Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii

- Kategoria:
- historia
- Tytuł oryginału:
- The Plantagenets: The Warrior Kings and Queens Who Made England
- Wydawnictwo:
- Astra
- Data wydania:
- 2014-02-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-02-19
- Liczba stron:
- 640
- Czas czytania
- 10 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389981691
- Tłumacz:
- Magdalena Karwowska
- Tagi:
- Anglia Plantageneci Yorkowie Lancasterowie
„Plantageneci” to historia najsławniejszej angielskiej dynastii. Przedstawiciele tego rodu rządzili Anglią przez osiem pokoleń pomiędzy 1154 a 1399 rokiem – zarówno najwybitniejsi, jak i cieszący się najgorszą sławą królowie, jakich nosiła ziemia.
Anglia za ich panowania przeobraziła się z podzielonego, naznaczonego okrucieństwem kraju rządzonego przez Normanów we wspaniałe, dobrze funkcjonujące królestwo, które z czasem odziedziczyli Tudorowie. U szczytu potęgi Plantagenetów ich władza rozciągała się od nizin Szkocji po Pireneje, od Irlandii po granice Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Walcząc o utrzymanie kontroli nad swoimi obszarami, Plantageneci stworzyli także najważniejsze podwaliny angielskiego prawa, rządu, architektury, sztuki i folkloru, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego.
Powołując się na najnowsze badania, autor „Plantagenetów” przedstawia początek europejskiego imperium stworzonego przez Henryka II i Eleonorę Akwitańską, dzieje Ryszarda Lwie Serce podczas trzeciej krucjaty i ukorzenie się króla Jana przed poddanymi, domagającymi się respektowania ustaleń Magna Carta. To także historia początku Parlamentu za czasów Henryka III i niespokojne rządy Edwarda Długonogiego, który podbił Walię i podporządkował sobie Szkocję, ale nie zdołał porozumieć się z własnym synem, nieszczęsnym Edwardem II. Kulminacyjnym punktem książki jest wiek rycerstwa, gdzie Jones opisuje dramatyczne w skutkach zwycięstwa Edwarda III podczas wojny stuletniej, pomór czarnej śmierci i rewolucję chłopską, a także fatalne rządy Ryszarda II, który doprowadził Plantagenetów do ostatecznego upadku.
Ta fascynująca historia przedstawia nietuzinkowy portret królów – twórców Anglii. Zabiera Czytelnika w porywającą podróż do czasów największej potęgi narodu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Królewskim bohaterem tego okresu był Edward I, rosły i nieustępliwy władca, który miał opinię tak gwałtownego, że pewnego razu wystraszył cz...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobra pozycja przystępnie oraz ciekawie napisana. Temat był dla mnie średnio znany i książka w interesujący sposób pozwoliła mi zapoznać się z dziejami dynastii Plantagenetów jak i historią średniowiecznej Anglii.
Bardzo dobra pozycja przystępnie oraz ciekawie napisana. Temat był dla mnie średnio znany i książka w interesujący sposób pozwoliła mi zapoznać się z dziejami dynastii Plantagenetów jak i historią średniowiecznej Anglii.
Pokaż mimo toNapisana bardzo przystępnie i ciekawie historia "rodu zdobywców" - nie tylko królów, ale wszelkich postaci, którzy swymi czynami pozostawili niezatarty ślad w annałach historii Europy i świata. Dave Jones jest znakomitym opowiadaczem i choć tym razem nie udało mu się mnie oczarować w takim samym stopniu, jak w przypadku nieformalnego sequela ("Wojna Dwóch Róż. Upadek Plantagenetów i triumf Tudorów"), to wciąż trudno mi odmówić mu miana jednego z najlepiej piszących historyków, z jakimi miałem do czynienia.
Być może wydarzenia "Wojny Dwóch Róż" są - że tak ujmę - atrakcyjniejsze z narracyjnego punktu widzenia (choć i w historii Plantagenetów nie brak wzruszających, dramatycznych i zaskakujących wątków), być może zakres, który obejmuje ta książka i ilość zagadnień oraz postaci, wymusiły na autorze pewną skrótowość - niespełna 700 stron, to i tak mało w tym przypadku - w opisywaniu niektórych z nich i ostatecznie mniej zręczne stylistycznie tłumaczenie, sprawiły, że lektura nie dostarczyła aż tylu wrażeń, jak kolejna z książek Dana Jonesa?... Jakkolwiek dla fascynatów historii, pragnących zgłębić ten okres w dziejach Anglii, Europy i świata, "Plantageneci..." mogą okazać klarowną i interesującą lekturą. Polecam!
