Gambit hetmański

Okładka książki Gambit hetmański Robert Foryś
Okładka książki Gambit hetmański
Robert Foryś Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Gambit hetmański (tom 1-3) powieść historyczna
powieść historyczna
Gambit hetmański (tom 1-3)
Otwarte
2016-04-13
2016-04-13
literatura polska

Tragedia , nie da się tego czytac

Tragedia , nie da się tego czytac

Jeśli lubicie historię i nie przeraża was dość dużą objętość, to z całego serca zachęcam do lektury.
Dodam także, że pomimo pokaźnych gabartyów tą powieść się wręcz pochłania.
Książka kryje w sobie wiele wątków historyczny, obyczajowy, kryminalny a taże i erotyczny. Wszystkie te wątki zazębiają się ze sobą tworząc fascynującą całość.
Intrygi, knucie, zdrada , śmierć, walka a także oczywiście miłość przeplatają się ze sobą i niesamowicie intrygują czytelnika.
Na kartach oprócz fikcyjnych postaci, znajdziemy też bohaterów realistycznych którzy zapisali się na kartach naszej Ojczyzny.
Warto zwrócić uwagę na kobiety które tu bardzo ważne wręcz kluczowe role.
Niby "oficjalnie" w cieniu mężczyzn a tak naprawdę, to one kobiety pociągają za odpowiednie sznurki i dyktują warunki.
Dwie z pań szczególnie przypadły mi do gustu,to Marysieńka i Charlotte.
Zapraszam was serdecznie w niesamowitą podróż po kartach historii Rzeczypospolitej.

Dodam także, że pomimo pokaźnych gabartyów tą powieść się wręcz pochłania.
Intrygi, knucie, zdrada , śmierć,...

Naprawdę świetna pozycja, zdrada, przekupstwo, zmienianie stron, szlachectwo ponad wszystko to właśnie Polska XVII wieku a konkretnie czasy rządów Korybuta Wiśniowieckiego i corocznych walk z Turkami. Dostajemy świetna książkę gdzie świat oglądamy z wielu perspektyw (Korybuta, jego małżonkę, Sobieskiego i kilku związanych z tymi postaciami bohaterów i bohaterek). Akcja łapie nas od pierwszej strony i nie chce odpuścić. Jedyny minus to objętość tej książki, ponad 1000 stron więc pozycja ta jest ciężko mobilna (ja czytam najczęściej podczas jazdy do i z pracy komunikacją miejską).
Pozycja naprawdę warta przeczytania.

Lisiołowy Gambit
„Gambit Hetmański” autorstwa Roberta Forysia potrafi przerazić swoim rozmiarem *pisnął Lisioł, unosząc ponad 1000-stronicową księgę w twardej oprawie*. Trzeba znaleźć wygodne miejsce do takiej lektury i pod absolutnie żadnym pozorem nie upuścić jej sobie na łapę. Czy warto poświęcić tyle zachodu dla jednej książki? Warto!
Fabuła przenosi nas do czasów, gdy Jan Sobieski był jeszcze hetmanem Rzeczpospolitej Polskiej, stawiając czoła Kozakom, Tatarom oraz politycznym machinacjom. Sprawa o tyle skomplikowana, że jego żona, Marysieńka, prowadzi własną grę. Trudna to sytuacja, gdy jest się zakochanym na zabój, oj trudna. Zostać królem Polski czy jednak dotrzymać umowy zawartej z Królem Francji i posadzić Francuza na tronie? *Lisioł kiwa łebkiem, po czym uznaje, że czas skończyć z żabimi udkami!*.
Marysieńce pomaga niezwykła postać, dama dworu Charlotta – Francuzka o trudnej przeszłości, która uczyniła z niej kobietę wielu talentów. Czy być lojalnym wobec przyjaciółki, czy jednak wobec Francji? Wybory, wybory, a nie można siedzieć okrakiem na płocie, coś trzeba zdecydować – na przykład w kogo rzucić jabłkiem! Do tego dochodzi Porucznik Tyner, za którym śmierć podąża jak cień. Klątwa nie pozwala mu odejść ani żyć. Pech prześladuje każdy jego krok. Czy fortuna w końcu uśmiechnie się do niego?
Plejada postaci zderza się w barwnym świecie spisków małych i dużych. Do obalenia Misia Korybuta Wiśniowieckiego potrzebne będą wszystkie siły. Autor sprawnie wyciąga krajobrazy, postacie oraz chwilę z mroku dziejów, wlewając w nie sporą dawkę życia. Czuć zapach dymu, ciepło z kominka, smak wina korzennego i odór zdrady przemieszany ze łzami. Nadzieja i rozczarowania. Jedni muszą upaść, żeby inni musieli się wznieść.
Wielkim plusem, o którym warto pisnąć, jest perspektywa powieści. Autor przedstawia wydarzenia z punktu widzenia kobiet równie szczegółowo, jak od strony Tynera. Lisioł musi przyznać, że aż miło było patrzeć na świat oczami Marysieńki i Charlotty. Kobiety w zupełnie męskim świecie, które z boku wydają się bezsilne, tak naprawdę są motorem wielu wydarzeń. Dodajcie do tego wątki miłosne i sceny erotyczne, a wyjdzie Wam naprawdę ciekawa lektura.

