Zapach czerwcowych burz

Okładka książki Zapach czerwcowych burz Joanna Nowak
Okładka książki Zapach czerwcowych burz
Joanna Nowak Wydawnictwo: Replika Cykl: Podróż wołyńska (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Podróż wołyńska (tom 3)
Replika
2023-11-14
2023-11-14
literatura polska

Nadal wciągająca, choć z trzech przeczytanych dotychczas tomów ten podobał mi się najmniej. Liczba błędów językowych dalej spora, akcja momentami dość przeciągająca się. Ale wciąż uważam sagę za wartą przeczytania. Od razu sięgam po tom czwarty.

Wspaniale się czyta. Uwielbiam takie książki, polecam każdemu czytelnikowi ceniącemu sagi rodzinne.

Nie rozumiem zachwytów nad książką. Mnie się dłużyła akcja stała w miejscu.. Bohaterowie też średnio ciekawi. Tacy bez „życia”. Chyba podaruje sobie kolejną część

W lutym swoją premierę będzie miał czwarty tom sagi #podróżwołyńska , spieszę więc z recenzją trzeciej części. 📚🥰 Powieści te nasycone są trudnymi emocjami i bolesnymi momentami, ale zachwycają mnie za każdym razem. Rodzinne dzieje na tle wojennej nawałnicy. Poruszają wiele ważnych tematów, ale przede wszystkim przybliżają nam losy zwykłych ludzi, którzy poszukują spokoju i własnego miejsca na ziemi.

Wojna dobiegła końca. Nie oznacza to jednak, że od teraz w życiu Stawińskich zagości szczęście i dobrobyt. Uciekając z własnego domu, poszukują kąta, by rozpocząć nowy etap. Tak trafiają do Poznania, gdzie każde z nich stara się ukoić ból po stracie najbliższych. Żyją razem, a jednak osobno. Zatracając się we wspomnieniach, nowych znajomościach, pracy i wychowaniu najmłodszych członków rodu. Rodzeństwo nie dogaduje się najlepiej, nawet niespodziewany powrót Andrzeja nic nie zmienia. Zygmunt nigdy nie czuł szczególnej więzi z synem, a dorosły już chłopak, zdaje się poznał największą tajemnicę ojca. Wpędza go to w podły nastrój i w złe towarzystwo, a Zygmunta wciąż męczą wyrzuty sumienia. Obarcza się winą za niepowodzenia rodziny i nie może zapomnieć o Irenie, która rozbudziła jego poharatane serce. Choć kobieta jest na wyciągnięcie ręki, to wie, że układa już swoje życie z innym. Czy jest szczęśliwa?
Zosia wciąż rozpamiętuje przeszłość i tęskni za Tarasem. Na dodatek córki dają jej nieźle popalić. Jadzia i Wanda też nie mają lekko. Każda pragnie czegoś innego, ale czy uda im się osiągnąć cel?
Nastroje społeczne są strasznie napięte. W Poznaniu dochodzi do buntu przeciwko władzy.

Czytając #zapachczerwcowychburz przeniosłam się do dawnych lat i spotkałam rodzinę, która próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wraz z nimi pragnę przeżyć dalszy ciąg i sprawdzić, co los ma im do zaoferowania. 😍 A Wam gorąco polecam tę sagę! ❤️

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictworeplika . 💛

“Zapach czerwcowych burz” to wielowątkowa powieść, w której historia splata się z życiem zwykłego człowieka. To co było znane musiało odejść w zapomnienie, a nowy ład okazał się, że wcale nie jest taki dobry jak próbowano ludziom wmówić. O czym świadczy strajk w Poznaniu w 1956 r. i jego brutalne stłumienie przez milicję i urząd bezpieczeństwa. I gdzieś w tej szarości dnia codziennego toczy się życie, w którym ludzie pragną być szczęśliwi. Pragną spokojnie żyć, patrzeć jak ich dzieci dorastają i chociaż nie są wolni od typowych problemów, które dotyka wielu rodziców. Bunt dzieci potrafi przyprawić o ból głowy nie jednego rodzica.

Na uwagę zasługuje krótkie streszczenie poprzednich tomów, które mi przypomniało losy bohaterów. Jest to rewelacyjny zabieg, bo pozwala szybko wgryźć się w kolejny tom, gdy minęło sporo czasu od przeczytania poprzednich tomów. Ponadto przekonacie się, że historia nie musi być nudna. Wszystko zależy od sposobu jej przedstawienia. Autorka tworząc Sagę wołyńska podarowała czytelnikowi kawał historii, który nie jest szeroko rozpowszechniony, a o którym należy pamiętać. W końcu nie można żyć od wydarzeń społeczno-politycznych, bo właśnie to one kreują naszą rzeczywistość.

