Powrót Króla

J.R.R. Tolkien Cykl: Władca Pierścieni (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction 557 str.
The Lord of the Rings: The Return of the King

Muza
fantastyka, fantasy, science fiction
tolkien władca pierścieni powrót króla fantasy

Kup książkę

Kolejna część historii hobbitów, elfa, krasnoluda, czarodzieja i króla. Dopełnienie opowieści i wyjaśnienie wszystkich wątków.

Piękne zakończenie wspaniałej trylogii.
Pełne akcji pierwsze rozdziały, trzymający w napięciu środek i wzruszająca końcówka.

Przepiękna książka będąca zwieńczeniem wspaniałej trylogii. Czytając ostatnią stronę zrobiło mi się smutno, że to już koniec tej niesamowitej historii. Ostatnia część jest chyba najlepsza, a na pewno najbardziej dynamiczna, obfitująca w najwięcej wydarzeń. Ale tak naprawdę cała trylogia jest cudowna i nie sposób oceniać jej inaczej, niż jako jednej spójnej całości. Tak jak...

Najcięższa część z trylogii. Za długa, mnóstwo dłużyzn, nijakich dialogów. Dalsze dzieje Merry'ego i Pippina nieciekawe. Być może efekt zamierzony - razem z bohaterami właściwie nie mogłam doczekać się już tej wojny, aby wreszcie coś się wydarzyło, bo to czekanie było najgorsze.
Szkoda, że tak mało w niej Faramira, zakochałam się w nim czytając "Dwie wieże".
Wątek Frodo...

Niestety, tą część czytało mi się najtrudniej ze wszystkich trzech. Część z wędrówką hobbitów przez Mordor była dla mnie chyba równie męcząca co dla nich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pięknie napisana i doprowadzona do dość oczywistego zakończenia historia o walce dobra ze złem.
W poprzednim tomie niespecjalnie podobał mi się wątek Froda i Sama, ale tutaj nie mogę mieć większych zastrzeżeń. To nadal jest najsłabsze ogniwo powieści, ale i tak mocniejsze niż w "Dwóch wieżach". Ponownie satysfakcjonujące były dla mnie losy Merry'ego i Pippina, gdzie...

Wzruszony płakałem, kiedy żegnałem się z bohaterami Śródziemia. A kiedy czytałem tę książkę po raz drugi, trzeci, czwarty... za każdym razem miałem łzy w oczach.

Na Tolkienie jak zwykle nie można było się zawieść - książka interesująca i warta polecenia. Przeczytałam w dwa dni, nie mogąc się od niej oderwać, i stwierdzić muszę, że warto było. Żal jednak ściska za serce, gdy myślę, że nie sięgnę więcej po kolejny tom "Władcy pierścieni". Wszystkie części trzymały w napięciu i wciągały bez granic, a trzeci tom nie jest...

Absolutna klasyka fantasy i obowiązkowa pozycja. Oceny osób spoza fantasy nie mają sensu ;-)
Za to ważny jest tłumacz. Kilka różnych wersji przeglądałem i dla mnie jedyną akceptowalną jest ta od Marii Skibniewskiej.

Dlaczego z idealnego, wspaniałego i niemożliwie rozumianego (kiurde, Frodo, trzeba było wsiąść na orła i zrzucić Pierścień w tomie pierwszym!) świata wyszła ocena przeciętna? Tłumaczenie.

Rozumiem, że każdy tłumacz ma swój styl i takie tam, ale czasem nie można za bardzo ingerować w zmiany, bo człowiek, który zna ten świat, widział książki, czytał filmy będzie się czuł nie...

33 661
    8 896