Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las

Okładka książki Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las Aisling Fowler
Okładka książki Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las
Aisling Fowler Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Zrodzona z ognia (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dorota Stadnik

Fajna okładka fajna treść

Fajna okładka fajna treść

92/52/2023 ig: @liber.tinea

Napisanie książki dla młodzieży, która potrafi zadowolić także dorosłego Czytelnika, nie jest wcale prostą sprawą. Bardzo łatwo można zabrnąć w ślepy zaułek, idąc za daleko w jedną, bądź w drugą stronę - albo napisać coś zbyt dziecinnego, albo sięgnąć po motywy nie nadające się jeszcze dla młodych umysłów. W konsekwencji jedni mogą się nudzić, bądź drudzy trafić na traumatyzujące w ich wieku wątki. Aisling Fowler udało się znaleźć złoty środek i stworzyć powieść, która poza widowiskową akcją i bardzo obrazowo wykreowanymi bohaterami, oferuje Odbiorcom ponadczasowe przesłania. Tak, nie tylko jedno, bo można się ich doszukać w tej historii nawet kilku. Przypomina jak ważne są rodzina, przyjaźń, wyrozumiałość dla siebie i innych ludzi. Nie brak w tej publikacji też współczesnego, nowoczesnego spojrzenia na problemy społeczne, głównie związane z szeroko rozumianą akceptacją. "Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las" to fantastyka, którą szczerze mogę polecić zarówno nastolatkom, jak i ich rodzicom.

Adepci Hunting Lodge, czyli kandydaci na Łowców, nie mają prawa do posiadania imienia aż do czasu, gdy na nie zasłużą. Aby tak się stało, najpierw muszą przejść trudny trening oraz próbę krwi. Dwunastka odrzuciła swoją przeszłość i złożyła obietnicę, że będzie strzec pokoju w krainie Ember. Jednak któregoś dnia jedna z adeptek zostaje porwana przez wrogów, którzy wdarli się podstępem na teren Osady. Tymi wrogami są gobliny, ogry i inne magiczne stworzenia. Dwunastka wyrusza śladem porywaczy na szaleńczą wędrówkę przez mroźną krainę. Dziewczynka przeżyła w przeszłości ogromną tragedię, która teraz nie pozwala jej się do nikogo przywiązać. Trzyma ona wszystkich na dystans, a niektórych nawet zmusza do nienawiści wobec siebie, żeby nie musieć znów doznawać bólu utraty. Dlaczego więc wyrusza bez chwili zawahania z odsieczą porwanej koleżance? Znojna i pełna niebezpieczeństw wędrówka obfituje w hordy fantastycznych istot, zarówno tych dobrych jak i tych złych. Czy ta droga pomoże Dwunastce dobrze wybrać kim chce być? Czy da jej nadzieję w procesie uzdrawiania emocji, oraz wybaczenia sobie i innym? Czy dzięki zdobytemu doświadczeniu nastolatka pozwoli sobie na ponowne otwarcie serca na innych?

Czytając tę powieść miałam delikatne wrażenie flashbacku, jednak nie na tyle mocne, żeby psuło mi ono frajdę z czytania. Wręcz przeciwnie - Autorka Aisling Fowler udowodniła, że da się stworzyć naprawdę ciekawą fabułę, na używanym już od lat w wielu fantastycznych historiach, wątku powieści drogi. Mogłabym śmiało doszukać się w pierwszym tomie "Zrodzonej z ognia" (tak, tak - jest i kolejna część, czeka u mnie w kolejce!) jest delikatną kompilacją wątków podobnych do scen z Harrego Pottera i Władcy Pierścieni. Wyśmienite połączenie w całkiem nowym wydaniu, dostosowane do współczesnych nastolatków, a jednak posiadające uniwersalny w czasie morał.

Pod względem wizualnym wydanie jest bardzo przystępne, rozdziały są krótkie, a czcionka idealna dla oczu. W książce znajduje się sporo ciekawych szkiców, pomagających wyobraźni w wizualizacji bohaterów i miejsc. Choć nie ukrywam, że byłoby jeszcze lepiej, gdyby te grafiki były nieco bardziej wyraźne. Na niektórych z nich trzy czwarte strony jest zwyczajnie czarna, a przedstawione postacie i ich otoczenie malutkie. Oczywiście najważniejsza jest sama historia i styl Autorki, którym zdecydowanie niczego nie brakuje. To była zdecydowanie pierwszorzędna przygoda i bardzo się cieszę na myśl, że kolejny tom dopiero przede mną.