"Zapach czerwcowych burz" to już trzeci tom serii, która mnie totalnie kupiła.
To losy rodziny Stawińskich, która po tragicznych wydarzeniach na Wołyniu musiała odnaleźć się w ówczesnej Polsce. Trzeci tom to opis polskiej rzeczywistości w latach 1952-1956. Zygmunt z dorosłymi dziećmi i wnuczkami mieszka w Poznaniu, dzięki autorce znów poznałam kawałek historii i poczytałam o "Poznańskim czerwcu", pierwszym strajku i demonstracjach w powojenne Polsce.
Wszyscy członkowie rodziny przeżywają miłosne rozterki, a ich wybory życiowe nie zawsze są podyktowane przez serce. Pani Joanna znów pięknie splata losy bohaterów i pojawiają się osoby z poprzednich części. Niesamowicie wciągająca historia, każdy kolejny tom jest kontynuacją poprzednich, więc trzeba czytać je po kolei.
Już niedługo kolejny tom, na który czekam z niecierpliwością 🥰 Mam nadzieję, że w końcu ktoś z rodziny będzie szczęśliwy i w końcu zazna spokoju 😉 Na razie Stawińscy nie mają zbyt wielu powodów do radości, wciąż los daje im w kość.

Jeśli lubicie książki obyczajowe z historią Polski w tle to serdecznie Wam polecam serię "Podróż wołyńska". Piękna lekcja historii 🥰

"Zapach czerwcowych burz" to już trzeci tom serii, która mnie totalnie kupiła.

„Zapach czerwcowych burz” to trzeci tom serii „Podróż wołyńska” autorstwa Joanny Nowak. Śledzimy w powieści dalsze losy rodziny Stawińskich, ich znajomych i bliskich.

Jakie emocje wywołała we mnie lektura tego trzeciego tomu?

Po otwarciu książki, odnajdujemy krótkie streszczenie tego, co działo się w poprzedniej części. To doskonały zabieg. Można dość szybko przypomnieć sobie wszystko to, co wydarzyło się wcześniej w życiu bohaterów. Następnie autorka przenosi czytelnika do lat 50-tych XX wieku.

Powieść podzielona jest na trzy części. Rodzina Stawińskich osiedliła się w Poznaniu. Zaczynają nowe życie. Zakładają rodziny, budują swoją codzienność. A ta, nie jest niestety łatwa. Wciąż towarzyszą im bolesne wspomnienia i traumy z przeszłości. Bohaterowie próbują dostosować się do nowej rzeczywistości. Skrywane tajemnice, żale oddalają członków rodziny od siebie.

Zygmunt rozpamiętuje swoje zauroczenie Ireną, ta z kolei, wyszła za mąż i wiedzie nieszczęśliwe życie.

Andrzej zna prawdę o swojej przeszłości. Pielęgnuje w sobie złość do ojca. Stroni również od starszych sióstr. Wstępuje w szeregi milicji, czego nie pochwala ojciec. Jak potoczy się jego kariera? Czy zmieni uczucia względem rodziny?

Zosia nadal tęskni za zmarłym mężem. Problemy stwarza jej również starsza córka. Zainteresowanie okazuje jej jeden z pracowników poznańskiego Ceglorza. Czy Zosia otworzy serce i zdecyduje się na nowy związek?

Wanda i Jadzia również przeżywają rozterki sercowe i egzystencjalne. Pierwsza tęskni za swoją miłością i zastanawia się nad związkiem z bliskim sercu przyjacielem. Jadzia natomiast musi znosić szykany teściowej i opiekować się córką.

Bohaterowie uwikłani zostają w skomplikowane relacje, trudne sytuacje, wielkie namiętności, trudną miłość i ważne wydarzenia. Częściej ronią łzy, niż przeżywają chwile radości. Muszą radzić sobie z grożącym niebezpieczeństwem i rodzinnymi sekretami. Nie zdają sobie sprawy, że wokół nich są osoby, które nie zawsze postępują uczciwie. Komunistyczna Polska nie jeste miejscem łatwym i przyjaznym do życia.

