Chwila zaćmienia

Okładka książki Chwila zaćmienia Brian W. Aldiss
Okładka książki Chwila zaćmienia
Brian W. Aldiss Wydawnictwo: Solaris Seria: The best of fantasy, science fiction
The best of
A collection of short stories
Solaris
2008-07-31
2008-07-31
9788389951946
Joanna Bogunia, Dawid Juraszek, Lech Jęczmyk, Marek Marszał, Blanka Kuczborska
Aldiss Chwila zaćmienia

Chwilę zaćmienia to ja miałem - kupując tę książkę. Bo to nie jest żadne "The Best of". To ordynarne wiaderko ze ścinkami z kilku parafii.

Te najlepsze opowiadania - czyli "Kto zastąpi człowieka?", "Nieszczęsny, mały wojowniku", "Kiedy ranne wstają zorze" i "Na zewnątrz" - są już klasyką i można je znaleźć m.in. w zbiorze "Kto zastąpi człowieka?", wydanym swego czasu w dużym nakładzie przez Iskry. I najlepiej właśnie po ten zbiór sięgnąć, bo tam są faktycznie dobre lub chociaż przyzwoite opowiadania, w dodatku w całkiem dobrym tłumaczeniu.

Z tego samego zbioru pochodzi jeszcze "Taniec Judasza", znacznie już słabszy w stosunku do poprzednio wymienionych tekstów, a także tytułowa "Chwila zaćmienia", w ogóle nie mająca nic wspólnego z fantastyką.

Spośród łącznie 31 zamieszczonych w książce opowiadań ujdą jeszcze trzy części "Superzabawek" i... chyba tyle. Reszta - czyli ponad 20 tekstów! - jest albo "tylko" rozczarowująca, albo po prostu i zwyczajnie zła. Część jest fantastyką bliską bełkotu, z niejasnymi realiami i kuriozalną psychologią postaci (m.in. "Generał Calex...", "Nigdy nie zapytałeś, jak się nazywam", "Obiekt okołoziemski" czy "Chwila chwały Evansa"). Część tylko pozoruje fantastykę osadzeniem akcji w dziwacznym kraju czy wstawieniem elementu, który niekoniecznie da się brać serio (m.in. "Swastyka", "Kwiecie eocenu" czy "Mortistan"). A część - co jest jak dla mnie absolutnym nieporozumieniem - fantastyką wcale nie jest. Ten ostatni przypadek jest o tyle dotkliwy, że dotyczy DZIESIĘCIU tekstów, czyli aż JEDNEJ TRZECIEJ zbioru. Ponoć będącego crème de la crème Aldissa.

Jak by tego było mało, lekturę utrudnia marne tłumaczenie tych z opowiadań, które jeszcze nie gościły na naszym rynku. Owszem, jak na Solaris nie ma aż takiej tragedii, ale czyta się je tak sobie ze względu na średnio literacki język, a co jakiś czas trafiają się kwiatki w rodzaju przytulalny zamiast przytulaśnego, sałatki (wielkopiecowej) zamiast surówki czy mostu zamiast mostka (na statku).

Mam jeszcze kilka nieprzeczytanych powieści Aldissa, ale mocno się zastanawiam, czy kiedykolwiek odważę się po nie sięgnąć...

Opowiadania dość mocno zróżnicowane pod względem jakości. Niektóre bardzo dobre, niektóre mocno przeciętne. Spora część nie ma nic wspólnego z SF.

Podobno najlepsze opowiadania Aldissa. Podobno... mnie nie ujęły.

Podobno najlepsze opowiadania Aldissa. Podobno... mnie nie ujęły.

Szczerze mówiąc bardzo średnie. Jest bardzo dużo opowiadań, parędziesiąt, i dosłownie parę bardzo dobrych, które to były wcześniej publikowane, reszta to przeciętniaki, a wręcz dużo jest nudnawych. Zazwyczaj opowiadanie zawiera 2-3 strony i koniec. Z SF to jest ponad połowa, reszta to jakieś obyczajówki.

Zbiór opowiadań i jak to w zbiorach, jest kilka perełek, kilka dobrych i sporo miernych :))

• Science Fiction
  • 52 w 2023
  • 2012 Rok
  • Posiadam Nie Czytałem
  • W Krakowie

Dodaj cytat z książki Chwila zaćmienia