Wizje alternatywne. Antologia opowiadań "SF" pisarzy polskich

Okładka książki Wizje alternatywne. Antologia opowiadań
Eugeniusz DębskiRyszard Głowacki Wydawnictwo: Arax fantasy, science fiction
277 str. 4 godz. 37 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Arax
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
277
Czas czytania
4 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85211-05-5
Tagi:
opowiadania polskie science fiction sf
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
626
16

Na półkach: , ,

Do zbiorku tego - niezwykle nierównego - mam spory sentyment: nabyłam go ponad 10 lat temu i obecnie postanowiłam sobie odświeżyć, zrewidować swoje zdanie na temat poszczególnych opowiadań.
A przedstawia się ono tak:

->Jacek Inglot "Quietus i chrześcijanie" - zgrabnie napisane, zgrabnie i pieczołowicie zbudowany świat prowincji rzymskiej z jednej strony, z drugiej absolutnie nieprzekonująca i zbyt patetyczna apologia chrześcijaństwa. Bezsensowny wątek z ninja. Słowem: opowiadanie nudnawe, do mnie nietrafiające.
->Eugeniusz Dębski "Manipulacja Poncjusza Piłata" - wyśmienite opowiadanie-żart. Żart z historii, z niezachwianej wiary w słowo pisane i z tego o czym nie wiedział Michaił Bułhakow ;)
->Eugeniusz Dębski "Prywatny statek z planety Ziemia" - trochę zbyt patetyczna anty-utopia potępiająca w sposób zbyt dosłowny kapitalizm. Na plus dobrze skonstruowane i mimo krótkiej formy dobrze przedstawione postaci, ale i tak nie zapada w pamięć.
->Ryszard Głowacki, Lilianna Witkowska-Wawer "Wszystka trawa zielona" - Naiwna i ckliwa historyjka o bakterii która niszczy proces fotosyntezy i produkcji hemoglobiny jednocześnie, a wszystko przez to, że na Śląsku jest za dużo kominów. Bezsensu.
-> Romuald Pawlak "Koniec ery głodu" - Jedno z lepszych opowiadań zbioru. Czytelnik wrzucony jest in medias res (czyli tak jak w opowiadaniach lubię najbardziej) a akcji nadaje tempa szybka i częsta zmiana punktu narracji; gorzkie spostrzeżenia wrzucone tak od niechcenia sprawiają, że opowiadanie trafia i na dłużej zostaje w pamięci.
-> Andrzej Sapkowski "Muzykanci" - opowiadania Sapkowskiego wielbię bezkrytycznie, to należy do moich ulubionych i w ogóle ave cesar imperator...
->Andrzej Ziemniak "Kochanek Chimery" - bardzo udane studium choroby psychicznej...niesłużące niczemu. Nie mam bladego pojęcia co autor chciał wyrazić.
->Jarosław Grzędowicz "Śmierć Szczurołapa" - Mój absolutny faworyt zbioru. Niby prosta historyjka, osadzona w prostym świecie niedalekiej przyszłości, niby zupełny brak zaskoczenia w finale (pewnie dlatego, że od początku wszystko ku niemu prowadziło) - a jednak cieszy mnie niezmiernie.
->Krzysztof Kochański "Wewnątrz" - numer trzy zbioru. Pomysły wszystkich autorów filmów katastroficznych są przy Smołownicy jak piosenki Majki Jeżowskiej przy Requiem Mozarta.
->Marek Hemerling "Wyrzutek" - opowiadanie ponoć stanowi część większej całości i niestety czuć to na każdym kroku - świat zbyt drobiazgowy by od razu czytelnik mógł poczuć się w nim swobodnie, a gdy już wszystko się ogarnie, okazuje się, że opowiadanie się kończy. Na dodatek autor stosuje irytujące słowotwórstwo mające zastąpić przekleństwa. bezsensu.
->Mirosław Piotr Jabłoński "Duch Czasu" - mój numer dwa. Arcygenialne opowiadanie zbudowane na nieustannych dygresjach trafiające prosto w moje poczucie humoru. Wyśmienita zabawa historią, faktami oraz językami (polskim, angielskim, niemieckim i łaciną). Domagam się więcej!
->Rafał A. Ziemkiewicz "Szosa na Zaleszczyki" - zirytowało mnie to opowiadanie, na dodatek zrobiło to już drugi raz i to tym razem jeszcze mocniej! Lubię gdy autor zmusza do refleksji, nie lubię gdy nachalnie wpycha mi swoje przekonania. Dodatkowo średnio mnie wzruszają opowiastki o niepokalanych (??!) poczęciach.

Podsumowując: warto przeczytać - toż to już historia! A poza tym, któż by się oparł uroczej pani z okładki? :D

Do zbiorku tego - niezwykle nierównego - mam spory sentyment: nabyłam go ponad 10 lat temu i obecnie postanowiłam sobie odświeżyć, zrewidować swoje zdanie na temat poszczególnych opowiadań.
A przedstawia się ono tak:

-Jacek Inglot "Quietus i chrześcijanie" - zgrabnie napisane, zgrabnie i pieczołowicie zbudowany świat prowincji rzymskiej z jednej strony, z drugiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    108
  • Posiadam
    43
  • Fantastyka
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Mam
    3
  • Antologie
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Antologia
    2
  • Science Fiction
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wizje alternatywne. Antologia opowiadań "SF" pisarzy polskich


Podobne książki

Przeczytaj także