rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.10.2021

W tym tygodniu mamy dla was aż 15 nowości, o które możecie uzupełnić regały. W księgarniach znajdziecie nowe książki Alix E. Harrow, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Izy Michalewicz i Ałbeny Grabowskiej, która powraca do cyklu „Stulecie Winnych”. Znalazło się też i coś dla najmłodszych czytelników – wznowienie „Wojny cukierkowej” Brandona Mulla.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Sąsiedzi” Małgorzata Gutowska-Adamczyk (wyd. Prószyński i S-ka)

Drugi tom nowej powieściowej serii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, tym razem współczesna Polska w miniaturze. Małe osiedle na obrzeżach Warszawy, gdzie ścierają się lokalsi i przyjezdni, władza i obywatele, zwyczajni ludzie i krezusi, starzy i młodzi, samotni i ci w związkach. Barwna, zabawna historia utkana z codziennego życia.

Rysunki Joanny Klimaszewskiej są jej dodatkowym atutem.

Pochodząca z Krasnegostawu Ala Jakubek próbuje wrosnąć w swoje nowe miejsce na ziemi. Jest nim osiedle „Sielanka”, gdzie wbrew woli lokalnej społeczności jej teść buduje kolejne apartamentowce. Tubylcy odnoszą się niechętnie do "imigrantów", zwłaszcza że coraz większe połacie spokojnej okolicy firma deweloperska grodzi pod nowe bloki. Reaktywowana rada osiedla pragnie dać odpór tym zapędom. Zaogniona sytuacja zmierza ku otwartej wojnie. W tym czasie Arleta próbuje zapanować nad chaosem, który niebawem doprowadzi jej dom do katastrofy, Marian Jakubek mości gniazdko, a Zuzia i Dżesika idą na wojnę.

Czy w „Sielance” nastanie spokój i przyjazna atmosfera?

„Dawne i przyszłe wiedźmy” Alix E. Harrow, tłumaczenie: Patrycja Zarawska (wyd. IUVI)

Pełna mocy i magii nowa powieść Alix E. Harrow przenosi czytelnika do Ameryki Północnej końca XIX wieku – w epokę ruchu sufrażystek. Trzy główne bohaterki schodzą na ścieżkę wiedźm, by upomnieć się o swoje prawa. Powieść "Dawne i przyszłe wiedźmy" to hołd złożony nieugiętej mocy i wytrwałości kobiet w walce o swoje prawa i swoje życie.

W 1893 roku nie ma czegoś takiego jak wiedźmy. Lecz kiedyś były – w dawnych, spowitych mrokiem czasach, zanim zaczęto je palić. Teraz jednak czary sprowadzają się do schludnych amuletów i dziecięcych rymowanek. Jeśli współczesna kobieta chce sięgnąć po władzę i moc, musi ich poszukać na ulicy i w urnie wyborczej.

Jednak gdy siostry Eastwood – James Juniper, Agnes Amaranth i Beatrice Belladonna – upominają się w Nowym Salem o zrównanie szans kobiet z mężczyznami, zaczynają poszukiwać zaginionych słów i wchodzą na ścieżkę wiedźm. Nękane przez cienie, ścigane przez siły, które nie ścierpią, by wiedźmy odzyskały moc – o może nawet by pozostały przy życiu – siostry będą się musiały zagłębić w najstarszą magię, zawiązać nowe przymierza oraz odnowić dawne siostrzane więzi, jeśli w ogóle chcą przetrwać. Nie ma czegoś takiego jak wiedźmy. Ale będzie.

„Wiecznomrok” Ross MacKenzie, tłumaczenie: Andrzej Goździkowski (wyd. IUVI)

Odkąd Wiecznomrok napadł na Srebrne Królestwo, pogrążając je w ciemności i chaosie, upłynęły tysiące lat. Wtedy garstka nieustraszonych Wiedźm zdołała przegnać zło. Jednak teraz Wiecznomrok, przebudzony przez diaboliczną panią Hester, znów daje o sobie znać. Powstrzymać go może jedynie starożytny czar, ukryty głęboko w podziemiach Królewskiego Gniazda.

Tajemnicza drewniana szkatułka wpada w ręce sieroty Larabelle Lisicy zupełnie przypadkiem, kiedy dziewczyna myszkuje po kanałach w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Oczywiście Lara nie ma pojęcia, że to nieoczekiwane znalezisko wywróci jej życie do góry nogami – zostanie wrzucona w wir przygód, będzie musiała stawić czoła dzikiej magii i śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Po drodze spotka też pewnego jegomościa, który nie rzuca cienia….

„Stulecie Winnych. Początek” Ałbena Grabowska (wyd. Zwierciadło)

W książce „Stuleciu Winnych. Początek” Ałbena Grabowska ukazuje pierwsze dekady historii rodu Winnych.

Zdun Antoni Winny osiedla się w Brwinowie i zakochuje w najmłodszej córce Jadwigi i Mariana Wielichnowskich – Bronisławie. Udaje mu się zdobyć względy Broni i w 1874 roku biorą ślub w brwinowskim kościele pod wezwaniem świętego Floriana.

Bronia – mądra, zaradna i życzliwa – cieszy się szacunkiem w całej okolicy. Antoni z kolei uznawany jest za dobrego rzemieślnika. Wydaje się, że czeka ich dostatnia i spokojna przyszłość.

Życie pod rosyjskim zaborem jest jednak pełne trosk, nie tylko tych związanych z represjami ze strony Rosjan. W tragicznych okolicznościach umiera najpierw jedna, potem druga siostra Bronisławy, odchodzą jej rodzice, a za ocean wyjeżdża z synami szwagier Tadeusz.

W rodzinnym gospodarstwie zostają Bronisława i Antoni. Na świat przychodzą ich kolejni synowie – Roman, Władysław, Kajetan, Stefan i Stanisław. Poznajemy ich dzieciństwo, młodość, pierwsze miłosne rozterki. Rodzą się wnuki Broni i Antoniego. Życie toczy się dzień po dniu, Winnych spotykają troski i radości, ale nikt nie spodziewa się, że niebawem spadną na nich nie tylko ogromne osobiste tragedie, ale i wojenna zawierucha.

„Zasypani zakochani” Agnieszka Lingas-Łoniewska (wyd. Słowne)

Takiej śnieżycy w Szczawnie-Zdroju nie widziano już dawno. Tak niedobranej pary jak Anastazja i Hubert także nie. Ale święta to przecież czas cudów.

W życiu Anastazji Klops prawie nic nie idzie tak jak trzeba. Po rzuceniu pracy w policji kobieta potrzebuje odmiany. Zbliżają się święta. Położony w odludnym zakątku pensjonat babci wydaje się idealnym miejscem, by zacząć wszystko od nowa, a przy okazji ukoić zszargane nerwy.

Szkoda tylko, że seniorka wpadła po uszy w zagraniczny romans i zostawiła wnuczkę samą na gospodarstwie. W roli gospodyni Anastazja nie radzi sobie najlepiej, a na domiar złego pewien stały klient pensjonatu bezustannie gra jej na nerwach. Hubert Zapałka jest wymagający, złośliwy... i bardzo, bardzo przystojny. Ale pod maską aroganta skrywa własne bolączki. Być może nadszedł wreszcie czas, by stawić im czoła?

Kiedy śnieżyca odetnie pensjonat od świata, tych dwoje będzie musiało poznać się bliżej – czy tego chcą, czy nie. Wyniknie z tego dużo śmiechu, czułości i nieporozumień. Innymi słowy – niezły klops!

„Wojna cukierkowa” Brandon Mull, tłumaczenie: Rafał Lisowski (wyd. Wilga)

Nate ma dziesięć lat. Przed początkiem nowego roku szkolnego wraz z rodzicami przeprowadza się do miasteczka Colson. Zaprzyjaźnia się tam z trójką rówieśników – Trevorem, Gołębiem i Summer – i wstępuje do ich klubu poszukiwaczy przygód. W tym samym czasie przy głównej ulicy zostaje otwarty Słodki Ząbek, nowy sklep ze niezwykłymi słodyczami. Jego właścicielka, pani White, urocza staruszka, chętnie wynagradza dzieci cukierkami w zamian za drobne przysługi. Cukierki okazują się magiczne: pozwalają unosić się w powietrzu, zmieniać wygląd, porażać prądem, przechodzić przez lustra albo wmawiać ludziom dowolne bzdury. Kłopot w tym, że zlecenia pani White stają się coraz bardziej podejrzane. Tymczasem w miasteczku pojawia się stary lodziarz, pan Stott. Słodkości z jego sklepu także mają niezwykłą moc. Dlaczego ci tajemniczy cukiernicy tak nagle pojawili się w Colson? Jakiego skarbu poszukują? Kim jest mężczyzna w płaszczu i fedorze, który śledzi naszych bohaterów? I przede wszystkim: komu można zaufać, a kto ma bardzo niecne zamiary?

