Warszawska garsoniera

Okładka książki Warszawska garsoniera Anna Stryjewska
Okładka książki Warszawska garsoniera
Anna Stryjewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Saga klonowego liścia (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga klonowego liścia (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-06-28
2023-06-28

Przyjemna, rodzinna saga. Lekkie, dojrzałe pióro autorki. Polecam!

Przyjemna, rodzinna saga. Lekkie, dojrzałe pióro autorki. Polecam!

"Przeznaczeniu należy jednak pomóc, a do tego trzeba mieć tego cholernego farta, o którym się tyle mówi. Znaleźć się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie, przy odpowiednich osobach".
"Warszawska garsoniera" to drugi tom pięknej i klimatycznej sagi. Tym razem autorka zabiera nas do trudnych czasów PRL-u. Poznajemy dalsze losy rodziny Ostrowskich, a właściwie ich dzieci Antka oraz Weroniki na przełomie lat 1978 - 1986. Antek rozpoczyna pracę w branży gastronomicznej, a Weronika kończy technikum krawieckie. Jak potoczą się losy tych młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość i poznają trudy życia?
Autorka w piękny i prosty sposób pokazuje nam rzeczywistość ludzi żyjących w tamtych czasach, ale też praw w nim rządzących. Widzimy zwyczajną rodzinę, ich uczucia, pierwsze zauroczenia i miłość. Ale też wyrachowanie i bezwzględność niektórych ludzi. Razem z bohaterami przeżywamy wybór Karola Wojtyły na Papieża, końcówkę rządów I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Widzimy czasy kryzysu w Polsce, reglamentacji żywności, protestów, powstawanie komitetów strajkowych i "Solidarności".
Miło było przenieść się wspomnieniami do lat mojej młodości. To była taka sentymentalna podróż w przeszłość. Cofnęłam się do czasów, w których żywność była na kartki, na sklepowych półkach stał tylko ocet, a zakup papieru toaletowego graniczył z cudem. Do czasów, w których można było się napić wody z saturatora, do kin były ogromne kolejki, a za pół litra wódki można było załatwić wiele spraw. Doskonale znam te czasy, a Pani Anna Stryjewska świetnie oddała ich klimat. Pokazała jak żyło się wtedy w Polsce, co Polacy jadali, jak spędzali wolny czas, jaka była ówczesna moda i jakie auta jeździły po polskich drogach. Dajcie się porwać historii, która zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i którą polecam Wam z całego serca.

Drugi tom sagi jest równie fascynujący, co pierwszy. Tym razem historia rodziny Stefanii przypada na lata 1978-1985 i skupiona jest bardziej na życiu jej dzieci, Weroniki i Antoniego oraz ich rodzin.
Stefania żyje szczęśliwie ze swoim drugim mężem, a zarazem pierwszą i największą miłością jej życia. Felek sporo przeszedł, zanim z powojennych łagrów mógł wrócić do kraju. Wszyscy zdążyli już go pochować, tymczasem był, cały i zdrowy.
Szczęśliwy dom to szczęśliwe dzieci. Pomimo, że Antek i Werka byli z pierwszego związku Stefanii, ojczym traktował je jak własne.
Weronika została konstruktorką i projektantką odzieży w słynnym łódzkim Domu Mody "Telimena", Antoni wyjechał do Warszawy, gdzie spełnił marzenie o prowadzeniu restauracji.
Oboje poukładali sobie życie uczuciowe, choć nie obyło się bez zawirowań. Niestety, nie do końca uczciwe poczynania Antka oraz zazdrosne oczy ludzi dookoła doprowadziło do poważnego kryzysu, tak w jego związku, jak i życiu. W takiej sytuacji pozostało mu tylko jedno wyjście...

Saga,która chwyta za serducho od pierwszej strony.

Saga,która chwyta za serducho od pierwszej strony.

Autorka wprowadza nas do PRL-u, takie czasy nastały dla naszych bohaterów. Przyznaję, że nie mogłam się wczytać w tą książkę, bo nie pamiętałam poprzedniego tomu. Właściwie w tej książce nie wiele znajdziemy opisów przemian politycznych w naszym kraju. Autorka skupiła się na życiu bohaterów, ich pierwszych miłości i popełnianych błędów. A szkoda. Może być.

