Sumienie zasnute mgłą

Okładka książki Sumienie zasnute mgłą Joanna Nowak
Okładka książki Sumienie zasnute mgłą
Joanna Nowak Wydawnictwo: Replika Cykl: Podróż wołyńska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Podróż wołyńska (tom 2)
Replika
2023-06-27
2023-06-27
Powieść historyczna Powieść obyczajowa

Ten tom pokazuje nam rzeź na Wołyniu,czegoś tak okrutnego to chyba nawet nie ma w grach komputerowych gdzie grający mają po kilka żyć,pozostali członkowie rodziny udają się do rodziny Heleny do Łucka ale czy ich życie tam jest szczęśliwe?czy każdy kto udaje twego przyjaciela nim jest?

Podobała mi się.

Podobała mi się.

Podobnie jak pierwsza część tak i ta bardzo mnie wciągnęła. Kontynuacja wątków - trudnych i bolesnych - w nowym miejscu, z nowymi (choć przecież i tymi z dawnego życia) ludźmi u boku.

Nie mogę jednak nie zwrócić uwagi na liczne błędy, które pojawiają się w książce. Ciekawe, że - według wpisu na stronie redakcyjnej - tekst przeszedł i redakcję, i korektę, a mimo to błędów jest naprawdę dużo (przynajmniej w wersji elektronicznej). Nie zniechęcam się jednak (choć jako korektorowi szczególnie ciężko jest przejść mi ponad tym) i zaczynam (a właściwie jestem już w połowie ;)) tom trzeci.

Rewelacja, pochłonęłam ten tom w dwa popołudnia. Na szczęście mam też tomy 4 i 5 ale na nr 6 muszę czekać do czerwca... polecam

Takie książki chcę i kocham czytać. Niedające się odłożyć, powodujące nieustanne myśli o sobie, wzbudzające tak wiele emocji oraz zainteresowania na wysokim poziomie. A ten tytuł do takich właśnie książek należy.

Ponowne spotkanie z rodziną Stawińskich napełniło bólem, ponieważ nie wszystkim było dane przeżyć rzeź wołyńską, która odcisnęła trwałe piętno na losach ocalonych. Wyjazd do Łucka i trudna wojenna, a potem powojenna codzienność, naznaczona przez działania NKWD, sprawiła, że więzi rodzinne uległy rozluźnieniu. Każdy musiał radzić sobie na swój sposób, choć nie wszystkie z podejmowanych działań były moralne i rozsądne.

Bohaterowie rozwijają się, są bardzo wyraziści, skrajnie różni, jak chociażby siostry Wanda, Zosia i Jadzia, ale to właśnie czyni je prawdziwymi. Każda ma inny cel, każda dąży do niego różnymi drogami, za co trzeba będzie niestety zapłacić.

Wielowątkowość oraz wieloproblemowość książki czyni z niej lekturę doskonałą, zmuszającą do refleksji nad przeszłością, ludzkim losem w obliczu zagrożenia, miłością, żałobą, przyjaźnią. Kolejny raz uświadamia, jak ogromny wpływ na życie wielu osób może mieć decyzja jednego człowieka...

W drugiej części Podróży Wołyńskiej śledzimy dalsze losy rodziny Stawińskich, którzy tracą bezpowrotnie nie tylko swój dom, lecz także ukochanych członków rodziny. Rodzina się rozdziela, by zwiekszyć szanse przetrwania. Jedni z nich osiedlają się w mieście korzystają z pomocy dalszych krewnych, inni wybierają swoją własną drogę. Dużą zagadką pozostaje miejsce gdzie znajduję się najmłodszy członek rodziny - Andrzej. Mimo, iż bohaterowie to wykreowana fikcja literacka, tło historyczne jest faktem, co ma duże znaczenie w odbiorze książki.

Jak żyć dalej po tragedii w rodzinnej wsi? Nie tylko Stawińscy muszą zmierzyć się z tym problemem. Jak poradzą sobie w nowej rzeczywistości, jak pogodzić się z tym co utracone? Czy pozwolić sobie na szczęście w tym okropnym czasie?

"Sumienie zasnute mgłą" to doskonały obyczaj z historią w tle. Sięgając po tą książkę miejcie jednak świadomość, że niektóre sceny są opisane dość obrazowo i są to sceny dość brutalne.
Niestety nie jest to fikcja literacka. Opisane wydarzenia mrożą krew w żyłach.
Książka opowiada o ucieczce ludzi z Wołynia, o bestialskich bandach UPA.
Wszystkie te wydarzenia są ubrane w bardzo przemyślaną historię rodziny Stawińskich. Autorka rewelacyjnie opisuje losy każdego z członków rodziny plącząc ich losy, krzyżując ich plany oraz co i rusz rzucając im kłody pod nogi. Czyta się to rewelacyjnie, emocje gwarantowane. Znajomość pierwszego tomu jest konieczna pomimo wprowadzenia na początku książki co jest bardzo pomocne.
Bardzo poruszająca i niezwykle ciekawa historia, którą Wam polecam z całego serca.

Niestety nie jest to fikcja literacka. Opisane wydarzenia mrożą krew w żyłach.
Książka opowiada o ucieczce ludzi z Wołynia, o bestialskich bandach UPA.
Wszystkie te wydarzenia są ubrane w...

Drugi tom sagi, w której śledzimy dalsze losy rodziny Stawińskich.
Po ataku banderowców na dom Heleny i Zygmunta, ocaleni członkowie rodziny zmuszeni są uciekać. Opłakując śmierć matki, głowa rodziny wraz z córkami udają się do Łucka.

Ataki fanatyków są coraz bardziej brutalne, a do UPA dołączać zaczynają też cywile, dotychczas żyjący po sąsiedzku z Polakami. Nie jest to jednak jedyny wróg, zagrażający życiu i spokojowi bohaterów. Coraz bardziej znaczącą rolę zaczyna bowiem odgrywać NKWD, którego agenci bywają równie bezwzględni.

Nie zabraknie tutaj również wątku obyczajowego, czy źle ulokowanych uczuć. Wszystko to, łącznie z tłem historycznym, tworzy wielowymiarowy obraz ówczesnego życia.

Autorka pozostaje jednak wierna dewizie z pierwszego tomu, pokazując nam, że decyzja jednego człowieka może mieć wpływ na wielu ludzi.

Jeśli tylko lubicie sagi rodzinne, w których rys historyczny jest istotnym elementem, zwróćcie uwagę i na tę.

Drugi tom sagi, w której śledzimy dalsze losy rodziny Stawińskich.

Cudowna, poruszająca książka, która składnia do refleksji. Uświadamia z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć ludzie podczas wojny.

• Przeczytane 2023
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Sumienie zasnute mgłą