Kufer tajemnic

Okładka książki Kufer tajemnic Anna Bichalska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kufer tajemnic
Anna Bichalska Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Błękitne Brzegi (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Błękitne Brzegi (tom 3)
HarperCollins Polska
2021-10-20
2021-10-20
tajemnica literatura polska poszukiwanie prawdy relacje rodzinne rodzina

Wyróżniona opinia i

Kufer tajemnic

przeczytanych książek 2433 napisanych opinii 2385

Powieści Anny Bichalskiej zaczęłam poznawać od książki Dom po drugiej stronie jeziora, która wciągnęła mnie opisaną historią tak bardzo, iż sięgnęłam po kolejną z serii Błękitne Brzegi, czyli Wzgórze Niezapominajek. Powieści z cyklu można czytać niezależnie od siebie, gdyż każda stanowi zamkniętą opowieść, a wszystkie łączy miejsce wydarzeń. Kufer tajemnic to kolejna historia rozgrywająca się w Błękitnych Brzegach.

Magdalena, właścicielka starej księgarni odkrywa na strychu zakurzony i zapomniany kufer z ciemnego drewna, a w środku znajduje list od zmarłej przed wielu laty matki. Zaczyna poszukiwania Stefanii - młodej kobiety, która zaginęła w 1937 roku i nigdy jej nie odnaleziono, a która była właścicielką niewielkiego kuferka. Kim tak naprawdę była tajemnicza kobieta? Jakie były jej losy? Aby rozwikłać tę tajemnicę Magdalena wyjeżdża z córeczką na wakacje do Błękitnych Brzegów i angażuje przyjaciół do pomocy. Nawet nie przypuszcza, jak bardzo losy Stefanii wpłynęły na życie jej rodziny.

Anna Bichalska stworzyła kameralną, rodzinną historię, która splotła losy wielu ludzi na przestrzeni lat. Dużo w tej powieści jest nietuzinkowych kobiet, które żyją według własnych zasad i dążą do spełnienia marzeń. Magdalena od młodości jest dyskryminowana z powodu nadwagi, a ludzie niesprawiedliwie uważają ją za leniwą, za gorszą, głupią, ograniczoną i mało ambitną. Tymczasem kobieta kroczy wytyczoną ścieżką, kończy studia, zakłada księgarnię, wychowuje córeczkę i mimo upływających lat potrafi zachować w sobie miękkość, dziecięcą nadwrażliwość i radość. Kamila-siostra Magdaleny jest ruchliwa, żywiołowa, gadatliwa, piękna i zawsze staje po stronie siostry. Celina-babcia Magdaleny i Kamili jest barwną postacią nie tylko z wyglądu. Jest to kobieta o wyrazistym charakterze, entuzjastycznym usposobieniu, spostrzegawcza i dociekliwa. Pośród bohaterek jest także Adela pisząca książki, Matylda naprawiająca zabawki i wiele innych charakternych pań z tajemnicami z odległej przeszłości.

Kufer tajemnic jest lekką, ale wciągającą opowieścią, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a losy dwóch kobiet splatają się ze sobą jak gałęzie starych, wiekowych drzew w Błękitnych Brzegach. Aura tajemniczości i smutku unosi się na kartkach, a historia zamknięta w kuferku wydobywa się kawałek po kawałku jakby spod warstewki kurzu... Przyjemna lektura na jesienny wieczór:)

Magdalena to szczęśliwa i spełniona kobieta. Ma kochającego męża Szymona, trzyletnią córeczkę Hanię, prowadzi księgarnię i antykwariat. Choć ostatnio z mężem coraz gorzej się dogadują…

Kobieta przez przypadek odkrywa na strychu stary kufer. Zaciekawiona otwiera go i znajduje list od zmarłej matki, dziecięcą książeczkę, lusterko i pluszaka. Matka wyznaje w nim, że ukrywała przed córką fakty o jej biologicznym ojcu i gdy będzie gotowa zostawiła jej kolejne listy.

Jeśli chodzi o kufer to należał do Stefanii – przyjaciółki prababki naszej bohaterki. Dziewczyna zaginęła w 1937 roku w tajemniczych okolicznościach. Jakie tajemnice ukrywała? Czy była tą za którą się podawała?

