Niewinny

Dorota Konowrocka-Sawa

Wyróżniona opinia i

Niewinny

przeczytanych książek 557 napisanych opinii 490

Interesująca historia nadająca się na film albo serial.

Szukamy sprawcy zabójstwa oraz próbujemy uniknąć więzienia. Zakończenie mnie zaskoczyło takiego rozwiązania sprawy się nie spodziewałam.

Książka nam pokazuje od kulis działanie wymiaru sprawiedliwość w USA, oczywiście z przymrużeniem oka.

Interesująca historia nadająca się na film albo serial.

Od razu warto zaznaczyć, że "Niewinny" nie jest książką, w której akcja goni akcję, gdzie ciągle i na wielką skalę coś się dzieje. Zaliczyłabym ją do takich nieco wolniejszych historii, lekko napisanych, które nie tylko dobrze się czyta, ale też potrafią wciągnąć czytelnika od pierwszych stron. Mamy tu sporo bohaterów, sporo nazwisk, sporo osób, na które trzeba zwrócić uwagę - z początku można się w tym pogubić, ale później jest już dużo łatwiej. Główną postacią, na której się skupiamy jest Maya (fajna, równa babka), która przeciągnęła na swoją stronę pozostałych ławników, co spowodowało uniewinnienie oskarżonego. To również Maya po dziesięciu latach zostaje oskarżona o zabójstwo dawnego kolegi. I po takim wstępie zaczynamy drążyć zarówno przeszłość jej i pozostałych osób, jak i teraźniejsze wydarzenia. Co jest prawdą? Kto kłamie? Kto tu robi przekręty?
W "Niewinnym" mamy poprowadzone dwie linie czasowe. Przeszłość poznajemy za pomocą sądu, obrad ławników i wydarzeń z hotelowych pokoi. Muszę przyznać, że były to naprawdę ciekawe rozdziały. Wstawki te dodatkowo są podzielone na konkretnych bohaterów, dzięki temu możemy poznać różne perspektywy, a także dowiedzieć się więcej o nich samych. A oni... są bardzo interesujący. Dopełnia to wszystko teraźniejszość, która pokazuje całkiem "nowe sznureczki" w tej sprawie.
"Niewinny" całkowicie mnie wciągnął. Historia była dla mnie rewelacyjna - nie tylko przyczyniły się do tego sądowe wstawki, ale ogólnie cały zarys fabuły, jak to stara sprawa ma wpływ na nową. I oczywiście ciekawi bohaterowie. Dałam się też autorowi parokrotnie zaskoczyć, co jest dodatkowym plusem. Polecam!

Zachęcona świetnymi opiniami i wysokimi ocenami czytelników, postanowiłam przeczytać Niewinnego, żeby samej się przekonać o co tyle hałasu.

Choć książka ogólnie ciekawa, to tempo akcji nie zachwyca. Chwilami nudziłam się jak mops, niecierpliwie czekając do końca poszczególnych rozdziałów. Czytało mi się ciężko, bo o ile w pierwszej części coś jeszcze się dzieje, to w drugiej już nuda jakich mało. No i to zakończenie. Miałam wrażenie jakby autor nie miał już pomysłu na fabułę i postanowił wymyślić coś na szybko, żeby tylko książkę skończyć. Pomija fakt, że uważny czytelnik nie będzie miał problemu z przewidzeniem zakończenia.

Może być. Ale nie jest to tak dobra książka jak sądziłam i jak sugerowały opinie.

Ta książka od początku była skazana na sukces!

Graham Moore, laureat Oscara za scenariusz do filmu Gra tajemnic, napisał absolutnie wciągający thriller z elementami dramatu prawniczego. Niewinny historia, którą nie sposób rozszyfrować.

Zapewne wielu z was czytało Dziesięciu murzynków Aghaty Christie. U Grahama Moor'a w roli murzynków obsadzono dwunastu ławników. Kompletnie nieznani sobie wcześniej, zupełnie różni ludzie, razem przez prawie pół roku odseparowani od świata zewnętrznego, muszą podjąć decyzje, która bez względu na werdykt położy się cieniem na wielu osobach. Kompletnie nie świadomi, tego, że największy cień spadnie na nich samych.

Młody nauczyciel Bobby Nock oskarżony o zamordowanie swojej uczennicy Jessiki. Dowody świadczące przeciwko niemu, były mocne. Ale dla ławniczki Mai niewystarczająco solidne. To ona jedyna przekonała pozostałych aby zagłosowali NIEWINNY.

Dziesięć lat później powstaje serial dokumentalny o tej sprawie. Ławnicy spotykają się ponownie. Jeden z nich twierdzi, że posiada niepodważalne dowody winy Bobbiego. Niestety ów ławnik kilka godzin przed ujawnieniem sensacyjnych informacji zostaje znaleziony martwy w pokoju Mai. Mai, która zdołała przeforsować własne zdanie. Mai, która przyczyniła się do uniewinnienia skazanego przez opinie publiczną. Teraz sama usiądzie na miejscu oskarżonego. Czy zdoła przekonać sąd i ławników do swojej niewinności?

