Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii

2014-02-19
2014-02-19
Magdalena Karwowska
Anglia Plantageneci Yorkowie Lancasterowie

Bardzo dobra pozycja przystępnie oraz ciekawie napisana. Temat był dla mnie średnio znany i książka w interesujący sposób pozwoliła mi zapoznać się z dziejami dynastii Plantagenetów jak i historią średniowiecznej Anglii.

Napisana bardzo przystępnie i ciekawie historia "rodu zdobywców" - nie tylko królów, ale wszelkich postaci, którzy swymi czynami pozostawili niezatarty ślad w annałach historii Europy i świata. Dave Jones jest znakomitym opowiadaczem i choć tym razem nie udało mu się mnie oczarować w takim samym stopniu, jak w przypadku nieformalnego sequela ("Wojna Dwóch Róż. Upadek Plantagenetów i triumf Tudorów"), to wciąż trudno mi odmówić mu miana jednego z najlepiej piszących historyków, z jakimi miałem do czynienia.

Być może wydarzenia "Wojny Dwóch Róż" są - że tak ujmę - atrakcyjniejsze z narracyjnego punktu widzenia (choć i w historii Plantagenetów nie brak wzruszających, dramatycznych i zaskakujących wątków), być może zakres, który obejmuje ta książka i ilość zagadnień oraz postaci, wymusiły na autorze pewną skrótowość - niespełna 700 stron, to i tak mało w tym przypadku - w opisywaniu niektórych z nich i ostatecznie mniej zręczne stylistycznie tłumaczenie, sprawiły, że lektura nie dostarczyła aż tylu wrażeń, jak kolejna z książek Dana Jonesa?... Jakkolwiek dla fascynatów historii, pragnących zgłębić ten okres w dziejach Anglii, Europy i świata, "Plantageneci..." mogą okazać klarowną i interesującą lekturą. Polecam!

Jedna z lepszych książek historycznych, jakie czytałam, niesamowicie wciąga! Czytało mi się jak dobrą powieść, a i faktów jest mnóstwo.

Mocno zachęcony ,,Podbojem normańskim'' Marca Morrisa, postanowiłem kontynuować swoją przygodę z historią Anglii i sięgnąłem po ,,Plantagenetów''. I tu, niestety, na wielu polach srogo się zawiodłem. Bo choć pozycja ta jest bardzo przystępnie i arcyciekawie napisana (widać, że Jones to również dziennikarz), to jednak coś co u Morrisa wypadło genialnie, tu kompletnie nie istnieje. Mianowicie, mowa tu o polemice ze źródłami, której można tu ze świecą szukać. Zdaję sobie sprawę, że okres czasu, który wziął na warsztat Jones, jest zbyt duży by wszystko rozgrzebywać na czynniki pierwsze, to jednak miejscami nie sposób odnieść wrażenia, że bez konfrontacji źródeł nie da się dalej przejść w narracji. Kolejna kwestia to stronniczość i pewna niekonsekwencja autora, która przejawia się w ocenie kolejnych Plantagenetów. Bo jeśli nawet któremuś mocno się od autora "dostanie", to w podsumowaniu jego rządów Jones zawsze spieszy mu na ratunek z choć częściową rehabilitacją. Niestety jest jeszcze jedna rzecz, która wręcz doprowadzała mnie do szału podczas lektury książki. Jones praktycznie przy każdym z angielskich władców stawia tezę, graniczącą z niezachwianą pewnością, o braku jego homo- lub biseksualności. Czasami wygląda to wręcz na rozpaczliwą próbę przekonania czytelnika "na siłę". Czy autor ma z tym jakiś problem? Dotkliwy brak przypisów rekompensują drzewa genealogiczne, kilka dobrze dobranych map i lista kolejnych francuskich władców przedstawionych na kartach ,,Plantagenetów''. Mimo całej tej tyrady, myślę że ostatecznie warto sięgnąć po pracę Jonesa, chociażby dla "liźnięcia" tematu i naprawdę dobrej narracji.

