Najstarszy

Okładka książki Najstarszy
Christopher Paolini Wydawnictwo: Mag Cykl: Dziedzictwo (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2011-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Na półkach: , , , , , , ,

W drugiej części już od samego początku zachodzą duże zmiany, nie tylko w fabule. Widać, że Paolini trochę dojrzał i doszlifował swój styl pisania. Autor zwrócił większą uwagę na świat przedstawiony. Wyjaśnił, jakie zasady panują w krainie, jakie żyją w niej rasy, jakie są ich zwyczaje, poglądy, religie. Wreszcie poważnie rozbudował wymyślony przez siebie świat i udzielił...

Na półkach: , , , ,

Reready to śmieszna sprawa. Przy niektórych uświadamiasz sobie, jak bardzo uwielbiasz daną książkę i odkrywasz ją na nowo, a przy innych stwierdzasz, że to nie był dobry pomysł i trzeba było zostawić to w spokoju. Najstarszy łapie się bardziej na tą drugą kategorię, ale prawda jest taka, że reread w tym wypadku robię tylko dlatego, że chcę się w końcu zabrać za dwa ostatnie...

Podsumowując: w tej części Eragon staje się Mary Sue większą niż wszystkie Mary Sue, które dotąd zaistniały w całej historii twórczości literackiej, Roran przywdziewa zbroję fabularną tak potężną, że nic ani nikt nie może jej przebić, a Nasuada staje się Januszem biznesu i robi fortunę na chińskich, znaczy, tfu!, magicznych koronkach.
Dawno temu ta książka była jedną z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Narracja / Styl / Humor 7/10
Przesłanie / Problematyka 8/10
Klimat / Subiektywne odczucia 6/10

PODSUMOWUJĄC 7/10

Tak samo dobra jak poprzednie części.

Czytając tą część drugi raz zorientowałam się, że zapomniałam o bardzo wielu ważnych wątkach jakie się w niej pojawiły. Sprawiło mi więc ogromną przyjemność przypomnienie ich sobie. Jedna kwestia, która bardzo mnie drażniła, to ciągłe traktowanie Eragona jak małego chłopca, przez dosłownie każdą ważną postać.

Dłuższa i zdecydowanie nudniejsza kontynuacja Eragona. Warsztat autora powoli ulega poprawie, tym niemniej wątki Rorana i Vardenów, mimo że pisane z jakimś pomysłem, straszliwie nużyły. Do tego stopnie, że niezbyt mnie obchodziło co tak naprawdę stanie się z bohaterami, zaś wieśniakom życzyłam szybkiego zgonu, względnie pozostania w jakiejś miejscowości po drodze. Ciekawie...

Rewelacja

Ta historia dalej mnie mega wciąga. Miałam ochotę na fantasy z ogromnym światem i to dostałam.
Bardzo mi się podoba, że widzimy w książce też historię ze strony Ronana - dopełnia to wszystko bardzo fajnie.
Ogólnie wszystkie postacie są ciekawe a moment z ponownym spotkaniem był świetny.
Jedyny minus to romans, jak dla mnie mogłoby go w ogóle nie być.

Cegła, której nie skończyłam, i raczej nie planuję. Historia zaczęła mnie męczyć po niedługim czasie, wszystko się wlokło i rozciągało. Przytłoczyła mnie ta książka i zniechęciła na dosyć długi czas do czytania w ogóle.

16 384
    4 272