, który zawiera w sobie dwanaście różnych opowiadań. Codzienność, szare życie, mierzenie się z przeciwnościami w postaci często...

vicky222 | 2019-03-31
Przeczytana: 24 marca 2019

Niedawno miałam okazję poznać pióro amerykańskiej pisarki Kristen Roupenian, której opowiadanie Kociarz stało się najczęściej czytanym opowiadaniem w magazynie The New Yorker. Postanowiła pójść za ciosem i opublikowała zbiór swoich opowiadań dotyczących doby social mediów. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa MUZA już 24 kwietnia 2019 r.

Pokolenie żyjące w obecnych czasach jest silnie uzależnione od aplikacji, w które ukazują swoją codzienność. Pisarka wpasowała się w ten trend i z wielkim wyczuciem opisuje młodych ludzi i ich zachowania. Skupia się ona przede wszystkim na relacjach między ludźmi, co wydaje się trudną sztuką. Jednak Kristen Roupenian potrafi ująć temat ze smakiem, a jednocześnie z wielką dozą autentyczności.

Pierwszy tekst Niedobry chłopiec przeczytałam w skupieniu, ponieważ temat rzekomej przyjaźni między mężczyzną a parą, stawał się coraz bardziej brutalny i poruszający z finałem, który na długo zostanie w mojej pamięci. Ta gra seksualna między bohaterami...

Lawendowa | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Kilka dni temu otrzymałam od wydawnictwa Muza część opowiadania “Kociarz” autorstwa Kristen Roupenian. Kiedy otrzymałam propozycję zrezencowania opowiadania, które stało się największym amerykańskim wydarzeniem literackim roku, czułam się zaintrygowana. Zastanawiałam się, czym jest “Kociarz”, że został przeczytany na stronach “New Yorkera” aż dwa miliony razy, stając się firalowym fenomenem literackim w historii.

Czym zachwyciły się miliony kobiet?

Margaret to dwudziestoletnia studentka, pracująca w kinie, do którego lubił przychodzić 34 letni Robert. Ich znajomość rozpoczęła się od sprzedaży paczki żelków i obrazy Roberta. Lecz tydzień później Robert przyszedł znowu i kupił kolejną paczkę żelków. Wymienili się numerami telefonów i zaczęli wymieniać ze sobą SMS-y, aż w końcu się spotkali. Erotyczne napięcie rosło, oczekiwania i wyobrażenia Margaret także, które nijak mają się do rzeczywistości.

Autorka w “Kociarzu” przedstawia obraz dzisiejszej kobiety i mężczyzny, bez...

Megan Jameson | 2019-04-05

Seria opowiadań, która wzbudziła wiele kontrowersji i wywindowała autorkę na szczyty list bestsellerów, głównie przez to, że jej prace zostały opublikowane na łamach "The New Yorkera".

" Kociarz" to historia pierwszej randki młodej dziewczyny i mężczyzny, który jest dużo od niej starszy. Lubił przychodzić do kina, w którym pracowała a potem zaczęli ze sobą flirtować a gdy erotyczne napięcie sięgnęło zenitu, postanowili się spotkać. Zderzenie rozbuchanych oczekiwań z rzeczywistością miało się nijak do tego, co pokazują nam filmy.

Szczerze mówiąc, to krótkie opowiadanie było uderzająco prawdziwe. Często zdarza się, że poznajemy kogoś, kto na pierwszy rzut oka się nam spodoba a potem nagle okazuje się, że jest na przykład psychopatą albo kompletnie nie z naszej bajki.

Historia Margot i Roberta może przydarzyć się każdemu i nie jest ona niczym niezwykłym. Ot, coś z życia wzięte. Aczkolwiek, poruszyło mnie to opowiadanie. W jakimś stopniu byłam w stanie zrozumieć tę młodą...