Legends & Lattes

Okładka książki Legends & Lattes Travis Baldree
Okładka książki Legends & Lattes
Travis Baldree Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Legendy i latte (tom 1) fantasy, science fiction
Legendy i latte (tom 1)
Tor Books
2022-11-10
2022-11-10
Inne

„Legendy i Latte. Opowieść heroiczna o sprawach przyziemnych” (Legends and Lattes. A Novel of High Fantasy and Low Stakes”) Travisa Baldree`ego, przełożył Piotr W. Cholewa, Wydawnictwo Insignis 2023, wysłuchane Legimi
1. Dlaczego?
Ładny tytuł, spora popularność, zamiłowanie do fantastyki, szukanie nowości.
2. I jak?
Faktycznie latte. Absolutnie bezpretensjonalna i cieplutka historia ogrzycy Viv, oparta na tradycyjnym w fantasy schemacie zbierania drużyny na wyprawę. Tu – podejmują próbę prowadzenia kawiarni. Prościutka fabułka, kilka sympatycznych postaci (kocham Zgodę i Naparstka),miło. Nie czytajcie, jeśli jesteście na diecie.
Obrzydliwość, z której mam wrażenie, w końcu zdała sobie sprawę główna bohaterka – to sposób zdobycia cennego klejnotu, zmieniającego życie jego posiadacza. Kara jej się należała. I tak miała dużo szczęścia.
3. Dokąd mnie to prowadzi?
Och, przypomniała mi się najfajniejsza kawiarnia w Ciechocinku (jak to zabawnie brzmi, ten Ciechocinek),kawiarnia „Pola”>

1. Dlaczego?
Ładny tytuł, spora popularność, zamiłowanie do fantastyki, szukanie nowości.
2. I jak?
Faktycznie latte. Absolutnie bezpretensjonalna i...

nie chcę dawać tak niskiej oceny, ale tu dosłownie nic się nie dzieje poza remontem i dodawaniem rzeczy do menu...

Krótka, niezwykle urokliwa i magiczna comfort book, zdecydowanie na jesienne i zimowe wieczory. Albo na jeden wieczór, bo naprawdę ciężko się powstrzymać, w końcu kawa uzależnia.

Książka o rzeczy, wydawać by się mogło, zupełnie przyziemnej, a mianowicie o założeniu pierwszej kawiarni w mieście, gdzie kawy nikt nie zna, i pokonywaniu trudnego procesu dotarcia do klientów. Mogłoby się wydawać – nic nadzwyczajnego – gdyby nie to, że założycielką kawiarni jest orczyca Viv, która wcześniej zajmowała się fachem bynajmniej nieprzyjemnym i nieco krwawym. Natomiast baśniowy świat stworów, w którym dzieje się akcja skrywa wiele tajemnic i nie pozwala Viv tak łatwo odciąć się od przeszłości i zaznać spokojnego życia.

Urzekł mnie już tytuł i okładka, a wnętrze nie zawiodło. Ta książka miała w sobie coś dziwnego, odmiennego od rzeczy, które czytałam do tej pory, tak, że na początku nie byłam przekonana czy mi się to podoba czy nie, język był prosty i historia również, gdzie jest tutaj ta cała magia, o której się mówi?

Ale dotarło do mnie – to prostota jest sednem tej historii. Ta opowieść wywołała u mnie coś na kształt efektu ASMR. Nie wymagała dużego skupienia, a jej czytanie było tak relaksujące, jak picie kawy dla jej bohaterów. Przywodziła mi na myśl bajkę, pewnie przez ten świat pełen dziwnych stworów. Ale to nie tylko opowieść o kawie. W najprostszych słowach dotyka trudnych problemów szukania własnej drogi w życiu czy lęku przed odrzuceniem przez społeczeństwo, przez to kim się jest.

Uroczy wątek przyjaźni i miłości, oraz magia, która okazuje się działać inaczej niż moglibyśmy przypuszczać.

Bardzo lekka fantastyka, ale nie do końca mnie porwała. Taka trochę o niczym.

Książka nie jest zła, ale też nic nie wnosi. Jeśli ją się przeczyta to ok, jeśli nie to nic się na tym nie traci.

Bardzo lekka fantastyka, ale nie do końca mnie porwała. Taka trochę o niczym.

Lekka, przyjemna książka na dwa-trzy wieczory. Szkoda, że jest bardzo prostolijna i podejmuje w zasadzie tylko jeden główny wątek.

DNF
Orczyca Viv, poszukiwacz przygód i wojownik jest już zmęczona bijatyką i życiem na szlaku. Po zakończeniu ostatniej wyprawy, opuszcza swoją drużynę i osiedla się w małym miasteczku Thune. W swoim nowym miejscu kupuje podniszczoną stajnię i otwiera w niej kawiarnię – pierwszą w mieście i najbliższej okolicy. Interes Viv początkowo spotyka się ze zdziwieniem i brakiem zainteresowania ze strony mieszkańców – nic dziwnego, trunek zwany „kawą” jest absolutnie nieznany w tych rejonach.
Viv najmuje do pomocy sukkuba Tandri i hobgoblina Kat. Razem przygotowują lokal, obsługują gości i stają się coraz bliższymi przyjaciółmi.
Jest to urokliwa, sympatyczna historia, opisywana na TikToku jako "Cosy fantasy". Określiłabym ją jako „bajka”. Wszystko kończy się dobrze i od początku wiadomo, że bohaterowie wyjdą cało z opresji.
Fabuła jest lekka i pokrzepiająca. Brakowało jakiegoś większego zagrożenia i komplikacji. Narracja jest monotonna, dostajemy pobieżne opisy parzenia kawy (także w półautomatycznym ekspresie).
Książka może być beztroskim odpoczynkiem od bardziej złożonych opowieści (lub sesji D&D). Polecałabym ją także czytelnikom, którzy nie weszli jeszcze na wskroś w świat wysokiego fantasy lub nie oczekują skomplikowanej intrygi.

DNF

Nudna trochę

Nudna trochę

Lekka i przyjemna książka przy której kawa jakoś tak magicznej smakuje. Chociaż na początku postać Viv średnio do mnie przemawiała to kończąc książkę tak jakoś złapałam do niej sympatię. Atutem też dla mnie było to, że nawet jak miałam kilku tygodniową przerwę w czytaniu jej nie musiałam się cofać kilka stron wcześniej by sobie przypomnieć co się dzieje jak do niej wróciłam.

Urocza, przyjemna, klimatyczna książka. Uwielbiam główne bohaterki oraz całą ich ekipę. Muszę przyznać, że mimo iż nie lubię kawy, to tę historię pochłaniałam z wielką przyjemnością. Na tyle dużą, że już w maju chyba zabiorę się za 2 tom tej opowieści, bo nie chcę się rozstawać na długo z tymi postaciami. Lekka, przyjemna rozrywka, przy której można swobodnie odpocząć.

Miła, łatwa i przyjemna. Nie bardzo wiem, za co dostała nominacje do książki roku.....
Fantastycznych zachowań i wydarzeń trochę mało... ot historia o przyjażni i otwieraniu biznesu, która może się zdarzyć w naszej rzeczywistości trochę ubarwiona fantastycznymi postaciami......
Muszę przyznać, że postaci są ciekawie zarysowane i to jest chyba najmocniejszy atut tej książki.

• Audiobooki