Przerwana lekcja angielskiego

Tomasz Kieres Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo FLOW
2024-03-27
2024-03-27

Czterdziestoletnia Ola pracuje w szkole jako nauczycielka. Do jej klasy trafia nowa uczennica, która przyjechała wraz z ojcem ze Szwecji. Szybko okazuje się, że jest ona córką pierwszej miłości Oli. Kiedy się spotykają uczucie wzbudza się na nowo a każde z nich jest dojrzalsze o dwudziestoletni bagaż życiowy. Czy młodzieńcza miłość jest w stanie pokonać przeciwności i ponownie zakwitnąć?

Tomasz Kieres to mężczyzna, który pięknie opowiada o miłości co rzadko się zdarza w wykonaniu autorów. Jego książki są przepełnione emocjami i tak też jest w tej powieści. Pomimo, że nie ma tutaj większych zwrotów akcji, czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością co wydarzy się dalej. Życie składa się z nieustannych wyborów, czasem naprawdę trudnych i w zależności jakie decyzje podejmiemy tak potoczy się nasze życie. Podobno pierwszej miłości się nie zapomina o czym świadczy ta historia. Serce nie sługa pomimo, że rozum podpowiada coś innego i pewnie niejedna z nas tego doświadczyła.

"Nie mogła uwierzyć własnym oczom. To nie był duch. Oto stał przed nią.
On, tylko dwadzieścia trzy lata starszy"

Pewnego dnia do drzwi Aleksandry Wyszkowskiej zapukała przeszłość. Obecnie Ola pracuje w liceum jako nauczycielka języka polskiego. Do jej klasy trafia nowa uczennica ze Szwecji, która okazuje się być córką pierwszej miłości Oli. Tomek ponad dwadzieścia lat temu opuścił Polskę i na skutek decyzji rodziców nie wrócił do kraju. Teraz jest dojrzałym mężczyzną z bagażem doświadczeń, nieudanym małżeństwem i 16-letnią córką. Zabiera Karin do Polski i oprowadza po rodzinnym mieście wspominając swoją młodość.
Czy rozdrapywanie ran z przeszłości ma sens?
Co wyniknie ze spotkania Tomka i Oli?
Odpowiedzi szukajcie w tej książce.

Tomasz Kieres potrafi tworzyć wzruszające historie. "Przerwana lekcja angielskiego" to cudowna historia o pierwszej miłości i uczuciach, które pomimo długiej rozłąki nigdy nie zniknęły. Autor dozuje nam dawkę emocji. Z każdą przewracaną stroną poznajemy trudne dzieciństwo Oli i jej złą relację z matką. Dowiadujemy się jak poznała Tomka i co stało się, że ich miłość została zerwana. Kiedy niespodziewanie los stawia na jej drodze Tomka ona postanawia zerwać z narzeczonym i nie zaprzepaścić szansy na prawdziwą miłość. Postanawia otworzyć się, zaryzykować i zawalczyć o miłość oraz uczucie.
W powieści autor zwraca nam uwagę na to, że nikt nie ma prawa mówić nam, jak mamy żyć oraz że nikogo nie zmusimy do miłości. To historia, która zmusza do refleksji nad tym, że warto zaryzykować i dać sobie drugą szansę.
Autor potrafi pięknie pisać o uczuciach i emocjach więc będzie to idealna lektura dla romantyków.

Polecam!

BRUNETTE BOOKS

"Nie mogła uwierzyć własnym oczom. To nie był duch. Oto stał przed nią.
On, tylko dwadzieścia trzy lata starszy"

"(...) aby czuć pełnię życia, trzeba pozwolić sobie kochać, szalenie, bez hamulców, bez ograniczeń."

Tomek i Ola poznali się dwadzieścia lat temu. Połączyło ich wyjątkowe, nastoletnie uczucie. Jednak oni wiedzieli, że ich miłość jest prawdziwa. Wiedzieli, że to ze sobą chcą spędzić resztę swojego życia. Mieli rozstać się tylko na kilka tygodni. Jednak Tomek już nie wrócił..

Życie toczyło się dalej i każde z nich poszło w inną stronę. Ola nigdy nie wyjechała. Wciąż mieszka w tym samym mieście, z którym kojarzą jej się te najlepsze i zarazem najgorsze momenty życia. Po wielu latach w końcu dała sobie szansę na szczęście przy boku innego mężczyzny. Tomek ma za sobą nieudane małżeństwo. Wraz z córką postanawia opuścić Sztokholm. Wraca w rodzinne strony. Nie spodziewał się, że po tylu latach ponownie spotka Olę. A może wręcz przeciwnie? Może w głębi serca właśnie na to liczył? Czy wybaczą sobie nawzajem? Czy ich miłość przetrwała tyle lat? Czy pierwsza miłość okaże się tą jedyną?

