Kryminalny Wrocław

Okładka książki Kryminalny Wrocław Iza Michalewicz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kryminalny Wrocław
Iza Michalewicz Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Ballady morderców (tom 1) reportaż
reportaż
Ballady morderców (tom 1)
W.A.B.
2021-10-13
2021-10-13
literatura polska reportaż

Okładka książki Villas Jerzy Danilewicz, Iza Michalewicz
Villas Jerzy Danilewicz, I...
Okładka książki Odwaga jest kobietą Joanna Cieśla, Iza Klementowska, Iza Michalewicz, Joanna Podgórska, Renata Radłowska, Kamila Sypniewska, Marta Szarejko, Sylwia Szwed, Anna Wiatr, Ewa Winnicka, Joanna Wojciechowska, Ewa Wołkanowska, Joanna Woźniczko-Czeczott
Odwaga jest ko... Joanna Cieśla, Iza ...

Wyróżniona opinia i

Kryminalny Wrocław

przeczytanych książek 1554 napisanych opinii 914

Początek majówki spędziłam z “lokalną” literaturą. O “Kryminalnym Wrocławiu” Izy Michalewicz myślałam od dłuższego czasu, i w końcu udało mi się sięgnąć po tę książkę.

Autorka postanowiła opisać kilka spraw, które wstrząsnęły społeczeństwem swego czasu. Najbardziej znana sprawa, to zab*jstwo Agnieszki Kotlarskiej - Miss Polski i zdobywczyni tytułu Miss International. Michalewicz umieściła w książce także sprawy związane ze “Skorpionem”, seryjnym mord*rcą, czy przestępstwo z zazdrości.

Rozstrzał spraw jest dość ciekawy, ale nie uważam, by były to najlepsze reportaże, jakie w życiu czytałam. Uważam, że część z nich była przegadana. Może Autorka miała tak dużo materiałów, i chciała użyć ich wszystkich? Przez to zainteresowanie, czy faktycznie wykryto sprawców danych przestępstw, ulatywało z każdym kolejnym rozdziałem.

Jednocześnie nie uważam, by było to wielkim błędem, bo to jednak reportaż i trzeba docenić za naprawdę mocne zresearchowanie tematów, które Autorka postanowiła umieścić w książce.

Kolejna świetna pozycja dla fanów podcastów kryminalnych 👍 Tym razem autorka zabiera czytelnika do Wrocławia, który stanowi arenę głośnych w całej Polsce kryminalnych spraw. Każda opowiedziana przez nią historia to nie tylko zbiór akt i faktów. To przede wszystkim ludzie. To szukanie motywów, zagłębianie się w psychikę sprawcy. To pytania, wątpliwości, niedowierzanie, brak zgody na pewne zachowania.
Rzetelne przedstawienie zebranych w sprawach materiałów, budowanie napięcia, świetny warsztat i to coś, co wciąga z każdą kolejną stroną.
Tę pozycję autorki również polecam ☺️

Do tej pory nie wiedziałam, że można napisać nudny reportaż (a w zasadzie zbiór reportaży) o morderstwach. Pani Michalewicz się to udało. I nie można jej zarzucić, że nie odrobiła zadania domowego i brak jej materiałów. Zwyczajnie nie sprzedała faktów w interesujący sposób. Szkoda.

2069

Książka "Kryminalny Wrocław" Izy Michalewicz zabiera nas do. pierwszego tomu cyklu reportaży "Ballady morderców", w którym poznajemy sześć najgłośniejszych morderstw jakie miały miejsce we Wrocławiu.
Najbardziej przyciągnęły moją uwagę dwie historie: kobieta w ciąży oraz modelka.
Jestem pełna uznania dla autorki, że przekopała setki akt, by znaleźć informacje i zaciekawić nimi czytelników.
Autorka postarała się narysować nam pełen obraz sytuacji, zachowując optymizm, aby wyrazić sobie własne zdanie. Poznając kolejne historie możemy wspólnie rozważać nad różnymi tropami, którymi możemy podążać.

Czytacie reportaże z gatunku true crime?

