Za zasłoną milczenia

Żaneta Pawlik Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura obyczajowa, romans
Zysk i S-ka
2024-02-27
2024-02-27

Jak żyje się po wyjściu z zakonu? A jak po wyjściu z więzienia? Tak różne miejsca, ale samotność i zagubienie po ich opuszczeniu są zaskakująco podobne.

Gotowałam obiad w jednej ręce trzymając książkę "Za zasłoną milczenia". Aż dziw że zupa się udała, bo trudno było mi się oderwać od tej zaskakującej, dobrze napisanej i poruszające powieści.

Klara opuszcza zakon, Dorota wychodzi z więzienia i splot różnych wydarzeń sprawia, że spotykają się w nadmorskim pensjonacie. Wyrzuty sumienia dręczą je obie, jedna wyrzuca sobie porzucenie brata, który próbował uświadomić jej, że zakon jest złym wyborem, druga tęskni za synem, który nie chce widzieć matki kryminalistki.

Pełna ta opowieść smutku i niesprawiedliwości. Niezawinione kary i ludzka podłość mogłoby złamać niejednego człowieka, dlatego imponuje siła tych, zdawać by się mogło, słabych i kompletnie do życia nieprzystosowanych bohaterek. Mimo wszystko jednak walczą, nie poddają się i chociaż nie mamy tutaj cukierkowej opowieści, to jednak znajdujemy strzępki nadziei, że z najgorszego, najsmutniejsze go punktu w życiu zawsze znajdzie się jakieś wyjście.

Klara opuszcza zakon, Dorota...

Żaneta Pawlik skupiła na swojej prozie moją uwagę już od debiutanckiej powieści. Wówczas okazało się, że autorka ma wiele do przekazania a jej historie pięknie oddają współczesne wartości. W "Za zasłoną milczenia" po raz kolejny dostrzec możemy kunszt autorki oraz jej baczną obserwację świata.

Muszę przyznać, że autorce nie brakuje pomysłów. Bazując na prozie życia wyciąga na światło dnia trudne tematy i pokazuje czytelnikowi, że są na świecie ludzkie dramaty o których nie mamy pojęcia. Jej lekki styl konkuruje o uwagę z intensywną atmosferą emocji, które otulają nas z każdej strony i prowadzą przez fabułę ani przez moment nie będącą nam obojętną. Czytamy bowiem o losach postaci, które w zaskakujący sposób przypominają nas samych i nawet jeśli nie mamy na swoim koncie podobnych przeżyć to i tak doskonale rozumiemy demony z jakimi walczą.

Czytamy o dwóch różnych kobietach, które jeszcze do niedawna żyły w zamknięciu a dziś będą musiały skonfrontować się z zupełnie innym światem niż znały do tej pory. Klara i Dorota spędziły czas w izolacji na własne życzenie. Jedna z nich porzuciła właśnie śluby zakonne, druga wyszła z więzienia. Obie zostały wypuszczone na wolność i z zaskoczeniem zauważyły, że to co pozostawiły przed zamknięciem pędziło do przodu na złamanie karku i zmieniło się w coś zupełnie nowego oraz zaskakującego. Tym sposobem obie kobiety będą musiały na nowo odnaleźć się w świecie i zdobyć własne cele.

Losy Klary i Doroty splatają się w zaskakujących okolicznościach a jednak autorka poprowadziła ich drogi w taki sposób, że wydaje się nieuniknione, by pozostały sobie obojętne. Czytamy o walce z własnymi słabościami, o próbie zbudowania życia na nowo a także o drugich szansach, które mają swoje konsekwencje. Obie bohaterki na oczach czytelnika walczyć będą z prywatnymi demonami i tym samym przywołają na pierwszy plan smutne, trudny do rozpracowania emocje, ale wydaje się, że to wszystko było potrzebne, by raz na zawsze rozliczyć się z przeszłością. Na ponad 300 stronach rozpościera się zatem akcja pełna współczesnych, ponadczasowych wartości, która rozlicza z popełnionych czynów zarówno główne bohaterki jak i czytelnika, który w ich losach zaczyna dostrzegać cząstkę własnego życia.

