Tango

Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Noir sur Blanc utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2014-09-25
2010-01-01
Noir sur Blanc
literatura polska taniec ironia lektura Stomil Artur
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2014-09-25
literatura polska taniec ironia lektura Stomil Artur

Do niektórych książek trzeba dorosnąć, niektóre przeczytać dwa lub więcej razy, inne doceniają następne generacje. Do „Tanga” Mrożka warto dorosnąć, na pewno dobrze jest do niego wrócić, a w dodatku jest wielopokoleniowe, i to w bardzo specyficzny sposób: za młodu widzi się absurd; w środku życia spostrzega się zadziwiającą powtarzalność życiowego zagubienia; na starość,...

Na półkach: , , , ,

Groteskowy dramat ukazujący problem konformizmu, odejścia od tradycji i buntu młodego człowieka - Artura. Lektura świetnie ukazuje, jak prymitywny osobnik (Edek) łatwo może przejąć władze tak naprawdę przemocą oraz siłą fizyczną. Kwestia totalitaryzmu jest tu szeroko przedstawiona. Kontrastem natomiast do tak poważnego tematu jest groteskowość, która niesie za sobą śmiech i...

Kiedyś oceniałem ją wyżej. Ostatnio trafiłem na "Tango" w Teatrze Telewizji i może stąd moja niższa ocena książki. Nie mniej wciąż bardzo dobra oczywiście.

Książka dziwna, ale taka właśnie miała być.

Artur to niewarte dziecko, nie polecam.

Babcia to najlepsza postać w tym tytule i takie babcie szanuję.

,,Jak działają rewolucje? Należy zrobić krok do tyłu, aby postąpić dwa do przodu" - dokładnie tak jak wygląda krok podstawowy w tangu.

Genialna groteska! Śmieszni bohaterowie i sytuacje, ale i mnóstwo symboli chociażby marynarko podobnych, świetnie oddaje problematykę rewolucji, ideologii, rządzących i rządzonych oraz punktów widzenia i siedzenia.

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona. Abstrahując od tego, że postacie absolutnie nie dają się lubić, to wciąż to świetna komedia. A zakończenie to wisienka na torcie! Spokojnie można przeczytać w jeden dzień, więc warto. A jeśli macie okazję to wybierzcie się też do teatru, bo jestem przekonana, że na deskach Tango prezentuje się jeszcze lepiej!

W pozycji tej znajduje się wszystko to, co w Mrożku lubię najbardziej: ciekawy przekaz opakowany w absurd, groteskowość oraz specyficzne poczucie humoru. Książkę czyta się bardzo szybko i lekko. Została napisana w taki sposób, że chętnie się do niej wraca.

Uwielbiam teatr absurdu sprezentowany przez Mrożka. Idealnie pokazuje problemy ideologiczne i kontrast między tradycją a postępem

Nie wiem co jest tak magnetycznego w sposobie pisania Mrożka, ale niewątpliwie ta książka jest fantastyczna. Mało jest autorów, którzy piszą w sposób tak przemyślany jak Mrożek.

Nie przeczytałam opisu, żadnej recenzji, od razu zaczęłam ją czytać. Nie wiem czego się po niej spodziewałam, ale na pewno nie tego. Myślałam, że dostanę coś dziwnego, nie zrozumiałego, bardzo wzniosłego, a dostałam historię o rodzinie, która głosiła wolność i którą syn postanowił przywrócić do porządku. Był przekaz, jak to zawsze jest w szkoleniach lektutach, ale był też...

Dyskusje

20 097