Magdalena odwiedza Błękitne Brzegi i wraz z przyjaciółmi postanawia rozwikłać zagadkę sprzed lat. Czy odkryją prawdę? I co z jej małżeństwem? Czy dojdą do porozumienia z Szymonem czy jeszcze bardziej się od siebie oddalą?

„Kufer tajemnic” to trzecia część cyklu Anny Bichalskiej Błękitne Brzegi. Całą serią jestem wprost zachwycona. Autorka w genialny sposób balansuje między przeszłością a teraźniejszością, a zależności między bohaterami nie raz wprawiły mnie w zdumienie.

Przede mną ostania część cyklu, nie mogę się jej doczekać.

Czasem najbardziej skomplikowane historie pisze samo życie. Potrzeba jednak kogoś, kto przełoży minione doświadczenia na język słowa i zachowa wiedzę o nich dla kolejnych pokoleń.

Magdalena jest bohaterką, która aktualnie przeżywa kryzys w swojej rodzinie. Kiedy targają nią rozliczne wątpliwości na temat przyszłości, upomina się o nią także... przeszłość. Głęboko skrywane cierpienie jej, jej bliskich oraz nigdy nie poznanych przodków w końcu rzuca cień na świat dnia codziennego i zaczyna układać się w trudny i skompliwany, acz coraz bardziej spójny twór.

Ciekawym aspektem powieści jest niewątpliwie krzyżowanie się wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości bohaterów oraz ich wpływ na kształtowanie się przyszłości. Poznajemy losy przedstawicieli różnych pokoleń, którzy mierzą się z traumami oraz jaśniejszymi stronami dzieciństwa. Widzimy jak zupełnie inaczej działa psychika młodego człowieka, który musi poradzić sobie z ciężarem dość znaczącym i dla dorosłego.

Minusem powieści jest mechanizm, w obrębie którego bohaterowie z teraźniejszości w niewiarygodnie szybki, praktycznie absurdalny sposób wpadają na kolejne poszlaki, praktycznie potykając się o nie na równej drodze – mówiąc w przenośni. Odejmowało to opowieści wrażenia realności.

Jeśli szukacie spokojnej obyczajówki i czujecie się na siłach mierzyć się z niezawsze dobrymi aspektami życia, które przeżywają jej bohaterowie, możecie sięgnąć po tę pozycję. Nie jest to nic niezwykłego, ale historia momentami potrafi wciągnąć.

Polecam nie mogłam się oderwać, uwielbiam takie tajemnice 🥰

Polecam nie mogłam się oderwać, uwielbiam takie tajemnice 🥰

Magdalena odkrywa na strychu zakurzony, stary kufer. W śrdoku znajduje list od dawno zmarłej matki. Kufer należał kiedyś do Stefanii - młodej kobiety, która zaginęła dwa lata przed wojną i już nigdy jej nie odnaleziono. O samej Stefanii nie wiadomo prawie nic, poza tym, że była bliską przyjaciółką prababki Magdaleny. Na odkrycie czeka także sekret jej matki, a zaginięcie Stefanii to tylko część o wiele bardziej skomplikowanej historii.
Magda wyjeżdża z córką Hanią na wakacje do pobliskich Białych Brzegów, gdzie mieszka jej starsza krewna. Kobieta próbuje rozwikłać tajemnicę Stefanii, a także i swojej matki. Czy pomimo tylu lat, Magdalenie uda się rozwikłać nurtującą ją tajemnicę?
Uwielbiam tajemnice, zagadki i historie z przeszłości. A tutaj było ich wiele. Początkowo tajemnice tak niewiele zdradzały, że aż zaczynałam gubić się w fabule, ale z czasem dowiadywałąm się coraz więcej i wszystko układało się w całość. Napięcie i ciekawość jednak nie opuściło mnie aż do końca powieści, bo zagadki tylko się mnożyły, a tajemnice wciąż pozostawały nieodkryte. Dawno już nie czytałam książki, która zaintrygowałaby mnie do tego stopnia, że nie potrafiłam jej odłożyć, doki nie poznałam całej historii bohaterki, w tym przypadku Stefanii, bo to jej historia zaciekawiła mnie najbardziej.

