Dziewiętnastowieczne relacje z wędrówek na Święty Krzyż

Okładka książki Dziewiętnastowieczne relacje z wędrówek na Święty Krzyż Anna Kurska
Okładka książki Dziewiętnastowieczne relacje z wędrówek na Święty Krzyż
Anna Kurska Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach
2022-01-01
2022-01-01
Świętokrzyskie Klasztor Benedyktynów Święty Krzyż Podróże

Okładka książki Debaty świętokrzyskie, Vol. 2 Anna Bernacka, Krzysztof Bracha, Stanisław Cygan, Stanisław Dubisz, Andrzej Dyszak, Justyna Dziadek, Czesław Hadamik, Adrian Jusupović, Wojciech Kalwat, Anna Kurska, Mariusz Lubczyński, Marzena Marczewska, Jerzy Michta, Jadwiga Muszyńska, Jacek Pielas, Franciszek Skibiński, Elżbieta Szot-Radziszewska, Tadeusz Mikołaj Trajdos, Alicja Trukszyn
Debaty świętok... Anna Bernacka, Krzy...

Liczyłam, że opowieść o Świętym Krzyżu dostanie najlepszą ocenę, niestety mój entuzjazm szybko zgasł. Autorka książki Anna Kurska , profesorka UJK posługuje się językiem naukowym, niezbyt przystępnym dla czytelnika. Druga część książki jest antologią opowieści z dziewiętnastowiecznych podróży na Święty Krzyż, autorstwa min Juliana Ursyna Niemcewicza, Klementyny Hoffmanowej, Cypriana Norwida. Teoretycznie powinno to być ciekawe, ale te opowieści były prawie identyczne, a ile można czytać o tym samym? Jedynym smaczkiem, który wyłowiłam z książki było istnienie na terenie klasztoru domu poprawczego dla księży zdrożnych ?!!! Trochę szkoda, że autorka skupiła się tylko na XIX wieku, potem historia Św. Krzyża jest równie ciekawa, że względu na utworzenie tam ciężkiego więzienia, gdzie karę odsiadywali min Stepan Bandera czy Sergiusz Piasecki. Plusem książki jest dobrze oddany klimat Świętego Krzyża, góry dawniej zwanej Łysicą, gdzie odbywały się pogańskie obrzędy ku czci Śwista, Pośwista i Pogody. Wielokrotnie bywałam na Świętym Krzyżu i muszę przyznać, że opisy samego klasztoru wybudowanego w XI wieku, jak i samej góry porosłej bukami i ogromnymi jodłami a u szczytu przechodzącej w gołoborze , są bardzo wierne i realistyczne. Puszcza Świętokrzyska jest dokładnie taka jak opisywali ją dziewiętnastowieczni podróżnicy mroczna, posępna, zasnuta często mgłami i szumiąca potężnymi jodłami.
Ja kocham moje świętokrzyskie góry, więc mimo że książka trochę mnie zawiodła przeczytałam ją z przyjemnością, czy dla czytelnika z innego regionu będzie interesująca? nie wiem .

• - A Przeczytać
  • - Ostrowiec