Dwanaścioro z Paryża

Tim Willocks Wydawnictwo: Rebis Cykl: Mattias Tannhäuser (tom 2) powieść historyczna
The Twelve Children of Paris
Maciej Szymański
Rebis
wojny religijne średniowieczna Europa
The Twelve Children of Paris
Mattias Tannhäuser (tom 2)
powieść historyczna
Maciej Szymański
wojny religijne średniowieczna Europa

Po genialnej "Religii" więcej należy się spodziewać po autorze. Książka, która odwołuje się do Nocy Św. Bartłomieja siłą rzeczy musi być brutalna, więc nie to jest jej minusem. Tym co sprawia, że pod koniec czyta się ją już ze znudzeniem jest "nieśmiertelność" Mattiasa Tannhäusera, który w pojedynkę potrafi pokonać całe oddziały wroga i strzały oraz kule się go nie imają....

Krwawo, krwawo, krwawo i jeszcze bardziej krwawo

Po kapitalnej Religii miałem duże oczekiwania, niestety Dwanaścioro z Paryża nie do końca im sprostał. Miło poczytać o dalszych perypetiach bohaterów poprzedniego tomu i tak do połowy książka jest bardzo OK. Ale w pewnym momencie na ciągła, wydawałoby się, że niekończąca się jatka serwowana przez bohatera zaczyna męczyć i nużyć. Tym bardziej, że coraz mniej w tym wszystkim...

"Religia" miała klimat. Tutaj też się dobrze zaczęło. Znów losy Mattiasa zostały wymieszane z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Znów jest brutalnie i cynicznie, a to lubię. Ale im głębiej w książkę, tym bardziej żenująco. Autor, jak to się mówi, pojechał po bandzie. Tannhauser stał się jakąś hybrydą Terminatora i Dalajlamy. Jakby dalej pociągnąć akcję to skończył by...

Fatalna, po całkiem niezłej pierwszej części. Pod koniec zmuszałem się do skończenia tej książki.

Okładka
ja jestem za głupi na rycerza
skąd
moja
moja opionia
Kupilem,za 11 zł.Podobała mi się.Ciekawi mnie Noc Świętego Bartłomieja.
Przygody,w Paryżu.Pokazują,jak "chrześcjanie"mogą być okrutnie.Wobec innych chrześcjań.

Ciekawa historia, interesujące postacie, fajnie zatytułowane rozdziały. Minusem jest zbyt duża ilość opisów walki, wiele fragmentów moim zdaniem niepotrzebne, zbyt szczegółowe, drastyczne.

Po zupełnie przyzwoitej "Religii" Tim Willocks stworzył dzieło haniebnie głupie, grafomańskie i prostackie. Dostrzegam tutaj pewną prawidłowość, bo całkiem podobnie było w przypadku "rzymskich" powieści Douglasa Jacksona. Wszystko tutaj kuleje. Banalnej fabule towarzyszą anatomiczne opisy okrucieństw, które mają wprawdzie przerażać, ale natężenie ich powoduje, że zwyczajnie...

Druga część przygód Tannhausera niestety moim zdaniem zawodzi. Tym razem akcja dzieje się w Paryżu podczas rzezi Hugenotów.
Całość jest dość chaotyczna, a opowieść została rozdmuchana do prawie 800 stron opisami mordów czy też innych aktów przemocy. Przydałaby się ciekawsza, bardziej rozbudowana intryga, a mniej zabijania dla samego zabijania.

Nie tak dobre jak poprzedzająca Religia ale i tak wciągająca do późnych godzin nocnych

Dyskusje

• Powieść historyczna