Joanna Nowak znakomicie oddała realia tamtych czasów. Przeprowadziła czytelnika przez bardzo ważne wydarzenia historyczne. Niesamowicie istotnym i bardzo poruszającym wątkiem jest w powieści Poznański Czerwiec 1956 roku. Czytając niemalże czujemy w powietrzu emocje, nadzieje i zapach tamtych dni i wydarzeń.

To cudowna, poruszająca opowieść o rodzinie i ich walce o lepsze życie. To powieść obfita w sekrety rodzinne i ludzkie namiętności, z doskonale rozbudowanym tłem społeczno-polityczno-historycznym. Każda przeczytana strona budzi coraz silniejsze emocje i głębokie przywiązanie do bohaterów. Jestem przekonana, że ta historia zaspokoi nawet najbardziej wygórowane czytelnicze oczekiwania.

„Zapach czerwcowych burz” to bardzo dobra kontynuacja serii. Zakończenie powieści zaostrza czytelniczy apetyt i powoduje niecierpliwe oczekiwanie na kolejną część. W oczekiwaniu na kontynuację, zachęcam po sięgnięcie po poprzednie tomy.Obowiązkowo! Płynnie powiążą się wówczas wszystkie niteczki fabuły i docenicie pomysłowość i kunszt pisarki Joanny Nowak.

Polecam!

Jakie emocje wywołała we mnie lektura tego trzeciego tomu?

“Teraz było już za późno. Na wszystko za późno."

Z ogromną ciekawością ponownie zanurzyłam się w trudnej, bolesnej codzienności rodziny Stawińskich. Powojenna rzeczywistość wcale nie jest łatwa, nadzieje z nią związane rozpadają się. Rodzina Stawińskich osiedliła się w Poznaniu, coraz mocniej się od siebie oddala, wyczekiwany powrót Andrzeja, który zadaje się z szemranym towarzystwem, niczego nie ułatwia. Zosia nie może pogodzić się ze śmiercią męża, coraz usilniej o jej względy zabiega pewien mężczyzna, a dorastająca córka zaczyna stwarzać problemy. Wanda zaczyna zmieniać swoje nastawienie do zakochanego w niej Witka. Jadzia wychodzi za mąż, niestety jej teściowa jest mocno do niej uprzedzona. W Poznaniu dochodzi do robotniczego buntu, Stawińscy czynnie popierają strajkujących. Niektórym uczestnikom strajku przyjedzie zapłacić najwyższą cenę.

Nie jest to łatwa opowieść…

Wielowymiarowa, wnikliwa perspektywa, ukazująca psychologiczne studium ludzkich zachowań w trudnych warunkach. Fabuła ciekawie poprowadzona ukazuje pokomplikowane relacje międzyludzkie i przeżywane dramaty. Pani Joanna pisze z pasją czuć ogromną wiedzę historyczną. Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, autentyczne, rewelacyjnie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele sprzecznych emocji. Cały czas miałam wrażenie, że razem z nimi przemierzałem ich kręte życiowe ścieżki.

Ludzkie życiowe zawirowania, na tle zajmująco ukazanego tła historycznego, lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku w całej okazałości. Rodzina Stawińskich rozpadła się, wydawać by się mogło, że po tym co przeszli będą się wspierać, dbać o siebie, dodawać otuchy. Nic bardziej mylnego, wszyscy doznali wiele zła, widzieli straszne rzeczy, jednak nie potrafią być razem. Odsunęli się od siebie, próbują odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości. Nawarstwiają się żal i wzajemne pretensje. Próbują żyć, po prostu żyć. Przychodzi niespodziewana, czasami trudna miłość, rodzi się nowe pokolenie. Złe i dobre chwile, smutki i radości, gorzkie rozczarowania.

Fascynująca, mądra, nietuzinkowa, potrzebna seria. Daje do myślenia, zostanie we mnie na dłużej. Z niecierpliwością czekam na kolejną część. Z całego serca polecam całą serię.

“Teraz było już za późno. Na wszystko za późno."

Saga „Podróż Wołyńska” autorstwa Joanny Nowak, na której kartach poznajemy losy rodziny Stawińskich, jest jedną z moich ulubionych sag rodzinnych. Już po przeczytaniu pierwszej części wiedziałam, że historia tej rodziny pozostanie ze mną na bardzo długi czas. Z niecierpliwością wyczekuję każdej kolejnej części ich losów i za każdym razem, sięgając po nowy tom, wiem, że to będzie bardzo emocjonująca podróż po kartach powieści.