Gdyby polscy historycy mieli chociaż połowę talentu Dana.

Gdyby polscy historycy mieli chociaż połowę talentu Dana.

Świetna książka popularnohistoryczna, jednak zniszczona przez "techniczne" detale:
- naprawdę okropne tłumaczenie (kukurydza w średniowieczu, no ciekawe),
- bardzo mało map i drzewa genealogiczne umieszczone w jednym miejscu (każdy rozdział, a przynajmniej część, powinien być poprzedzony tymi materiałami, w natłoku imion i nazw własnych zbyt łatwo się zgubić),
- obsesja autora na punkcie "potwierdzania" heteroseksualizmu postaci historycznych, zwłaszcza jego ulubionego Ryszarda Lwie Serce (no ciekawe skąd wie, że na 100% ci panowie byli hetero, może przeniósł się w czasie i ich spytał?),
- skoro o ulubieńcach mowa: okropna stronniczość, nawet jeśli fakty (przytaczane zresztą, skrupulatności autorowi odmówić nie można) zupełnie przeczą ocenie,
- skoki narracji z niemal naukowej nagle do fabularyzowanej.

Niemniej jednak, nadal jest to pozycja bardzo porządna, przystępna i przede wszystkim - bardzo ciekawa. Z pełną szczerością mogę polecić, nie tylko fanom średniowiecznej Anglii.

- naprawdę okropne tłumaczenie (kukurydza w średniowieczu, no ciekawe),
- obsesja...

Mniam! Takie książki to się czyta...

Nie będę zagłębiał się w plusy, powiem tylko ogólnie, że to solidna, przyjemnie napisana książka historyczna, która powinna spodobać się i rasowym wielbicielom historii, jak i osobom ciekawym dziejów ludzkich (w końcu nawet i królowie, to "zwykli" ludzie, z małostkami, ambicjami, przywarami).

Minusy widzę dwa -- mapy. No niby są, sztuk kilka, upchnięte i zapomniane na początku książki. Ale to sie ma nijak do potrzeb -- na każdy rozdział powinna przypadać przynajmniej jedna mapa. Gdzie maszerowały wojska? Gdzie budowano twierdze? Jakie tereny stracono, a jakie zdobyto? Gdzie wybuchło powstanie? Itd.

Akcja vs. podsumowanie -- w podsumowaniach kilku rozdziałów przeczytałem z zaskoczeniem niemal peany ku czci danego władcy, kiedy przez cały rozdział czytałem o poczynaniach albo tyrana albo ofiary losu. Jeśli faktycznie dany król miał tak znakomite osiągnięcia, to wypadałoby o nich szerzej napisać, a nie tylko w jednym zdaniu w podsumowaniu, które i tak wygląda jak wolta w zderzeniu z całym opisem.

Drobnostka, ale gdzieniegdzie pojawia się postać św.Jerzego, z najdłuższymi odniesieniami w zamknięciu tej pozycji, ale nie przypominam sobie, aby autor chociaż zdawkowo przybliżył tę postać. Szkoda.

Autor zdołał zafascynować mnie średniowieczem jako tłem życia -- "przewozili konfitury", "mieszkańcy wylegli na ulice", "wiadomości szerzyły się", "zwycięstwo podbudowało nastroje". Te detale zaintrygowały mnie pod wieloma względami -- w jaki sposób konserwowano owoce i warzywa? Jeśli dzisiaj władza okrada mnie z połowy pensji, czasowo ledwo zipię, to jakim cudem ludzie średniowiecza, mało produktywni, tak lekko uczestniczyli w zabawach, czy festynach? Jeśli wiadomości były przekazywane w formie ustnej, to ruch na traktach musiał być chyba szalony, skoro parę dni wystarczało, aby ludność była na bieżąco z wydarzeniami? I czy naprawdę chłop ekscytował się, że "jego" król zdobył jakąś twierdzę?

