Cudzoziemka

Okładka książki Cudzoziemka Maria Kuncewiczowa
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Cudzoziemka
Maria Kuncewiczowa Wydawnictwo: Marginesy klasyka
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2023-07-19
Data 1. wyd. pol.:
1948-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367790444
Tagi:
Literatura polska powieść psychologiczna cudzoziemka Róża

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kolory miłości. Od Dąbrowskiej do Gretkowskiej Andrzej Brycht, Zofia Bystrzycka, Maria Dąbrowska, Stanisław Dygat, Ida Fink, Stanisława Fleszarowa-Muskat, Konstanty Ildefons Gałczyński, Witold Gombrowicz, Manuela Gretkowska, Stanisław Grochowiak, Marek Hłasko, Ireneusz Iredyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Tomasz Jastrun, Anna Kamieńska, Krystyna Kofta, Leszek Kołakowski, Zofia Kossak, Irena Krzywicka, Maria Kuncewiczowa, Czesław Miłosz, Andrzej Możdżonek, Sławomir Mrożek, Marek Nowakowski, Jeremi Przybora, Zbigniew Uniłowski
Ocena 5,6
Kolory miłości... Andrzej Brycht, Zof...
Okładka książki Erotykon Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Michał Bałucki, Zbigniew Becher, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Breza, Marzena Broda, Stanisław Brzozowski, Michał Choromański, Józef Czechowicz, Jan Danecki (poeta), Jan Dobraczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Dygat, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław A. Grzeszczyk, Klementyna Hoffmanowa, Henryk Horosz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Janina Ipohorska, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Jerzyna, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Maria Konopnicka, Tadeusz Kotarbiński, Jan Kott, Anka Kowalska, Józef Ignacy Kraszewski, Leszek Kumor, Maria Kuncewiczowa, Jalu Kurek, Antoni Lange, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Ignacy Legatowicz, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Liliana, Janusz Makarczyk, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Jan Andrzej Morsztyn, Andrzej Możdżonek, Daniel Naborowski, Zofia Nałkowska, Stefan Napierski, Cyprian Kamil Norwid, Eliza Orzeszkowa, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Włodzimierz Perzyński, Halina Poświatowska, Jurek Potański, Wacław Potocki, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Feliks Przysiecki, Melchior Pudłowski, Zuzanna Rabska, Mikołaj Rej, Janusz Roś, Józef Ruffer, Jadwiga Rutkowska, Horacy Safrin, Magdalena Samozwaniec, Mikołaj Sęp Szarzyński, Henryk Sienkiewicz, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Jan Smolik, Leopold Staff, Adam Lewandowic Strzeżowczyk, Aleksander Świętochowski, Leszek Szeligowski, Renata Szuman-Fikus, Stanisław Trembecki, Andrzej Trzebiński, Julian Tuwim, Józef Weyssenhoff, Kazimierz Wierzyński, Maria Wirtemberska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Adam Władysławiusz, Rafał Wojaczek, Maryla Wolska, Gabriela Zapolska, Kazimiera Zawistowska, Emil Zegadłowicz, Stefan Żeromski, Szymon Zimorowic, Narcyza Żmichowska
Ocena 7,5
Erotykon Adam Asnyk, Krzyszt...

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Cudzoziemka



przeczytanych książek 213 napisanych opinii 210

Oceny

Opinia

avatar
212
212

Na półkach: , , , ,

"Ta kobieta piekło nosi ze sobą."
Tak o głównej bohaterce powieści Marii Kuncewiczowej, powie jej synowa. I według mnie jest to najkrótsza i najtrafniejsza opinia o Róży Żabczyńskiej.
Utwór "Cudzoziemka" jest literacką adaptacją modnej na początku XX wieku psychoanalizy.
Modę na powieści psychologiczne, oparte na Freudowskiej psychoanalizie, zapoczątkował w 1927r. Marcel Proust powieścią "W poszukiwaniu straconego czasu".
Utwór Marii Kuncewiczowej, wydany w 1936 roku, uznano za wybitne osiągnięcie polskiej prozy psychologicznej, został on również przetłumaczony na kilkanaście języków.
Bruno Schulz uważał, że nikt przed Marią Kuncewiczową, nie stworzył w literaturze polskiej tak złożonego i misternego portretu psychologicznego zranionej kobiety.

