Ostatni dom na zapomnianej ulicy

Okładka książki Ostatni dom na zapomnianej ulicy Catriona Ward Patronat LC
Okładka książki Ostatni dom na zapomnianej ulicy
Catriona Ward Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Zagubić się w sobie

841 1 264

Intrygująca! 💥

Gdyby ktoś poprosił, abym jednym słowem opisała "Ostatni dom na zapomnianej ulicy" to użyłabym właśnie tego sformułowania 😊

Powieść Catriony Ward @catward66 jest zdecydowanie czymś, czego nie da się porównać do żadnej innej książki. Myślę, że autorka tym tekstem stworzyła nową, niepowtarzalną jakość.

To o czym muszę tutaj wspomnieć, ponieważ szczególnie zwróciło moją uwagę, to innowatorskie porównania, które na pierwszy rzut oka zdają się być tak abstrakcyjne, że sięgnięcie po nie nie jest w zasięgu wielu innych autorów.

Woda, która smakuje jak ołówki;
Tusz do rzęs...jak czarna krew - czemu nie?! Dla autorki nie ma żadnych granic.
... spadł śnieg, cicho jak popiół.

Ostatni dom na zapomnianej ulicy poleca Stephen King, a ja przenigdy nie ośmieliłabym się nie zgodzić z nim, jeśli chodzi o kwestie literackie - Polecam!

Intrygująca! 💥

To o czym muszę tutaj wspomnieć, ponieważ szczególnie...

To chyba najbardziej oryginalna i dziwna książka jaką czytałam, ale bardzo wartościowa.

Duże rozczarowanie wynikające z zawyżonych oczekiwań po wielu opiniach. W połowie książki byłam już prawie pewna kierunku w którym idzie wyjaśnienie, choć oczywiście niektóre szczegóły były nie do przewidzenia. Było więc oczekiwanie na jakąś tragedię ale zupełnie bez napięcia a tym bardziej poczucia grozy i niesamowitości.Niektóre wątki zupełnie niepotrzebnie rozbudowane np Dee. Natomiast druga strona książki -ta psychologiczna została mocno nadwyrężona chęcią utrzymania kryminalnego klimatu (tym bardziej, że sam temat nie jest mi obcy a tu został za bardzo spłycony i przekombinowany). W rezultacie dla mnie grozy i prawdziwego zaskoczenia było za mało, realność często mocno niewiarygodna a temat psychologiczny wykorzystany zbyt przedmiotowo.

Umiejętność podtrzymywania napięcia i przesuwania granic tajemnic bohaterów to supermoc Catriony Ward. W meandrach tego thrillera czytelnik może błądzić, snuć teorie, momentami się męczyć - ale trzeba dobrnąć do końca, zmierzyć się z rozwiązaniem.

Jak dla mnie, odrobinę zbyt szybko odkrywa najważniejsze karty, lecz nie przeszkadzało mi to cieszyć się historią.

Dziwna - to pierwsze słowo które mi przychodzi do głowy gdy myślę o tej książce. Niezbyt mnie wciągnęła, gdyż szczególnie na początku nie bardzo można było połapać się w sytuacji. Na szczęście potem jest już nieco lepiej. Niby zaczyna być ciekawa ale ma też nużące momenty np rozdziały opowiadane przez kota... Nie bardzo rozumiem jaki był zamysł autorki, ale mnie ten wątek wynudzil niemiłosiernie. Nawet nie wiem czy bym komuś poleciła tę książkę. Mam mieszane uczucia.

Nie wiem co napisać! To co zrobiła autorka to majstersztyk! Wszystko niby wiemy, a nagle odwrót o 180 stopni. O jaaaa! Ależ to było dobre! Nie spodziewałam się tego wszystkiego i tego zakończenia i całości.
Świetna, po prostu świetna. Uwielbiam takie książki, uwielbiam gdy autor wodzi za nos.
Oj chciałabym zobaczyć ekranizację tej książki, to byłby świetny film.
Ciarki na plecach, choć niby straszne nie jest, bo to nie horror i nie ma makabrycznych opisów. Jednak sposób przedstawienia, ta duszna, ciasna atmosfera to się czuje od początku i od początku ciągnie Cię za sobą, zagłębia i nie pozwala się wydostać. Niesamowite uczucie, mrowienie w brzuchu i ta ciągła myśl - o co chodzi, co dalej. I myślisz, że wiesz wszystko, ale to nieprawda, bo nic nie jest takim jakie się wydaje.
Świetna lektura!

Oj chciałabym zobaczyć ekranizację tej książki, to byłby świetny film.
Ciarki na...

Hmm... dość niekonsekwetna lektura jeśli chodzi o fabułę  - momentami intrygowała a czasem trochę nużyła/ zwłaszcza sam finał wydaje się przeciagany na siłę/. Książka porusza bardzo trudny temat, zgłębienie którego może dawać tyleż samo możliwości ekscytujacego prowadzenia historii, co i przysparzać autorowi problemów, żeby wszystko to trzymało się w ryzach.. Myślę, że wyszło przyzwoicie.

Oj, jedyna książka w ciągu ostatniego roku, którą przerwałam. Nie podpasowała mi, nie idzie mi ten klimat i język. Może kiedyś do niej wrócę.

Porwana dziewczynka, samotny mężczyzna i kot.

Brzmi zwyczajnie i właściwie już by można się domyślić o co chodzi, prawda? Tylko, że nie.

Ach, jakie to było dobre! Od samego początku miałam nerwy w strzępkach. Autorka zbudowała tak gęsty i klaustrofobiczny klimat, że ciężko było mi czytać w ciemnej sypialni. Bez przerwy miałam poczucie, że potrzebuję przestrzeni i świeżego powietrza. No i za to kłaniam się w pas. Kłaniam się w pas również za realizację pomysłu. Niedawno mówiąc o książce z podobnym wątkiem, stwierdziłam, że przeczytałam już zbyt wiele thrillerów, żeby akurat takim pomysłem mnie zaskoczyć. Okazuje się jednak, że to nie o pomysł chodzi, ale napisanie historii w takim stylu, żeby czytelnik się nie domyślił. I to się Ward udało koncertowo!

To nie jest horror, nie ma tutaj niczego strasznego, a jednak jedna scena tak mnie przeraziła, że bałam się w nocy zgaszonego światła 😂

Powiem krótko - ta książka zdecydowanie za długo czekała na przeczytanie. To był majstersztyk w swojej kategorii i w pełni rozumiem hype na nią, kiedy została wydana w Polsce. Gorąco polecam!

Porwana dziewczynka, samotny mężczyzna i kot.

Naprawdę doceniam autorkę za to, że zrobiła mocny research. Niestety dla mnie plusy tutaj się kończą. Całość była bardzo dziwna. Dalej nie wiem skąd te wszystkie węże w tej historii i po co.
Już na samym początku nie czułam jakiegoś wielkiego zainteresowania i z każdą kolejną stroną gubiłam je coraz bardziej. Dostajemy tak mało informacji a tak dużo opisów wariowania bohaterów, że naprawdę ciężko skupiać uwagę. Zakończenie miało mnie zszokować ale tego nie zrobiło bo spodziewałam się już wszystkiego i bym we wszystko uwierzyła bo tyle dziwnych rzeczy zostało w moją stronę rzuconych. Można by tutaj wykreślić całą jedną postać i niewiele by się zmieniło. A to moim zdaniem źle świadczy. Autorka na koniec mówi, że jej zamysł co do fabuły dość mocno się zmienił i to czuć.