Napisana bardzo przystępnie i ciekawie historia "rodu zdobywców" - nie tylko królów, ale wszelkich postaci, którzy swymi czynami pozostawili niezatarty ślad w annałach historii Europy i świata. Dave Jones jest znakomitym opowiadaczem i choć tym razem nie udało mu się mnie oczarować w takim samym stopniu, jak w przypadku nieformalnego sequela ("Wojna Dwóch Róż. Upadek...
więcej Pokaż mimo toJedna z lepszych książek historycznych, jakie czytałam, niesamowicie wciąga! Czytało mi się jak dobrą powieść, a i faktów jest mnóstwo.
Jedna z lepszych książek historycznych, jakie czytałam, niesamowicie wciąga! Czytało mi się jak dobrą powieść, a i faktów jest mnóstwo.
Pokaż mimo toMocno zachęcony ,,Podbojem normańskim'' Marca Morrisa, postanowiłem kontynuować swoją przygodę z historią Anglii i sięgnąłem po ,,Plantagenetów''. I tu, niestety, na wielu polach srogo się zawiodłem. Bo choć pozycja ta jest bardzo przystępnie i arcyciekawie napisana (widać, że Jones to również dziennikarz), to jednak coś co u Morrisa wypadło genialnie, tu kompletnie nie istnieje. Mianowicie, mowa tu o polemice ze źródłami, której można tu ze świecą szukać. Zdaję sobie sprawę, że okres czasu, który wziął na warsztat Jones, jest zbyt duży by wszystko rozgrzebywać na czynniki pierwsze, to jednak miejscami nie sposób odnieść wrażenia, że bez konfrontacji źródeł nie da się dalej przejść w narracji. Kolejna kwestia to stronniczość i pewna niekonsekwencja autora, która przejawia się w ocenie kolejnych Plantagenetów. Bo jeśli nawet któremuś mocno się od autora "dostanie", to w podsumowaniu jego rządów Jones zawsze spieszy mu na ratunek z choć częściową rehabilitacją. Niestety jest jeszcze jedna rzecz, która wręcz doprowadzała mnie do szału podczas lektury książki. Jones praktycznie przy każdym z angielskich władców stawia tezę, graniczącą z niezachwianą pewnością, o braku jego homo- lub biseksualności. Czasami wygląda to wręcz na rozpaczliwą próbę przekonania czytelnika "na siłę". Czy autor ma z tym jakiś problem? Dotkliwy brak przypisów rekompensują drzewa genealogiczne, kilka dobrze dobranych map i lista kolejnych francuskich władców przedstawionych na kartach ,,Plantagenetów''. Mimo całej tej tyrady, myślę że ostatecznie warto sięgnąć po pracę Jonesa, chociażby dla "liźnięcia" tematu i naprawdę dobrej narracji.
Mocno zachęcony ,,Podbojem normańskim'' Marca Morrisa, postanowiłem kontynuować swoją przygodę z historią Anglii i sięgnąłem po ,,Plantagenetów''. I tu, niestety, na wielu polach srogo się zawiodłem. Bo choć pozycja ta jest bardzo przystępnie i arcyciekawie napisana (widać, że Jones to również dziennikarz), to jednak coś co u Morrisa wypadło genialnie, tu kompletnie nie...
więcej Pokaż mimo toGdyby polscy historycy mieli chociaż połowę talentu Dana.
Gdyby polscy historycy mieli chociaż połowę talentu Dana.
Pokaż mimo toŚwietna książka popularnohistoryczna, jednak zniszczona przez "techniczne" detale:
- naprawdę okropne tłumaczenie (kukurydza w średniowieczu, no ciekawe),
- bardzo mało map i drzewa genealogiczne umieszczone w jednym miejscu (każdy rozdział, a przynajmniej część, powinien być poprzedzony tymi materiałami, w natłoku imion i nazw własnych zbyt łatwo się zgubić),
- obsesja autora na punkcie "potwierdzania" heteroseksualizmu postaci historycznych, zwłaszcza jego ulubionego Ryszarda Lwie Serce (no ciekawe skąd wie, że na 100% ci panowie byli hetero, może przeniósł się w czasie i ich spytał?),
- skoro o ulubieńcach mowa: okropna stronniczość, nawet jeśli fakty (przytaczane zresztą, skrupulatności autorowi odmówić nie można) zupełnie przeczą ocenie,
- skoki narracji z niemal naukowej nagle do fabularyzowanej.