„Klub Pani M.” Maya Frost (wyd. Lipstick Books)

Milena nie jest już ani znudzoną, ani zahukaną nudną mężatką. Po gorących przygodach w Klubie Nieziemskich Doznań, burzliwym zakończeniu romansu z Gabrielem i rozwodzie z Adamem otrzymuje szaloną propozycję prowadzenia ekskluzywnego klubu. Wspiera ją w tym przyjaciółka. Kobiety będą tam mogły spełniać swoje najdziksze seksualne fantazje. Zapowiada się, że będzie jeszcze bardziej gorąco niż w klubie pana G.

Maya Frost – Za dnia jest typową żoną, mamą i raczej niepozorną bibliotekarką. W nocy puszcza wodze fantazji i opisuje najdziksze pragnienia kobiet. Inspirację czerpie z… rozmów w klubie czytelniczym, który założyła. Praca w bibliotece to spełnienie jej dziecięcego marzenia. Kolejnym było wydanie własnej książki, choć to, co pisała, do tej pory trafiało do sekretnego folderu w jej laptopie. „Klub Pani M.” to kontynuacja powieści „Klub pana G.” wydanej nakładem Lipstick Books w 2021 roku.

„Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” Iza Michalewicz (wyd. W.A.B.)

Każde miasto ma własną, mroczną historię. Każde było scenerią głośnych zabójstw, które żyją w pamięci i wciąż wywołują emocje. Ballady morderców. Wrocław to pierwsza z cyklu „true crime” - kryminalnych biografii miast.

Głośne zabójstwo miss Polski Agnieszki Kotlarskiej zamordowanej przez jej psychofana, najsłynniejszy chyba proces poszlakowy w Polsce – czyli sprawa Krystiana Bali, autora książki „Amok”, który zabił domniemanego kochanka swojej żony, sprawa Krzysztofa G. seryjnego zabójcy, nazywanego „Skorpionem”, który ma na sumieniu 5 osób, czy wreszcie historia Agaty M. lekarki pogotowia ratunkowego, która zamordowała żonę swojego kochanka – te i inne sprawy Iza Michalewicz przedstawia z właściwą sobie dociekliwością jednej z najlepszych reporterek i reporterów śledczych w Polsce.

„Ty kochasz mnie” Caroline Kepnes, tłumaczenie: Jacek Żuławnik (wyd. W.A.B.)

Joe Goldberg ma dość zgiełku miast, pozerów i dość Love. Szuka bliskości z naturą, prostych przyjemności na przytulnej wyspie na północno-zachodnim Pacyfiku. Po raz pierwszy od dłuższego czasu może odetchnąć. Dostaje pracę w miejscowej bibliotece – w końcu wie to i owo o książkach - tam poznaje: Mary Kaye DiMarco - bibliotekarkę. Joe nie będzie się wtrącał, nie popadnie w obsesję. Zdobędzie ją w staroświecki sposób. . . zapewniając ramię do wypłakania się, dając pomocną dłoń. Z biegiem czasu wyleczą swoje rany i zaczną żyć długo i szczęśliwie w tym sennym mieście. Ale czy na pewno? Sęk w tym, że Mary Kaye ma już swoje życie. Jest matką, przyjaciółką i jest. . . zajęta.

Prawdziwa miłość może zwyciężyć tylko wtedy, gdy ktoś chce zrobić dla niej miejsce. Joe jest gotowy. Czy Mary Kaye odważy się też na ten krok i da im szansę?