Lisiołowy Gambit
Fabuła przenosi nas do czasów,...

"Gambit hetmański" jest lekturą unikatową z uwagi na zabranie czytelnika w czas panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego, który to czas jest słabo zagospodarowany w świecie beletrystyki, jak również większość XVII w. Pozycje takie jak ta, zapoczątkowują trend we współczesnej literaturze, która pozwala na nowo odkryć przez czytelnika ten jakże intrygujący okres w naszej historii. Ponadto styl autora, który połączył thriller polityczny z elementami przygodowymi pozwala na pochłanianie kolejnych stronic książki jedna po drugiej.

“Prawdziwa władza kryje się w cieniu…”

Intrygujący XVII wiek w całej okazałości. Rzeczpospolitą, która jest silna, groźna, wciąż niezwyciężona ze wszystkich stron otaczają wrogowie. Na tronie zasiada Michał Korybut Wiśniowiecki, pozbawiony charyzmy swojego wielkiego ojca Jeremiego władca. Między sąsiadującymi mocarstwami i polskimi magnatami rozpoczyna się zażarta walka o władzę. Na wschodzie pojawia się widmo zła, nadciąga potężna armia turecka. Wielka polityka, intrygi, walka o przywileje, o władzę, o pieniądze, a obok zwykli ludzie i ich trudna codzienność.

Ponad tysiąc stronicowe tomiszcze, a przyjemność z czytania ogromna. Wielowątkowa, przykuwająca uwagę opowieść, której akcja jest dynamiczna, zaskakująca i niespokojna. Fabuła intrygująco poprowadzona, przenosi nas do czasów dawno minionych, jednak ludzie i ich mentalność pozostają bez zmian. Język, jakim posługuje się Autor, jest bogaty, wręcz soczysty, chwilami rubaszny. Na plus zasługuje duża dbałość o szczegóły. Pan Foryś nakreśla nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Zajmująco wykreowani bohaterowie, wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości, ukazane ich prawdziwe oblicze. Postacie autentyczne i te wymyślone na potrzeby utkania wciągającej fabuły.

Autor lekko i wyraźnie oddaje ducha tamtych czasów. Pozytywna wrażenie zrobiła na mnie postać hetmana Sobieskiego i jego dojście do władzy. Dworskie intrygi, polityczne zależności, religia, układy, wyrafinowana gra o władzę. Liczył się i był przekładany ponad wszystko własny interes. Życie ludzi, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Niebezpieczne przygody, intrygi, porwania, pojedynki, zabójstwa. Kobiety i ich rola, żądne władzy i bogactwa, to one często z ukrycia wiodą prym. Rządzący tak jak kiedyś, tak i dziś pozostają bez zmian, Autor wyraźnie kreśli ich pazerność, zachłanność, brak umiaru, egoizm. I za to duży plus, są to bardzo aktualne treści.

Fantastyczna, napisana z rozmachem opowieść, w której prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Ogromne wrażenia i odczucia. I to przepiękne wydanie, które zwraca uwagę. Mam nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi. Polecam, warto!