Po ciężkich i bolesnych przeżyciach rodzina Stawińskich wciąż próbuje dostosować się do powojennej rzeczywistości. Jednak zamiast wspierać się w tych ciężkich czasach i zbliżyć do siebie, z każdym dniem coraz bardziej się od siebie oddalają. Osiedleni w Poznaniu próbują na nowo układać swoje życie. Niektórzy z nich wciąż mają nadzieję na odnalezienie bliskich, inni przeżywają żałobę i nawet powrót Andrzeja niewiele zmienia w ich dotychczasowym życiu. Czy w końcu będą szczęśliwi? Czy los w końcu okaże im łaskę?
Marzenia o spokojnym życiu, szczęśliwej miłości oraz rodzinne problemy schodzą na dalszy plan, gdy w Poznaniu rozpoczyna się strajk pracowniczy. Rodzina Stawińskich czynnie bierze w nim udział. Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić?

To, co najbardziej zachwyca mnie w „Podróży Wołyńskiej” to wstęp, w którym na kilku stronach autorka przybliża nam początek historii rodziny Stawińskich. Za każdym razem, gdy sięgam po książkę Joanny Nowak, czuje się, jakbym była bohaterem powieści. Jadzia, Wanda, Zosia — są jak przyjaciele, których nie widziałam od jakiegoś czasu, przyjaciele, którzy po wieloletniej rozłące opowiadają mi swoje losy, najważniejsze wydarzenia z ich życia, dzielą się swoimi troskami i szczęściem.
„Zapach czerwcowych burz” czytałam z zapartym tchem, śledziłam wydarzenia z kart powieści i mocno kibicowałam bohaterom, by w końcu los się do nich uśmiechną i odmienił ich życie, które, niestety, nie jest usłane różami. Kolejne strony przelatywały mi przez palce i nim się spostrzegłam, dotarłam do zakończenia, które sprawiło, że moje serce zadrżało. I choć muszę przyznać, że czytając „Zapach czerwcowych burz” momentami czułam się już przytłoczona ciągłymi rozterkami, tak ostatnie strony powieści sprawiły, że moje serce zaczęło bić mocniej i zaczęłam odczuwać strach i niepokój o dalsze losy bohaterów. Po odłożeniu książki zadałam sobie pytanie: Czy rodzina Stawińskich w końcu odnajdzie spokój i szczęście? Mam nadzieję, że tak, jednak na odpowiedź przyjdzie mi trochę poczekać.
Niezmiennie jestem zachwycona historią, którą oddała w nasze ręce Joanna Nowak. To powieść, w której nie brakuje emocji. Piękna, poruszająca saga rodzinna, w której bohaterowie są niczym nasi przyjaciele. Oczami wyobraźni przenosimy się do ich świata, towarzyszymy im od najmłodszych lat, jesteśmy przy nich w dobrych i złych chwilach, poznajemy ich dzieci, widzimy, jak dorastają. Joanna Nowak z niezwykłą finezją, w sposób bardzo realistyczny kreśli losy bohaterów, którym przyszło się zmierzyć z trudną powojenną rzeczywistością, bardzo obrazowo oddaje klimat i realia lat 50 – tych. Czekam z niecierpliwością na dalsze losy bohaterów, a Was zachęcam mocno do lektury, jestem przekonana, że miłośnicy sag rodzinnych pokochają bohaterów „Podróży Wołyńskiej” równie mocno, jak ja.

ZAPACH CZERWCOWYCH BURZ to trzeci tom cyklu PODRÓŻ WOŁYŃSKA o dziejach rodziny Stawińskich.

Niezmiennie saga porusza mnie i gra na moich najczulszych emocjach. Zżyłam się z bohaterami, dlatego z zapartym tchem śledziłam ich dzieje, ich wybory i trudy życia dnia codziennego.

Tym razem wraz z rodziną Stawińskich mogłam poznać nie tylko ponure życie w czasach PRL-u, ale również byłam uczestnikiem pierwszego strajku robotniczego, jaki miał miejsce w Poznaniu, tak zwanego Poznańskiego Czerwca.

Autorka, jak nikt inny potrafi budować napięcie. Nieco, że końcowa, dynamiczna akcja spowodowała u mnie szybsze bycie serca, to znów postanowiła zakończyć powieść w takim momencie, że zostawiała mnie z szeroko otwartymi oczami i pytaniem cisnącym się na usta: „gdzie moja brakująca część książki?!”. Potrzebuję na już kolejnego tomu!

• Sagi
  • Przeczytane 2023
  • Moje :)
  • 0 0 Nowości na LEGIMI
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Zapach czerwcowych burz