92/52/2023 ig: @liber.tinea

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych.
To historia o odkrywaniu swojej drogi, podejmowaniu wyborów.
Bohaterami są dzieci, nastolatkowie, którzy zostawili, bądź odeszli od swoich rodzin, aby stać się łowcami. Wojownikami, którzy obronią różne klany, przed czyhającym niebezpieczeństwem.
Mówiąc niebezpieczeństwo, mam na myśli potwory, gobliny i inne straszne stwory, które czają się w mroku i nie tylko.
W książce jest sporo walki, jednak jest ona dopasowana, do czytelnika powiedzmy 13+.
Bohaterowie, aby przeżyć, muszą zacząć współpracować. Muszą nauczyć się żyć z prawdą, która dla nikogo nie jest łatwa.
Dwunastka, Piątka i Szóstka. Nie mają imion, musieli zapomnieć o przeszłości. Kierują się różnymi motywami, a jednak łączy ich jedno, odwaga.
Niektórzy z bohaterów muszą pogodzić się z przeszłością, muszą wybrać, którą drogą iść. To, kim się staniemy, zależy od nas.
To była naprawdę świetna przygoda, muszę częściej sięgać po takie książki, tym bardziej że moje dziecko lubi wątki fantastyczne, oczywiście pod warunkiem, że bohaterką jest dziewczyna 😅. Częściowo opowiedziałam jej tę historię i była bardzo ciekawa, co dalej, czas sięgnąć po drugą część i dowiedzieć się właśnie, co było dalej.
Książkę oczywiście polecam i to nie tylko młodszym czytelnikom.

Książka dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych.
To historia o odkrywaniu swojej drogi, podejmowaniu wyborów.
Mówiąc niebezpieczeństwo, mam na myśli potwory, gobliny i inne straszne...

Jest jeszcze dzieckiem, kiedy zmienia się jej życie, kiedy wyrzeka się tego, co znała, ludzi, z którymi do tej pory żyła i staje się adeptką Hunting Lodge. Już nie ma imienia, teraz staje się cyfrą jedną z wielu, teraz musi sobie zasłużyć, aby zostało jej nadane. Uczy się pilnie sztuki walki z magicznymi i niebezpiecznymi istotami, staje się coraz lepsza. O dawnym życiu musi zapomnieć, chociaż to nie należy do łatwy. Ma jednak cel, marzenie, które pragnie zrealizować. Staje się Dwunastką, a po pewnym czasie Łowczynią, która ma strzec pokoju w Ember.
Pewnego dnia wrogowie wkraczają, a jedna z uczennic zostaje porwana. Nie wacha się, nie zastanawia, jakie to będzie niebezpieczne, z czym będzie musiała się zmierzyć. Dla niej liczy się to, że musi ją odnaleźć i dowiedzieć się, dlaczego właśnie ona została porwana. Czy to się uda? Z jakimi przeciwnościami będzie musiała się zmierzyć? Co lub kto stanie na jej drodze?

Książka czytana przez nastolatkę i jej oczami jest recenzja.
Historia w książce według niej była ciekawa, wciągająca, a przy tym pełna niebezpieczeństwa, magicznych przygód. Zabrała ją do świata, który był na tyle dobrze opisany, że nie miała problemu z wyobrażeniem go sobie, a jednocześnie nie nudziła się, czytając o nim. Książkę czytało jej się szybko, a podczas czytania towarzyszyły jej emocje.

Według Amelki główna bohaterka jest postacią ciekawą. To dwunastolatka, która zostawiła wszystko to, co znała i znalazła się w zupełnie innym świecie. Musiała zapomnieć o przeszłości, o dawnym życiu, a nawet o własnym imieniu. Jest dziewczynką dość upartą, nietrudno ją zdenerwować, a jednocześnie jest odważna, dzielna, bez wahania ruszająca na pomoc innym. Córka ją polubiła, a jej losy śledziła z przyjemnością.

„Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las” to ciekawa, pełna magicznych przygód książka, którą polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/zrodzonazogniadwunastkailodowylaswydawnictwoharperkids.html