To drugi tom sagi opartej na faktach. To dalsze losy Stefanii, a raczej jej rodziny. Tym razem autorka oparła się głównie na losach jej dzieci, Weroniki i Antka. Chyba ten tom bardziej mi się podobał. Zwykła opowieść o tamtych czasach. Bardzo mi się podobało, iż Pani Agnieszka wspomniała wydarzenia, które miały miejsce na prawdę, np wybranie Jana Pawła II na papieża, spotkanie Agnieszki Osieckiej, co chwilę wspominane były różne fakty. Za to szkoda mi było Aliny, uwielbiana przez teściów, dobra i ciepła osoba, a tak traktowana przez swojego męża Antka. Wiadomo kochał ją i zrobiłby dla niej wszystko ale był słaby psychicznie. Nie radził sobie z problemami więc wkradł się alkohol, kobiety. Cieszę się, że Weronice tak pięknie się życie ułożyło. Przez to co przeszła, wyszła z tego cała. O ich matce czyli Stefanii było niewiele, choć wiemy co u niej, wspierała swoje dzieci cały czas nie zależne jaką drogą szły.

101/52/2023 ig: @liber.tinea

Kilka miesięcy temu miałam przyjemność przeczytać pierwszy tom “Sagi klonowego liścia” - “Łódzką przystań”. Książka bardzo przypadła mi do gustu i kiedy tylko zdarzyła mi się okazja do zapoznania się z dalszymi losami rodziny Ostrowskich, o której ona traktuje, sięgnęłam po drugą część bez zawahania. Po wojennej zawierusze i jej okrucieństwach, Autorka, Pani Anna Stryjewska, przenosi nas z powojennej Łodzi, do Warszawy lat siedemdziesiątych. W tamtych latach, jak wiemy z historii, dużo się działo w PRLu - pierwszy Polak został wybrany na Papieża, doszło do zmiany władz politycznych i zakończenia okresu gierkowskiego, a szara rzeczywistość, z kartkami na cukier w dłoniach, pukała do większości drzwi. W czasach nam już odległych, ale stosunkowo bliskich naszym rodzicom, czy dziadkom, przyszło dorastać dzieciom Stefanii, wiodącej postaci z poprzedniej części.

“Warszawska garsoniera” skupia się głównie wokół losów właśnie tej dwójki rodzeństwa, Antka i Weroniki - młodych ludzi wchodzących w dorosłość w czasach kryzysu. Ale obok nich jest też wielu innych, mogących być uznanymi za pierwszoplanowych bohaterów. Sagi rodzinne mają właśnie to do siebie, że łączą losy wielu jednostek w spójną całość. Annie Stryjewskiej udało się stworzyć na kanwie prawdziwych wydarzeń bardzo ciekawy cykl książek, który czyta się w oka mgnieniu. Sama pochłonęłam tę powieść z dwa wieczory, wciągnięta w wir wydarzeń. Napisana językiem niezwykle przystępnym, w połączeniu z bogatym słownictwem, dostarczyła mi wielu cennych informacji o życiu zwyczajnych ludzi w tamtym okresie.

Antek jest bardzo uzdolniony kulinarnie i po ukończeniu technikum gastronomicznego w Łodzi rozpoczyna praktyki w warszawskim Grand Hotelu. Tam doceniany przez przełożonych niezwykle szybko zdobywa uznanie i pnie się po szczeblach kariery. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z jego planem i życiowe perypetie kierują go na zgoła inne tory, niż te, które dla siebie wymarzył. Jego siostra Weronika odnosi pierwsze sukcesy w łódzkim domu mody Telimena, po wcześniejszym ukończeniu technikum krawieckiego. Ona również zostaje zaskoczona przez los i nieszczęśliwie ulokowane uczucie. Czytelnik jest świadkiem życiowych perypetii tej dwójki, mając w tle wielkie wydarzenia historyczne.

