Czterysta miliardów gwiazd

Zbigniew A. Królicki
Czterysta miliardów gwiazd

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Zaczyna się bardzo dobrze i tak do połowy wciąga bardzo. Potem niestety po wspomnianych tu już opisach obcej planety wychodzą na wierzch jej braki czyli anemiczna główna bohaterka, dłużyzny a potem szybkie skoki akcji, zagmatwana i nie do końca jasna historia obcej cywilizacji (z której ma wynikać coś głębokiego ale takim nie jest). Tłumacz też się nie popisał nie znając często znaczenia tłumaczonych przez siebie słów. Na plus jest opisany świat z jego niejasną historią i ugruntowanie technologii jak w każdym dobrym hard sci-fi. Ogólne wrażenie mam takie, że nie będę jej pamiętał za tydzień.

Powieść trudna do jednoznacznej oceny, zbudowana wokół interesującego pomysłu, ale na tyle niefortunnie rozplanowana, że potrafi zgubić mniej wyrozumiałego czytelnika. Co też zresztą widać po ocenach.

Sednem fabuły jest nie do końca dobrowolna wyprawa telepatki-empatki na małą, prymitywną planetę, gdzie jej zadaniem jest zorientowanie się, czy żyjące tam nieco podobne do orangutanów stworzenia mają jakiś związek z obcymi, z którymi toczą wojnę Narody Ponownie Zjednoczone, czyli Ziemia i jej rozsiane po szeregu planet kolonie, powoli dźwigające się z okresu izolacji i barbarzyństwa wywołanego rozpętanym kilkaset lat wcześniej konfliktem Rosji z USA. Autor wymyślił sobie dość bogate środowisko (miks zwierząt cztero i sześcionożnych) oraz interesująco skomplikowany cykl rozrodczy tzw. stadników, czyli owych orangutanów, dorzucił też garść technologii (nadymioty, napęd fazowy),ale w sumie poległ na konstrukcji postaci. O ile główna bohaterka zachowuje się jeszcze w miarę logicznie, zważywszy na jej przeszłość, to już osoby, z którymi ma styczność, mają dziwaczne huśtawki emocji, nie mówiąc już o tym, że - mimo niekiedy sążnistych opisów - do samego końca pozostają praktycznie jednowymiarowe.

Niezbyt szczęśliwie wygląda też budowa samej fabuły i ogólne wykorzystanie pomysłu. Przede wszystkim bohaterka okazuje się być marną telepatką. Jej umiejętności praktycznie w niczym nie pomagają i niczego nie rozwiązują, w związku z czym czytelnik musi zadowolić się opisami krajobrazu, stadników oraz doświadczaniem przepychanek w łonie zespołu naukowców. A to często nuży, bo nic konkretnego z tego nie wynika. Lwia część podróży przez interior wygląda wręcz na pracowite rozdymanie objętości książki, bo po przebrnięciu tych 50 stron wiemy niewiele więcej, niż przed ich lekturą. A przy tym im bliżej końca, tym akcja zaczyna przyspieszać i gubić opisy, które z kolei dominowały wcześniej.

Mimo to książka potrafi zaprezentować ciekawą wizję, nawet jeśli nieco koślawo podaną. Tu jednak muszę poczynić trzy spostrzeżenia. Po pierwsze - "Czterysta miliardów gwiazd" jest tak naprawdę pierwszym tomem trylogii. Owszem, złożonej z samodzielnych powieści, ale wspólnie budującej dość kompletny świat. U nas jednak pozostałe dwa tomy nie wyszły i zapewne nigdy już nie wyjdą. Po drugie - trochę szwankuje tłumaczenie, zrobione zbyt pośpiesznie i ze zbyt nieuważną redakcją (trafia się np. "Zasada Brzytwy Occama" czy garść terminów, których tłumacz chyba nie zrozumiał, jak choćby habiliny). Po trzecie - z okładki, notabene tożsamej z wydaniem zachodnim, co nie jest znowuż aż tak u nas częste, zniknął dopisek, że nagroda im. Dicka i owszem, została przyznana dziełu McAuleya, ale ex aequo z powieścią Rudy'ego Ruckera, co mimo wszystko ma znaczenie. Bo McAuley nie tyle znokautował rywali, ile był w czołówce peletonu i sięgając po jego książkę nie ma co się nastawiać na obcowanie z ambitną, wizjonerską i burzącą światopogląd literaturą.

Do lektury więc zachęcam, ale uprzedzam, że jakoś szczególnie wartko czy z wypiekami na twarzy się tego nie czyta.

Tytuł zachwycił moje oko. Pierwsze kilka stron - myślę zapowiada się swietnie. Magicznie.

Po spędzeniu ok 40 min zorientowałam się, ze zostałam oszukana. Zrobili mnie w bambuko! Najpierw złapali na banalny, ale jakis taki tajemniczy tytuł, podali mi iluzję przedsmaku fantastycznego klimatu.

W skrócie: książka napisana tak amatorskim językiem, ze chce wierzyć iż to kwestia tłumaczenia. Serio, to jest cos jak moje próby pisania książki do szuflady - nieprofesjonalne, czuc, ze nie umiem poprowadzić płynnie historii, ani ciekawie opisać co sie dzieje i moja wena twórcza umiera po kilku akapitach.

Wisienka na torcie jest zdanie, które przesądziło, ze definitywnie książka jest kolokwialnie mówiąc DO DU.... uwaga. "Poczula nagla potrzebę opowiedzenia mu wszystkiego, prawie tak nieodparta jak popęd seksualny". Nie, to nie żart. Oczywiscie żadne wydarzenia nie łącza sie z tematem. Nie ma nic o relacjach damsko męskich przed lub po fragmencie. Po prostu autor nie wiedział co powiedziec, ale miało to brzmieć. No i masz. Cudeńko.

A tak to.... nuda nuda nuda.

W skrócie: książka napisana tak amatorskim językiem, ze chce wierzyć iż to...

Strasznie dziwna książka. Intrygujący początek, następnie nudne rozwinięcie, a na koniec - rozczarowanie. Przeczytałem tę książkę tylko dlatego, że chciałem wiedzieć, jak to się skończy. Niestety się zawiodłem. Na szczęście okładka ładna.

głowna bohaterka lekko antypatyczna, ale pomysł na opis kontaktu ludzi z nieznanym bardzo dobry

Nie rozumiem tak niskich opinii, książkę czytało ki się dobrze, wcale nie rozczarowałam się finałem. Ciekawie skonstruowany świat, interesujący temat.

Ciekawa, trochę filozoficzna, stawia pytania o życie, sens, wartości... Warto sięgnąć.

Zmarnowany potencjał.

Założenia ciekawe, historia wydawała się interesująca, niestety postacie miałkie, zakończenie bardzo przewidywalne.

Zmarnowany potencjał.

Dobra historia o eksploracji i pierwszym kontakcie.

Dobra historia o eksploracji i pierwszym kontakcie.

• Do kupienia
  • Cyfrowe
  • Kindle
  • Okrutne
  • Papierowe

Dodaj cytat z książki Czterysta miliardów gwiazd