Jakiś czas temu trafiłam na książkę Izy Michalewicz "Kryminalny Wrocław", w której znajdziemy sześć spraw morderstw. Są to sprawy, które wstrząsnęły nie tylko Wrocławiem, ale i całą Polską, jak zabójstwa ciężarnej dziennikarki czy sprawa Pawła K., męża Królowej Życia. Mimo upływu lat przerażający jest fakt, że wszystkie te zbrodnie wydarzyły się na prawdę.

Autorka w rzetelny i dokładny sposób przedstawia każdą ze spraw. Stopniowanie napięcia sprawia, że książkę czyta się dobrze.

Jeżeli lubicie reportaże true crime, to ta pozycja jest dla Was obowiązkowa.

Czytacie reportaże z gatunku true crime?

Po książkę Izy Michalewicz sięgnęłam po bardzo długim czasie wpatrywania się w nią, zalegającą na regale. Autorka prezentuje nam historie głośnych morderstw, które wydarzyły się we Wrocławiu. Sprawy sprzed lat opisane są szczegółowo i rzetelnie. W pierwszym tomie cyklu Ballady Morderców, mamy okazję zapoznać się z bohaterami, dowodami i poszlakami sześciu zbrodni, o których nigdy nie słyszałam, mimo że przecież mieszkam w tym mieście.

Pierwsze dwie historie wciągneły mnie chyba najmocniej. Było to zabójstwo młodej dziennikarki w ósmym miesiącu ciąży oraz morderstwo miss Polski, która miała przed sobą świetlaną przyszłość. Tutaj dynamika była utrzymana na odpowiednim poziomie, dzięki czemu nie czułam się przytłoczona mnogością faktów. Podczas lektury ciekawość skłoniła mnie do wyszukania dodatkowych informacji na ten temat.

Kolejne reportaże niestety dostawały coraz mniej mojej uwagi i skupienia. Miałam wrażenie, że są trochę zbyt rozwleczone. Nie oznacza to jednak, że nie były ciekawe. Być może osoby częściej sięgające po tego typu literaturę odbiorą je zupełnie inaczej, niż ja.

Bedac w bibliotece w Rynku wlasnie we Wroclawiu zobaczylam notatke zachwalajaca te ksiazke ( ale nie przez biblioteke , to byla notatka w gazetce wydawanej co tydzien przez Urzad Miejski ).
Okropna; jak ta osoba ma smialosc chwytac za pioro ? Ba, jeszcze otrzymywac nagrody.
Przerzucilam kilkanascie stron i nie bylam w stanie czytac takiego brukowca.
Przyklad ze str.9
Odra intensywnie parowala,nadajac powietrzu wilgoci,a skorze dodatkowych kropli potu.
To co droga Pani, skora jest zawsze pokryta kropelkami potu,a tylko ,dodatkowo pokryla sie ,jak Odra parowala ?
Poza tym co to za skladnia ?
Inny przyklad :
Dopiero co, 1 sierpnia wyszla za maz..
Nie, to jest kompletne nieporozumienie.
Siegam po pisarzy z klasa
(nie mam polskiej klawiatury, dlatego "siegam " etc.

Przerzucilam kilkanascie stron i nie bylam w stanie czytac takiego brukowca.
Przyklad ze...

Niestety nie porwała mnie ta książka tak, jak mogłabym się tego spodziewać. O ile pod względem merytorycznym nie ma właściwie nic do zarzucenia, o tyle jeśli chodzi o samą kompozycję, kuleje ona i to bardzo.

Przeważa sucha, rzeczowa relacja dotycząca zbrodni dokonanych na terenie Wrocławia, męczące powtórzenia, schematyczność. Brak życia w tym reportażu i przedłużające się opisy powodują, że lektura tej pozycji staje się mocno nużąca czy wręcz drażniąca.

Wstrząsająco prawdziwe historie o brutalnie przerwanym życiu zwykłych, często przypadkowych ludzi. Książka trzyma w napięciu oraz skłania do refleksji na temat kruchości życia, ludzkich dramatów i niezdrowych uczuć, które popychają do morderstwa,

Na półkach: , , , , , ,

Reportaż autorstwa Izy Michalewicz składający się ze spraw, które w ciągu kilku lub nawet kilkunastu ostatnich lat wstrząsnęły nie tylko Wrocławiem ale i całą polską. Historię są dokładnie opisane i widać że autorka bardzo skrupulatnie przygotowała się do stworzenia tego reportażu.

• Audiobooki
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Kryminalny Wrocław