Niemniej jednak, nadal jest to pozycja bardzo porządna, przystępna i przede wszystkim - bardzo ciekawa. Z pełną szczerością mogę polecić, nie tylko fanom średniowiecznej Anglii.
Świetna książka popularnohistoryczna, jednak zniszczona przez "techniczne" detale:
więcej Pokaż mimo to- naprawdę okropne tłumaczenie (kukurydza w średniowieczu, no ciekawe),
- bardzo mało map i drzewa genealogiczne umieszczone w jednym miejscu (każdy rozdział, a przynajmniej część, powinien być poprzedzony tymi materiałami, w natłoku imion i nazw własnych zbyt łatwo się zgubić),
- obsesja...
Mniam! Takie książki to się czyta...
Nie będę zagłębiał się w plusy, powiem tylko ogólnie, że to solidna, przyjemnie napisana książka historyczna, która powinna spodobać się i rasowym wielbicielom historii, jak i osobom ciekawym dziejów ludzkich (w końcu nawet i królowie, to "zwykli" ludzie, z małostkami, ambicjami, przywarami).
Minusy widzę dwa -- mapy. No niby są, sztuk kilka, upchnięte i zapomniane na początku książki. Ale to sie ma nijak do potrzeb -- na każdy rozdział powinna przypadać przynajmniej jedna mapa. Gdzie maszerowały wojska? Gdzie budowano twierdze? Jakie tereny stracono, a jakie zdobyto? Gdzie wybuchło powstanie? Itd.
Akcja vs. podsumowanie -- w podsumowaniach kilku rozdziałów przeczytałem z zaskoczeniem niemal peany ku czci danego władcy, kiedy przez cały rozdział czytałem o poczynaniach albo tyrana albo ofiary losu. Jeśli faktycznie dany król miał tak znakomite osiągnięcia, to wypadałoby o nich szerzej napisać, a nie tylko w jednym zdaniu w podsumowaniu, które i tak wygląda jak wolta w zderzeniu z całym opisem.
Drobnostka, ale gdzieniegdzie pojawia się postać św.Jerzego, z najdłuższymi odniesieniami w zamknięciu tej pozycji, ale nie przypominam sobie, aby autor chociaż zdawkowo przybliżył tę postać. Szkoda.
Autor zdołał zafascynować mnie średniowieczem jako tłem życia -- "przewozili konfitury", "mieszkańcy wylegli na ulice", "wiadomości szerzyły się", "zwycięstwo podbudowało nastroje". Te detale zaintrygowały mnie pod wieloma względami -- w jaki sposób konserwowano owoce i warzywa? Jeśli dzisiaj władza okrada mnie z połowy pensji, czasowo ledwo zipię, to jakim cudem ludzie średniowiecza, mało produktywni, tak lekko uczestniczyli w zabawach, czy festynach? Jeśli wiadomości były przekazywane w formie ustnej, to ruch na traktach musiał być chyba szalony, skoro parę dni wystarczało, aby ludność była na bieżąco z wydarzeniami? I czy naprawdę chłop ekscytował się, że "jego" król zdobył jakąś twierdzę?
Dość powiedzieć, że kolejną książkę autora kupiłem, zanim skończyłem czytać ten tytuł, ale też kupiłem, "Życie w średniowiecznym zamku", aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Inny ciekawy motyw, to podatki, nakazy, zakazy -- dobro ludu, to dobro władzy, a żeby władzy żyło się lepiej, należy temperować lud. To brutalnie prostackie myślenie jest kośćcem cywilizacji na przestrzeni wieków -- zakaz lichwy, zakaz hazardu, zakaz pracy w niedzielę, zakaz noszenia takiego a takiego stroju, zakaz podnoszenia cen... Przerażająco smutne.
Mniam! Takie książki to się czyta...
więcej Pokaż mimo toNie będę zagłębiał się w plusy, powiem tylko ogólnie, że to solidna, przyjemnie napisana książka historyczna, która powinna spodobać się i rasowym wielbicielom historii, jak i osobom ciekawym dziejów ludzkich (w końcu nawet i królowie, to "zwykli" ludzie, z małostkami, ambicjami, przywarami).
