Nagły świt

Okładka książki Nagły świt Agnieszka Jeż
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nagły świt
Agnieszka Jeż Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Cykl: Saga rodziny Polakowskich (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Saga rodziny Polakowskich (tom 1)
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-09-07
2022-09-07

Wyróżniona opinia i

Nagły świt

przeczytanych książek 628 napisanych opinii 341

Literatura wojenna nie jest moją ulubioną. Choć czasami staram się wyjść poza strefę komfortu i skonfrontować się z tymi bolesnymi czasami. Dziś chcę Wam powiedzieć więcej o książce Agnieszki Jeż, która była dla mnie niezwykle trudną książką.
Opowieść zaczyna się w czasie drugiej wojny światowej, gdy mąż Anny rusza na front, a ona zostaje sama z dziećmi. Nadchodzi dla nich ciężki czas, a bohaterka zrobi wszystko, by ochronić swoją rodzinę. Wejście Sowietów do ich domu zmienia wszystko. W jednej chwili zostają wysłani na Syberię, gdzie są zmuszeni walczyć o przetrwanie. Czy jest szansa, by rodzina Polkowskich wyszła z tego cało?
Tym razem otrzymaliśmy niezwykle trudną historię, w której bestialskie traktowanie ludzi jest codziennością. Przerażająca, pobudzająca wyobraźnię, niejednokrotnie namacalnie bolesna. Pomimo cudownie plastycznego języka, którym posługuje się autorka, miałam chwilę zawahania. Czy jest mi potrzebna taka dramatyczna powieść? Czy chcę przeżywać przeczytaną lekturę jeszcze długo po zamknięciu ostatniej strony? Podjęłam próbę. Pomimo, że nie była to lekka historia, pomimo że wywoływała we mnie sprzeczne emocje, to warto było po nią sięgnąć. Ta opowieść to symbol wielkiej siły, determinacji i odwagi, w tych niegdyś niewyobrażalnie ciężkich czasach.

Sagi rodzinne z historią w tle, to jeden z moich ulubionych gatunków literackich, dlatego bez wachania sięgnęłam po książkę Agnieszki Jeż „Nagły świt” rozpoczynającą cykl Saga rodziny Polakowskich, w której autorka przypomina niesamowicie bolesną historię naszego kraju.
Naszych bohaterów poznajemy w roku 1937 i razem z nimi wchodzimy w okres II wojny światowej. Czas pełen bólu i okrucieństwa, nie tylko ze strony nazistów, ale również Sowietów, którzy masowo wysiedlali ludzi zamieszkujących Kresy.
Autorka niesamowicie realistycznie odtworzyła tamte czasy i panującą rzeczywistość. Pokazała jak traktowani byli wywożeni ludzie i jaki los czekał ich po wywózce w głąb Rosji. Wszechobecna propaganda, traktująca Sowietów jako niosących dobro i wybawienie, przymusowe wywózki na Syberię, brak informacji o rodzinie, o tym wszystkim, bez ubarwiania, pisze właśnie Agnieszka Jeż.
Autorka świetnie poprowadziła fabułę, dobrze wykreowała bohaterów i umiejętnie oddała towarzyszące im emocje. Sprawiła, że czułam ich ból i cierpienie, towarzyszyłam w walce o przetrwanie.
„Nagły świt” to książka o strachu, bólu, ale też nadziei i miłości oraz tęsknocie za ojczyzną. Zmuszająca do refleksji nad okrucieństwem i bezsensownością wojny chwyta za serce i pokazuje, jak ważna jest nadzieja.
Z niecierpliwością czekam na kontynuację, a Was zachęcam do sięgnięcia po pierwszą część tej sagi.

Opowieść o rodzinie Polakowskich rozpoczyna się w czasie drugiej wojny światowej, kiedy mąż Anny idzie na front, a ona zostaje sama z dziećmi. Musi zrobić wszystko by ochronić swoją rodzinę w tych ciężkich, niepewnych czasach. Kiedy w ich stronach pojawiają się Sowieci Anna wie, że nie zjawili się tam aby im pomóc. Zostają zesłani na daleki Wschód...Trudne warunki, ciągły niepokój i strach czy jeszcze kiedyś rodzina będzie razem.