"Za zasłoną milczenia" to piękna i przejmująca lektura od której nie sposób się oderwać. Przyznaję, że zarwałam dla niej noc, ponieważ jak najszybciej musiałam się dowiedzieć, jak ostatecznie potoczą się losy Klary i Doroty. Chociaż wydaje się, że obie przeszły trudną drogę do tego, by rozpocząć wszystko na nowo, to jednak los i tak miał dla nich kolejne nieprzewidziane trudności do pokonania. Żaneta Pawlik pokazuje zatem jak trudne potrafi być życie i jak ciężkie w odbiorze a jednak udowadnia, że warto iść przez nie z podniesionym czołem i do samego końca walczyć o swoje szczęście. Jeśli zatem wciąż zastanawiacie się czy ta lektura jest dla Was – jest! Zdecydowanie!

"Za zasłoną milczenia" Żanety Pawlik to opowieść o życiu, wolności i odpowiedzialności, której głównymi bohaterkami są Klara i Dorota. Autorka wnikliwie analizuje psychologiczne i emocjonalne aspekty ich życia, tworząc historię pełną złożoności i głębi.
Klara Sosnowska po dziesięciu latach posługi u anastazjanek podjęła radykalne kroki, przestała oszukiwać samą siebie i opuściła zakon. Do podjęcia tej niełatwej decyzji przyczyniła się tragiczna śmierć jej brata, Andrzeja.
Była zakonnica po opuszczeniu murów zakonu, brutalnie zderza się z rzeczywistością. Jej życie dotychczas było podporządkowane idei, jednak decyduje się na tak poważny krok, by odzyskać kontrolę nad własnym losem. Zderzając się z rzeczywistością poza murami klasztoru, Klara musi nauczyć się brać odpowiedzialność za własne decyzje i funkcjonować w społeczeństwie. To dla niej nowa, trudna wolność, która stawia ją przed wieloma wyzwaniami.
Z kolei Dorota Jasek, po czterech latach opuszcza więzienne mury w ramach warunkowego zwolnienia. Chce odzyskać syna, który od zapadnięcia wyroku skazującego jest pod opieką jej siostry, Weroniki. Karol, teraz już nastolatek, nie miał kontaktu z matką, gdy była w więzieniu.
Dorota pragnie odzyskać syna tak mocno, jak Weronika nie chciałaby go stracić Pomimo trudności i przeciwności losu, Dorota nie rezygnuje z walki o swoją wolność i szansę na ponowne nawiązanie relacji z Karolem.
Losy Klary i Doroty splatają się w pensjonacie Bryza, gdzie obie kobiety szukają schronienia i wytchnienia. Początkowo ich relacja jest pełna napięcia i wzajemnej niechęci. Z czasem jednak, dzięki wspólnym doświadczeniom i wzajemnemu wsparciu, zaczynają sobie ufać i budować przyjaźń.
Autorka w świetny sposób kreśli sylwetki bohaterek, odsłaniając ich mroczne sekrety i bolesne doświadczenia. Klara zmaga się z traumą z dzieciństwa i poczuciem winy, a Dorota próbuje zatuszować przeszłość i naprawić błędy młodości. Obie kobiety popełniają błędy, ale ich determinacja i siła woli budzą podziw, choć to postać Doroty była mi bliższa i wywołała więcej emocji. Mocno współczułam tej kobiecie!
"Za zasłoną milczenia" porusza wiele ważnych tematów, takich jak wolność, odpowiedzialność za własne życie i konsekwencje podjętych decyzji. Pokazuje siłę tkwiącą w ludziach, którzy potrafią podnieść się po upadku i walczyć o swoje szczęście. To nie tylko opowieść o drodze do wolności, lecz także o drodze do samopoznania i akceptacji.
"Za zasłoną milczenia" to historia o odwadze, determinacji i sile ludzkiego ducha, która pozostaje w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.
Wspólpraca recenzencka z wydawnictwem Zysk i S-ka
Cała recenzja:www.czytelnika.pl/2024/04https:///kochac-drugiego-czowieka-mozna-dpiero.html

Książka "Za zasłoną milczenia" to przepiękna opowieść o losach dwóch kobiet. Przepiękna opowieść, stawiająca na emocjonalne podejście czytelnika do bohatera. Autorka stawia, na poznaje jej bohaterek, od samego początku, dzięki czemu bardzo szybko się z nimi zżyłam i dopingowałam każdej. W książce będzie mowa o dwóch skrajnie innych charakterach, które jednak coś łączy. Obie historie są bardzo smutne i dające wiele do myślenia, ponieważ poruszają trudne tematy, dla nas nie do ogarnięcia. Temu z wielką fascynacją czytałam i poznawałam ich losy.

