Targ mięsny

Wyróżniona opinia i

Targ mięsny

przeczytanych książek 229 napisanych opinii 209

Na półkach: , , , , ,

Ciekawa pozycja mówiąca o ciemnych stronach modelingu oraz pracy nieletnich modeli. Historia jest fikcyjna, jednak oparta o doświadczenia kilkorga osób pracujących w branży. Zaakcentowana jest tutaj samotność nieletnich modeli, brak zrozumienia (również ze strony rodziny), przedmiotowe traktowanie oraz zabójcze tempo pracy. Plusy: przystępnie napisana, nieodkrywcza ale nadal ciekawa. Minusy: trochę naiwna.

Świetna książka o ciemnej stronie modelingu, co się kryje za piękną twarzą z okładki? Za piękną sesją zdjęciową? Nie trzeba być fanem mody, żeby sięgnąć po tę książkę i połknąć ją w dwa wieczory ;)

Książka przedstawia historię nastoletniej Jany, która z dnia na dzień została wciągnięta w brutalny i brudny świat mody. Poznajemy od środka pokazy mody, tygodnie mody oraz sesje zdjęciowe.

Pozycja w ruchu #metoo. Jeśli tak naprawdę wygląda ten świat, to jest on naprawdę paskudny i przerażający. Daje do myślenia młodym ludziom i ich rodzicom 🆘

Pozycja jest literaturą młodzieżową, ale na pewno nie jest ona lekka. Przytłacza i wywołuje wiele emocji. Mimo to jest ważna i potrzebna. Świat mody dotyczy nie tylko modelek, ale też konsumentów.

UWAGA na wykorzystywanie seksualne oraz zaburzenia odżywiania ❌

Pozycja jest literaturą...

Pozycja obowiązkowa dla każdej młodej kobiety, pragnącej wiązać swoją przyszłą pracę w show-biznesie, a zwłaszcza modelingu. Jana Novak przypadkowo dostaje propozycję pracy jako modelka, a wtedy zaczyna się prawdziwy rollercoaster.
Postać Jany Novak została przedstawiona jakbyś czytał/a o swojej najlepszej przyjaciółce, która dzieli się z Tobą każdą dobrą i złą wiadomością. Będziesz kląć i płakać razem z nią.
Długo nie mogłam o niej zapomnieć!

Ośmioletnia Chrissie nie boi się zupełnie niczego i pozronie nie ma uczuć. Dziewczynka marzy o tym, aby dostać coś do jedzenia. Matka się nią nie interesuje, a ojciec z nimi nie mieszka. Chrissy morduje dwuletnie dziecko i nie ma z tego powodu sumienia.

W pierwszym dniu wiosny poznajemy jednak również relację Chrissy jako dorosłej, która żyje pod zmienionym imieniem Julia. Kobieta jest matką i zależy jej tylko na tym, aby chronić swoje dziecko. Również próbuje wyrównać straty zrobione w przeszłości.

Ze względu na zachowanie Chrissy nie rozumiałam jakim cudem matka może przestać być psychopatką. Były momenty w których nie raz sie zasmiałam z zachowania małej dziewczyny. Jednak początek był dla mnie chaotyczny i nie rozumiałam dlaczego tak się dzieje, ale gdy więcej stron przeczytałam tym bardziej zrozumiałam.

Dla bohaterki brakowało chwil z rodzicami, miłości, a także jedzenia. Wzięła cały ciężar na siebie i musiała sobie radzić sama. Jeżeli lubicie łączyć elementy przy tym zastawiając się dlaczego tak się stało, jest to dla was idealna książka. Nawet na wakacje, pomijajac tytuł!!

Nigdy nie czytałam książki o takiej tematyce. Przyznam, że byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej pozycji - głównie dlatego że nie interesuję się modelingiem. Ciekawość zrobiła swoje i po książkę sięgnęłam. Czy żałuję? Absolutnie nie!

Historia opisana przez Juno Dawson dotyczy młodej, zwyczajnej dziewczyny która zostaje zwerbowana przez agenta nowych twarzy jako jedna z prosperujących modelek.
Dziewczyna postanawia spróbować swoich sił w modelingu jednak dość szybko zaczyna rozumieć, że nie jest to historia księżniczki, która z szarej myszki przemienia się w ważną osobowość, lecz jest to historia podszyta narkotykami, seksem i zmuszaniem do anoreksji.

Jak już wspomniałam, ja modelingiem się nie interesuję. Wiadomo, że to co kreują media nie jest zawsze prawdziwe, a co więcej często ukrywane są nieprzyjemne sytuacje. Autorka podkreśla właśnie tę zależność, przedstawia mnóstwo przypadków, gdzie zachowania modelek, agencji są po prostu ukrywane. Wplecenie artykułów ze stron internetowych pokazuje jak media kreują świat modelingu. Jak napiętnowują młode dziewczyny, grupują je, ograniczają ich wolność i sprawiają, że czują się więźniem własnego ciała.
Hejterskie wpisy dotyczące wyglądu młodych modelek jest przedstawione jako całkowicie normalne. Co więcej, nieprzyjemne komentarze na temat wagi, nadmierna kontrola nad jedzeniem oraz nakłanianie dziewcząt do przechodzenia na radykalne diety (dieta sokowa, serio?) pojawiają się też ze strony agencji i osób, które de facto miały te modelki wspierać. W konsekwencji tego bardzo duży odsetek młodych dziewcząt z branży modelingu zaczęło chorować na anoreksję, zaczęło zażywać różne środki i substancje psychoaktywne, byleby tylko móc przeżyć koszmar w jakim się znalazły. Na wybiegu każdy widzi młode, piękne ciało które było modelowane przez agencję i wszystkie osoby w taki sposób, aby było "przyjemne dla oka" i każdy traktuje je jak pewnego rodzaju rzeźbę, przedmiot, zapominając że w środku też jest człowiek - człowiek który ma uczucia i emocje.

