Wybór sióstr

Filia
2022-09-28
2022-09-28
Adrian Napieralski
miłośc tragedia człowieczeństwo siostry nazizm obóz koncentracyjny żydzi wojna

Piękna, wzruszająca książka. Od początku bardzo dobrze mi się ją czytało. Z jednej strony byłam ciekawa co będzie dalej a z drugiej nie chciałam jej szybko kończyć. Moim marzeniem jest by powstała 2 część książki, opowiadająca o dalszych losach bohaterów oraz przeniesienie jej na ekran jako film bądź serial 😍

Piękna książka. Trzy siostry, każda inna, z innymi marzeniami i potrzebami, każda ze swoimi problemami. Umieszczone w chwili wybuchu wojny

„Wybór sióstr” to książka zaskakująca, bo ukazująca nazizm i wojnę z punktu widzenia Austriaków. Austriaków, którzy stawiali opór, byli represjonowani i więzieni w obozach koncentracyjnych.

Trzy siostry: Johanna, Birgit i Lotte wiodą spokojne życie w Salzburgu. Jest druga połowa lat trzydziestych, jeszcze przed Anschlussem Austrii, ale już po zdobyciu władzy przez nazistów w Niemczech.
Johanna pomaga matce w prowadzeniu domu i skrycie marzy o szkole dla sekretarek. Birgit uczy się fachu zegarmistrzowskiego w sklepie ojca. Lotte zaś odkrywa w sobie powołanie i postanawia wstąpić do klasztoru.
W kraju zachodzą zmiany, przed nimi niezwykle niespokojne lata. Czy uda im się przetrwać wojenną zawieruchę? Jak potoczą się ich losy?

Kate Hewitt stworzyła niezwykle bolesną historię, pełną miłości, rozpaczy, strachu i poświęcenia dla drugiego człowieka. Historię opowiadaną z punktu widzenia każdej z sióstr – jednej, zakochanej w naziście, drugiej – zakochanej w Żydzie i trzeciej, która wstąpiła do zakonu. Anschluss, Noc Kryształowa, obozy koncentracyjne, Orle Gniazdo i ruch oporu – autorka niczego nam nie oszczędza, opisując wszystko w taki sposób, że namacalnie czujemy emocje bohaterów. Ich wybory często mogą narazić na niebezpieczeństwo całą rodzinę. Czy jednak można od nich uciec? Siłą napędową do działania jest tutaj miłość i nadzieja, a u Lotte także głęboka wiara.

Książka jest napisana pięknym językiem – tu ukłon w stronę tłumacza. Mały minus dla lektorki, która najwyraźniej nie zna języka niemieckiego (bardzo mi to przeszkadzało w słuchaniu).

Jeśli lubicie książki o II wojnie światowej, to jest to lektura obowiązkowa, bo poszerza wiedzę o tych czasach. Warto się zastanowić, ile w stanie jest znieść człowiek, ile potrafi poświęcić i jak potężna może być siła miłości.
Bardzo polecam.

Jak losy 3 sióstr. Tak różne. Choć walczyły z nazistami. Nie bronią, a przykładem. Walką o każdy dzień. Własnym wyborem, które dla nich był ważny. Miłość dla nich przychodziła w najmniej podziewanym momencie.
Walczyły o przetrwanie.
Jak nowe narodzone dziecko z jednej sióstr daje siłę w "powstaniu z prochu" po zakończeniu wojny. Trzeba mieć nadzieję, siłę i miłość, aby wszystko pokonać. I żyć dalej. Być osobą silniejszą z wspomnieniami z przeszłości, ale patrzącą w przyszłość z nadzieją.

Walczyły o przetrwanie.

Książki tej autorki o tematyce wojennej ukazują ten temat w zupełnie innych perspektywach. Ta powieść miała dość długi wstęp, a właściwa akcja miała miejsce niemal w połowie książki, przez co trudno było przebrnąć przez pierwszą połowę powieści. Mini wszystko książka porusza ważny temat i do końca trzymała w napięciu.

Trzy siostry, trzy różne charaktery, każda z kobiet ma inne rozterki, chce od życia czegoś innego. Austria, czasy przed i wojenne. Czy prawdziwe okaże się stwierdzenie, że w rodzinie siła....??
Piękna książka, czyta się szybko i przyjemnie.

Piękna książka, czyta się szybko i przyjemnie.

Druga wojna światowa,była kiedyś moją ulubioną tematyką,czasami do niej wracam.Z reguły były to książki z naszej,polskiej perspektywy,aczkolwiek czasami warto spojrzeć z innej i taka jest właśnie ta opowieść.Bardzo mi sie podobała.

Trzy siostry i trzy odmienne historie - polecam.

Trzy siostry i trzy odmienne historie - polecam.

Na początku książka nie porywała. Akcja rozwijała się bardzo powoli, wręcz momentami nudziła. Jednak mniej więcej w połowie książki tak się rozkręciła, że trudno było się oderwać. Zwieńczeniem było bardzo zaskakujące zakończenie. Polecam

Bardzo wzruszająca .Warto przeczytać

Bardzo wzruszająca .Warto przeczytać