Sceny z życia martwych

Okładka książki Sceny z życia martwych Hayley Campbell
Okładka książki Sceny z życia martwych
Hayley Campbell Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
2023-10-25
2022-09-16
Jarosław Irzykowski
śmierć literatura brytyjska

Momentami mocno przegadane, jednocześnie brakowało mi dialogów - większość rozmów jest streszczana przez co trochę traci wydźwięk. Są jednak bardzo dobre momenty.
Warto przeczytać, nie tylko jeśli szuka się odpowiedzi jak różne zawody obchodzą się ze zwłokami. Bardzo ciekawe jest podejście rozmówców i szacunek do zmarłych, nawet w sytuacji, gdy nikt nie miałby pojęcia co się z nimi dzieje.

Na pewno jest to książka przydatna i ciekawa, mimo że nie spełnia warunków jakie zapewne zakładała autorka.

Książka to swego rodzaju reportaże- wywiady z różnymi przedstawicielami zawodów na co dzień zajmujących się obsługą osób zmarłych. Brakuje w tym co prawda reportażowego ładu i często ciężko jest dobrnąć do najciekawszej części rozmowy ale jednak uważam, że warto!
Na pewno wartości dodałoby to, gdyby przedstawicieli branży było więcej niż jeden, ale zapewne sama możliwość rozmowy z jednym to już duży wyczyn- bo jak każdy wie branża funeralna to zamknięta grupa.

Bo jednak jak często mamy okazję usłyszeć swego rodzaju spowiedź kata wykonującego wyroki śmierci, czy na przykład medyka sądowego, który na co dzień zajmuje się przygotowaniem ciał zarówno dla studentów medycyny jak i rodzin czekających na ciało bliskiego, który nie zmarł z przyczyn naturalnych.

Mnie najbardziej poruszył rozdział poświęcony rozmowie z położną zajmującą się rodzinami spodziewającymi się narodzin dziecka martwego lub letalnie chorego. Jak zupełnie inne jest przeżywanie żałoby w przypadku takich rodzin. I, niestety, jak wiele w tym temacie brakuje w polskiej służbie zdrowia i obsługiwaniu kobiet.

Na...

Nie, nie, nie. Totalnie słabe, czegoś mi tej książce brakuje. Takie nieudolnie napisane reportaże bez składu, ładu i sensu. Absolutnie nie sięgaj po tą książkę, jeżeli jesteś głodny lub głodna wiedzy.
Z tej książki niczego ciekawego się nie dowiesz.

Z tej książki niczego ciekawego się nie dowiesz.

Śmierć. Wydarzenie czekające wszystkich ludzi na świecie, przerażające, bo każdy boi się straty i boi się tego co będzie po.
Ale są osoby, które śmierć oswoiły na tyle, żę obcują z nią na co dzień. Mowa tu zarówno o tych którzy przygotowują zmarłych do złożenia w grobie, jak i tych, ktorzy szukają przyczyny zgonu, przeprowadzając autopsje.
Autorka spotyka się z ludźmi pełniącymi służebne funkcje wobec zmarłych, pokazując tak wiele rzeczy może nie widocznych, a wykonywanych po to, by godnie pożegnać tych co już odeszli.
Możemy tu spotkać i balsamistę, grabarza, pracownika zakladu spalającego zwłoki, czy takiego ktory zajmuje się pracą przy zamrażaniu zmarłych.
Obcują ze śmiercią, widzą rozpacz bliskich, starają sie pomo w przezyciu tak trudnych chwil. a jednocześnie potrafia odciąć się na tyle, by nie zwariować.
Wiele historii , sytuacji wywołujących skurcze żołądka, a jednocześnie profesjonalny obraz ostatnich chwil na tej ziemi, to na pewno niezwykła czytelnicza przygoda.

Autorka spotyka się z ludźmi...

• E-booki
  • Popularnonaukowe
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Sceny z życia martwych