rozwiń zwiń

Wprowadzenie do bibliotekoznawstwa

Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3145
926

Na półkach:

Jerzy Ratajewski żył w latach 1928-1999. To znany bibliotekarz i bibliotekoznawca. Tekst "Wprowadzenia do bibliotekoznawstwa" pozostawił w maszynopisie, nie zdołał go już przygotować do wydania - zmarł.
Autor wprowadza nas w świat biblioteki, bibliotekarstwa i wreszcie bibliotekoznawstwa. Przedstawia ich historię, wyjaśnia co dokładnie oznaczają, stwierdza co powinien opanować dobrze przygotowany użytkownik biblioteki.
Bibliotekarze muszą ciągle analizować zainteresowania swoich czytelników, aby sprostać ich potrzebom teraz i w przyszłości. Książka uchyla rąbka tajemnicy o tym jaki powinien być bibliotekarz. Rosyjscy bibliotekoznawcy ze swoich badań przeprowadzonych pod koniec lat osiemdziesiątych wyróżnili pięć grup bibliotekarzy - podział ze względu na ich pracę i stosunek do niej:
-Awangarda
-Gwardia
-Średniaki
-Balast
-Pielgrzymi.
Wanda Wawro (USA, 1997r.) o przyszłości bibliotekarzy wspomina zaznaczając, że "przyszłość należy do tych, którzy są do niej przygotowani", a "niepowodzenie nie wchodzi w rachubę".
Jerzy Ratajewski wspomina o pojęciu systemowym względem biblioteki - rola bibliotekarza, biblioteki, informacji i ich kontakt z użytkownikiem. Jest tu także mowa o procesach gromadzenia zbiorów-czyli podstawowym procesie każdej biblioteki. Następnie słów kilka o opracowywaniu (katalogowaniu), wyszukiwaniu i udostępnianiu zbiorów.
Lektura porusza dużą ilość tematów dotyczących m.in.:
- metody: historyczna, statystyczna, jakościowe, systemowa, obserwacji, eksperymentalna,
- biblioteki: filozofia, historia, socjologia, psychologia, pedagogika, marketing, ekonomika, polityka, etyka, informatologia, prakseologia.
Tematów jest ogrom, są niezmiernie ciekawe i czytelnie przedstawione. Książka jest jakby wiedzą o bibliotece w pigułce. Niesamowicie przydatna dla uczniów i studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, zawodowych bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych metodologią badań naukowych. Sam autor stwierdza, że jest ona dla czytającego "niejako zaproszeniem do wzięcia udziału w wytyczaniu bibliotekoznawstwu pozycji samodzielnej dyscypliny naukowej".
Każdy czytelnik zainteresowany poruszanym tematem znajdzie w niej coś dla siebie.
http://basiapelc.blogspot.com/2013/02/wprowadzenie-do-bibliotekoznawstwa.html

Jerzy Ratajewski żył w latach 1928-1999. To znany bibliotekarz i bibliotekoznawca. Tekst "Wprowadzenia do bibliotekoznawstwa" pozostawił w maszynopisie, nie zdołał go już przygotować do wydania - zmarł.
Autor wprowadza nas w świat biblioteki, bibliotekarstwa i wreszcie bibliotekoznawstwa. Przedstawia ich historię, wyjaśnia co dokładnie oznaczają, stwierdza co powinien...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Przeczytane dawno temu
    1
  • 2012
    1
  • Literatura fachowa i popularnonaukowa
    1
  • Wypożyczone
    1
  • Teraz czytam
    1
  • BOK
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wprowadzenie do bibliotekoznawstwa


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne