Requiem dla analogowego świata

Wydawnictwo: Novae Res
7 (12 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
literatura piękna
Cairenn

Jest 1997 rok, czworo przyjaciół z kutnowskiego podwórka świętuje nadejście upragnionych wakacji nie przypuszczając, że prawdziwa szkoła dopiero się rozpoczyna, a deszczowe lato zmieni ich na zawsze. "Requiem…" to list pożegnalny dla analogowego świata, naiwnego i wciąż nieświadomego swoich ostatnich dni, pełnego głośnych placów zabaw i wiecznie zajętych boisk, amerykańskich snów emitowanych...

"Requiem…" to list pożegnalny dla analogowego świata, naiwnego i wciąż nieświadomego swoich ostatnich dni, pełnego głośnych placów zabaw i wiecznie zajętych boisk, amerykańskich snów emitowanych na kanałach kablówki, muzyki z kaset przewijanych ołówkiem, pirackich VHS-ów, oranżady, gumek kulek, pstrokatej tandety z bazaru i marzeń o lepszej Polsce, którą niespodziewanie zalała powódź.

Codzienność opisana w powieści została odwzorowana z dbałością o najdrobniejsze detale, lecz z perspektywy ponad dwudziestu lat wydaje się zaskakująca, a nierzadko wręcz niewiarygodna.

Warto odbyć tę podróż w czasie, spędzić ostatnie lato w mieście i przyjrzeć się z bliska światu, który utraciliśmy bezpowrotnie.

źródło opisu: https://novaeres.pl/

źródło okładki: https://novaeres.pl/

Bosy_Antek | 2019-05-30

Przeszłość to fala, na której surfuje pisarz. Wybaczcie ten bieda-aforyzm, ale zdumiewająco często pozwalam sobie na czytanie o młodości zapamiętanej przez twórców i odtwarzanej później w powieściach, opowiadaniach, wierszach… Doszedłem nawet do egzotycznego wniosku, że najbardziej wierzę starym poetom opiewającym dzieciństwo.  Sam, jeśli już mowa o pisaniu, często fantazjuję na temat własnej przeszłości, dojrzewania, młodości w bibliotekach i na boiskach, które oczywiście domagają się spisania, co by nie przepadły w odmętach czasu.

Rafał Cichowski być może również nie chciał dużej opędzać się od wspomnień, które w przypadku autora najwyraźniejszą postać zawdzięczają latom 90 i dały się zamknąć w formie powieści pt. „Requiem dla analogowego świata”. W świecie cyfrowym co i rusz atakują nas nostalgiczne memy próbujące uchwycić przy pomocy kilku powtarzających się zdjęć i haseł ducha czasów, które bezpowrotnie odeszły wraz z rozpowszechnianiem się cyfrowych technologii. Żonglowanie...

Layla | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Wczoraj odebrałam zamówienie przedpremierowe - dziś skończyłam czytać. Nie sposob sie oderwac, to moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem, ale ma w sobie "to cos". Fajnie, ze komus chcialo sie napisac o czyms z naszego polskiego podworka, mila laurka z dawnych czasow

Cairenn | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

„Gdy masz trzynaście lat, jedyne miejsce, do którego możesz uciec, jest wewnątrz ciebie”.

Jest rok 1997. Czworo przyjaciół z Kutna snuje plany na nadchodzące wakacje. Mecze piłki nożnej, narady na trzepaku, spędy wypełnione muzyką z winyli i szalone wyprawy za miasto to coś, na co czekali przez cały rok. Chudy, Kuki, Berlin i Wojtala są gotowi, by dzielnie stawiać czoła światu, starszym chłopakom i wyzwaniom, które ma dla nich nastoletnie, wciąż jeszcze kolorowe życie.

„Po policzkach dziewczyny spływają czarne krople tuszu, jej głos się łamie. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego. Dopiero teraz dociera do mnie, że ona i cała reszta nie stracili tego dnia ulubionego wokalisty, który śpiewał te wszystkie fajne piosenki. Umarł ich przyjaciel, ten, który powierzył im wszystkie swoje sekrety. I krzyczał za nich, gdy oni nie mogli nawet mówić”.

Szybko okazuje się, że rozkoszny czas z dala od szkoły nie oznacza braku kłopotów. Wybita sklepowa szyba, groźby ze strony kolegów z osiedla,...

Motra | 2019-06-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Rafał Cichowski to autor, którego znam jedynie z powieści i opowiadań science-fiction. Tym razem postanowił przenieść się w przeszłość, a dokładnie do 1997 roku. „Requiem dla analogowego świata” to historia jednych wakacji spędzonych na ulicach Kutna, opowiedziana z perspektywy trzynastoletniego chłopca – Chudego – piątkowego ucznia, fana Bon Jovi i piłki nożnej.

Już od pierwszej strony autor wrzuca nas w sam środek świata lat dziewięćdziesiątych konstruując sceny ze szczegółów, które tworzyły ówczesną rzeczywistość, przywołując artefakty minionych lat, muzykę, stroje i charakterystyczną gwarę. Realistyczne opisy codzienności tchną szczerością. Autor nie filtruje wspomnień, nie szczędzi dosadnych scen często przeplatając beztroskie chwile na boiskach z awanturami rozgrywającymi się w zaciszach domów. Ale „Requiem…” nie jest w żadnej mierze książką, która pragnie przytłoczyć czytelnika. Przyjęta perspektywa trzynastolatka nie pozwala na długo zatonąć w filozoficznych rozmyślaniach...

Mimi | 2019-06-19
Przeczytana: 14 sierpnia 2018