Autorka nie próbuje w swojej powieści na siłę ukazywać bohaterów w jak najlepszym świetle. Opisuje ich jako prawdziwych ludzi ze wszystkimi ich wadami i niedoskonałościami charakteru. Wprowadza Czytelnika do doskonale wykreowanej rzeczywistości dnia codziennego lat siedemdziesiątych w Polsce. Obrazowo opowiada o miejscach odwiedzanych przez bohaterów, o ich ubiorach, o mentalności. Mówi także o trudnościach i problemach z jakimi należało się wtedy mierzyć. Pisze też o mocy posiadania rodziny i mocnych więzi społecznych, dzięki którym często udawało się z tych tarapatów wyjść obronną ręką.

Jeśli miałabym porównać oba tomy, to “Warszawska garsoniera” w moim odczuciu wydaje się dużo ciekawsza, ma więcej akcji niż “Łódzka przystań”. O ile zwykle w tego typu cyklach bardziej podobały mi się tomy traktujące o czasach Drugiej Wojny Światowej, a kolejne sprawiały wrażenie nieco wymuszonych, tak w tym przypadku druga część jest dużo bardziej dopracowana i wciągająca. Dlatego też jestem niezwykle zaintrygowana kontynuacją i zamknięciem serii, “Kanadyjskim rajem”, którego akcja ma toczyć się już w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia i zaprowadzić rodzinę Ostrowskich aż za Ocean Atlantycki. Będąc ciągle pod wrażeniem “Warszawskiej garsoniery” bardzo polecam miłośnikom gatunku zapoznanie się z całością.

101/52/2023 ig: @liber.tinea

Niejednokrotnie już wspominałam, że wyjątkowo dobrze czyta mi się książki, których fabuła toczy się w mieście mojego zamieszkania. Oczami wyobraźni jestem się w stanie przenosić i z geograficzną dokładnością odwzorować obszar, o którym mowa. Jest to cenna umiejetność, dzięki której pozycje takie jak ta, można odbierać niemalże namacalnie. Tym bardziej, gdy wyobrazimy sobie, że fabuła jest oparta na faktach, nie pozostawiając zbyt wiele bujnej wyobraźni.
Po raz kolejny jestem zauroczona stylem autorki. Tym, z jaką dokładnością i starannością opisuje zdarzenia, by wydobyć z nich esencję emocji budujących napięcie. Podobało mi się, że jej bohaterowie to ludzie z krwi i kości, którzy przeżywają wzloty i upadki, mają lepsze i gorsze chwile. Są normalni, nie wyidealizowani. Również sposób, w jaki autorka pobudza zainteresowanie czytelnika wymaga wielkich pokłonów.
Pierwszy tom poruszył moje serce i wywołał całą paletę emocji. Drugi w mojej ocenie był jeszcze ciekawszy. Zatem nie pozostaje Wam nic innego, jak sięgnąć po tą niesamowitą sagę.

Warszawska garsoniera- to emocjonująca powieść o rodzinie Stefanii i Feliksa Ostrowskich.
W czasach gdzie kończy się epoka Gierka, Polak zostaje papieżem, trudy życia PRL-u.

Ciężkie życie które weryfikuje nasza cierpliwość, jak i pokazuję że samozaparcie i chęć rozwoju doprowadzi nas na szczyt.

Antek po skończeniu szkoły gastronomicznej dostaje pracę w Grant Hotelu.
Gdzie ma możliwość wykazania się jak i docenienia jego pracy przez innych.
Weronika kończy szkołę krawiecką dostaję pracę w Telimenie, tam jej zaangażowanie, sumienność i talent zyskują wielkie uznanie.

Jak potoczą się ich dalsze losy ? Czy będą mogli odetchnąć pełną piersią ? Czy świat okaże się dla nich łaskawy ??

Anna Stryjewska zabiera nas szlakami przeszłość w piękna emocjonującą powieść, która jest piękna a zarazem bolesna w tych czasach.

Serdecznie wam polecam jeżeli lubicie tego typu ksiażki.
Czekam na następny tom.

Serdecznie dziękuję za egzemplarz @skarpawarszawska

Antek po skończeniu szkoły gastronomicznej dostaje pracę w Grant Hotelu....

Przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Zwykłe, ludzkie losy a jednak bardzo ciekawie opisane. Od razu sięgam po tom nr 3.

• Ebooki
  • Przeczytane 2023