Klara delikatna, skromna i tak niewiele potrzebująca istotka, za młodych swoich lat postanawia oddać się Bogu i wstąpić do zakonu. Poznajemy jej życie za zamkniętych murów zakonu. Jedna śmierć zmienia wszystko i odchodzi, nie mając nic mimo upływu lat. Wraca do rodzinnych stron, z pustymi rękoma. Wraz z nią będziemy poznawać dla niej nowy świat, który z biegiem lat, tak dla niej się zmienił.

Drugą bohaterką jest Dorota, ona również jest zamknięta za murami, ale zakładu karnego gdzie dobiega końca jej wyrok. Wychodzi troszkę wcześniej za dobre sprawowanie. Za co siedziała? Czy jest dobrą kobietą, czy tą złą i wyrok jej nie zmienił? Jej historia jest również bardzo przejmująca i z wielką ciekawością za nią podążałam, zerkając na to, czy się w teraźniejszym życiu odnajdzie...

Bardzo polecam tę książkę, gdzie w ciszy i zadumie warto przemyśleć swoje życie, czytając o dwóch skrajnych światach i losach tych kobiet.

Żaneta Pawlik stworzyła swój osobisty styl, który z książki na książkę staje się coraz bardziej wyrazisty. „Za zasłoną milczenia” to pozycja, która dotyka trudnych tematów (do tego autorka już nas przyzwyczaiła),a przy tym jest chyba najbardziej dopracowaną pod względem stylu i języka powieścią autorki.
Dwie zupełnie różne kobiety, niespodziewanie spotykają się po kilku latach spędzonych w kompletnie odmiennych światach. Przebywająca na warunkowym zwolnieniu z zakładu karnego Dorota i opuszczająca klasztorne mury Klara próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, przeszłość pozostawiając za tytułową zasłoną milczenia. Czy jednak takie działanie jest w ogóle możliwe? Czy da się całkowicie odciąć od tego, co było?
Choć historie Klary i Doroty różnią się tak bardzo jak to tylko możliwe, w gruncie rzeczy obie kobiety szukają tego samego – zrozumienia i poczucia, że w końcu odnalazły swoje miejsce na ziemi. Akcja powieści rozwija się niespiesznie, a my stopniowo poznajemy obie bohaterki i ich tajemnice. Lubię takie psychologiczne wątki w powieściach, jednak akurat w przypadku tej konkretnej miałam poczucie, że autorka zbyt brutalnie przerwała ten proces odkrywania kolejnych kart, za szybko zakończyła swoją opowieść. Chciałabym poznać jeszcze choć fragment historii Klary i Doroty, dołożyć jeszcze garść puzzli do ich życiowej układanki. Niestety, w moim odczuciu historia opowiedziana przez panią Żanetę zakończyła się zbyt szybko, wręcz nagle. Choć cenię sobie otwarte zakończenia, tutaj czułam ogromny niedosyt.

Dwie zupełnie różne kobiety, niespodziewanie spotykają się po kilku...

⏳️⏳️ RECENZJA ⏳️⏳️

Żaneta Pawlik "Za zasłoną milczenia"

Klara zaraz po ukończeniu szkoły postanawia wstąpić do zakonu i w całości oddać się Bogu. Niestety ta decyzja boleśnie odbija się na jej relacji z bratem, który nie jest wstanie się z tym pogodzić i za wszelką cenę próbuje namówić dziewczynę do zmiany decyzji. Po kilku latach Klara otrzymuje wstrząsającą wiadomość o śmierci ukochanego brata, to wywołuje w niej ogromne wątpliwości i ostatecznie opuszcza mury zgromadzenia. Gdy trafia pod dach bratowej jej życie ulega stopniowej zmianie.
Dorota wiele przeszła, obelgi, przemoc i strach pchnęły ją do czynu przez który trafiła do więzienia. Zabójstwo męża to piętno z którym musi żyć, lecz nie to sprawia jej największy ból, tylko tęsknota za synem który nie chce mieć z nią nic wspólnego. Zwolnienie warunkowe daje jej nadzieję, że jeszcze naprawi swe relacje z synem i wspólnie zaczną nowe życie.
Czy obie zdobędą to czego tak bardzo pragną?

