Psia gwiazda

Okładka książki Psia gwiazda Katarzyna Ryrych
Okładka książki Psia gwiazda
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kobiety z rodziny Wierzbickich (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Kobiety z rodziny Wierzbickich (tom 1)
Prószyński i S-ka
2023-07-18
2023-07-18
9788383520070

„Psia Gwiazda” to opowieść o kobietach, które zdecydowanie wyrastają ponad swoje czasy. Katarzyna Ryrych ukazuje nam trzy niezwykłe postacie - Malwinę, Dyzję i Urszulę - które nie tylko przetrwały niejedne zawirowania, lecz także wyłoniły się z nich silniejsze, odważniejsze, gotowe stawić czoła losowi z niespotykaną siłą.

Pierwsza z nich, Malwina, to symbol determinacji i niezależności. Mówiono o niej, że nie tylko oświadczyła się swemu przyszłemu mężowi, lecz także postawiła przed nim warunek nauki czytania i pisania, zamykając przed nim drzwi sypialni. To akt niezwykłej śmiałości w czasach, gdy kobiety rzadko miały głos w swoim losie.

Dyzia, czyli Dionizja, to druga z bohaterek, której los rzuca wyzwanie w postaci dramatycznych okoliczności. Początkowo uchodziła za kochliwą trzpiotkę, ale życie postawiło ją przed koniecznością odważnych wyborów i zmian. Przemiana, którą przechodzi, jest niezwykle inspirująca i potrafi rozbudzić chęć podjęcia ryzyka dla własnego szczęścia.

Najmłodszą z trójki bohaterek jest Urszula, która po stracie miłości swego życia zdaje się nie oczekiwać już niczego. Jednakże, to właśnie wtedy, gdy myślimy, że wszystko zostało stracone, Urszula wyrasta na wyzwoloną i zbuntowaną kobietę. Z tą bohaterką polubiłam się najmniej. Nie zawsze zgadzałam się z podejmowanymi przez nią decyzjami, choć muszę przyznać, że nie brakowało jej odwagi.

Historia o trzech niesamowitych kobietach, które wiele przeszły, a mimo to nie zatraciły siebie. Można by rzec, że odrodziły się na nowo: silniejsze i zdeterminowane.

Mimo, że w tej części to Dyzia grała pierwsze skrzypce, ja najbardziej polubiłam się z postacią Malwiny. Jej osoba posiada wszystkie cechy, z którymi mogę się utożsamić. Bohaterka ma niesamowitą wolę walki o lepsze jutro, a mimo to, potrafiła w tym wszystkim znaleźć czas dla najbliższych

Mimo, że saga skupia się głównie na postaciach kobiecych, należy pamiętać o mężczyznach, którzy swoimi decyzjami i zachowaniami dodali uroku i spójności całej fabule. Na szczególną uwagę zasługuje postać Walerego. Swoim poczuciem humoru i prostolinijną postawą, potrafił rozładować napięcie w niejednej sytuacji.
Książka "Psia Gwiazda" to nie tylko opowieść o bohaterskich czynach kobiet w czasach wojny. To również głęboka refleksja nad siłą i determinacją, którą kobiety potrafią odnaleźć w sobie w najtrudniejszych chwilach. Katarzyna Ryrych ukazuje nam, że niezależność nie zna granic wieku czy okoliczności, a odwaga i wolność są w stanie przetrwać nawet najciemniejsze z nocy.

Ta książka to hołd dla wszystkich kobiet, które walczyły o swoje miejsce w historii, niezależnie od tego, czy było ono widoczne dla świata czy ukryte w codziennych bohaterstwach.

Pierwsza z nich, Malwina, to symbol determinacji i...

Klimatyczna, wciągająca powieść o losie kilku kompletnie różnych od siebie kobiet, których losy zazębiają się i wpływają na siebie.
Przepadłam gdzieś około setnej strony i ciężko było mi ją odłożyć. Chociaż część książki jest bardzo smutna, to czytało się naprawdę dobrze.

Saga rodziny Wierzbickich opowiada o niezłomnych kobietach, walecznych mężczyznach oraz o ulotności i zmiennosci życia.

Krótko przedstawię Wam bohaterów, abyście mieli rozeznanie w postaciach.
Zacznijmy od Antoniego Wierzbickiego, jest malarzem. Pochował już trzy żony.
Marianna to czwartą żoną Antoniego.
Z trzecią żoną Antoni miał trójkę dzieci. Urszulę oraz dwóch chłopców.
Dyzia to kochanka Antoniego, a także żona jego kuzyna.
Mam nadzieję, że po tym krótkim opisie będziecie w stanie odnaleźć się w bohaterach.