Książkę przeczytałam bardzo szybko, dałam wciągnąć się w historię rodziny Polakowskich, którą autorka opowiedziała w ciekawy sposób. Podobało mi się, ale jest jeden minus, muszę czekać na kolejne części. Zdecydowanie wolałabym od razu sięgnąć po resztę.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, która podobno ma na swoim koncie również serię kryminalną. Może w czasie oczekiwania na dalsze losy Polakowskich uda mi się sprawdzić jak autorka poradziła sobie w kryminale .

Książkę polecam.

Dobra, z chęcią przeczytam dalsze losy bohaterów, jednak... czegoś w niej brakuje. Mam wrażenie, że historie te już zostały opowiedziane, miedzy innymi w "Dziewczynach z Syberii", bądź w "Owocu granatu". Przypadek? 🤔

1. Jak to zazwyczaj bywa z pierwszymi częściami sagi jest to pozycja, która wprowadza bohaterów i rysuje tło wydarzeń.
2. Jest to opowieść o determinacji o sile, która nas pcha do przetrwania.
3. Tło historyczne jest dobrze wywarzone - czytelnik jest w stanie wyobrazić sobie tę nędzę, ale nie jest to traumatyzujące.
4. Bohaterowie są lekko bezbarwni na razie, a historie miłosne niestety mają ten rys romansu - zobaczyłam go tylko raz ale kocham go i wiem, że to ten jedyny!
5. Dobry początek, chętnie przeczytam dalsze losy tych bohaterów.

2. Jest to opowieść o determinacji o sile, która nas pcha do przetrwania.
4. Bohaterowie są lekko bezbarwni na razie, a historie...

chce kolejny tom

chce kolejny tom

Jestem ostatnio bardzo wybredna w tytuły obyczajowe, którym za tło służy historia, szczególnie II wojny światowej. Ile życiorysów uratowanych z wojennej pożogi, tyle opowieści i wątków do opowiedzenia. Jednym z nich jest historia Anny i Franciszka Polakowskich (oczywiście to postacie fikcyjne),których poznajemy w sielskich okolicznościach przyrody. Kiedy jednak wojenna zawierucha rozpęta się na dobre, Franciszek, oficer Wojska Polskiego, zostaje powołany do służby, a Anna przejmuje obowiązki męża w domu, opiekując się dziećmi, gospodarstwem, wszystkim. Sowieci mają jednak swój porządek świata, kto zna ten wątek, ten doskonale wie, jak ów porządek wyglądał. Zarówno Anna z dziećmi, jak i rodzina Czerników czy Białych, którzy także tworzą grono wyrazistych bohaterów, zostają wywiezieni na Sybir. Surowe, brutalne, wręcz nieludzkie warunki transportu w bydlęcych wagonach, trudy próby życia na obcej ziemi, to tylko część dramatu, w jakim przyszło im się odnaleźć. To nie będzie dobry czas. Życia trzeba nauczyć się na nowo. Od początku, jak ten tytułowy nagły świt, nagłe, wstrząsające przebudzenie. Polakowska z dziećmi i szwagrostwem przeżywają niejedną tragedię.

Ta opowieść wpada do świadomości czytelnika, buduje szereg nieokreślonych refleksji, wewnętrznego buntu, który w nas współczesnych, budzi wiele sprzecznych emocji. Dla mnie Anna Polakowska to symbol siły i determinacji, walki o siebie, najbliższych. Jesteśmy światkami nie tylko brutalizmu wojny, ale też rodzących się uczuć, silnych afektów. Bardzo Wam polecam! Z niecierpliwością będę wypatrywała kolejnych części.

"NAGŁY ŚWIT"SAGA RODZINY POLAKOWSKICH tom 1 AGNIESZKA JEŻ

Jest to pierwsza część nowego obyczajowego cyklu autorki pt. "Rodzina Polakowskich".
Byłam ciekawa tej powieści i już wiem, że wyczekuje kolejnej części.