Minusy widzę dwa -- mapy. No niby są, sztuk...
Świetnie napisana - wciąga jak najlepsza powieść. Może dlatego, że historia Plantagenetów obfituje w wyraziste postaci, nagłe zwroty akcji, krwawe bitwy i wielkie miłości. Książka jest może i dość gruba i mało poręczna, ale gdy dochodzi się do epilogu, pozostaje że już koniec. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy dopiero poznają tamten okres historii oraz dla tych, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę.
Świetnie napisana - wciąga jak najlepsza powieść. Może dlatego, że historia Plantagenetów obfituje w wyraziste postaci, nagłe zwroty akcji, krwawe bitwy i wielkie miłości. Książka jest może i dość gruba i mało poręczna, ale gdy dochodzi się do epilogu, pozostaje że już koniec. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy dopiero poznają tamten okres historii oraz dla tych, którzy...
więcej Pokaż mimo toWszyscy znają Henryka VIII, ale na długo przed nim panowała w Anglii dynastia Plantagenetów i były to czasy kształtowania się prawodawstwa, aneksji Szkocji i Walii, nieustannych walk z Francją, intryg, rebelii i okrucieństwa. Warto o tym dowiedzieć się czegoś więcej i książka Dana Jonesa jest doskonałym źródłem wiedzy. Dla wszystkich, którzy słyszeli o Ryszardzie Lwie Serce, o Janie bez Ziemi albo o Henryku IV (na łowach). I kogo nie przerazi prawie 600 stron.
Wszyscy znają Henryka VIII, ale na długo przed nim panowała w Anglii dynastia Plantagenetów i były to czasy kształtowania się prawodawstwa, aneksji Szkocji i Walii, nieustannych walk z Francją, intryg, rebelii i okrucieństwa. Warto o tym dowiedzieć się czegoś więcej i książka Dana Jonesa jest doskonałym źródłem wiedzy. Dla wszystkich, którzy słyszeli o Ryszardzie Lwie...
więcej Pokaż mimo to„Godfryd Andegaweński, jak podaje tradycja, lubił nosić gałązkę żółtego janowca (łac. Planta genista) we włosach, czym zasłużył sobie na jeszcze jedno przezwisko – Gotfryd Plantagenet”.
Tak właśnie rozpoczyna się niesamowicie ciekawa przygoda z dynastią, która stworzyła z Anglii potęgę na skalę europejską.
Książka w sposób ciekawy opisuje koleje losów kolejnych władców, wśród których byli wybitni wodzowie, jak Henryk II, Edward I, czy Edward II; monarchowie, którzy w swoim królestwie spędzili zaledwie kilka miesięcy swoich rządów, jak Ryszard Lwie Serce; marionetki w rękach możnych, jak Edward II, czy tyrani jak Jan Bez Ziemi czy Ryszard II.
Dan Jones, uznany brytyjski historyk, opisuje czasy, w których kształtowało się społeczeństwo angielskie, angielskie prawo i tożsamość narodowa; czasy, w których j. angielski powoli wypierał j. francuski z dworu królewskiego i w których naród (poprzez reprezentację możnowładców) zaczął mieć realny wpływ na rządzenie krajem.
Książka Dana Jones’a napisana jest prostym, ale barwnym językiem, dzięki czemu jest łatwa w odbiorze. Fragmentami można odnieść wrażenie, że czyta się dobrą książkę przygodową. Dzięki przejrzystości opisów, czytelnik nie gubi się w nierzadko zagmatwanych kolejach losów kolejnym przedstawicieli Dynastii.
Plusem są również niewątpliwie umieszczone w książce mapy, zdjęcia oraz drzewa genealogiczne dynastii Normańskiej oraz Plantagenetów.
Książka niewątpliwie warta przeczytania, tym bardziej, że jest to jedna z naprawdę nielicznym książek na polskim rynku, która tak dokładnie i rzeczowo opisuje Anglię za panowania dynastii Plantagenetów.
„Godfryd Andegaweński, jak podaje tradycja, lubił nosić gałązkę żółtego janowca (łac. Planta genista) we włosach, czym zasłużył sobie na jeszcze jedno przezwisko – Gotfryd Plantagenet”.
więcej Pokaż mimo toTak właśnie rozpoczyna się niesamowicie ciekawa przygoda z dynastią, która stworzyła z Anglii potęgę na skalę europejską.
Książka w sposób ciekawy opisuje koleje losów kolejnych władców,...