"Za zasłoną milczenia" to niezwykle poruszająca, chwytająca za serce i zapadająca w pamięć historia. Opowiada ona o losach dwóch kobiet, byłej zakonnicy i osadzonej morderczyni. Krok po kroku autorka prowadzi nas przez ich perypetie, a opisując ich przeżycia pozwala nam wczuć się w ich położenie. Postać Klary nie przypadła mi do gustu, ciężko mi było pojąć jej tok rozumowania bo tak specyficznej postaci jeszcze w książkach nie spotkałam. Dorota natomiast to jej zupełnie przeciwieństwo, kobieta ma cel, wie czego chce i swym temperamentem kupiła mnie całkowicie. Los połączył drogi tych kobiet i chyba właśnie to pozwoliło im ostatecznie stanąć na nogi. Akcja toczy się spokojnym tempem, a fabuła opowiadana z dwóch różnych perspektyw z czasem łączy się w jedną spójną całość. Trudne tematy, specyficzne relacje rodzinne, ogrom emocji i nieustająca wola walki, to wszystko czeka na was w tej historii. Gwarantuję, że serce nie raz przyspieszy z niepokoju, bezradność i smutek będą odczuwalne a finał pozwoli wam odetchnąć. To naprawdę książka godna uwagi i bardzo gorąco ją wam polecam.

⏳️⏳️ RECENZJA ⏳️⏳️

Żaneta Pawlik "Za zasłoną milczenia"

"Dwie kobiety, które tak bardzo pragnęły wyjść na wolność, a jednak nie potrafią się w niej odnaleźć."

W najnowszej powieśći Żanety Pawlik poznajemy Dorotę i Klarę. Obie, które ostatnie lata spędziły w zamknięciu, w klasztorze i zakładzie karnym opuszczają te miejsca próbując zacząć nowe życie.
No właśnie, próbując, a podczas tych prób ich drogi się przecinają.
Czy im się uda? Czy nie popełnią tych samych błędów i nie wrócą skąd przyszły? Czy nawiąża nowe relacje, czy odbudują dawne? Czy znajdą przyjaźnie?

Wszystkiego dowiadujemy się obracając kartkę za kartką, a przyznam, że czyta się świetnie i bardzo szybko. Jedynie żałowałam, że nie jestem w tym czasie nad morzem, bo akcja toczy się w nadmorskim pensjonacie, jednak dzięki autorce z łatwością wyobrażałam sobie morską bryze w moich włosach i piasek pod stopami.

Każdy z nas zasługuje na drugą szansę, w każdym wieku i momecie życia możemy stanąć przed wyborem gdzie zmienia sie nasz dotychczasowy byt. Tylko czy zawsze wiemy co robić?
Kobiety pracują ze sobą i walczą o same siebie i chociaż nie umiałam utożsamić się z żadną z głownych i dalszoplanowych bohaterek to każdej z całego serca życzyłam jak najlepiej bo naprawdę na to zasługiwały, nie tylko Dorota i Klara stanęły przed wyborem własnej przyszłości zostawiając swoją przeszłość w zapomnieniu.

Bardzo podobały mi się zwroty akcji - niektórych rozwiązań tajemnic byłam pewna, a autorka mnie zaskakiwała w najbardziej niespodziewanym momencie.

Ciekawy temat. Ciekawa lektura.

No właśnie, próbując, a podczas tych prób ich drogi się przecinają.
Czy im się...

Opowieść dwóch kobiet które w różny sposób żyją za zasłoną, dobrze się czytało.

Opowieść dwóch kobiet które w różny sposób żyją za zasłoną, dobrze się czytało.

"Za zasłoną milczenia" to niezwykle emocjonująca historia, która skłania do refleksji nad własnym życiem.

Klara, poruszona śmiercią brata postanawia opuścić zakon, w którym spędziła ostatnie dziesięć lat. Natomiast Dorota wnioskuje o zwolnienie warunkowe po zabójstwie swojego męża.

Obie kobiety muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości po latach izolacji i życia w zamknięciu. Nie jest to łatwe, gdyż świat mocno się zmienił od tego, który pamiętają...

Pewnego dnia, ich losy się ze sobą splatają. Okazuje się wtedy, że wszystko ma swoją cenę. Zwłaszcza wolność.

"Za zasłoną milczenia" to opowieść o odwadze i trudnej drodze do odbudowy nowego życia i odnalezienia się w nim.

Książka porusza kwestię wiary, pokazując jednocześnie kontrast między życiem pozbawionym Boga, a tym w którym jest On obecny.