„Apokryf” Wojciech Dutka (wyd. Lira)

Jeden człowiek przeciw Imperium Rzymskiemu!
Poruszająca opowieść o zagładzie, jaką Rzymianie zgotowali Żydom…

Przyjaciele z rzymskiego Eskwilinu: Rzymianin, Żyd i Grek, obywatele Wiecznego Miasta, już u progu dorosłości trafiają w wir dramatycznych wydarzeń, które zaważą na ich życiu. Wraz z nimi czytelnik przemierza prowincje potężnego Imperium Rzymskiego, przeżywa perypetie miłosne, moralne dylematy i bolesne zmagania bitewne.
Główny narrator powieści to rzymski legat Sekstus Juliusz Sewer, który spowiada się synowi ze zbrodni, jakich dokonał w Judei, idąc tropem tajemniczego hebrajskiego słowa „mesjasz”… To słowo wiedzie go do tajemnicy wielkiego powstania Izraela przeciwko rzymskim okupantom. Na jego czele stanął jeden człowiek, który zamiast miecza używał pióra.

Autor kreśli świat starożytny II wieku naszej ery w sposób epicki, wciągający czytelnika w suspens powieści szkatułkowej, nie dając mu wytchnąć. Pojawiają się znakomicie sportretowane postacie historyczne: chimeryczny i neurotyczny cesarz Hadrian, jego kochanek Antinous, rzymski legat Judei Kwintus Tinnejusz Rufus, najsłynniejszy rabin żydowski Akiba ben Josef oraz przywódca powstańców Szymon bar Kochba.

„Wyspa Cieni” Davide CaliClaudia Palmarucci, tłumaczenie: Ewa Nicewicz (wyd. Polarny Lis)

Każdy z nas czasem miewa złe sny. Jeśli jednak koszmary powracają, warto zwrócić się o pomoc do dobrego lekarza. Wiedzą o tym także zwierzęta mieszkające w Bezimiennym Lesie. Mają szczęście, bo doktor Wallaby i jego wierny dingo to najlepsi specjaliści od polowania na złe sny. Czy mądry doktor zdoła rozwiązać zagadkę koszmaru dręczącego wilka tasmańskiego? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po Wyspę Cieni. Ta trochę poetycka, a trochę zabawna współczesna baśń podejmuje trudny i ważny temat wymierania gatunków. Wspólne czytanie może być więc pretekstem do rozmowy o sprawach dotyczących naszej planety. A wspólne oglądanie będzie na pewno wielką przygodą. Wspaniałe ilustracje włoskiej artystki Claudii Palmarucci działają na wyobraźnię dzieci i dorosłych, a jednocześnie odwołują się do najwybitniejszych dzieł światowego malarstwa. To niebanalne połączenie tekstu i obrazu zrobi wrażenie na każdym czytelniku.

„Kufer tajemnic” Anna Bichalska (wyd. HarperCollins Polska)

Magdalena odkrywa na strychu zakurzony i zapomniany kufer. W środku znajduje list od dawno zmarłej matki. Okazuje się, że kufer niegdyś należał do Stefanii - młodej kobiety, która zaginęła 1937 roku i nigdy jej nie odnaleziono. O samej Stefanii nie wiadomo prawie nic. Kim tak naprawdę była tajemnicza kobieta?

Próbując odkryć tajemnicę zniknięcia Stefanii, Magdalena wyjeżdża z córeczką na wakacje do pobliskich Błękitnych Brzegów. Czy pomimo wielu lat, które upłynęły, rzeczy z kufra pomogą jej natrafić na jakiś ślad?

Na odkrycie czeka też sekret jej matki. Zaginięcie Stefanii bowiem to tylko część o wiele bardziej skomplikowanej historii, a stary kufer skrywa wiele tajemnic.

„Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las. Tom 1” Aisling Fowler, tłumaczenie: Dorota Stadnik (wyd. HarperCollins Polska)

Wyrzekła się siebie. W zamian zmieni świat!

Aby opanować sztukę walki z magicznymi stworzeniami, a następnie jako Łowczyni strzec pokoju w Ember, Dwunastka złożyła uroczystą przysięgę. Została adeptką Hunting Lodge, ale musiała zapomnieć o przeszłości i porzucić dawne imię – prawo wyboru nowego uzyska dopiero wtedy, gdy na nie zasłuży.

Kiedy pewnego dnia za pilnie strzeżone mury osady przenikną wrogowie i porwą jedną z dziewczynek, Dwunastka nie zawaha się ruszyć ich śladem. Dlaczego uprowadzono akurat to dziecko? Czego Dwunastka dowie się podczas poszukiwań? Niebezpieczna wędrówka przez ośnieżoną północ zmieni nie tylko jej życie, lecz także cały jej świat.

