Susza

2021-08-11
2018-10-02
Jacek Konieczny
Inne

Sztuka przetrwania w piekle bez wody

Bardzo potrzebna. Dramatycznie aktualna, biorąc pod uwagę globalne ocieplenie, z którym się mierzymy. Przerażająca, gdy trzeba. Pouczająca, gdy trzeba. Shusterman po raz kolejny zaskakuje wprawnym piórem i inteligencją.

Bardzo ciekawa i wciągająca, trudno się oderwać, przeczytałam w 3 dni ! Polecam

Bardzo ciekawa i wciągająca, trudno się oderwać, przeczytałam w 3 dni ! Polecam

Naprawdę dobra historia ,na początku nie mogłem się wyciągnąć i uważałem że to nie muj klimat i że postacie są przesadzone ,ale potem po ok 70 stronach zacząłem się wciągać ,może w 1 dzień czytania miałem zły humor . Zaczołem rzeczywiscie myśleć że to realny scenariusz ,społeczeństwo upadnie ,a wszyscy będą walczyć ze sobą ,a politycy będą się obwiniać nawzajem zamiast szukać rozwiązania i unikną odpowiedzialności. Mamy tu historię kilku nastolatków którzy mieszkają w Kalifornii i zaczyna tam brakować wody , aż w końcu nagle nastają suche krany i muszą jakoś przetrwać . Z czasem ich polubiłem ,autor zbudował fajne postacie ,jedynie alyssa mnie często wkurzał ,niby nie zachowywała się mega głupio ale miała kilka słabych momentów że była naiwna i wywyrzszała się chociaż mało co umiała sama zrobić . Garret młodszy brat alyssy ,to dzieciak chociaż miał kilka dobrych pomysłów . Kelton trochę nerd i dziwak ,ale z czasem go zrozumiałem i polubiłem zwłaszcza że ta podróż go mocno zmieniła ,tak jak innych , dużo wie o surwiwalu. Jacqui trochę szalona, ale fajna podoba mi się jej tok myślenia choć też mnie czasem wkurzała zwłaszcza jak opowiadała o swojej przeszłości , jednak działała. Henry krętacz ,ale działa metodycznie .ps spoiler nie wiem jak mogli się nie skapnąć że pudło jest za lekkie.
Zbliżając się do końca czułem napięcie ,polecam

Jako fanka ekologii i filmów katastroficznych oficjalnie ogłaszam, że ta książka pobiła wszystko, co wcześniej przeczytałam/obejrzałam.

Była tak realistycznie napisana, że czułam niepokój czytając ją. Dosłownie stresowałam się, że kiedyś przyjdzie nam żyć w świecie bez dostępu do wody. Niby to książka dla Young Adult, a to był taki mocny thriller, że aż musiałam robić przerwy od czytania, by się uspokoić.

I nigdy nie przeczytałam tak wzruszającego i uroczego zakończenia. Kelton rozłożył mnie na łopatki, jak wcześniej nie byłam pewna czy go uwielbiam, tak teraz jestem. Pytanie „kim dla siebie jesteśmy” na długo będzie tkwić w mojej głowie.

Wizja suszy na pewno skłania do refleksji zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Przedstawione ludzkie zachowania są niestety jak najbardziej prawdziwe i wręcz szokujące . Temat nie pojawiający się bardzo często powoduje , że historia ma szansę pozostać dłużej w pamięci. Jak na literaturę młodzieżową raczej ciekawa , jednak czegoś zabrakło do mojego pełnego zadowolenia. Sposób narracji (perspektywa kilku osób) czasami był na plus, w czasami na minus. Zakończenie jak na powagę historii nie było niczym szczególnym, jednak przeczytania nie żałuję. Będzie odpowiednia dla początkujących w kategorii młodzieżowej.

Po niesamowitym odbiorze świata Kosiarzy, postanowiłam zapoznać się z Nealem w jego innej książce.