Jestem zakochana w tej historii! Ta książka jest dowodem na to, że mężczyzna potrafi pisać książki o miłości 🥰Brawo! Piękna, cudowna, życiowa, mądra historia o wyjątkowym uczuciu, które tak naprawdę nigdy nie wygasło, o ponownym spotkaniu, o drugiej szansie. To książka, która trafia do serc czytelników, otula je i daje nadzieję.

Autor rewelacyjnie opisał miłość Oli i Tomka. Ola nie miała łatwego dzieciństwa. Nie wiedziała jak to jest kochać i być kochanym, nie potrafiła rozmawiać o uczuciach, otworzyć się na nowe znajomości. Tego właśnie nauczył ją Tomek. Jeden wyjątkowy człowiek dał jej o wiele więcej, niż inni wszyscy razem wzięci. To było piękne. Taka właśnie powinna być miłość- powinna uleczać, uskrzydlać.

Miłość nie przemija ot tak, serce nie zapomina. O tym przekonali się bohaterowie, kiedy spotkali się po dwudziestu latach. Byli już mądrzejsi, dojrzalsi, bardziej doświadczeni życiowo. Ale miłość była taka sama, a może i nawet silniejsza? Polecam! Ja z chęcią przeczytam inne książki autora.

"Nasze życie jest sumą wyborów. Niestety czasami to nie są nasze wybory, a to jest, tak mi się wydaje, najważniejsze, aby były nasze, żeby na koniec dnia można było powiedzieć, niezależnie od tego, jak jest: „To jest moje życie, jestem w tym miejscu, bo tak zdecydowałem”."...

Czy pierwsza miłość może być tą ostatnią?

Ola, atrakcyjna czterdziestolatka jest również nauczycielką w jednej ze szkół. Uczniom stara się poświęcać maksimum czasu. Prywatnie jest partnerką Wojtka, który darzy ją szczerym, głębokim uczuciem. Niestety z nieznanych mu przyczyn, nie potrafi w pełni podzielać jego zaangażowania i optymizmu. Niemniej cieszy się, że ma u swego boku partnera, który zapewnia jej bezpieczeństwo i stabilizację. Ola w duchu przeżywa traumy z dzieciństwa, alkoholizm ojca, brak miłości ze strony rodziców oraz ich odwieczną krytykę. Na dodatek przeżyła ogromny zawód, gdyż chłopak którego szczerze pokochała wyjechał wiele lat temu. Od tamtej pory Ola nie potrafi uwolnić się od przeszłosci.

Jak potoczą sie losy Oli i Tomka? Co kryje się za przyjazdem męzczyzny do Polski?Jaką tajemnicę skrywa kobieta? Czy będzie potrafiła zostawiać za sobą przeszłość, aby móc żyć dalej?

"Przerwana lekcja angielskiego", to bezwzględnie opowieść o pierwszej miłości. Nastoletniej miłości, której echa wybrzmiewają po wielu latach. Uczuciu, które jest jedyne, prawdziwe i żadne inne nie jest w stanie go zastąpić. O przeznaczeniu, gdyż myślę, że o nim tu głównie mowa. Ponadto, to historia kobiety, której dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych. Z pełną świadomością mogę napisać, że wydarzenia z przeszłości, chcąc nie chcąc kształtują Nasz charakter, Nasze relacje z innymi. To historia o sztuce wyboru. Wyboru, który pozostawia za sobą nie tylko wygranych, ale i przegranych. Wyboru, w którym należy przeanalizować sumę zysków i strat.

Czy pierwsza miłość może być tą ostatnią?

Tomek po ponad 20 latach wraca ze Sztokholmu do rodzinnego miasta. Po rozwodzie pragnie złapać chwilę oddechu i nabrać dystansu do nowej rzeczywistości. Podczas pobytu towarzyszy mu nastoletnia córka Karin, która jest jego oczkiem w głowie. W międzyczasie ima się dorywczego zajęcia jako nauczyciel w szkole języka angielskiego....

Banalne i proste romansidło, na które całkiem szkoda czasu. Rozmowy Oli i Tomka na poziomie ameb.

Często wydaje nam się, że pierwsza, szczenięca miłość jest jeszcze niedojrzałym zauroczeniem. Że trzeba czasu, aby znaleźć właściwą osobę. Tomasz Kieres udowadnia, że może być inaczej.