Zrodzona z ognia, której akcja toczy się w mroźniej krainie fantastycznego prehistorycznego świata, stanowi zapierający dech w piersiach debiut literacki – na przemian porywający, zabawny i przejmująco smutny. Jest świeżym głosem w powieści dla młodych czytelników.

„Echo przyszłych wypadków” James Islington, tłumaczenie: Grzegorz Komerski (wyd. Fabryka Słów)

Mniejsze zło i większe dobro. Dwie najbardziej niebezpiecznie rzeczy na świecie. Bitwy o Ilin Illan i Tol Shen uświadomiły ludziom, że Bariera nieuchronnie słabnie. Jeśli padnie, nastanie świat "bez" - bez radości, bez życia, bez światła i nadziei a istnienie tych, którzy przetrwają stanie się pasmem nieskończonych cierpień. Przeciwnik wciąż kryje się w Talan Gol i czeka na właściwy moment, by uderzyć z całą mocą. Zamiast działać, Rady Starszych prowadzą wewnętrzne rozgrywki. Davian musi stawić czoła ich krótkowzroczności, co samo w sobie jest już zadaniem trudnym. Jeszcze trudniejsze wydaje się stawienie czoła własnej przeszłości - pełnej krwi, śmierci i kłamstw. Na ołtarzu tej powinności złożył już przyjaciół, teraz przyjdzie mu, być może, złożyć własne szaleństwo. Nie jest to jednak cena, której nie zapłaci w chwili ostatecznej próby. Gdy powstaną Cienie i przebudzi się Ciemność.

„Sprawa prezydenta” Marc Elsberg, tłumaczenie: Miłosz Urban (wyd. W.A.B.)

Prawniczka Dana Marin nie wierzyła, że nadejdzie taki dzień: były prezydent Stanów Zjednoczonych w czasie wizyty w Atenach zostaje aresztowany przez grecką policję działającą na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. To momentalnie wywołuje dyplomatyczne tornado. W USA toczy się kampania wyborcza i aktualnie urzędujący prezydent nie może sobie pozwolić na jakikolwiek skandal. Biały Dom formułuje groźby pod adresem Międzynarodowego Trybunału Karnego i wszystkich państw Unii Europejskiej. A Dana Marin rozpoczyna walkę ze znacznie silniejszym przeciwnikiem - podobnie jak jej kluczowy świadek, którego zeznania mogą ostatecznie pogrążyć niegdyś najpotężniejszego człowieka na świecie. Amerykańskie tajne służby depczą już sygnaliście po piętach, a oddział specjalny przygotowuje się do siłowego uwolnienia byłego prezydenta, by za wszelką cenę uniemożliwić przekazanie go do Hagi…

[kk]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
martinabonucci 01.04.2023 13:23
Czytelnik

Dobry dzień! Nazywam się Martina Bonucci i to jest moja historia.. Po 3 latach rozbitego małżeństwa mój mąż zostawił mnie z trójką dzieci i moje życie legło w gruzach. Chciałem to wszystko zakończyć, prawie popełniłem samobójstwo, ponieważ byłem tak przygnębiony. Przez cały ten czas byłem tak emocjonalnie przygnębiony, a życie wydawało się bez sensu. Pewnego pamiętnego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Łędina 26.10.2021 14:03
Czytelniczka

Miałam już okazję przeczytać  Wiecznomrok, które napisał Ross MacKenzieRoss MacKenzie. Świetna lektura. Idealna dla osób, którym podobały się Mroczne materie, które stworzył Philip Pullman.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wiecznomrok
Agnieszka Żelazna 26.10.2021 13:23
Czytelniczka

Właśnie odebrałam z EMPiK-u  Stulecie Winnych. Początek Kryminalny Wrocław Moja kuzynka Rachela Balwierz Powrót do Whistle Stop ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Stulecie Winnych. Początek  Kryminalny Wrocław  Moja kuzynka Rachela  Balwierz  Powrót do Whistle Stop  Wisielcza góra  Dziedzictwo krwi
Strzelba 25.10.2021 10:29
Bibliotekarka

W tym tygodniu czekam na  Echo przyszłych wypadków (ale muszę przeczytać najpierw pierwszy tom) i  Żywoty Świętych 🙂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Echo przyszłych wypadków  Żywoty Świętych
LubimyCzytać 25.10.2021 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post