Chcąc, nie chcąc - tak już jest, że po świetnym dziele danego autora, mamy już ciche nadzieje czy nastawienie na to, że jego kolejne książki będą podobać nam się tak samo, lub chociaż prawie tak samo.
I nie jest to dla mnie specjalnie zaskakujące, że ta pozycja nie spełniła ani tego, ani tego :D

Wydaję mi się, że "Susza" może a nóż bardziej spodobać się młodzieży, czyli jakby nie patrzeć osobom, do których rzeczywiście jest kierowana.

Przeczytałam ją, ale nie dość, że szybko o niej zapomniałam, to i w trakcie jej czytania nie bawiłam się specjalnie dobrze. Wolę inny typ bohaterów, inne zabiegi i inne rozwiązania akcji, także w ogólnym rozrachunku, jak dla mnie przeciętna.

I nie jest to dla mnie specjalnie zaskakujące, że ta pozycja nie spełniła...

Pod wpływem czytania tej książki zrodziło się we mnie wiele przemyśleń - przede wszystkim ogromna wdzięczność za to co mam 💧
Dostęp do wody wciąż w wielu krajach jest ograniczony więc to naprawdę bogactwo, którego nie doceniam, bo jest tak oczywiste💦
Co jeżeli by jej zabrakło? W książce ukazany został proces destabilizacji społeczeństwa, w zasadzie jego rozpadu. To było przerażające, że taki scenariusz jest prawdopodobny. Ciekawe studium socjologiczne. Początek książki był bardzo dobry. Potem niestety było gorzej - już pod koniec bardzo byłam zmęczona losami naszych bohaterów i tym co ich spotykało.

Zakończenie natomiast było dla mnie zbyt ogólne, niewystarczająco wyjaśniające wszystko i zbyt cukierkowe - co zupełnie nie pasowało do dramatyzmu i kalibru ciężkiego wydarzeń, które były opisywane. Mało spójne i autentycznie - zupełnie do mnie nie przemówiło.
Szkoda.

Książka, którą wybrałam "w ciemno" do czytania, a która wywarła na mnie ogromny wpływ. Pewnego dnia przestaje płynąć woda z kranu.. tylko tyle i aż tyle. Ile dni może przetrwać człowiek pozbawiony wody? Co dzieje się z ludźmi, którzy stają przed wyborem - umrzeć czy przetrwać zabijając? Jak zachowują się ludzie w sytuacji kryzysowej? To książka, która w dobie globalnego ocieplenia bardzo obrazowo pokazuje co się stanie, jeśli nie zadbamy o naszą planetę. Myślę, że byłaby świetną lekturą szkolną uwrazliwiajacą na temat ekologii. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jakie to szczęście odkręcić kurek z wodą i mieć prawie nieograniczony dostęp do tej życiodajnej substancji. Teraz wiem, że to przywilej, i to nie mały!

Przeczytanie tej książki zajęło mi bardzo dużo czasu. Nie żeby była źle napisana, wręcz przeciwnie. Po prostu tak potoczyło mi się życie.
"Susza" wywarła na mnie bardzo duże wrażenie.
Jak na młodzieżowe postapo jest zaskakująco dojrzała. Prawie wcale nie czułam tego, że czytam młodzieżówkę.
Ta książka ma w sobie wszystko, czego od niej oczekiwałam. Zawiera prawdę o ludziach. Opisuje ich zachowania w sytuacjach kryzysowych i nie tylko.
Bardzo spodobało mi się to, że autorzy nie wciskali nam niepotrzebnych wątków romantycznych. Tam, gdzie mogły się wydarzyć, prowadzili je w sposób delikatny, z polotem i z umiarem.
Jestem bardzo zadowolona z lektury. Serdecznie polecam tę książkę, nie tylko młodzieży.

"Susza" wywarła na mnie bardzo duże wrażenie.
Ta książka ma w sobie wszystko, czego od niej oczekiwałam. Zawiera prawdę o...

Spoko, ale za bardzo naciągane pod tezę wg mnie ;p

Spoko, ale za bardzo naciągane pod tezę wg mnie ;p