Historia właścicielki kufra wciągająca i ciekawa. Współczesne akcenty niezbyt udane.

opowieść jak losy kilku kobiet łączą się ze sobą. Odkrywanie tajemnic jest super przygodą.

Autor: Anna Bichalska
Tytuł: Kufer tajemnic
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Magdalena odkrywa na strychu zakurzony i zapomniany kufer. W środku znajduje list od dawno zmarłej matki. Okazuje się, że kufer niegdyś należał do Stefanii - młodej kobiety, która zaginęła 1937 roku i nigdy jej nie odnaleziono. O samej Stefanii nie wiadomo prawie nic. Kim tak naprawdę była tajemnicza kobieta? Próbując odkryć tajemnicę zniknięcia Stefanii, Magdalena wyjeżdża z córeczką na wakacje do pobliskich Błękitnych Brzegów. Czy pomimo wielu lat, które upłynęły, rzeczy z kufra pomogą jej natrafić na jakiś ślad?

Historia przyciągnęła mnie do siebie ze względu na opis. Byłam ciekawa co mnie w niej czeka. Nie czytałam żadnej książki autorki, dlatego byłam podekscytowana. Od samego początku miałam mały problem ze zrozumieniem fabuły. Nie trwało to długo, ponieważ po krótkim czasie już zaintrygowałam się do poznania tej historii. Wiedziałam, że jest coś dziwnego w tym kufrze, tylko nie zdawałam sobie spray co takiego. Nie spodziewałam się tego, że aż tak zatracę się w niej. Co prawda jest ona dość długa, jednak nie sprawiło mi to żadnego problemu. Przeczytałam ją bardzo szybko, co mnie zdziwiło. Jestem zszokowana tym jak ta książka jest dobrze napisana. Autorka trzyma w napięciu cały czas, a fabuła rozgrywana jest bardzo dobrze. Z każdą kolejną stroną jeszcze więcej rzeczy wychodziło na światło dzienne co sprawiło, że nie wiedziałam co ze sobą zrobić w pozytywnym sensie. Dawno nie czytałam książki, która miałaby w sobie podobny motyw, dlatego cieszę się, że do niej podeszłam. Historia bohaterki jest długa, a zarazem tajemnicza, co sprawia, że jest jeszcze lepsza. Ocena 9/10

Autor: Anna Bichalska
Tytuł: Kufer tajemnic
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

"Kufer tajemnic" nie jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Anny Bichalskiej. W 2017 roku miałam bowiem przyjemność odbyć wspaniałą podróż do świata wykreowanego przez autorkę w powieści "Wzgórze Niezapominajek" i chociaż nie pamiętam szczegółów fabuły ani tajemnic odkrytych przez Lenę, to wciąż tkwi we mnie to wrażenie, iż to była uczta czytelnicza. Czy najnowsza powieść będzie równie dobra, pytałam siebie gdy zaczynałam czytać...

Magdalena jest z pozoru szczęśliwą kobietą. Udane małżeństwo z Szymonem (choć ostatnio jakby się od siebie oddalili),rezolutna i radosna trzyletnia córeczka Hania oraz wymarzona praca - "Zagubione Strony", czyli własna księgarnia z antykwariatem.

Jednak z chwilą porządkowaniu strychu, na tym spokojnym życiu Magdy pojawia się rysa niepokoju... Kobieta znajduje bowiem kuferek, który widziała wiele lat temu u nieżyjącej już mamy. I wprawdzie lubi odkrywać sekrety, ale zawartość kuferka nieco ją przerosła... Znalazła tam bowiem wiele zagadkowych przedmiotów i adresowany do siebie list pisany ręką matki...

Rodzicielka wyjaśnia w nim, że ukryte tam są nie tylko jej tajemnice, ale również Stefanii - przyjaciółki prababci Magdy - Heleny.
Nie będę ukrywać, że Magdalena podąży tropem zawartości kufra i zapragnie rozwiązać ukryte tam tajemnice, bowiem to właśnie temat poszukiwań jest fabułą powieści.

A sprawa kufra intryguje...
Co na temat jej własnych sekretów zdradzi jej ojciec? Co przechowywał dla niej od matki?