Przyznam, że „Targ mięsny" to książka, która zaskoczyła mnie przede wszystkim swoją bezpośredniością, Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to pozycja skierowana głównie ku młodzieży, można byłoby oczekiwać jakiegoś filtru/bariery. Tutaj wszystko jest podane na tacy, Juna Dawson przedstawia w sposób szczery (i trochę brutalny) modeling i to, co za nim się kryje. Trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że jednocześnie nie pokazuje go jako całkowicie złego. Sądzę, że po tę książkę powinna sięgnąć każda młoda osoba, która chciałaby postawić pierwsze kroki w kierunku modelingu, aby wiedziała co z czym się je i na ca powinna zwrócić uwagę.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Totalnie moja tematyka, pochłonięta w dwa dni.

Totalnie moja tematyka, pochłonięta w dwa dni.

To fabularnie prosta, ale za to bardzo szczera historia. Poważne tematy zostały przedstawione tu bardzo dosłownie, ale myślę, że właśnie o to chodzi – nie można odmówić tej opowieści autentyczności (...).

,,Targ Mięsny" Juno Dawson to naprawdę dobra i wartościowa młodzieżówka! Do tej pory miałam mieszaną relację z tym gatunkiem, ale spotkanie z tą książką mogę śmiało zaliczyć do udanych. Jest to opowieść zarówno o tych przyjemnych i szczęśliwych momentach podczas pracy w modelingu, jak i jego złych stronach.

Młode dziewczyny są werbowane przez agentów w przeróżnych miejscach. W obecnych czasach często zdarza się, że oglądają oni profile na Instagramie i na ich podstawie, zapraszają na rozmowy do agencji. W przypadku naszej głównej bohaterki Jany Novak - miało to miejsce na festynie. Z każdym dniem jej kariera nabiera coraz większego tempa, żeby urosnąć aż do roli supermodelki. Lecz im dalej w las, tym więcej przeszkód i zagrożeń.

Jana Novak to bardzo nieidealna bohaterka, która popełnia wiele błędów i momentami bywa strasznie naiwna. W niektórych książkach, tego typu zachowania bohaterów, są dla mnie niezwykle denerwujące, natomiast w tym przypadku, byłam w stanie ją zrozumieć. Wykreowani przez autorkę bohaterowie drugoplanowi również świetnie wpisywali się w tę historię.

Bardzo się cieszę, że autorka podjęła tak rzadko spotykany w literaturze temat. Co więcej, skierowała tę historię do młodych osób, ku przestrodze. Książka pokazuje nam, jak wiele niebezpieczeństw i zagrożeń może czyhać na młode dziewczyny w tej branży, zaczynając od zaburzeń odżywiania, a kończąc na przemocy psychicznej oraz fizycznej. Nie jest to przyjemna historia, choć zdarzają się momenty, w których się uśmiechamy i mamy ochotę powiedzieć - ,,dalej Jano, uda Ci się, osiągniesz sukces!".

Bardzo ważny podjęty przez autorkę temat przyćmił małe minusy, które zauważyłam w tej książce. Przykładowo, nie podobały mi się sceny erotyczne między Janą, a jej chłopakiem, bo uważam, że skoro książka była kierowana do młodych osób to na spokojnie mogłoby się bez nich obejść. Nie mówię tutaj o pewnej, ważnej dla fabuły scenie, która bardzo dobrze, że się tutaj znalazła.

Na pewno jest to książka, która otwiera oczy, a tych, którzy już co nieco słyszeli o ciemnych stronach modelingu, tylko utwierdzi w przekonaniu, jak ciężka i czasem niebezpieczna, jest to praca.

Młode dziewczyny są werbowane przez agentów w przeróżnych...

TW: zaburzenia odżywiania, przemoc seksualna

Coraz częściej łapię się na tym, że biegnę za jakimś nieosiągalnym kanonem piękna, które uroiłam sobie w głowie.
Musisz być szczuplejsza, piękniejsza, skromniejsza. STOP.

Autorka naprawdę dobrze podeszła do tematu i wykonała kawał świetnej pracy.

TW: zaburzenia odżywiania, przemoc seksualna

Musisz być szczuplejsza, piękniejsza, skromniejsza. STOP.

"Targ mięsny" to bardzo mocna młodzieżówka. Żałuję, że nie mogłam jej przeczytać gdy byłam w nastolatką. Wszystko w tej książce grało tam gdzie powinno....

Juno Dawson Targ mięsny Zobacz więcej