Zapewne zastanawiacie się skąd moje odwołanie do twórczości Aghaty Christie, a konkretnie do Dziesięciu murzynków. Już tłumacze. Podobnie jak u Aghaty tak u Grahama morderca jest nam znany od samego początku. Poznajemy jego historię, wyrabiamy sobie o nim zdanie. Możliwe, że nawet go polubiliśmy. On nie pojawia się znikąd. I tak jest w Niewinnym. Cały szkopuł w tym, że nie mamy pojęcia, tak jak reszta bohaterów, kto w tym "towarzystwie" jest naprawdę Niewinnym.

Doskonale pokazane bezprawie na przykładzie wymiaru sprawiedliwości. Perfekcyjne manipulowanie faktami. To wszystko pokazane z perspektywy każdego ławnika, daje nam pełny obraz systemu kontradyktoryjnego, gdzie bezwzględnym obowiązkiem stron, było dołożenie starań, by wygrać postępowanie. A martwienie się o, to, czy werdykt jest zgodny z prawdą należało pozostawić systemowi.

Ta książka ujęła mnie tym, że pomimo całej wiedzy jaką nam czytelnikom udało się ustalić w sprawie morderstwa, nadal nie wiemy nic. I możemy zgodzić się z werdyktem Ławy Przysięgłych, lub z opinią reszty świata. Druga rzecz, to zawiłość całej sytuacji. Tu czytelnik w ostatnim rozdziale zachodzi w głowę, czy dowie się prawdy. Tak jak w życiu, nie sposób przewidzieć finału. Tu zdarzyć może się wszystko. I zapewniam Was, że się zdarzyło. Książka perfekcyjnie dopracowana. Intryga to prawdziwa koronkowa robota. Majstersztyk. Brawo Moore. To bez wątpienia najlepszy thriller prawniczy jaki czytałam. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2022/05/niewinny-graham-moore.html

Ta książka od początku była skazana na sukces!

Nie wiem dlaczego wszystkim się tak podobała. Strasznie zagmatwana historia. Jak dla mnie za dużo postaci, każda z własnymi wspomnieniami, które trzeba spamiętać, żeby wiedzieć o co chodzi na końcu. Zakończenie bez satysfakcji, choć trochę mnie zaskoczyło. Książka dla osób, które uwielbiają sądowe klimaty

Blurbów na okładce i w środku jak grzybów po deszczu, a koniec końców emocje również jak na grzybach. Miało być skrzyżowanie "12 gniewnych ludzi" z "Krucjatą Bourne'a", a wyszły flaki z olejem. Szkoda czasu i nauczka żeby nie kierować się przy zakupach książkowych podnietą w social mediach

Książka mimo, iż miała potencjał, ciągnęła się przez wszystkie strony. Do samego końca miałam nadzieję, że mnie czymś zaskoczy, niestety nie została spełniona.
Książka fajna do luźnego poczytania na hamaku na wakacjach :) Natomiast jak ktoś lubi mocny kryminał, niech omija ją szerokim łukiem ;)

Przeciętna. Niezbyt wciągająca, niezbyt porywająca i zbyt przewidywalna. Może faktycznie ta historia lepiej nadała się na 6 odcinkowy serial na netflixie niż na książkę o ponad 400 stronach. Jak zwykle opis i opinie mocno na wyrost.

Książka Grahama Moore'a to przede wszystkim całkiem ciekawie skonstruowany thriller prawniczy. Od początku jesteśmy świadkami procesu w którym nauczyciel zostaje oskarżony o zamordowanie jednej ze swoich uczennic. Ława przysięgłych uznaje go niewinnym co wzbudza ogólną sensację. Dziesięć lat po tym wydarzeniu powstaje pomysł, na serial, który ma przybliżyć kulisy tego procesu. To wtedy ławnicy spotykają się po raz kolejny a jeden z nich - Rick oznajmia,że ma dowody obciążające wcześniej uniewinnego nauczyciela. Niestety pierwszej nocy zostaje on znaleziony martwy, a ostatnią osobą, która widziała go żywego jest ławniczka Maya, z którą łaczył ją gorący romans.

"Niewinny" to całkiem ciekawie skonstruowany thriller prawniczy, który fajnie łączy wątki z przeszłości z bieżącymi wydarzeniami .

Bardzo ciekawy kryminał, ze sprawą sądową w tle. Bardzo lubię tematykę sądową w książkach, a tutaj było jej bardzo dużo bo współczesność przeplatała się z przeszłością i sprawą w, której główni bohaterzy byli ławnikami. Zakończenie to było największe zaskoczenie, totalnie się go nie spodziewałam, dlatego z bardzo polecam zapoznać się z tą historią, bo na pewno się nie zawiedziecie.