Akcja książki rozgrywa się na początku XX wieku. Mocno zarysowany jest tutaj wątek wojny i walki o wolność ojczyzny. Mężczyźni z rodziny Wierzbickich wyruszają by walczyć. Razem z nimi możemy przenieść się do okopów czy w sam środek bitwy.

A co w czasie wojny robią kobiety, które zostały w domu? Na pewno się nie poddają. Marianna przekształca dom w szpital dla rannych. A tam rozgrywają się życiowe dramaty. Marianna jest typem kobiety, która niczego się nie boi. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Do tego dla każdego znajdzie mile słowo.
Można powiedzieć, że Dyzia jest jej przeciwieństwem. Bogata Pani, która wiecznie buja w obłokach. Od początku w głowie jej tylko malowanie i zdradzanie męża. Dopiero podczas wojny poznaje smak ciężkiej pracy. Wtedy trochę zmienia się, nie jest już tak delikatna. Jednak robi to z niewłaściwych pobudek. Chce być podziwiana za odwagę. A w głowie nadal jej zdradzanie męża.
Zdecydowanie bardziej odpowiada mi determinacja i siła Marianny niż bujanie w oblokach Dyzi.

Urszula urodziła się gdy na niebie świeciła tak zwana psia gwiazda. Uważana była z tego powodu za dzwiwną i niebezpieczną. Według ludu potwierdzał to jej porywczy charakter i upór. Urszula od dawna poróżniona jest z ojcem. Jest w niej wiele żalu. O wszystkie problemy, nie tylko swoje obwinia Antoniego. Tu początek ma jej niechęć do wszystkich mężczyzn, która żutuje na całe jej późniejsze życie.

Krótko przedstawię Wam bohaterów, abyście mieli rozeznanie w postaciach.
Zacznijmy od Antoniego Wierzbickiego, jest malarzem. Pochował już trzy żony.
Marianna to czwartą żoną Antoniego.
Z trzecią żoną Antoni miał trójkę dzieci. Urszulę oraz dwóch...

Bardzo lubię takie sagi historyczne,a ta pierwszą część powieści opowiada o trzech odważnych,dzielnych i upartych kobietach dążących do celu.
Malwina,Dyzia zwana Donizją i Urszula każdą z bohaterek pokochałam,przeniosłam się z autorką do XX wieku,do polskiej podkrakowskiej wsi.
Historia piękna,wciągająca,a opowieść bardzo życiowa,wzruszyła mnie,urzekła i oczarowana jestem książką.
Językiem pięknym autorka napisała powieść,styl pisania Pani Katarzyny Ryrych przyjemny.
Porwana zostałam przez lekturę,że trudno mi było się oderwać od niej.
Epicka,cudowna to saga historyczna z czystą przyjemnością przeczytana.
Na pewno sięgnę po następne tomy sagi autorstwa Pani Katarzyny❤️❤️

Jest to historia kobiet z rodziny Wierzbickich- kobiet odważnych,silnych,upartych, dążących do celu mimo wielu przeciwności.
Wyjątkowa powieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie,o miłości i przyjaźni.
Napisana pięknym językiem,pełna ciepła.
Czyta się z ogromnym zaciekawieniem od pierwszej strony , emocje gwarantowane.
Polecam.

Napisana pięknym językiem,pełna ciepła.
Czyta się z ogromnym zaciekawieniem od pierwszej strony , emocje gwarantowane.
Polecam.

Nigdy nie lubiłam sag rodzinnych. Tutaj jednak sięgnęłam po nią ponieważ kompletnie nie wiedziałam co czytać. Spróbowałam, wsiąkłam i przepadłam. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Pomimo dość ciężkich tematów, nie czułam się tą pozycją przytłoczona.
Polecam na leniwy weekend :)

Polecam na leniwy weekend :)

Super

Super

Antoni Wierzbicki mężczyzn umiejący radzić sobie z kobietami. Trzykrotny wdowiec. Ojciec Urszuli, której nie potrafił powiedzieć co czuje. Jego ostatnia żona Malwina zmienia nieco jego spojrzenie na naturę kobiety. Niejako go temperuje ...a potem przychodzi wojna. Kobiety muszą radzić sobie same, czy podołają zadaniom jakie na nie spadną?