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jakaś nasza cecha czy talent, który posiadamy może być cenny. Walczymy z nią, poprawiamy ją, nie pozwalamy na rozwijanie go, a wszystko po to, żeby nie wyróżniać się. Do tego jednocześnie dążymy do doskonalenia się w umiejętnościach, które posiadają inni. Brzmi znajomo? A jak dodam, że czasami mamy kompleksy z powodu wyglądu czy umiejętności to pewnie przyjdzie Wam na myśl „Ścieżka druida” E.K. Johnston, o której w ten sposób pisałam. Tym razem nieco inny klimat, ale też pełen magii. Zamiast do lasu trafiamy do kodowego pałacu pełnego przerażających istot i tajemniczej choroby, które zagrażają nie tylko mieszkankom niezwykłej budowli, ale też i znanemu światu, czyli opowiem Wam o „Zrodzonej z ognia. Feniks i pałac mrozu” Aisling Fowler.
Pisarka od najmłodszych lat marzyła o tworzeniu fantastycznych opowieści i nie zrażała się po porażkach. Czekała na świetny pomysł, który podbije serca czytelników, a w tym czasie skończyła studiowanie biologii, była pracownicą pomocniczą, później pielęgniarką. Obecnie skupia się na tworzeniu, spotkaniach autorskich.
„Zrodzona z ognia” to opowieść, w której bohaterzy zamiast imion mają przypisane cyfry (mam wrażenie, że od jakiegoś czasu jest to modny chwyt),aby w czasem uzyskać swoje prawdziwe imiona. Nim to nastąpi muszą przejść szkolenie, w czasie którego poznają swoje talenty. Imię będzie zawierało wszelkie informacje o nich. W takim myśleniu widzimy cień podejścia znanego ze starożytnej Grecji. Takich mrugnięć do obeznanego z kulturą czytelnika jest dużo więcej i dzięki temu cykl „Zrodzona z ognia” może być czytany zarówno przez laików poszukujących opowieści poruszającej wyobraźnię jak i znawców kultury i filozofii.
W pierwszym tomie „Dwunastka i lodowy las” poznajemy bohaterkę, która wyrzeka się wcześniejszego życia i podąża, aby zmienić świat. W tym celu musi opanować sztukę walki z magicznymi stworzeniami. Zostaje adeptką Hunting Lodge i otrzymuje bezosobowy numer dwanaście zamiast imienia. Na niego musi sobie zasłużyć. Jako pilna uczennica staje się Łowczynią stojącą na straży pokoju w Ember. Akcja pierwszego tomu toczy się wokół ścigania porywaczy jednej z uczennic.
W drugim tomie zatytułowanym „Feniks i pałac mrozu” widzimy ją już z imieniem. Feniks razem ze swoją drużyną rusza pokonać robaka skalnego atakujących osoby zapuszczające się w góry. Cel wydaje się prosty. Zwłaszcza do grupki mającej na swoim koncie sporo powodzeń. Szybko odkryją, z jakimi trudnościami muszą się zmierzyć. Do tego Fenisk pod wpływem emocji po raz kolejny ujawni się jej cecha, nad którą nie potrafi panować. Dbająca o uciszanie daru bohaterka staje się bezradna, kiedy jej natura dochodzi do głosu. Na szczęście wszystko dobrze się kończy. Uczestnicy wyprawy mogą wrócić do bazy, gdzie czeka na nich niespodzianka. Dowiadują się o korespondencji z postaciami, które według wielu wyginęły, czyli mieszkankami Icegaardu zagrożonego przez tajemniczy Cienioryt. Aby przekonać Feniks do udziału w akcji na śnieżnym orle przybywa czarownica Nara. Zgoda na udział w akcji to początek kolejnej niebezpiecznej akcji. Tym razem bohaterka odkryje jak ważne jest doskonalenie swojego talentu oraz umiejętne wykorzystanie go. Po raz kolejny doceni też współpracę z towarzyszami akcji.
W „Zrodzonej z ognia” mamy interesującą bohaterkę przechodzącą kilka przemian, ciągle rozwijającą się, uświadamiającą, że nigdy nie jesteśmy ciągle tacy sami. Do tego mamy tu dość szybka akcję, zaskakujące otoczenie i w każdym tomie inną zagadkę do rozwiązania. Pisarka pokaże nam, że nie zawsze wszystko da się rozwiązać siłą. Czasami potrzebny jest spryt i zbiór określonych cech. Bohaterzy są zróżnicowani oraz ulegają emocjom. W poważnej misji nie zabraknie też śmiesznych sytuacji.
„Zrodzona z ognia” to cykl, w którym położono nacisk na przyjaźń, współpracę, inspirowanie się. Do tego mamy tu całe mnóstwo magicznych stworzeń, ważnych dla uniwersum misji oraz niezwykłe otoczenie. Poza tym mamy tu ciekawą i przebojową oraz bardzo doświadczoną przez los bohaterkę Dwunastkę przybierającą później imię Feniks. Podobało mi się w tych książkach to, że nie ma tu rywalizacji. Każdy bohater jest ważny, każdy potrzebuje inna ilość czasu na odkrycie swojego daru. Do tego mamy tu pobudzające wyobraźnię opisy otoczenia. Miejsca, do których trafiają bohaterzy są niezwykłe. Polecam.

Uważam, że warto przeczytać tę książkę. Jest cudna fantastyka, gdzie zarówno świat jak i postaci są wymyślone od podstaw, ale autor zrobił to świetnie. Szkoda tylko, że nie ma na razie kolejnych części, bo naprawdę chętnie sięgnęłabym po dalszą część historii.

Bardzo ciekawa, zaskakująca, przeznaczona dla młodzieży. Już nie mogę doczekać się kolejnej części :) Gorąco polecam

UWAGA SPOILERY

Książka jest dobra. Coś dla nastolatków, przygoda, niezwykłe moce, magia... Jedyne co mi się niezbyt podoba, to nawiązanie do innych produkcji. "Dwunastka" brzmi bardzo podobnie do "Jedenastki" ze Stranger Things, a z klanów są znani "Wojownicy". Książka też przypomina nieco "Władcę Pierścieni", choćby przygoda z pająkiem. Jednak warto po nią sięgnąć.

UWAGA SPOILERY

Cudowna książka! Zakochałam się w niej!

Cudowna książka! Zakochałam się w niej!

• Do kupienia/prezent
  • Czekają (aż wypożyczę)