Według mnie, ciekawa i innowacyjna jest konstrukcja jego fabuły. Akcja powieści oparta jest na wzorcu antycznej zasady trzech jedności (ta zasada była powszechnie stosowana przez stulecia w europejskim teatrze oraz w nowelistyce XIX i na początku XX wieku). Tak więc wydarzenia w powieści Kuncewiczowej rozgrywają się głównie w mieszkaniu Marty (córki głównej bohaterki) i skupione są wokół pytań: Co uczyniło z Róży tak okrutną tyrankę i jak jej postępowanie wpływało na najbliższych? Czas powieści to jeden dzień z życia Róży. Ostatni dzień jej życia.
Jednak liczne retrospekcje i wspomnienia, zawarte w narracji, obejmują kilkadziesiąt lat i dotyczą trzech pokoleń całej rodziny.

"Cudzoziemka" to opowieść o Róży zwanej Eweliną, kobiecie zgorzkniałej, rozczarowanej życiem, zdradzonej, głęboko zranionej, niespełnionej, nieustannie rozpamiętującej przeszłość.

Róża nazywa siebie cudzoziemką, gdyż wszędzie czuje się obca.
Co tak głęboko ją zraniło?
Otóż we wczesnej młodości, dziewczyna została uwiedziona i porzucona przez swą pierwszą i jedyną miłość Michała.
W związku z tym kobieta jest bardzo rozgoryczona. Jej frustracja sięga zenitu również z powodu zmarnowanego talentu muzycznego i konieczności opuszczenia Taganrogu, który został zaanektowany przez Rosjan.
W Polsce, Róża nie potrafiła się odnaleźć i tak też była postrzegana, jako "Moskiewka" z kacapskim akcentem.
Niewierny Michał wzbudził w niej nienawiść do wszystkich mężczyzn, reprezentował też polskość, którą Róża odrzucała i z której z lubością szydziła.
Główna bohaterka powieści Marii Kuncewiczowej, swego męża Adama, traktuje wyjątkowo pogardliwie i bezwzględnie. Nieustannie go krytykuje, zarzuca mu brak ambicji i zaradności.
Cała rodzina żyje pod presją jej napadów furii, fochów i przerośniętych ambicji. Ta kobieta zatruła życie nie tylko swemu mężowi, ale także dzieciom, które nieustannie tyranizuje i osacza.

Róża cały czas wzbudzała moją niechęć i politowanie, nie czułam dla niej ani odrobiny współczucia.
Rodzina, która nie potrafiła się skutecznie przeciwstawić tej kobiecie i pozwalała sobą manipulować, budziła moją złość.
Pewną sympatię poczułam ostatecznie do Adama, który w końcu zdobył się na odwagę i odszedł do innej kobiety.
Szkoda, że tak długo zwlekał i pozwolił sobie zmarnować życie.

Ponoć postać Róży była wzorowana na matce pisarki, Adeli. Maria Kuncewiczowa dokonała w ten sposób swoistego rozliczenia się z życiem, jakie zafundowała jej własna rodzicielka. A przy okazji odmitologizowała, utrwalony w polskim imaginarium, portret "matki Polki", jako postaci w pełni oddanej oraz poświęcającej się rodzinie i dzieciom.

Powieść "Cudzoziemka" może nieść przestrogę. Otóż niezdrowe pielęgnowanie złych wspomnień, ciągłe ich rozpamiętywanie, użalanie się nad sobą, mogą sprawić, że człowiek straci z oczu to, co ważne. Chęć do dobrego i szczęśliwego życia, wykorzystywania szans, które los zawsze nam daje. Złość i frustracja może sprawić, że zmarnujemy życie swoje i swoich najbliższych.
Aż prosi się, aby polecić głównej bohaterce, w ramach terapii, przeczytanie powieści "Pollyanna" i skorzystanie z "gry w radość".

Wysłuchane w formie audiobooka ramach grudniowego wyzwania LC.

"Ta kobieta piekło nosi ze sobą."
Tak o głównej bohaterce powieści Marii Kuncewiczowej, powie jej synowa. I według mnie jest to najkrótsza i najtrafniejsza opinia o Róży Żabczyńskiej.
Utwór "Cudzoziemka" jest literacką adaptacją modnej na początku XX wieku psychoanalizy.
Modę na powieści psychologiczne, oparte na Freudowskiej psychoanalizie, zapoczątkował w 1927r. Marcel...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 586
  • Chcę przeczytać
    1 851
  • Posiadam
    726
  • Lektury
    470
  • Ulubione
    318
  • Literatura polska
    111
  • Klasyka
    101
  • Lektury szkolne
    98
  • Teraz czytam
    70
  • 2014
    53

Cytaty

Więcej
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka Zobacz więcej
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka Zobacz więcej
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także