Tomek jako nastolatek wyjechał z rodzicami na wakacje do Szwecji i został tam na dłużej. Przez wyjazd stracił kontakt ze swoją pierwszą miłością, Olą. Po latach wraca do Polski z dorastającą córką. Jest dojrzałym, rozwiedzionym mężczyzną. Teraz też przyjechał tylko na chwilę, tak jak wtedy wyjeżdżał. I odwrotnie niż przed laty, spotkał Olę ponownie. On zatrudnił się w szkole angielskiego, ona potrzebowała wprawy w konwersacjach, więc narzeczony zapisał ją na kurs. No właśnie, narzeczony. Ola jest kobietą bardzo zamkniętą w sobie. Wreszcie udało jej się zapomnieć o Tomku. Poznała mężczyznę, do którego nie pała wielkim uczuciem, lecz czuje się przy nim bezpiecznie. Tymczasem stara miłość nie zardzewiała. Romans odżywa. Trzeba przemyśleć pewne sprawy, porozmawiać z bliskimi.

Ola i Tomek należą już do dwóch różnych światów. On wrósł w klimat Szwecji, jego córka nie wyobraża sobie życia z dala od taty. Zanim zapadną jakieś decyzje wydarza się coś, co znów rozdzieli parę. On musi pilnie wyjechać, ponownie tracą kontakt. Dopiero co obiecywał, że będzie na nią czekał przed kolejną lekcją i nagle znika bez słowa. Jak zniesie to Ola?

Książka spodoba się romantyczkom, gdyż bazuje na emocjach. Tomek jest wrażliwym mężczyzną, który potrafi mówić o swoich uczuciach i robi to chętnie. Z Oli trzeba wszystko wyciągać. O ile on jest wolny, ona właśnie przyjęła oświadczyny Wojtka i poznała jego rodziców. Teraz pytanie co ma zrobić. Czy iść za głosem serca, do mężczyzny, który mógł się zmienić przez dwadzieścia lat? Czy to rozsądne? Czy Tomek wciąż jest tym chłopakiem z jej wspomnień? A może powinna się skupić na tym, co jest trwałe i nie zaprzepaszczać wspólnych lat z Wojtkiem, który ją wspiera i kocha?

Nie porwała mnie ta powieść, choć doceniam kunszt pisarski autora. Być może dlatego, że Ola nie wzbudziła we mnie jakiejś wielkiej sympatii. Tomek jawił się jako rozsądny, nienarzucajacy się człowiek, dbający o córkę. Podobało mi się jego podejście do wychowania.

"- Nie powiem ci, w co wierzyć lub nie, po prostu myśl, zadawaj pytania, to wszystko. Jesteś inteligentna i nigdy nie pozwól, żeby ludzie, którzy nie poświęcili jednej chwili na zastanowienie się nad tym, w co sami wierzą, mówili ci, co masz robić".

Tomek coś robił ze swoim życiem a Ola płynęła na fali, czekając co los jej przyniesie. Z jakiegoś powodu jej stosunki z matką są bardzo złe, lecz nie wiemy dlaczego.

Podobała mi się narracja z męskiego punktu widzenia oraz poruszenie tematu wychowania i relacji rodzic-dziecko.

Choć nie jest to w mojej opinii najlepsza książka autora, to pięknie pisze on o uczuciach, oddając rozterki i przemyślenia bohaterów.

"Przerwana lekcja angielskiego" ukazuje oblicze miłości, której nie pokonają lata, ani odległość. Bohaterowie stają przed trudnym wyborem, zwłaszcza Aleksandra. Autor przedstawia też jej toksyczne relacje z matką.  Nawet jako dorosła osoba nie jest w stanie odciąć się od nich, chyba że odwagi doda jej TA WŁAŚCIWA osoba.

Podobało mi się całe spektrum obyczajowe ukazane przez autora. Dzięki swojej wrażliwości ukazuje wiele emocji, a powieść skłania do refleksji. Spędziłam miłe chwilę z lekturą. Sięgnijcie po nią i zadajcie sobie pytanie: "w jakim  puncie, na życiowej drodze, Ty jesteś?". Czy podążasz właściwą ścieżką?

Podobało mi się całe spektrum obyczajowe ukazane...

