Powrót Króla

Okładka książki Powrót Króla
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Amber Cykl: Władca Pierścieni (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Władca Pierścieni (tom 3)
The Lord of the Rings. The Return of the King.
Amber
2007-01-01
2007-01-01
Cezary Frąc
tolkien władca pierścieni powrót króla fantasy

Klasyk i zarazem pionier. Domknięcie historii Froda i pierścienia, a także dużo dodatków.
Tutaj już widać dużą różnicę między filmami i powieścią i w pewnych kwestiach to jednak film wziął co najlepsze i według mnie jest ciekawszą pozycją.
Bitwa pod Minas Tirith wydaje się zdecydowanie za krótka, zbyt mało jest tych opisów i walki, za to mamy dodatkowe rozdziały w Shire, które mi zdecydowanie nie przypadły do gustu. Tak jakby pisał to ktoś inny, brak niepewności, strachu, powagi sytuacji, wszystko jakieś takie kolorowe.
Oprócz tego pozycja obowiązkowa, dodatkowe opowiadania i opisy dopełniają świata.
Polecam!

Doskonałe zamknięcie trylogii. Wszystkie wątki które należało zamknąć w tym tomie zostały zamknięte tak jak tego oczekiwałem. Jest to może nieco baśniowe zakończenie - wszyscy żyli długo i szczęśliwie ale pasuje do konwencji świata będącego zupełnym przeciwieństwem tego stworzonego przez Georga R.R. Martina gdzie szczęśliwe zakończenie łamałoby całkowicie konwencję tego świata. "Powrót Króla" jest jedną z niewielu książek bądź serii zamkniętą tak satysfakcjonująco.
Również pod względem fabuły ta część mnie nie zawiodła. Uwielbiam rozdziały w Gondorze i klimat jaki panuje w Minas Tirith. Niestety rozdziały Froda i Sama nieco odstają od ogólnego poziomu jednak czytając książkę tym razem, nie znużyły mnie one aż tak bardzo.
Mimo tego że momentami Trylogia mnie męczyła a przez niektóre rozdziały ciężko było przebrnąć uważam że Tolkien jest geniuszem i jest to jedno z najlepszych (o ile nie najlepsze) fantasy w historii.

Władca Pierścieni to Arcydzieło.

Władca Pierścieni to Arcydzieło.

Gdyby zakończeniem był koniec księgi piątej to zapewne byłaby jedna z moich ulubionych książek. Wystarczyło by dodać z jeden rozdział Froda i jeden lub dwa rozdziały zakończenia i byłoby super. Ale niestety dostałem kilka strasznie męczących rozdziałów Froda w Mordorze i do tego jeszcze jak dla mnie zupełnie niepotrzebne przygody w Shire. Ogólnie to jest bardzo nierówna książka w pierwszej części znakomita, druga słaba i trzecia dla mnie ciężka do oceny, bo niby historia uniwersum bardzo ciekawa, ale też strasznie nużące strony o języku. Ogólnie oceniam rewelacyjnie, ale niestety ze sporymi wadami.

Część o Aragornie i wojnie z orkami jest bardzo dobra, ale droga Froda z Samem do góry, to troche katorga, zarazem dla nich jak i dla czytelnika :)

Zakończenie, bardzo epickie, obrazowe. Mimo, że duża część książki jest opisem wojennego starcia to czyta się pasjonująco.

Mistrzostwo! Świat wykreowany przez Tolkiena jest pełen emocji, zwrotów akcji, intryg. Sceny batalistyczne są tak przedstawione jakby czytelnik znalazł się na środku pola bitewnego, a magia wręcz przesiąkła na każdej stronie powieści. Jestem zachwycona niezmiennie, za każdym razem jak czytam cała trylogię!

Prawdopodobnie jedna z moich największych porażek czytelniczych i jeden z najmniej chlubnych epizodów jako czytelnika. Niektórzy ludzie – w tym i, niestety, ja – nie są przeznaczeni do tego, żeby zapoznać się w oryginale z wielkimi epopejami. Przeczytałem – nie bez trudu, co przyznaję bez bicia (te rozciągane opisy gościńca i wszystkiego, co tylko się da!) – „Drużynę Pierścienia” i „Dwie wieże”, ale „Powrotowi króla” już nie podołałem i poddałem się w połowie.

„Wszystko bowiem, dobre czy złe, kiedyś się kończy.”

Mistrzowskie zakończenie sagi i pożegnanie z uwielbianymi przez fanów bohaterami. „Powrót króla” trzyma w napięciu i wywołuje dużo emocji, zwłaszcza za sprawą doskonałych opisów batalistycznych, wzruszających rozstań i trudnych wyborów, które muszą zostać podjęte w obliczu zmieniającego się świata. Koniec kolejnej ery w Śródziemiu, który pomimo zwycięstwa nad złem, wywołuje u czytelnika smutek i tęsknotę za tym, co już nie wróci. Ja w każdym razie mogę być pewna, że za jakiś czas znów sięgnę po arcydzieło Tolkiena, by ponownie udać się w podróż z jego Drużyną.

„Wszystko bowiem, dobre czy złe, kiedyś się kończy.”

Coś niesamowitego! Świetna opowieść, po prostu majstersztyk i must-have do przeczytania.