Wakacyjne tygodnie spędzone w ukochanych Błękitnych Brzegach mają pomóc Magdzie w dotarciu do prawdy. Kobieta liczy bowiem na to, że siostra jej babci Wandy - żyjąca jeszcze Celina będzie coś pamiętała z opowieści rodzinnych o Stefanii, która nagle w 1937 roku zniknęła. Zostawiając nawet swój nierozłączny dotychczas kuferek. Co się z nią stało?

Babcia Celina, jej przyjaciółki oraz ich dzieci, które zresztą przyjaźnią się z Magdą - wszyscy włączyli się w poszukiwania tropów prowadzących do Stefanii. Każdy był ciekawy obrazu, który powoli tworzył się z maleńkich fragmentów informacji.
Jednak z własną przeszłością Magda musi uporać się sama... Czy będzie tego chciała? Przecież wie, że po tym co matka napisała w liście, nie będzie to łatwe...

Ta powieść jest genialna! Cudeńko idealnie trafiające w mój gust, bowiem poza teraźniejszymi problemami i tajemnicami, sięga również do przeszłości, której zagadki rozwiązać trudniej. Ale jaka radość, gdy udaje się zdobyć kolejne strzępki i zaskoczenia. A jest ich naprawdę sporo, bo choć autorka chwilami pozwala czytelnikowi na swobodne zabawy w detektywa i daje odczuć, że miał rację, to po pewnym czasie pozostaje już tylko... klęska, gdyż pojawiły się informacje burzące dotychczasowe teorie.

Autorka przeplata teraźniejszość wspomnieniami Stefanii z lat trzydziestych dwudziestego wieku, często dodając też treść listów - wyborny zabieg podnoszący ciśnienie.

Bawiłam się wyśmienicie podczas lektury. Zostałam emocjonalnie przeczołgana, pewnych rzeczy mój mózg nie chciał przyjąć do wiadomości a wydarzenia przeżywałam wraz z bohaterami tak mocno, jakby były moją historią.

Powoli wyłaniające się z zakamarków odpowiedzi na pytania, prawda ukryta w listach, zdjęciach, wspomnieniach... Tajemnice Stefanii, Szymona, matki Magdy... Tak bardzo mnie kusi, by zachęcić Was niektórymi wydarzeniami do lektury, ale... nie mogę. Wierzę, że Ci którzy mieli już styczność z Błękitnymi Brzegami i poprzednimi powieściami autorki oraz ufają moim poleceniom, po prostu przepadną w lekturze, jak ja.

Powieści, których trop wiedzie zawsze do Błękitnych Brzegów na Podlasiu, są odrębnymi historiami i można je czytać niezależnie, jednak koniecznie muszę nadrobić lekturę "Domu po drugiej stronie jeziora", w którym autorka opisuje tajemnice Matyldy, Adeli, Małgorzaty i Marii - obowiązkowo!

Podsumowując - "Kufer tajemnic" to powieść jak (umowny) siedmiogwiazdkowy hotel, oferta all inclusive, jak gwiazdka Michelin, to istna uczta dla wielbicieli powieści z tajemnicami i przeszłością w fabule. Historia o poczuciu winy, zemście, zdradzie, śmierci najbliższych, o tęsknocie, ucieczce, miłości i przyjaźni. Ponadczasowa. Poruszająca. Ekscytująca. Uwielbiam i polecam!

"Kufer tajemnic" jest jedną z tych pozycji gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością.
Gdzie na strychu zostaje znaleziony kufer pełen tajemnic, i list który jest jakby zapalnikiem do rozwikłania jego zawartości i osoby, która go napisała.

Jestem oczarowana piórem autorki, dlatego z wielką przyjemnością sięgnę po jej książki.
"Kufer tajemnic" to nic innego jak podróż w czasie, pełna emocji i bohaterów, oraz zagadek, które nie będą takie łatwe do rozwikłania.

Bardzo lubię takie książki, i zawsze czytam je z wielkim zainteresowaniem oczekując finału, który z pewnością może zaskoczyć.
"Kufer tajemnic" jest powieścią, która skradła moje serce i bardzo ją polecam.

"Kufer tajemnic" to nic innego jak...

• +2021
  • Własne

Dodaj cytat z książki Kufer tajemnic