Ważne tematy, ciekawa historia, niezwykle naturalny i plastyczny język oraz styl. Tak bardzo realistyczni bohaterowie ze swoimi myślami, przeżyciami i rozterkami.
Bez problemu wskoczyłam w wykreowany świat i chociaż czasami chciałam z niego uciekać, aby na przykład nie zostać złapanym do jadącego w nieznane pociągu, czytałam dalej.
Towarzyszyło mi wiele emocji, czułam strach, ból, smutek, bezsilność i złość.
Jest bardzo klimatycznie, czasem bardzo strasznie, wręcz przerażająco, ale jest też nadzieja, która daje siłę.
Gdy w Polsce trwa Druga Wojna Światowa i Niemcy wprowadzają swoje czystki etniczne, wszyscy myślą, że nic już gorszego nie może się wydarzyć.
Niestety na Wschodnie Kresy Rzeczpospolitej pod płaszczykiem pomocy Polakom wkraczają wojska rosyjskie. To co wyprawiali żołnierze sowieccy nie da się opisać.

Anna Polakowska pozostała sama, ponieważ mąż Franciszek poszedł na front. Wie, że musi zaopiekować się swoimi córkami Zosią oraz Elą i ochronić je.
Niestety po wkroczeniu do ich domu sowietów mają pół godziny na spakowanie się.
Zostają przesiedlone na Syberię. Uczestniczymy w tej podróży, która jest wstrząsająca i straszna. To co się działo po drodze nie da się przeczytać i zapomnieć.
Na miejscu zastają przerażający mróz, głód, nieludzkie warunki mieszkaniowe i pracę ponad siły.
Zaczyna się walka o przetrwanie i radość z każdego przeżytego dnia.
Czy rodzina Polakowskich przetrwa to całe zło i znów będą razem ?
Zachęcam Was do poznania tej niezwykle przejmującej historii.

Dobrze, że coraz więcej można przeczytać o tym jak wyglądało wyzwolenie Polski spod niemieckiego okupanta.
Armia Rosyjska zgotowała nam piekło, wielu świadków twierdzi, że gorsze niż naziści.
Ta powieść ukazuje prawdę o tamtych latach, szokuje swoją szczerością i tym do czego jest zdolny człowiek względem drugiego człowieka.

"NAGŁY ŚWIT"SAGA RODZINY POLAKOWSKICH tom 1 AGNIESZKA JEŻ

Byłam ciekawa tej powieści i już wiem, że wyczekuje kolejnej części.

"Nagły Świt" to pozycja na pewno lepsza niż poprzednia książka Agnieszki Jeż, "Dziewczyna z Woli". Mnóstwo emocji i trudna historia Polaków na wschodzie - polecam!

"Nagły świt" to pierwszy tom z cyklu "Saga rodziny Polakowskich".
Do tej pory czytałam serię kryminalną autorki i byłam ciekawa jej powieści obyczajowych a kiedy nadarzyła się okazja, z miłą chęcią sięgnęłam po tę książkę jak się okazuje poruszającą ważny temat.

Fabuła toczy się w czasach II wojny światowej, kiedy to nastąpiła ekspansja na Polskę, nazistów z zachodu a sowietów ze wschodu. Anna Polakowska zdaje sobie sprawę do czego zdolny jest sowiecki żołnierz i próbuje sama chronić swoje córki, gdyż mąż walczy na froncie. Niestety wraz z rodziną zostaje przesiedlona na Syberię, gdzie życie to nieustanna walka o przetrwanie.

Wiele powieści poruszających wojenną zawieruchę, skoncentrowanych jest na okupacji niemieckiej, natomiast tutaj pokazany jest dramat ludzi zesłanych na Syberię. Sowieci mający być naszymi wyzwolicielami, okazali się ciemieżycielami, wyniszczającymi nasz naród. Ludzie mający być wywiezieni, dostawali pół godziny czasu na spakowanie się do transportu na kresy. Po przybyciu na miejsce, warunki bytowe okazywały się przerażające. Piekielny mróz, głód, ubóstwo, braki leków czy odzieży to okrutna codzienność. Do tego dochodziła ciężka praca w kołchozie. Rodzina Polakowskich musiała zmagać się z tymi przeciwnościami z ogromną determinacją pozwalającą utrzymać się przy życiu.

Powieść przepełniają emocje, ból, nienawiść a jednocześnie nadzieja pozwalająca ludziom utrzymać się na powierzchni tej smutnej egzystencji, która stała się ich udziałem.

"Nagły świt" to pierwszy tom z cyklu "Saga rodziny Polakowskich".

• Przeczytane w 2022
  • 2022r.