Dość powiedzieć, że kolejną książkę autora kupiłem, zanim skończyłem czytać ten tytuł, ale też kupiłem, "Życie w średniowiecznym zamku", aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Inny ciekawy motyw, to podatki, nakazy, zakazy -- dobro ludu, to dobro władzy, a żeby władzy żyło się lepiej, należy temperować lud. To brutalnie prostackie myślenie jest kośćcem cywilizacji na przestrzeni wieków -- zakaz lichwy, zakaz hazardu, zakaz pracy w niedzielę, zakaz noszenia takiego a takiego stroju, zakaz podnoszenia cen... Przerażająco smutne.

Mniam! Takie książki to się czyta...

Minusy widzę dwa -- mapy. No niby są, sztuk...

Świetnie napisana - wciąga jak najlepsza powieść. Może dlatego, że historia Plantagenetów obfituje w wyraziste postaci, nagłe zwroty akcji, krwawe bitwy i wielkie miłości. Książka jest może i dość gruba i mało poręczna, ale gdy dochodzi się do epilogu, pozostaje że już koniec. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy dopiero poznają tamten okres historii oraz dla tych, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę.

Wszyscy znają Henryka VIII, ale na długo przed nim panowała w Anglii dynastia Plantagenetów i były to czasy kształtowania się prawodawstwa, aneksji Szkocji i Walii, nieustannych walk z Francją, intryg, rebelii i okrucieństwa. Warto o tym dowiedzieć się czegoś więcej i książka Dana Jonesa jest doskonałym źródłem wiedzy. Dla wszystkich, którzy słyszeli o Ryszardzie Lwie Serce, o Janie bez Ziemi albo o Henryku IV (na łowach). I kogo nie przerazi prawie 600 stron.

„Godfryd Andegaweński, jak podaje tradycja, lubił nosić gałązkę żółtego janowca (łac. Planta genista) we włosach, czym zasłużył sobie na jeszcze jedno przezwisko – Gotfryd Plantagenet”.
Tak właśnie rozpoczyna się niesamowicie ciekawa przygoda z dynastią, która stworzyła z Anglii potęgę na skalę europejską.
Książka w sposób ciekawy opisuje koleje losów kolejnych władców, wśród których byli wybitni wodzowie, jak Henryk II, Edward I, czy Edward II; monarchowie, którzy w swoim królestwie spędzili zaledwie kilka miesięcy swoich rządów, jak Ryszard Lwie Serce; marionetki w rękach możnych, jak Edward II, czy tyrani jak Jan Bez Ziemi czy Ryszard II.
Dan Jones, uznany brytyjski historyk, opisuje czasy, w których kształtowało się społeczeństwo angielskie, angielskie prawo i tożsamość narodowa; czasy, w których j. angielski powoli wypierał j. francuski z dworu królewskiego i w których naród (poprzez reprezentację możnowładców) zaczął mieć realny wpływ na rządzenie krajem.
Książka Dana Jones’a napisana jest prostym, ale barwnym językiem, dzięki czemu jest łatwa w odbiorze. Fragmentami można odnieść wrażenie, że czyta się dobrą książkę przygodową. Dzięki przejrzystości opisów, czytelnik nie gubi się w nierzadko zagmatwanych kolejach losów kolejnym przedstawicieli Dynastii.
Plusem są również niewątpliwie umieszczone w książce mapy, zdjęcia oraz drzewa genealogiczne dynastii Normańskiej oraz Plantagenetów.
Książka niewątpliwie warta przeczytania, tym bardziej, że jest to jedna z naprawdę nielicznym książek na polskim rynku, która tak dokładnie i rzeczowo opisuje Anglię za panowania dynastii Plantagenetów.

Książka w sposób ciekawy opisuje koleje losów kolejnych władców,...

Dan Jones Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
Herbert Gnaś
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
Herbert Gnaś
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
Maria Procner
XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
Julian Sancton