Historia kobiet ale nie tylko rodziny Wierzbickich. Pokazanie ich rozterek, miłości, samozaparcia i temperamentu.
Bardzo przyjemnie się czyta i płynie razem z historią.

Historia kobiet ale nie tylko...

Mamy tu opowieść o ludziach ,ich sekretach ,tajemnicach , miłościach oraz przygodach .
Opowieść w której Wojna zmienia wszystko bo czy można poznać kogoś lepiej niż w tak mrocznych czasach ? Kobiety które nie pając do siebie sympatią potrafiły połączyć siły i stworzyć dwór który chronił potrzebujących.
Kobietę młodą wchodzącą w życie która kochała całą sobą i nagle wszystko zostało jej odebrane ... narodziny które zwykle szczęśliwe powinny być, ale smutek ze sobą przyniosły.
Mężczyzn walczących dzielnie i niedowierzających że ich żony okazały się bohaterkami 📖 wspaniale napisana opowieść, zdecydowanie polecam 👌

Kobietę młodą wchodzącą w życie która kochała całą sobą i nagle...

„Psia gwiazda” to moje pierwsze spotkanie z autorką, otwierające cykl pt. „Kobiety z rodu Wierzbickich”. Jeśli już trochę mnie znacie, to wiecie, że ochoczo sięgam po sagi rodzinne. To zdecydowanie jeden z moich ulubionych motywów w literaturze. Miałam co do tej książki spore oczekiwania. I pomimo, że ciężko było mi się wgryźć z początku w tę historię, tak po jej zamknięciu zdałam sobie sprawę, że się zakochałam! To była fantastyczna i nietuzinkowa książka, która zostanie ze mną na długo!

„Psia gwiazda” to przede wszystkim powieść o silnych i niezależnych kobietach! Na kartkach tej powieści autorka przedstawia Urszulę - najmłodszą z rodu, która nie ma zbyt dobrych relacji ze swoim ojcem. To rezolutna i mądra dziewczynka, wkraczająca powoli w dorosłość, przeprowadzająca czytelnika przez swoje kręte, ale i zaskakujące życie. Kolejną bohaterką jest Malwina - szalona jak na tamte czasy kobieta, która zamyka drzwi sypialni przed własnym mężem, oświadczając przy tym, że otworzy je dopiero w momencie, gdy ten nauczy ją czytać i pisać. Ostatnią główną postacią jest Dyzia - zupełne przeciwieństwo Malwiny, kochliwa kobieta, która z początku jest niepozorna, lecz im dalej w las, tym czytelnik zauważa jej grzeszki, jak i ogromną przemianę. I nie tylko jej, bowiem wojna wywróci życie do góry nogami całej tej trójki. Trzy kobiety z rodu Wierzbickich, trzy odmienne charaktery, trzy różne temperamenty, wykraczające ponad swój czas. Każda z nich ma inne oczekiwania od życia, każda z nich zmaga się z innymi bolączkami, każda z nich ma inną przeszłość. To właśnie one są źródłem tej powieści. Powieści, która zachwyca swoją nieszablonowością, oryginalnością i samym życiem. Życiem, które wystawia główne bohaterki na próbę, zmuszając je do trudnych wyborów. To historia nasączona emocjami, ciężkimi przeżyciami, miłością - tą prawdziwą, niespełnioną, gorzką. Historia o skomplikowanych relacjach rodzinnych, owiana trudami dnia codziennego i widmem nadciągającej wojny. Zdrada, przyjaźń, poświęcenie, ogromna wiara w Boga i zabobony, również nie są tutaj pojęciami obcymi. Powieść skupiająca się na człowieku, szukającego swojego miejsca na ziemii. Człowieku, który dużo widział i jeszcze więcej zobaczy. Powieść o sile kobiet, napisana przepięknym i melodyjnym językiem. Pełna wzruszeń, uśmiechu i żalu. Autorka idealnie przedstawiła klimat czasów I wojny światowej, kreśląc przy tym prostą, ale i zachwycającą fabułę, oraz barwne i porywcze osobowości, które niejednokrotnie zaskakują. To także historia, która uczy i zmusza do wielu refleksji. „Psia gwiazda” idealnie udowadnia, że życie bywa czasami przewrotne i bezlitosne, a największą krzywdę człowiekowi jest w stanie wyrządzić nikt inny, jak drugi człowiek. Gorąco zachęcam do przeczytania tej lektury.

• Przeczytane w 2023
  • Z antykwariatu