“Prawdziwa władza kryje się w cieniu…”

Przeczytałam wznowienie powieści z tego roku 2023, gdzie wszystkie trzy tomy są w jednej książce „Gambit hetmański" Roberta Forysia.
⭐Polska 1671 rok. Trwa walka o panowanie Sobieskich z Michałem Korybutem Wiśniowieckim, który zasiada na tronie. Szlachcic Bogusław Tyner jest gotowy stawić czoła wrogom, by walczyć o Polskę. Czy mu się uda, kiedy dookoła każdy chce uszczknąć coś dla siebie?
⭐Historia ta to przede wszystkim silne, tajemnicze, aspirujące do władzy kobiety, które idealnie sterują mężczyznami. Marysieńka i jej wierna pomocnica Charlotta, Klara Pac francuska żona magnata litewskiego, księżna Gryzelda wdowa po Jaremim, wszystkie one nie załamują się i każdą przeszkodę przekuwają w zwycięstwo. Świetne graczki polityczne, poświęcające swoją godność płacąc czasem wysoką cenę. Intryga goni intrygę i to na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej, gdzie chciwość, zdrady, zamachy oraz lojalność są na pierwszym planie, a trucizna staje się narzędziem doskonałym. Obnaża prawdę starą jak świat, że wiara może być wykorzystywana politycznie. Idealnie skrojona opowieść przyciąga świetnie skonstruowaną fabułą, gdzie każdy wątek jest rozwinięty i zakończony opleciony wciągającą miłością hetmana koronnego Sobieskiego i Marysieńki. Siła charakteru, ambicje prymasa polskiego do zostania papieżem, szpiegostwo, kłamstwa i seks przebijają się z każdej strony, a jest ich... fanfary aż 1026. Świetny styl i język. Widać, że źródłowo autor bardzo dobrze się przygotował. Tytuł doskonale oddaje treść, porównanie czynów bohaterów do szachownicy genialne.
⭐Polecam powieść historyczną, niezwykle oryginalną, gdzie dowiadujemy się, jak można sprzedać honor, jak wpływy przenikają się z namiętnościami, inspirując i jednocześnie niszcząc człowieka.
[Współpraca]

" [...] Prаwdzіwа władzа krуje sіę w cіeniu. Wybrzmiewa szеptem knowań i pochlebstw, dźwięczy złotеm, zabija trucizną i zdradą. Tеn, kto osiągnął mistrzostwo w sztuce іntrygi, może za pomocą niewidzіalnych sznurków sterować losаmi innych, choćby byli oddalеni o tysiące mil. [...] "

Czy lubicie czytać grubaski? Dzięki, tej książce przekonałam się, że nie lubię czytać, tak objętościowych historii. E-book "Gambit Hetmański" Roberta Forysia ma ponad 1100 stron. Czytałam go kilka dni. I szczerze wam powiem, że ta książka mogłaby być wydana w trzech tomach. A nie tak jak teraz trzy tomy w jednym. Lepiej by się je czytało i bardziej by wciągały.
Cała historia jest dość ciekawa. Mamy tutaj mnóstwo różnych wątków. Są walki, spiski, knucia, zdrady i miłość. Od razu zaznaczę, że tę książkę polecam jedynie osobom pełnoletnim, ponieważ jest tu dużo scen nieprzeznaczonych dla młodszych czytelników. "Gambit Hetmański", to zbiór kilku gatunków. Znajdziecie tutaj między innymi wątki obyczajowe, erotyczne, kryminalne, przygodowe i historyczne.
Jak już wam wspomniałam książka "Gambit Hetmański" podzielona jest na trzy tomy. Najbardziej przypadły mi do gustu 1 i 111 tom. Chętnie przeczytam dalszy ciąg przygód mojej ulubionej bohaterki Charlotty. Poznałam jej losy od ciężkiej choroby jej mamy. Ta bohaterka niestety nie miała lekkiego życia. Czy w późniejszych latach jej los się odmieni? Oczywiście, ja wam tego nie powiem. Szepnę wam słówko, żebyście uważali na niektóre postacie. Są bardzo niebezpieczne.
Dzięki Robertowi Forysiowi poruszałam się w XVII wieku. Podobał mi się język, którym posługiwali się bohaterowie. Cieszę się, że autor w swojej powieści umieścił autentyczne historyczne postacie.
Czytając tę powieść, uważajcie na trucizny, żebyście się czasem nie przekręcili.
Cieszę się, że autor w swojej powieści pomyślał o kobietach i przypisał im ważne role. Mogę śmiało powiedzieć, że są na równi z mężczyznami, albo nawet ważniejsze. Tutaj intryga goni intrygę. Uwielbiam to w książkach.
Jeżeli lubicie powieści z historią w tle i nie boicie się grubasków, to śmiało sięgnijcie po "Gambit Hetmański".
Na uwagę zasługuje również ciekawa i jednocześnie  intrygująca okładka.
Czy w tamtych czasach można było sobie kupić honor? Po odpowiedź odsyłam was do tej książki.