Historia początkowo może się wydawać nieco zawiła, jednak nie przeszkadza to znacząco w lekturze.

Autorka ponownie dokonała tego! Wkradła się w moją duszę i serce, pozostawiając w nich trwały ślad.
Powieści Żanety Pawlik są gwarancją dojrzałości, szczerości i realności, czasem tak brutalnej, że aż boli, i czujesz ten ból w sobie.
Czytając jej historie, nie sposób nie spojrzeć w lustro i nie zadać sobie pytania, w czym, jestem lepsza od jej bohaterek.
Młodość i młodzieńczość rządzą się swoimi prawami. Czasem tęsknię, za tą naiwną wiarą, że wszystko zależy od nas, że możemy zmieniać ludzi i świat. Prawda jest brutalniejsza, niewiele zależy od nas samych.
Miłość boli, a wolność jest iluzją.
Jesteśmy odpowiedzialni za swój charakter, nasze reakcje, i to jak traktujemy drugiego człowieka. Reszta po prostu dzieje się w korelacji ze światem i innymi ludźmi.
Kto z uczciwością w sercu, może powiedzieć, że nie żałuje niczego w swoim życiu?

Klara i Dorota przez lata żyły w izolacji, oderwane od zwyczajności życia, odcięte od bliskich im osób. Każda z nich opowiada zupełnie inną historię, która doprowadziła je w miejsce, w którym się znalazły.
Klara po latach zostawia klasztor, który ją odciął od rodziny i skonfliktował z bratem nieakceptującym jej decyzji.
Dorota, opuszcza warunkowo zakład karny. Wyrok, również oderwał ją od rodziny, a przede wszystkim od ukochanego syna. Czy nastoletni syn będzie w stanie wybaczyć matce, która odebrała mu ojca?
W pewnym momencie drogi kobiet krzyżują się, obie spotykają się w świecie nieograniczonym rutyną, schematem i przewidywalnością. Jak odnaleźć się po latach zamknięcia, jak odnaleźć nową siebie i cieszyć się odzyskaną wolnością?

Bohaterowie powieści Żanety Pawlik są żywi i autentyczni, w czytelniku wywołują różnorodne emocje - i to jest takie piękne, i prawdziwe.
Każdy z nich, nawet ci poboczni, ma twarz, bardzo ludzką.
Joanna, Weronika, Ryszard, Szymon, Karol...
Czasem mam ochotę sama ułożyć dla nich zakończenie, z obowiązkowym happy endem, choć wiem, że nie tędy droga do emocji czytelnika. Zachwycam się tym, jak autorka pozwala płynąć historii, bez układania i porządkowania jej na siłę.
W tej szarości utkanej z życiowych dylematów i trudnych wyborów pojawiają się cieniutkie niteczki nadziei i wiary na lepsze dni. A może się uda?

Boli mnie historia Doroty, gdy uświadamiam sobie, ile kobiet znalazło się w podobnej sytuacji, uwalniając się od oprawcy i tym samym pozbawiając się drogi, która miała prowadzić ku wolności.
A Klara niby powinna być dobra i współczująca, ale w prawdziwym życiu trudno się jej odnaleźć, bo w prawdziwym życiu ciężko być krystalicznym.
Joanna wydaje się wiele rozumieć, niestety okazuje się, że traumatyczne doświadczenia zasiały w niej ziarno goryczy i może nawet nienawiści.
Z kolei Ryszard zmaga się z przeszłością i brakiem decyzyjności, co doprowadziło do tragedii. Topi swoje bóle w alkoholu. Weronika boi się, że straci dziecko, nad którym rozłożyła ochronne skrzydła, a Szymon pragnie miłości dla siebie i córeczki, którą dawno już gdzieś wywiało.
I dlaczego nikt nie potrafi wytłumaczyć nastoletniemu synowi, tego w jakiej sytuacji znalazła się jego matka?
Każdego z bohaterów otacza zasłona milczenia, w niej tkwi strach i obawa przed odrzuceniem i niezrozumieniem.

Powieści Żanety Pawlik promują empatię i życzliwość wobec drugiego człowieka.
Chcę wierzyć, że każdy zasługuje na drugą szansę.
"Za zasłoną milczenia" to kolejna wyjątkowa powieść obyczajowa, dojrzała, mądra i cholernie życiowa. Z całego serca polecam.

Młodość i...

• Współpraca