Wydawać by się mogło, że młodzieńcza miłość jest bardzo ulotna. Jednak o pierwszym prawdziwym uczuciu wiele się mówi i chodzą słuchy, że może ono przetrwać latami. Przecież stara miłość nie rdzewieje.
Historia stworzona przez Tomasza Kieresa jest niezwykle dojrzałą powieścią o pięknej, nastoletniej miłości, która przez meandry życia została zapomniana, by po latach powrócić i przypomnieć o swoim istnieniu. Autor niespiesznie przedstawił los Oli i Tomka, opowiadając ją z perspektywy kiedyś i dziś. Mogliśmy wraz z bohaterami przeżyć jeszcze raz ich pierwsze spotkania i poczuć siłę uczucia, które rozpaliło ich serca. Wydawać by się mogło, że pokonają każdą przeszkodę, by kroczyć wspólnie przez życie. Niestety potykają się już na pierwszym zakręcie, kiereszując swoje uczucia. Nic nie boli tak, jak po raz pierwszy złamane serce.
Ta książka jest raczej spokojnym opowiadaniem. Autor niespiesznie prowadzi narrację, dając możliwość delektowania się tą lekturą. Nie znajdziecie tu fajerwerków uczuć czy miłości spadającej nagle jak grom z jasnego nieba. Za to jest subtelność, delikatność i świadomość poruszanej tematyki. Jestem również oczarowana sposobem, w jaki autor przestawił miłość rodzicielską. Więź, która pojawiła się w książce jest wielce oczekiwana przez każdego rodzica. Życzyłabym sobie by mieć z córką w przyszłości tak cudowny kontakt. To wszystko przedstawione oczami mężczyzny dodatkowo zyskuje w oczach czytelnika.
Dla wielu ta historia może być mocno przerysowana, natomiast dla mnie ma wszystko, czego oczekuje od książki obyczajowej. Prawdziwa miłość i piękne uczucie, które pojawia się ponownie znienacka, by porządnie namieszać w poukładanym świecie. Takie historie warto czytać.

Sięgając po tą książkę byłam bardzo ciekawa jak będzie wyglądał romans napisany przez mężczyznę. Do tej pory wszystkie pozycje, które czytałam z tego gatunku, były napisane przez kobiety. Dodatkowo to było moje pierwsze spotkanie z piórem autora i powiem Wam, jestem zachwycona!

Historie poznajemy, z punktu widzenia obu głównych bohaterów. Uwielbiam ten sposób narracji. Dokładnie poznajemy ich uczucia, myśli i wspomnienia. Ola i Tomek są autentyczni, naturalni i szczerzy. Bardzo szybko się z nimi zżyłam. Ich zachowania były przemyślane, dojrzałe, odpowiedzialne.

Autor stworzył ciepłą, sentymentalną powieść o pierwszej prawdziwej miłości, która mimo rozłąki i upływającego czasu nigdy nie mija. Może być głęboko zakopana w sercu ale nieustannie sie tli. Motyw czasu, zmian, które zaszły w życiu bohaterów został przedstawiony jasno i wyraźnie. Cała historia jest bardzo realna, napisana pozytywnym językiem, niosąca nadzieję, że na miłość nigdy nie jest za późno.

"Przerwana lekcja angielskiego" to powieść życiowa, która zmusi do refleksji. Znalazłam w niej mnóstwo cennych życiowych rad. Pięknych, wartościowych cytatów zaznaczyłam niezliczoną liczbę. Ta historia zostanie ze mną na długo a ja już zamówiłam sobie kolejna powieść autora 😍

Reasumując, autor w fenomenalny sposób potrafi pisać o miłości, uczuciach i emocjach. "Przerwana lekcja angielskiego" otuli Wasze serca - polecam 🥰

#mamyflow

"Jesteśmy sumą naszych wyborów, to my decydujemy, co robimy".

"Przerwana lekcja angielskiego" Tomasza Kieresa, wydana przez Wydawnictwo FLOW to sentymentalna podróż do nastoletnich lat i do pierwszej, młodzieńczej miłości.

To historia Oli i Tomka (a może i wielu innych),która prawi o przyjaźni, lojalności, życiowych zakrętach, trudnych wyborach, niedopowiedzeniach i tęsknocie.

Jednak głównym wątkiem jest tutaj miłość.
Ta pierwsza, najsilniejsza i nie do pokonania przez czas i odległość.
Ta młodzieńcza, ale i ta dojrzała.
I rodzicielska również.

Dwoje młodych ludzi, którzy po latach spotykają się (przypadkiem ?),a stłumione przez nich uczucie wybucha ze zdwojoną siłą.
Każde z nich próbowało ułożyć sobie życie, zapomnieć... ale czy tak się da?

"Przerwana lekcja angielskiego" to opowieść o życiu i dojrzałych, świadomych wyborach. I o wewnętrznych walkach ze swoimi odczuciami i uczuciami.
To romans, ale nie z tych ognistych.
To opowieść która swoim klimatem wywoła melancholię i refleksję.
Czyta się lekko i w zasadzie jednym tchem.

"Jesteśmy sumą naszych wyborów, to my decydujemy, co robimy".

• Egzemplarz recenzencki
  • Marzec 2024
  • Romans

Dodaj cytat z książki Przerwana lekcja angielskiego