Na koniec zostawiam was z moimi ulubionymi cytatami:

" [...] Jesteś mniејѕza i lżејszа niż mężczуzna і zаwѕze tak będzіe – oznajmił, wręczаjąc јеј sztуlеt. – To twoja słаbość, аle możesz ją zamienіć w zaletę. Udawaj zlęknioną i ѕłabą, spuść wzrok i czekaj na okаzję, aby wbić ostrze. Więkѕzość mężczyzn nie spodziewa ѕię zginąć z ręki kobiety. [...]"

" [...]Pamiętaj jednаk, że jeśli stracimу starych przyjaciół, nіe oznacza to wcale, że zyѕkamy nowуch. [...]"

" [...] Trzеch spiskowców może bez trudu dochować taјemnicy tylko wtedy, gdy dwóch z nіch nie żујe. [...]"

Klimatyczna, charakterna, widowiskowa powieść historyczna w naszym rodzimym wydaniu - jestem jak najbardziej na tak! Oto mamy bowiem sposobność cieszyć się dziś właśnie premierą monumentalnej powieści Roberta Forysia pt. „Gambit hetmański”, która to po ponad siedmiu latach pojawia się w niezwykle efektownej, nowej szacie za sprawą Wydawnictwa Warbook. Zapraszam was do poznania recenzji tej książki.

Rzeczypospolita drugiej połowy XVII stulecia. Na tronie Polski zasiada Michał Korybut Wiśniowiecki, którego rządy pogrążają kraj w chaosie, z czego pragnie skorzystać wielu rodzimych magnatów, jak i europejskie potęgi z Francją, Rosją i Austrią na czele. Co więcej, nad krajem wisi widmo nadciągającej wojny, gdy oto turecka potęga sposobi się do kolejnego najazdu. W tej rzeczywistości poznajemy poczciwego szlachcica Bogusława Tynera, którego to losy zwiążą się z losami Rzeczypospolitej, a on sam stanie się jedną z najważniejszych postaci na tej wielkiej, dramatycznej, dziejowej scenie...

Robert Foryś dał nam historyczną epopeję, na której to ponad 1000 stronach znajdziemy fascynujący portret tamtych dawnych czasów, polityczne realia ówczesnej Rzeczypospolitej, jak i również wielkie namiętności, związane z walką o życie, wielkimi przygodami oraz miłością, która nie zawsze okazuje się szczęśliwą. I dlatego też można porównać tę opowieść do wspaniałej podróży w czasie, którą odbywamy z wielką przyjemnością, ciekawością i ogromną ekscytacją.

Tak mocno rozbudowana fabuła musi wiązać się z wielowątkową relacją, której poszczególne ścieżki łączą się z główną osią wydarzeń - walką o koronę Rzeczypospolitej, jak i walką o wolność polskiego Królestwa. I to właśnie awanturnicze losy wspominanego już Bogusława Tynera, przygody dzielnej Charlotty, czy też polityczne misje Marysieńki Sobieskiej i jej męża..., stanowią gęstą, emocjonującą i trzymającą w napięciu do samego końca treść tej porywającej relacji. Bo mamy tu absolutnie wszystko to, co tego typu literatura winna sobą zawierać - szpiegowskie misje, pojedynki na szable, wielkie bitwy i politykę, wobec której współczesne działania naszych parlamentarzystów wydają się dziecinną zabawą.

Bohaterowie i obraz XVII-wiecznej Polski, to z pewnością dwa kluczowe elementy decydujące o tym, by uznać tę książkę za dobrą. Co do bohaterów, to mamy tu znakomity mariaż wielkich bohaterów z dziejów naszego państwa z postaciami stricte fikcyjnymi, gdy po jednej strony utożsamiamy się i przeżywamy moc przygód i boku honorowego Tynera i intrygującej Charlotty, zaś po drugiej stajemy się świadkami codzienności życia władców, hetmanów i magnatów. To ludzie z krwi i kości, którzy przekonują nas swoimi kreacjami i w których po prostu wierzymy.

