Cudzoziemka

powieść psychologiczna literatura kobieca cudzoziemka Róża
klasyka
Klasyka Polska
powieść psychologiczna literatura kobieca cudzoziemka Róża

Jestem w klasie drugiej liceum na profilu z rozszerzonym polskim.
Spośród wielu książek z kanonu lektur szkolnych, ,,Cudzoziemka'' jest jedną z lepszych pozycji.

Widziałam gdzieś na dole opinię mojej rówieśniczki, której ta lektura nie przypadła do gustu, ponieważ nie identyfikuje się ona z bohaterką itd.
Odniosę się do tej opinii. Ja też się nie identyfikuje z Różą. Tak...

Wróciłam do niej po latach, i nadal nic nie straciła w mojej ocenie. Napisana bardzo nowocześnie jak na latach przedwojnia. Wnikliwa charakterystyka kobiety, jak dzisiaj określilibyśmy, w głębokiej depresji.

Powieść napisana sprawnie i z talentem, skonstruowana z głową. Czytelnik odkrywa historię Róży tyranizującej swoich bliskich przy pomocy retrospekcji związanych z członkami rodziny. Słabością są tu powody, dla których Róża zamienia swoje życie w piekło. Te powody są banalne. Jej tajemnica, przez którą chce się nagle zmienić, też jest banalna.

Czasem przeraża mnie to, jak bardzo z bohaterką jestem się w stanie utożsamić. Jest to historia niezwykle poruszająca i cieszę się, że należy ona do kanonu lektur szkolnych, ponieważ jest to pozycja, z którą rzeczywiście można poczuć więź.

NA początku lektura trochę nudzi, jednak druga połowa zaskakuje pozytywnie. Jest to portret psychologiczny Róży, bądź Eweliny, której życie to wielkie nieszczęście. Mimo wad, jest to lektura wartościowa, gdyż przestrzega przed złością, fałszywymi ideałami oraz zgubnym zatracaniu się w przeszłości.

O dziele Kuncewiczowej uczyłem się na studiach, choć wówczas nie sięgnąłem po nie. Zaczynając czytać je ostatnio, znałem już zakończenie, charakterystykę głównych bohaterów i problematykę utworu. Spodziewałem się więc niezaskakującej, miłej lektury.

Taka też mi się przydarzyła, a to za sprawą niesamowicie lekkiego i udanego pióra autorki. Pozycję łyknąłem w kilka dni,...

***~Zaznaczę, że to bełkot znudzonej osoby~
Czytałam gdzieś, że książkę powinno się oceniać na dwa sposoby - formalnie i osobiście. Jednak daruje sobie słodzenie na temat formy, czy stylu pisania, bo jako osiemnastolatka za bardzo w takie tematy się nie wgłębiam. A mój poziom edukacji po 4 godzinach tygodniowa języka polskiego pozostawia wiele do życzenia, dlatego...

Jakkolwiek powieść niegloryfikująca Polski zasługuje z tej racji na dodatkowy plus. Dogłębna analiza bohaterów, mimo iż z ówcześnie modnej perspektywy psychoanalitycznej jest niewątpliwie ciekawa. Jednak główna bohaterka ma dar do irytowania nie tylko postaci fikcyjnych - jednak czyż nie właśnie o to w tej książce chodziło?

Świetnie napisana książka, którą na pewno warto przeczytać ze względu na interesujący opis relacji rodzinnych występujący i dzisiaj oraz świetnie wykreowany portret głównej bohaterki - cynicznej, irytującej, hardej, ale niekiedy także przezabawnej starszej pani. Przesłanie wciąż aktualne, choć sposób przedstawienia nieco już trąci myszką. Myślę, że w dzisiejszych czasach i...

Gdyby kogoś zainteresowało, co o lekturach szkolnych myśli młodzież, która akurat lubi czytać, to zapraszam.

Cudzoziemka to trudna lektura, kto wie, czy nawet nie za trudna. Wynika to z racji przepaści między mną, czyli osiemnastoletnią czytelniczką, a sześćdziesięcioletnią bohaterką.

Jak już wspomniałam, mam 18 lat, przede mną najważniejsze decyzje życiowe, a presji przy...

Dyskusje

7 627