To samo można opowiedzieć o tej całej, literackiej rzeczywistości, która raczy nas wieloma szczegółami i drobiazgami związanymi chociażby z ówczesnymi obyczajami, sposobem wysławiania się, ubiorem i kuchnią..., ale w której też jest i miejsce na rzeczy wielkie - walkę o władzę, religię, wojnę z Turcją. I oczywiście zawsze znajdą się jakieś małe rzeczy, które można by poprawić i nieco ulepszyć..., ale w całościowym ujęciu mamy tu do czynienia z naprawdę pięknym spojrzeniem na tamten dawny świat, który dziś możemy poznawać tylko z kart literatury.

Rzecz jasna nie zabrakło tu smakowitych treści dla miłośników walki białą bronią - począwszy od wspominanych już pojedynków, poprzez wielkie bitwy z legendarną husarią w roli głównej, jak i kończąc na wszystkim tym, co wiąże się z tą tematyką, czyli codzienności życia żołnierzy, taktyce, rzetelnie opisanym tu uzbrojeniem tamtej epoki. Oczywiście mamy tu do czynienia z literacką rozrywką, która wymaga pewnych uproszczeń i uogólnień, ale w mej ocenie każdy miłośnikom średniowiecznej historii wojskowości będzie usatysfakcjonowany tym, co zaoferował tu nam autor.

To nie jest lektura na dzień, dwa lub trzy, ale na co najmniej tydzień wypełniony przyjemną rozrywką, wielkimi emocjami, ekscytującą przygodą oraz przekonaniem, że wierzymy w ten piękny dawny świat i w jego bohaterów. I naturalnie nie jest to być może dzieło na miarę twórczości Sienkiewicza, ale jest to z pewnością dobra, intrygująca i mająca wiele do zaoferowania literatura spod znaku awanturniczej powieści historycznej, która zasługuje na poznanie i docenienie.

Słowem posumowania – to niniejsze, kolejne już wydanie powieści Roberta Forysia pt. „Gambit hetmański”, zachwyca w wielu aspektach. Ot, by wspomnieć o klimatycznej okładce, barwnej i porywające fabule, realizmie wydarzeń, postaci i obrazu literackiego świata, czy też o emocjach, które udzielają się nam z naprawdę wielką mocą. I możemy się tylko cieszyć, że oto Wydawnictwo Warbook dało nam tę książkę w nowej, pięknej, okazałej oprawie – dokładnie takiej, na jaką ona zasługuje. Polecam.

"Zrobię wszystko, co chcecie, tylko nie czyńcie im krzywdy" - R. Foryś

XVII wiek na tronie zasiada nowy król, jednak jego kraj chcą przejąć władzy innych wielkich krajów i kilku magnatów polskich. Żeby tego było mało z wschodu po póki wyłania się armia turecka. Z drugiej strony mamy Bogusława Tynera - broniącego swoje życie jak i ojczyznę.

To książka o potężnej masie - ponad 1000 stron. Działo się tutaj tak naprawdę ogrom. Walki, bitwy, nagłe zwroty akcji, najazdy na zwykle miejscowości i samych mieszkańców, rozmowy o przyszłości, zwylke życie, postępowanie ludzi, zachowanie władców. Autor odnajduje się w historii i zdarzeniach związanych z nią. Można wyczuć naprawdę dobrze nakreślone sytuację. Wszystko przeplata język - jednak to mieszanka jak zauważyłam współczesnego z tamtejszym. Z jednej strony wolałabym mieć naprawdę język wyciągnięty z średniowiecza, ale może to by lekko popsuło fabułę? Kto wie. Postacie były dostojne i zarazem poważne. Kolejne za to uległe i ciche. Czyste przeciwieństwo. Było ich naprawdę mnóstwo od tych pojawiających się raz do tych głównych i wodzacych. Jedyne zastrzeżenie mam co do kobiet znów Autor zrobił z nich tylko osoby do scen zaspokajania panów. Słabe pod tym względem jak ilość scen erotycznych w książce z historią. Nic nie wnosiły do fabuły. Cała książka w sumie mogłaby być troszkę krótka wycinając w/w sceny i kilka jeszcze naprawdę zbędnych. Książka jak wiele na rynku ma swoje plusy jak i minusy.

Ogólnie książka dla wszystkich lubiących długie i wielo wątkowe powieści historyczne.

"Zrobię wszystko, co chcecie, tylko nie czyńcie im krzywdy" - R. Foryś

To książka o potężnej masie -...

• Historyczne
  • Z historią w tle